Braća Pivac, Zvonimir Širjan i dvije tvrtke u vlasništvu Fortenova grupe samo su za Mjeru 14 zajedno dobili 80 milijuna kuna ili trećinu svih sredstava predviđenih za tu mjeru. I dok veliki proizvođači povezani s HDZ-om dobivaju velike iznose, mali poljoprivrednici nalaze se u problemima
Briga za male poljoprivrednike i jačanje njihova položaja na tržištu, po riječima ministrice poljoprivrede Marije Vučković, jedna je od glavnih zadaća njenog ministarstva, ali podaci do kojih je došao Nacional pokazuju da do novca iz europskih fondova najlakše dolaze veliki poljoprivredni proizvođači koji su ujedno blisko povezani s vladajućim HDZ-om.
Najbolji primjer za to je Mjera 14 iz programa Fonda za ruralni razvoj, za koju je u prošloj, 2021. godini bilo namijenjeno 257 milijuna kuna, a po podacima koje je dobio Nacional, više od trećine sredstava dobile su tvrtke povezane s trima velikim poljoprivrednim konglomeratima. Naime, 77,9 milijuna kuna dobile su tvrtke u sustavu Grupe Pivac, Fortenova grupe i tvrtke koje su u vlasništvu Zvonimira Širjana. Ono što je zanimljivo jest da su sve tri tvrtke blisko povezane s HDZ-om, a da su braća Pivac i Zvonimir Širjan redoviti donatori kampanja HDZ-a, kako za parlamentarne tako i za predsjedničke izbore.
Te brojke svakako bude sumnju u namjere koje je nekoliko puta tijekom svog mandata izrekla ministrica poljoprivrede Marija Vučković, a odnose se na brigu za male poljoprivrednike koji bi navodno trebali biti nositelji hrvatske poljoprivrede. Iz brojki koje je Nacional dobio može se zaključiti da su upravo mali poljoprivrednici najviše zakinuti takvom politikom Ministarstva poljoprivrede koja stvara privilegirane poljoprivredne sustave koji vuku ogromne količine novca iz europskih fondova, pa stoga i ne trebaju čuditi sve češće kontrole europskih revizora i Ureda europskog javnog tužitelja. Mjera 14 – Dobrobit životinja možda je i najbolji primjer kako se ide u korist politički podobnim poljoprivrednicima i kako se zbog njih povećavaju sredstva za pojedine mjere iz programa Ruralnog razvoja koji se financira sredstvima iz europskih fondova.
Naime, Mjera 14 dodjeljuje se korisnicima za provođenje propisanih dodatnih zahtjeva i obveza u uzgoju i držanju domaćih životinja s ciljem nadoknade izgubljenog prihoda ili povećanih troškova koji proizlaze iz propisanih obveza, odnosno M14 – Dobrobit životinja zapravo uključuje primjenu nadstandarda u dobrobiti životinja.
Upravo zbog tih uvjeta to je jedna od mjera na koje je Europska komisija najosjetljivija te se ona posebno kontrolira, a jedan od izvora iz Ministarstva poljoprivrede za Nacional je otkrio da je uputa Europske komisije da se ta mjera čak i ne provodi u onim državama koje za to nemaju uvjete. Baš zbog te pojačane kontrole česti su i penali državama koje ne provode pravilno tu mjeru, pa se tako među tim državama našla čak i Austrija. Da stvar bude još zanimljivija, rast u isplatama sredstava iz Mjere 14 iz prošle godine, u odnosu na 2020. još više budi sumnju u pogodovanje tvrtkama povezanim s HDZ-om.
Naime, u 2020. iz Mjere 14 isplaćeno je ukupno 92 milijuna kuna, a prošle godine nešto manje od 258 milijuna kuna. Samim time rasle su i isplate za tri navedene grupacije pa su tako tvrtke u sastavu Grupe Pivac, Fortenove i tvrtke u vlasništvu Zvonimira Širjana 2020. godine za Mjeru 14 dobile 20 milijuna kuna, da bi im godinu dana kasnije bilo isplaćeno 57 milijuna kuna više ili, točnije, 77,9 milijuna kuna, što je malo više od 10 milijuna eura. Budući da je rast cijele omotnice iznosio 166 milijuna kuna, ispada da je od toga 57 milijuna kuna, ili oko 35 posto, završilo na računima triju najvećih poljoprivrednih proizvođača.
Od toga je tvrtkama Grupe Pivac isplaćeno šest milijuna kuna 2020., a čak 33,5 milijuna kuna 2021. Dakle, 2020. je otprilike 7,5 posto ukupnih sredstava isplaćenih za Mjeru 14 išlo na račune triju tvrtki Grupe Pivac, dok je 2021. tim tvrtkama isplaćeno nešto manje od 15 posto ukupnog iznosa Mjere 14. Najviše je isplaćeno tvrtkama Vupik Plus i Belje Plus, koje su u sustavu Fortenove, a kojima je za 2021. godinu isplaćeno čak 35,5 milijuna kuna.
Godinu dana ranije te su dvije tvrtke za Mjeru 14 dobile 11,1 milijun kuna, što znači da su u 2021. dobile čak 24,4 milijuna kuna više nego u 2020. godini. Slična je stvar i s tvrtkama u vlasništvu Zvonimira Širjana – Širjan d.o.o., Agropromet i OPG Farma Širjan. Te tri tvrtke su 2020. dobile 2,9 milijuna kuna dok im je za 2021. isplaćeno osam milijuna kuna za Mjeru 14. Iako su svote isplaćene tvrtkama Zvonimira Širjana manje od onih koje su isplaćene braći Pivac i Fortenovi, primjetan je veliki rast i u slučaju tog slavonskog poljoprivrednika.
Najviše je isplaćeno tvrtkama Vupik Plus i Belje Plus, koje su u sustavu Fortenove, a kojima je za 2021. godinu isplaćeno čak 35,5 milijuna kuna. Godinu dana ranije te su dvije tvrtke za Mjer 14 dobile 11,1 milijuna kuna
Zvonimir Širjan jedan je od najvećih proizvođača junadi i bikova u regiji, a njegov otac Josip bio je saborski zastupnik HDZ-a i bivši načelnik općine Sveti Petar Orehovec. Zvonimir Širjan vlasnik je i tvrtke Agropromet, koja je poznata kao jedan od najvećih donatora HDZ-a.
U kampanji za parlamentarne izbore 2016. toj su stranci donirali 200.000 kuna, a godinu ranije 50.000 kuna. Širjan je preko svoje tvrtke Širjan donirao i Kolindi Grabar Kitarović 100 tisuća kuna za njenu drugu predsjedničku kampanju, kada je izgubila od Zorana Milanovića. “Ona je naša jedina svijetla točka. Radi se o političarki svjetskoga glasa. Svi je poštuju, onda je i mi moramo poštovati. Ne vidim alternativu”, izjavio je tada Zvonimir Širjan za tportal te dodao da je “njegova obitelj bila i uvijek će biti za HDZ”.
‘Rast isplaćenih iznosa nastao je zbog ukupnog povećanja iznosa za M14 koji se odnosio uglavnom na sve proizvođače, odnosno zbog rasta kompenzacija za pojedine zahtjeve’, tvrde iz Ministarstva
Slična je situacija i s braćom Pivac jer se o njihovim vezama s Marijom Vučković već dulje nagađa, a Nacional je već ranije pisao da su upravo braća Pivac zaslužna za to što je Marija Vučković još uvijek ministrica poljoprivrede i što je prilikom posljednje rekonstrukcije Vlade premijer Andrej Plenković nije zamijenio državnim tajnikom u Ministarstvu poljoprivrede Tugomirom Majdakom.
Braća Pivac inače su dugogodišnji donatori HDZ-a pa stoga i ne čudi njihova bliskost s Marijom Vučković jer dolaze iz istoga kraja, Marija Vučković je iz Ploča, a braća Pivac iz nedalekog Vrgorca.
No izvori koji su Nacional upozorili na, po njima, nepravednu raspodjelu sredstava iz Mjere 14 Fonda za ruralni razvoj, upozoravaju da je baš zbog tih bliskih veza došlo do pogodovanja braći Pivac te da bi najveću štetu zbog tog pogodovanja na kraju mogli imati hrvatski poljoprivrednici jer bi se lako moglo dogoditi da zbog takve isplate sredstava iz Mjere 14 Europska komisija penalizira Hrvatsku.
Upravo je tvrtka braće Pivac, međimurska Vajda, dobila daleko najviše sredstava za 2021. godinu. Ta je tvrtka 2020. za Mjeru 14 dobila nešto malo više od pet milijuna kuna, dok je prošle godine ta cifra skočila na čak 29,1 milijun kuna.
Nacional je u nekoliko navrata pisao o nezadovoljstvu kooperanata te tvrtke jer smatraju da novac iz Mjere 14 pripada njima kao posjednicima životinja, a ne tvrtki Vajda. Zato su protiv braće Pivac, Marije Vučković i Zdravka Baraća, ravnatelja Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane, podnijeli kaznene prijave DORH-u i Uredu europskog javnog tužitelja.
Iz Ministarstva poljoprivrede za Nacional su objasnili kako je točno došlo do povećanja ukupnih sredstava iz Mjere 14 Fonda za ruralni razvoj te koje su promjene napravljene u pravilniku za isplatu tih sredstava:
“Rast isplaćenih iznosa kompenzacije za 2021. godinu nastao je zbog ukupnog povećanja iznosa za M14 – Dobrobit životinja koji se odnosio uglavnom na sve proizvođače, odnosno, zbog rasta kompenzacija za pojedine zahtjeve dobrobiti te uvođenje novih zahtjeva unutar pojedinih područja dobrobiti kao i zbog ulaska novih korisnika. Prilikom izračuna kompenzacije za 2021. godinu, prvi put uzeo se u obzir turnusni karakter proizvodnje pojedinih vrsta životinja (svinje, perad) što je također doprinijelo povećanju isplaćenih iznosa potpore u 2021. godini za poljoprivredne proizvođače kod kojih je takav sustav proizvodnje prisutan. Kompenzacija se dodjeljuje korisnicima koji provode propisane dodatne zahtjeve i obveze u uzgoju i držanju domaćih životinja, uključuje primjenu nadstandarda u dobrobiti životinja. Osnovni uvjeti za ostvarivanje potpore su: korisnici M14 su fizičke i pravne osobe koje odgovaraju definiciji aktivnog poljoprivrednika u skladu s Uredbom (EU) br. 1307/2013, upisane u Upisnik poljoprivrednika i Jedinstveni registar domaćih životinja (JRDŽ). Tijekom kalendarske godine na cijelom gospodarstvu definiranom zasebnim JIBG-om korisnik se mora pridržavati propisanih obveza iz pojedine operacije u skladu s podacima navedenim u jedinstvenom zahtjevu. Sve životinje na gospodarstvu korisnika moraju biti evidentirane u JRDŽ-u. U ovom slučaju za bolje razumijevanje teme – navedene tvrtke posjednici su životinja, a drže ih na kooperantskim farmama. Pojam posjednika životinje je istovjetan za sve stočarske sektore neovisno o tome koja vrsta stoke se uzgaja i definiran je Zakonom o veterinarstvu. Posjednik životinje je svaka pravna ili fizička osoba koja je kao vlasnik, korisnik ili čuvar izravno odgovorna za zdravlje i dobrobit životinje te ona koja prima kompenzaciju za primjenu nadstandarda, kao i sve druge mjere potpore. Stručne službe Ministarstva osigurale su stručne podloge potrebne za izradu mjere, neovisne kalkulacije za istu je izradio Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a u procesu definiranja svih operacija Mjere 14 vođen je dijalog s Europskom komisijom, koja je sugerirala izmjene i dopune. Konačne kriterije i izgled pojedine operacije unutar mjere definiralo je Povjerenstvo za izradu Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2021. godinu. Na isti način – temeljem nezavisnih kalkulacija Agronomskog fakulteta, u konzultaciji i suglasnosti EK te potvrdom Povjerenstva – mijenjala se/povećala visina kompenzacije i uvedene su nove mjere, kao što je navedeno u drugom pitanju. Pritom ističemo da je osnovni kriterij za ostvarivanje prava na potporu isti od početka uvođenja mjere i korisnici su posjednici životinja pri čemu životinje moraju biti upisane u Jedinstveni registar domaćih životinja. Ističemo kako su 1. lipnja 2022. godine Odlukom ministrice pokrenuti veterinarski pregledi gospodarstava s provjerom provođenja biosigurnosti i dobrobiti životinja na istima. U suradnji sa Samostalnom službom za akreditaciju agencije za plaćanja za poljoprivredne fondove Europske unije i sukladno propisima, zatraženo je uvođenje kriterija ‘visina potpore’ i u veterinarske preglede i u kontrole Agencije za plaćanja na terenu.”
Među tvrtkama koje su dobile trećinu sredstava za mjeru 14 su tvrtke PPK, Vajda i Mesna industrija braće Pivac, te Širjan d.o.o., Agropromet i OPG Farma Širjan koje su u vlasništvu Zvonimira Širjana
Iako u Ministarstvu tvrde da je sve napravljeno po propisima i da nije bilo pogodovanja, ostaje činjenica da se iza Mjere 14, ali i mnogih drugih mjera iz Fonda za ruralni razvoj, vuku ogromni repovi zbog kojih su, uostalom, i podignute optužnice protiv bivšeg ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića, a Nacional je već pisao da su se za Mjeru 14 zainteresirali i europski istražitelji koji proučavaju je li u dodjeli sredstava tvrtkama bliskim vladajućem HDZ-u bilo sve po pravilima.
Komentari