Hrvatski birači danas četvrti put glasaju na europskim izborima. U Hrvatskoj se u 7 sati otvorilo 6651 biračko mjesto, glasanje će trajati do 19 sati, do kad je na snazi i dvodnevna izborna šutnja.
Nešto više od 3,7 milijuna birača odlučit će kojih će ih 12 hrvatskih zastupnika idućih pet godina predstavljati u Europskom parlamentu.
Na glasačkom listiću koji će dobiti nalazi se 25 lista s imenima 300 kandidata. Od tih 25, 23 liste su stranačke, a nezavisne su samo dvije, europarlamentarca Ladislava Ilčića i influencerice Nine Skočak.
U EU najkasnije se zatvaraju biračka mjesta u Italiji, u 23 sata, pa se rezultati izbora ne smiju objavljivati prije nego što se zatvore biračka mjesta u toj državi, objasnio je prije nekoliko dana DIP.
Podatke o odazivu, DIP će u nedjelju, uobičajeno, objaviti u podne i u 17 sati, a obuhvatit će odaziv do 11:30, odnosno do 16:30 sati.
Prvi rezultati bit će objavljeni u 23 sata, a rezultati izlaznih anketa u 19 sati.
TIJEK DOGAĐAJA:
Za nekoliko minuta zatvaraju se birališta
U 19 sati zatvaraju se birališta. Tad se objavljuju i izlazne ankete.
Na samoborskom području odstupit će se od pravila da se birališta zatvaraju u 19 sati, pa će se zatvoriti sat i pol kasnije, u 20:30. Zbog automobilističkog natjecanja Zagreb Delta Rally tim se mjestima nije moglo pristupiti oko sat i pol, pa je za toliko produljeno vrijeme za glasanje.
Potpredsjednica DIP-a: Bilo je kršenja izborne šutnje
Vesna Fabijančić Križanić, potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva, kaže da nema europskim izborima nema nepravilnosti. Ipak, bilo je kršenja izborne šutnje. VIŠE OVDJE
Odaziv birača do 16:30 sati
To je osjetno slabiji odaziv u odnosu na europske izbore iz 2019., kada ih je do istog vremena glasovalo 21, 31 posto, ali i na izbore iz 2014., kada ih je glasovalo 16, 45 posto.
U Remetincu glasanje za 600 zatvorenika
Posebna biračka mjesta otvorena su za vojnike koji su na službi ili u mirovnim misijama. Njih više od 400 glasa, među ostalim, na Kosovu, u Mađarskoj, Velikoj Britaniji, Bugarskoj. Oni koji to nisu mogli učiniti u vojnim bazama glasaju u hrvatskim veleposlanstvima.
Svoje biračko pravo mogu iskoristiti i zatvorenici. Primjerice, na biračkom mjestu u zagrebačkom Remetincu može glasati 600 zatvorenika.
Glasati mogu i pomorci. Njih oko 9000, ili na brodu ili u veleposlanstvima, ovisno o tome pod čijom zastavom plove, prenosi Dnevnik.hr.
U istočnoj Australiji završili izbori
U istočnoj Australiji, na biračkim mjestima u Canberri, Sydneyju i Melbourneu, izbori za 12 hrvatskih europarlamentaraca završeni su u 11 sati po hrvatskom vremenu.
Ta su mjesta, naime, otvorena u subotu u 23 sata po hrvatskom, odnosno u 7 sati po lokalnom vremenu.
U Gospiću najveća izlaznost
Mjereno postocima, Gospić je u nedjelju prijepodne imao najbolji odaziv na europske izbore, u sjedištu Ličko-senjske županije glasovala je petina birača, odnosno 20.35 posto, s druge strane, u Bjelovaru, Rijeci i Dubrovniku to je učinilo manje od sedam posto birača.
Dobar odaziv u Gospiću vjerojatno se može pripisati činjenici da njegovi birači, njih oko 10.500, danas, osim 12 europarlamentaraca biraju i gradonačelnika i njegova zamjenika.
Ličko-senjska županija po odazivu prednjači među županijama, do podneva je glasovalo 12 posto Ličana, slijedi ju Karlovačka županija (9 posto) i Grad Zagreb (8.77). Najmanji odaziv je u Međimurskoj (šest posto), Virovitičko-podravskoj (6.57 posto) i Brodsko-posavskoj (6.64 posto).
Neke stranke šalju mailove, ostavljaju letke…
Izborni dan protječe uredno, a izborna šutnja krši se neusporedivo manje nego na nedavnim parlamentarnim izborima, rekao je za Hrvatski radio član i glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski.
Pritužbe na kršenje uglavnom se odnose na objave na društvenim mrežama, poruke mejlovima, a neki su se građani potužili da su im jutros u poštanske sandučiće ubačeni letci nekih kandidata. DIP će to obrađivati idućih dana i tjedana i vidjeti što je, a što nije kršenje izborne šutnje i što će dalje proslijediti DORH-u, rekao je Hojski.
Odaziv birača do 11:30 sati
Posljednji dan glasanja na europskim izborima
Izbori za Europski parlament ušli su u zadnji dan glasanja u nedjelju, a tijekom četiri dana na njima je moglo sudjelovati do 360 milijuna ljudi u 27 država članica EU-a. Glasanje je u tijeku od četvrtka, kada je započelo u Nizozemskoj. U Irskoj se glasalo u petak, dok se u Češkoj glasalo dva dana – u petak i subotu.
Subota je bila izborni dan za Latviju, Maltu i Slovačku i prvi od dva dana izbora za Italiju i Estoniju. Preostale zemlje članice izbore održavaju u nedjelju, a među nima i Hrvatska.
Ako se predviđanja pokažu točnima, krajnje desničarske stranke ovoga će puta proći bolje nego ikad prije, potencijalno utječući na sve politike EU-a, uključujući pitanja o migraciji i klimi.
Prema anketama, desničarske stranke vjerojatno će imati snažne rezultate u zemljama, uključujući Austriju, Francusku i Italiju. U Njemačkoj, gdje krajnje desna stranka Alternativa za Njemačku (AfD) posljednjih mjeseci dobro stajala u anketama, čini se da će glavni konzervativni blok CDU/CSU bivše kancelarke Angele Merkel pobijediti. Očekuje se da će nakon konzervativnog bloka najviše glasova osvojiti socijaldemokrati kancelara Olafa Scholza, Zeleni i AfD.
Prva prognoza za raspodjelu mjesta u novom sazivu Europskog parlamenta trebala bi biti objavljena u nedjelju nakon 20 sati. Prvi preliminarni rezultati iz pojedinih država Europske unije očekuju se nakon 23 sata.
Glasao Petrov
Čelnik stranke Most Božo Petrov građansku dužnost obavio je na biračkom mjestu u Metkoviću.
Belas: Pozivam sve građane da iskoriste svoje demokratsko pravo
Ante Belas, predsjednik biračkog odbora br. 19 grad Split, smatra da će do kraja dana izlaznost doseći 30 posto.
“Pozivam sve građane da iskoriste svoje demokratsko pravo u svojim mjesnim izborima, da izađu na izbore i zaokruže stranke ili zastupnika za kojeg smatraju da će sudjelovati u napretku i boljitku Hrvatske u EU”, rekao je Belas za HRT.
Glasao je Plenković
Predsjednik HDZ-a i premijer Andrej Plenković je glasao.
Glasao Tomislav Tomašević
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević je glasao.
“Pozivam sve građane da izađu na izbore, nije teško, vremenska prognoza je dobra. Nadam se da će biti što veća izlaznost jer puno odluka koje se donose u EU parlamentu ima utjecaj na kvalitetu života građana”, istaknuo je Tomašević.
Prijevremeni lokalni izbori
Uz 12 hrvatskih zastupnika u Europski parlament, birači u Gospiću, Raši, Rabu i Otoku Dalmatinskom u nedjelju će prijevremeno birati i svoju lokalnu vlast.
Gospićani na izbore izlaze kako bi izabrali novog gradonačelnika, birači istarske općine Raša kako bi izabrali novu načelnicu, odnosno načelnika, a birači u Rabu i Otoku kako bi izabrali gradsko i općinsko vijeće.
I dok će na svim drugim biračkim mjestima, birači dobiti samo jedan glasački listić, u tim će gradovima i općinama dobiti po dva, jednog s imenima kandidata za europske, a drugog s imenima kandidata za prijevremene lokalne izbore.
Izborni rezultati od 23 sata
Umjesto u uobičajenih 21 sat, prvi izborni rezultati znat će se tek u nedjelju u 23 sata, nakon što se zatvore biračka mjesta u Italiji.
Raniju objavu priječi zakon koji kaže da izborna tijela država članica EU, u našem slučaju DIP, ne smiju objavljivati izborne rezultate prije nego što se zatvore biračka mjesta u državi članici Unije čiji birači posljednji glasuju.
DIP će od 20 sati objavljivati broj obrađenih biračkih mjesta i odaziv. U dva će navrata, u podne i 17 sati objaviti koliko je birača ispunilo svoju dužnost i izašlo na birališta.
Glasa se i u inozemstvu
Hrvatski zastupnici u Europski parlament biraju se i u inozemstvu, u 40 država, na sto biračkih mjesta, najviše ih je u BiH (47), Njemačkoj (osam), Sjedinjenim Državama i Australiji, po četiri.
Upravo su u Australiji, u subotu u 23 sata, po hrvatskom vremenu, izbori počeli, otvaranjem tri od četiri biračka mjesta.
Jedna lista, jedan kandidat
Birač glasa tako da na glasačkom listiću zaokruži samo jednu od ponuđenih lista, a na njoj može zaokružiti i ime jednog kandidata kojeg želi, tj. može mu dati preferencijalni glas.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) mislilo je i na gluhe i slijepe birače. Kako bi im olakšalo glasovanje, za slijepe i slabovidne birače pripremilo je zvučne snimke svih 25 izbornih lista, a za gluhe i nagluhe upute i obavijesti na znakovnom jeziku i titlovima dostupne su na mrežnoj stranici DIP-a.
Na nedjeljnim izborima na osam biračkih mjesta na samoborskom području odstupit će se od pravila da se birališta zatvaraju u 19 sati, pa će se zatvoriti sat i pol kasnije, u 20:30. Zbog automobilističkog natjecanja “Zagreb Delta Rally”, tim se mjestima u nedjelju neće moći pristupiti oko sat i pol, pa je za toliko produljeno vrijeme za glasovanje.
Otvorena su birališta
Otvorena su birališta za europske izbore u Hrvatskoj.
Komentari