Europska unija: “Crnogorska vlada mora biti proeuropska i nastaviti s reformama”

Autor:

Pixabay

Europska unija u subotu je poručila da od nove vlade u Crnoj Gori, koju podržava prosrpska i proruska koalicija “Za budućnost Crne Gore”, očekuje da bude proeuropska i da nastavi reforme neophodne za punopravno članstvo te zemlje u EU, priopćeno je u subotu iz Europske komisije.

Glasnogovornik Peter Stano u pisanoj izjavi za Radio Slobodnu Europu priopćio je kako je jasno očekivanje Bruxellesa da nova vlada treba voditi Crnu Goru ka EU.

“Nije na nama da komentiramo tko će konkretno biti u novoj vladi”, rekao je dodajući da je jasno očekivanje EU-a da nova vlada u Crnoj Gori “odgovori na težnje većine Crnogoraca da napreduju na putu pristupanja zemlje u EU.”

“Radi toga sve političke snage moraju zajedno raditi na provođenju reformi”, izjavio je Stano.

Početkom tjedna mandatar Milojko Spajić iz Pokreta Europa sad postigao je dogovor o novoj manjinskoj  vladi koju će podržati prosrpska i proruska desnica, a njezin čelnik četnički vojvoda Andrija Mandić bit će predsjednik crnogorskog parlamenta.

Predsjednik crnogorskog parlamenta trebao bi biti četnički vođa. SAD izrazile zabrinutost

Sporazum predviđa i rekonstrukciju vlade naredne godine, kad bi, kako je predviđeno, Mandićeva koalicija trebala preuzeti i ministarska mjesta u Spajićevoj vladi.

Stano kaže, da je za EU važno da nova vlada u Crnoj Gori bude “jaka i proeuropska”, kao i da bude sposobna i posvećena nastaviti reforme neophodne za punopravno članstvo te zemlje u EU.

“Potičemo sve političke aktere u Crnoj Gori da se brzo usredotoče na izgradnju konsenzusa o prioritetnim potezima potrebnim za napredovanje Crne Gore na njezinom putu ka EU, posebno u području vladavine prava kako bi se ispunila privremena mjerila iz poglavlja 23 i 24, posebno putem imenovanja na upražnjena mjesta u pravosuđu”, istaknuo je Stano.

Nedavno su Sjedinjene Američke Države priopćile da su veoma zabrinute što novu vladajuću koaliciju u Crnoj Gori formiraju stranke i lideri koji se aktivno protive euroatlantskim vrijednostima. Slične poruke uputila im je ranije i Europska unija.

Planirani popis stanovništva dodatno polarizirao Crnu Goru, oporba smatra da dolazi do “posrbljavanja” Crne Gore

Stranke koje čine prosrpsku i prorusku koaliciju Za budućnost Crne Gore podržavaju ukidanje sankcija Rusiji, ne priznaju neovisnost Kosova, protive se članstva Crne Gore u NATO i negiraju genocid u Srebrenici.

Sjednica crnogorskog parlamenta na kojoj bi se trebali izabrati predsjednik skupštine i i nova vlada održat će se 26. listopada.

U novoj crnogorskoj vladi ministarska mjesta pored Pokreta Europa sad, trebali bi imati i Demokrati – stranka lijevog centra, SNP- umjerena prosrpska stranka, te albanske nacionalne stranke.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.