Europska noć istraživača u petak Zagrebu, Splitu, Rijeci i Puli

Autor:

Pula obilježila Europsku noć istraživača 28.09.2018., Pula - Pulsko sveuciliste u Europskoj noci istrazivaca sudjeluje kao jedan od 18 partnera, a projekt se paralelno odvija u Rijeci, Zagrebu i Splitu. Noc istrazivaca je osmisljena kao niz radionica i igara na desetak standova ili znanstvenih postaja.  Hit je humanoidni zenski robota Hrvatskog Telekoma, vec poznatu Pepper koja govori tecan hrvatski jezik, vidjeti kako funkcionira 3D mikroskop, zaigrati brojne interaktivne igre, te uciti glagoljicu i saznati sve o japanskoj kulturi. Photo: Dusko Marusic/PIXSELL

Dusko Marusic/PIXSELL

Europska noć istraživača, manifestacija koja se već tradicionalno održava svakoga zadnjega petka u rujnu u svim velikim europskim gradovima, održat će se u petak, 27. rujna, u Zagrebu na dvjema lokacijama – Europskom trgu i Tunelu Grič.

Osim u Zagrebu, ova europska inicijativa kojom se želi ukazati na važnost znanstvenoga istraživanja u svakodnevnom životu te uzbudljivost i zanimljivost znanstvenoga života i profesije, u petak će se održati i u Splitu, Rijeci i Puli.

U Zagrebu će se program Europske noći istraživača održavati od 17 do 22 sata, a posjetitelji će kroz aktivnosti usmjerene prije svega mlađoj populaciji (učenicima, studentima, mladim znanstvenicima i inovatorima), ali i svima ostalima, imati mogućnost učiti kroz igru i prezentacije, zabavljati se i sudjelovati u nagradnim igrama i bogatom programu.

Lansiraj vlastitu raketu, upoznaj nevidljive boje

Na glavnoj će se pozornici prikazivati edukativni filmovi, a voditelj Luka Bulić razgovarat će sa zanimljivim gostima, istraživačima i održavati kvizove. U raznovrsnoj ponudi na izložbenim prostorima posjetitelji će moći upoznavati kukce i trkače robote, naučiti sve o Teslinim izumima, eksperimentirati sa zvukom, lansirati vlastitu raketu, upoznati svijet arheologije i nevidljive boje za tekstil, sudjelovati u različitim radionicama te uživati u različitim programima.

Europska noć istraživača dio je projekta koji traje 15 mjeseci, a financira se u sklopu Okvirnoga programa EU-a za istraživanje i inovacije Obzor 2020. Projekt zajednički provodi 18 partnera, a jedan od glavnih organizatora i partnera za Zagreb je Sveučilište u Zagrebu sa svojim fakultetima – Agronomskim fakultetom, Fakultetom elektrotehnike i računarstva, Fakultetom kemijskog inženjerstva i tehnologije, Filozofskim fakultetom, Geodetskom fakultetom, Prirodoslovno-matematičkim fakultetom i Tekstilno-tehnološkim
fakultetom.

Sudionici u zagrebačkom programu još su i Državni zavod za intelektualno vlasništvo, Institut Ruđer Bošković, Hrvatsko katoličko sveučilište, Institut za društvena istraživanja i Institut za fiziku.

Projekt je nastao europskom inicijativom kojom se želi ukazati na važnost znanstvenoga istraživanja u svakodnevnom životu te uzbudljivost i zanimljivost znanstvenoga života i profesije.

Koordinator Europske noći istraživača je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Zajedničke aktivnosti istraživača iz različitih znanstvenih područja koji predstavljaju svoj rad na ulicama i trgovima u hrvatskim gradovima u opuštenom i veselom ozračju, svakako će osigurati vidljivost znanstvenoga doprinosa društvu i približavanje znanosti široj javnosti, poručili su sa zagrebačkog Sveučilišta.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.