EUROPSKA KOMISIJA Pravo na azil može se privremeno ograničiti

Autor:

epa11770232 Executive Vice-President of the European Commission for Tech Sovereignty, Security, and Democracy, Henna Virkkunen, gives her first press conference on 'countering hybrid threats from the weaponisation of migration and strengthening security at the EU's external borders,' following the weekly college meeting of the European Commission in Brussels, Belgium, 11 December 2024.  EPA/OLIVIER HOSLET

EPA/OLIVIER HOSLET

Suočene s hibridnim prijetnjama u slučaju instrumentalizacije migranata, države članice mogu privremeno, pod strogo definiranim uvjetima, ograničiti pravo na azil, mišljenje je Europske komisije.

“Države članice odgovorne su za zaštitu vanjskih granica i s obzirom na prirodu situacije bez presedana na današnjim vanjskim istočnim granicama, one mogu donijeti izvanredne mjere za obranu svojih vanjskih granica, koje moraju biti privremene, razmjerne i ograničene za točno definirane slučajeve”, izjavila je u srijedu Henna Virkkunen, izvršna potpredsjednica Komisije za tehnološku suverenost, sigurnost i demokraciju.

Virkkunen je predstavila dokument koji je Komisija u srijedu usvojila i u kojem se pojašnjavaju mjere koje države članice mogu poduzeti protiv hibridnih prijetnji ruske i bjeloruske instrumentalizacije migranata na istočnim granicama EU-a.

Prema podacima Frontexa o broju ilegalnih ulazaka preko istočne kopnene granice EU-a u prvih devet mjeseci ove godine, posebice iz Bjelorusije u Poljsku i Litvu, zabilježeno je oko 13.200 takvih pokušaja, što je povećanje od 192 posto. Rusija i Bjelorusija počele su slati migrante iz trećih zemalja na granice istočnih članica EU-a još od 2021. godine kako bi destabilizirale Europsku uniju i njezine članice.

Poljski premijer Donald Tusk u listopadu je najavio planove za privremenu suspenziju prava na azil.

“Te mjere također moraju biti u skladu s međunarodnim pravom i s pravom Unije”, rekla je Virkkunen.

MANJE NEGO LANI U EU ove godine više od pola milijuna novih azilanata. Evo koliko ih je u Hrvatskoj

Na izravno pitanje znači li to da Komisija daje zeleno svjetlo državama članicama da mogu ograničiti temeljna prava, među njima i pravo na azil, Virkkunen je potvrdila da je to moguće u izvanrednim okolnostima.

“U ovoj Komunikaciji Komisija pojašnjava te izvanredne situacije u kojima države članice mogu poduzeti izvanredne mjere, primjerice mogu ograničiti pravo na azil, ali to se mora dogoditi u strogo definiranim uvjetima”, rekla je.

Komisija je u danas usvojenom dokumentu najavila i operativnu potporu zemljama koje graniče s Rusijom i Bjelorusijom u visini od 170 milijuna eura.

‘GUBIMO KONTROLU’ I njemačke lokalne vlasti za povećanje deportacija migranata

Od toga iznosa najviše bi dobile Poljska i Finska po 50 milijuna eura, a Estonija, Latvija, Litva i Norveška dobile bi između 15 i 20 milijuna eura. Sredstva se mogu koristiti za nadogradnju opreme za elektronički nadzor na granicama, poboljšanje telekomunikacijskih mreže, za mobilnu opremu za detekciju kretanja i za sprječavanje upada dronovima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Boba Lazarevic

prije 2 tjedna

I hvala Americi koja je zakuhala kaos u Libiji i Siriji i natjerala milijune sirotinje da krenu prema Evropi. Malo je kasno za mjere otkad je Merkelica rekla "neka dođu, možemo mi to". Evropa ekonomski i može podržati navalu izbjeglica, ali kulturalno neće moći.