Europa se nakon ljutnje kreće prema prihvaćanju američkog klimatskog zakona i priprema odgovor svojim subvencijama

Autor:

Michael Marais, Unsplash

Nakon sastanka s američkim dužnosnicima, ministri Francuske i Njemačke rekli su da postoji potreba da Europa odgovori vlastitim paketom subvencija jasnija nego ikad.

Prvo je uslijedio šok. Zatim bijes. Sada se čini da se i europske zemlje kreću prema prihvaćanju golemog američkog paketa subvencija za čistu energiju koji je uzburkao transatlantske trgovinske odnose.

“Nije nam namjera – i nikada nam nije bila namjera – promijeniti američki zakon”, rekao je francuski ministar financija Bruno Le Maire novinarima u utorak poslijepodne u Washingtonu. “Samo želimo osigurati da se provedba američkog zakona obavlja s potpunom transparentnošću.” Le Maire i njemački vicekancelar i ministar gospodarstva Robert Habeck iznijeli su tu poruku na sastancima na visokoj razini u utorak s američkom ministricom financija Janet Yellen, ministricom trgovine Ginom Raimondo i višim suradnicima Bijele kuće Mikeom Pyleom i Brianom Deeseom.

Posjet je izrazita promjena tona u odnosu na prethodne angažmane. Francuski predsjednik Emmanuel Macron optužio je SAD da su “povrijedili” njegovu zemlju kada je Kongres usvojio svoj ključni Zakon o smanjenju inflacije.

Europski dužnosnici u početku su gurali predsjednika Joea Bidena i više američke zakonodavce da zakon više uključi europske tvrtke. Zakon predviđa 369 milijardi dolara subvencija i poreznih olakšica kojima se želi potaknuti kupnju električnih vozila i izgraditi zelenu infrastrukturu. Jedna od najžešće osporavanih odredbi, porezna olakšica za električna vozila od 7500 USD, ograničena je na automobile proizvedene u Sjevernoj Americi i s mineralima koji su kritični za baterije nabavljeni iz zemlje ili od partnera u sporazumu o slobodnoj trgovini – što EU nije.

Habeck i Le Maire kažu da nisu odustali od te kampanje. No, suočeni s neizvjesnošću o tome koliko daleko će Bidenova administracija ići u rješavanju njihovih zabrinutosti, dužnosnici su rekli da Europska unija, jedan od najvažnijih američkih trgovinskih partnera, zaslužuje barem transparentno računovodstvo o tome kako će američka vlada koristiti zakon za usmjeravanje novcaindustriji.

“Složili smo se oko potrebe pune transparentnosti na razini subvencija i poreznih olakšica”, rekao je Le Maire novinarima nakon sastanaka, kao i o “nužnosti da se osigura stalna komunikacija na ministarskoj razini, posebno o strategiji o poreznim olakšicama”.

“Ne možete imati pravednu konkurenciju ako ne postoji puna transparentnost na razini javnih subvencija i javnih poreznih olakšica koje se dodjeljuju privatnim tvrtkama”, dodao je.

Ali osim obećanja o transparentnosti i suradnji, čini se da sastanci s američkim dužnosnicima nisu donijeli nikakav konkretan dogovor koji bi ublažio najveću zabrinutost EU-a — sjevernoamerički zahtjev za sklapanje subvencioniranih električnih vozila.

Le Maire je rekao da su se strane načelno složile da bi “provedba  trebala uključivati ​​što je moguće više komponenti EU-a”. No odbio je navesti detalje znači li to da su SAD odustale od uvjeta poreznog kredita za električna vozila ili će nastojati maksimizirati dijelove EU-a prema postojećim parametrima.

Gospodarska prašina pokazala je koliko će utrka prema budućnosti čiste energije biti složena i potencijalno suparnička. Čak i dok slijede svoje vlastite interese, gospodarstva poput SAD-a i EU-a imaju barem jedan zajednički cilj osim usporavanja klimatskih promjena: osigurati da Kina ne dominira opskrbnim lancima za proizvodnju baterija i obnovljive izvore energije.

Sa svoje strane, europske nacije već razvijaju vlastitu shemu subvencija kako bi spriječile strahovitu migraciju proizvodnje iz EU-a u SAD, gdje su troškovi energije niži, a države čekaju sa potporama. Nakon sastanka s američkim dužnosnicima, ministri su rekli da je potreba da Europa odgovori vlastitim paketom subvencija jasnija nego ikada.

“Jedan zaključak koji moramo izvući iz sastanaka”, rekao je Le Maire, jest da “vidimo apsolutnu potrebu da Europa dođe do definicije i provedbe europskog plana zelene tehnologije.”

Američki dužnosnici poticali su EU da potakne vlastite industrije, često napominjući da na tržištu ima dovoljno prostora za široku vladinu potporu čistoj energiji.

U izvještaju Ministarstva financija sa sastanka stoji da je Yellen naglasila potrebu za inovacijama i razvojem tehnologije “s obje strane Atlantika kako bi se ubrzao prijelaz na zelenu energiju i ispunili naši zajednički klimatski ciljevi”.

Ministarstvo financija dalo je preliminarne smjernice krajem prosinca o tome kako će implementirati ključne značajke poreznih olakšica za električna vozila i obećalo potpune detalje u ožujku. Kao pobjeda za EU, nagovijestio je usvajanje ekspanzivne definicije zemalja koje se smatraju partnerima SAD-a u sporazumu o slobodnoj trgovini. Također je rečeno da će uvezena električna vozila imati pravo na poseban kredit za komercijalna čista vozila. Međutim, mnogi pravni stručnjaci rekli su da je malo vjerojatno da bi administracija mogla dalje kriviti zakon.

Njemački i francuski dužnosnici naglasili su obećanje da će surađivati ​​na stvaranju zajedničkog tržišta za komponente koje ulaze u mnoge čiste energetske proizvode, a Habeck je pozdravio stvaranje “kluba kritičnih minerala” između trgovinskih partnera. Francuska i Njemačka već su se prošle godine dogovorile pridružiti se “partnerstvu za sigurnost minerala” kako bi ojačale ključne lance opskrbe mineralima.

“Ideja je da ćemo pronaći konkretne mjere… kako postići veću raznolikost u opskrbnom lancu”, rekao je Habeck. “Ako se to postigne, tada bismo mogli imati korake za daljnje sporazume, za daljnje usklađivanje za robu koja se proizvodi iz kritičnih minerala.”

Habeck i Le Maire također su se u utorak sastali sa senatorom Joeom Manchinom (D-W.V.), koji je odigrao ključnu ulogu u izradi konačnih detalja IRA-e, posebice poreznog kredita za električna vozila.

Govoreći na internetskom događaju koji je organizirala novinska kuća Semafor prije tog sastanka, Manchin je branio prijedlog zakona IRA-e kao važan korak prema postizanju energetske sigurnosti SAD-a i rekao da njegova namjera ili namjera Kongresa nikada nisu bili povrijediti Europu.

“Možemo ih navesti na sudjelovanjeu odredbama IRA-e”, rekao je Manchin. “Ali svaka zemlja čini sve što može da stimulira svoje tržište, da zadrži svoje ljude da rade, da ima snažno gospodarstvo. Ne mogu nas uskratiti da učinimo istu stvar.”

Manchin je također potaknuo europske dužnosnike da ponude poticaje za povećanje ulaganja u čistu energiju i tehnologije za borbu protiv klimatskih promjena. Izrazio je zabrinutost što EU želi “i dalje prebijati ljude do smrti naplaćujući poreze na ugljik, naknade za ugljik i sve [ostalo] što rade, umjesto da im daje poticaje, u osnovi, da brže sazriju ove industrije.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.