U Nacionalnom programu specijalizacije iz medicinske genetike, koji počinje ove jeseni, sudjelovat će i Klinički bolnički centar Rijeka u suradnji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, objavljeno je na konferenciji za novinare u utorak.
Ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić istaknuo je kako su i dosad poduzimali važne korake na području medicinske genetike, u suradnji s uglednim klinikama i ustanovama u inozemstvu, dodajući da je projekt specijalizacija iz medicinske genetike bitan iskorak za budućnost.
Pri tom je posebno vrijedna suradnja sa Specijalnom bolnicom Sveta Katarina i njenim predsjednikom Upravnog vijeća Draganom Primorcem, koji je pokrenuo projekt, rekao je Ružić.
Medicinska genetika primjenjiva je u nizu drugih medicinskih struka, poput dermatologije, kardiologije i neurologije, a koristi se u različitim oblicima kliničke dijagnostike, savjetovanja i znanstvenog rada.
Primorac je pak istaknuo da će specijalizacija trajati 60 mjeseci, s 30 mjeseci temeljnog programa, te na kraju 20 mjeseci naprednog programa.
Specijalizacija iz medicinske genetike moći će se obaviti na kliničkim bolničkim centrima koji su dobili odobrenje, u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku, rekao je Primorac.
Specijalizanti će dio programa provesti u nekim od vodećih instituta na tom polju u svijetu. Zahvaljujući podršci nadležnih ministarstava, u programu specijalizacije je 30 mjesta, kaže Primorac.
Zadovoljstvo suradnjom izrazio je i dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci Goran Hauser, a o značenju i drugim aspektima medicinske genetike govorili su članovi Upravnog odbora Hrvatskog društva za humanu genetiku Darko Antičević i Saša Missoni te član Hrvatskog društva za humanu genetiku Petar Brlek.
Komentari