EU: Usvojen Izvještaj o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima žena, traži dostupnu edukaciju i legalan pobačaj za sve

Autor:

Photo: MEP

FEMM Odbor usvojio je u ponedjeljak Izvještaj o stanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava žena, javlja iz Bruxellesa Predrag Fred Matić, izvjestitelj za stanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU.

Matić poručuje da je ovo je prvi korak u smjeru osiguravanja pristupa zdravstvenim uslugama za sve, uključujući pristup pobačaju i medicinski potpomognutoj oplodnji.

Tekst podržala većina

Dugo očekivani izvještaj o Stanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u Europskoj uniji usvojen je na Odboru za prava žena i rodnu ravnopravnost Europskog parlamenta. Izvjestitelj Europskog parlamenta bio je zastupnik Matić, a tekst je podržala većina zastupnika i zastupnica FEMM Odbora.

Inače, ovaj izvještaj prvi je u području seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja u posljednjih deset godina, a dolazi u izuzetno važno vrijeme kada neke države članice zabranjuju pobačaj, negiraju važnost seksualne edukacije i ograničavaju pristup medicinski potpomognutoj oplodnji.

Zastupnik Matić naglašava da je činjenica kako je izvještaj izglasan u FEMM Odboru s velikom većinom i to, kako kaže, daje nadu da će se isti scenarij ponoviti i na plenarnoj sjednici u lipnju.

“Izvještajem jasno tražimo univerzalni i puni pristup seksualnim i reproduktivnim pravima i zdravstvenim uslugama, a što uključuje i poziv članicama EU-a da osiguraju seksualnu edukaciju za sve, kontracepciju i legalan i dostupan pobačaj. Tražimo i puni pristup medicinski potpomognutoj oplodnji za sve osobe, bez diskriminacije, i visokokvalitetnu skrb za trudnice, rodilje, babinjače i dojenčad.

Tekst jasno osuđuje pokušaje pojedinih aktera da teme poput pobačaja zlorabe za nacionalne interese i poziva Komisiju da zaštiti pravo svake osobe na samoodređenje i pravo na izbor, uz poseban naglasak da se svaka diskriminacija u pristupu ovim zdravstvenim uslugama na temelju roda, spola, rodnog identiteta i seksualne orijentacije ili drugih osnova mora suzbiti”, poručio je Matić.

Važnost seksualne edukacije

Naglašava se važnost seksualne edukacije pa tako i poziva na uvođenje iste u osnovne i srednje škole, a ujedno se i poziva države članice na aktivniju borbu protiv dezinformacija. Apelira se na države članice da dekriminaliziraju pobačaj te uklone i suzbiju sve prepreke legalnom pobačaju.

Također, ističe se da priziv savjesti dovodi do uskraćivanja zdravstvene skrbi temeljem osobnih uvjerenja kojem nije mjesto u niti jednom zdravstvenom sustavu i adekvatni mehanizmi javnog upućivanja moraju biti uspostavljeni. Matić podsjeća kako je nedostupnost pobačaja realnost diljem svijeta i da svake godine 23 tisuće žena umre od posljedica nesigurnog pobačaja. Gotovo svaka smrt uzrokovana nesigurnim pobačajem mogla se prevenirati kroz legalan i dostupan siguran pobačaj, dostupnu kontracepciju, seksualnu edukaciju te zdravstvenu njegu i skrb.

Idući korak je glasanje o izvještaju na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u lipnju ove godine gdje tekst mora potvrditi većina svih zastupnika i zastupnica.

“Suzbijanje nazadnjačke agende”

“Očekujem da će većina podržati ovaj tekst koji potvrđuje da je Europska unija spremna jasno stati iza svih onih čija su se prava ograničavala i zabranjivala posljednjih godina. Pregovori nisu bili laki no od cilja nećemo odustati: pristup seksualnom i reproduktivnom zdravlju za sve kao obveza država članica, a onima koji nas na tom putu opstruiraju mogu samo poručiti da je zaštita ljudskih prava iznad sitnih političkih interesa i da je ovo prvi korak da konačno suzbijemo takvu nazadnjačku agendu diljem Europe.

Vjerujem i da će me sve hrvatske kolegice i kolege u EP-u podržati u ovome na plenarnoj sjednici jer glas protiv značio bi da su protiv zaštite zdravlja naših građanka”, poručio je Matić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.