EU treba novu sveobuhvatnu migrantsku politiku, naglašava Hahn

Autor:

20.05.2022.,Petrinja -Povjerenik Europske komisije za proracun i administraciju Johannes Hahn obisao je nekoliko lokacija na podrucja Grada Petrinje u pratnji ministra Ivana Paladine, zupana Sisacko-moslavacke zupanije Ivana Celjaka, gradonacelnice Grada Petrinje Magdalene Komes, drzavnog tajnika Sredisnjeg drzavnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Gordana Hanzeka i voditelja Predstavnistva Europske komisije u RH Ogniana Zlateva.
 Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

Europskoj uniji je potrebna svobuhvatna migrantska politika, tj. pakt, ako želi riješiti problem ilegalnih migracija koji u ovom trenutku pogotovo pritišće Italiju, rekao je u utorak u Europskom parlamentu Johannes Hahn i naglasio potrebu uspostave partnerstva sa zemljama podrijetla, tranzita i odredišta.  Europski povjerenik za proračun sudjelovao je u raspravi sa zastupnicima EP-a o potreba za europskom solidarnošću pri spašavanju života na Sredozemlju, osobito u Italiji.

U tu je zemlju u prva tri mjeseca ove godine ušlo preko 30.000 migranata, što je povećanje od 300 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Samo prošli tjedan je stiglo 1500 migranata i to na Lampeduzu. “Obala tog otoka je obala Europske unije. Oni koji tamo dođu su naša zajednička odgovornost”, rekao je Hahn i dodao da je Italija morala proglasiti izvanredno stanje zbog velikog broja dolazaka migranata.

Iako je Italija od 2015. iz europskih fondova do sada primila dvije milijarde eura kako bi se nosila s tim problemom te da Komisija sada raspravlja i o dodatnoj hitnoj financijskoj pomoći, Hahn tvrdi da niti jedna država članica ne može sama riješiti problem migracija te da niti jedna politika neće biti dovoljna da ga riješi. “Ono što je potrebno je sveobuhvatna migrantska politika na europskoj razini, ukratko, potreban nam je pakt. To je korak prema istinskoj politici za migracije”, rekao je Hahn.

Podsjetio je da se u Italiji nalazi oko 300 pripadnika agencije za obalnu stražu – Frontex, sa šest brodova, dva zrakoplova i jednim helikopterom te da je prošle godine Frontex spasio više od 60.000 života na moru. “Relocirali smo 950 migranata , dvije trećine iz Italije, a mnoge s Lampeduze, zahvaljujući mehanizmu dobrovoljne solidarnosti koji je uspostavljen prošlog lipnja, no želimo da države više i brže djeluju, da su solidarnije”, rekao je Hahn.

Prema njegovim riječima, EU nastavlja graditi snažna partnerstva sa zemljama podrijetla migranata, zemljama tranzita i odredišta.  “Kako bismo pomogli Italiji moramo osnažiti partnerstvo s Tunisom i to je sada glavna zemlja iz koje migranti dolaze u Italiju”, rekao je povjerenik Europske komisije i najavio posjet povjerenica za unutarnje poslove Ylve Johansso krajem mjeseca Tunisu kako bi pokrenula partnerstvo s tom sjevernoafričkom zemljom u svrhu suzbijanja krijumčarenja i kako bi se spriječio gubitak života te povećao povrat migranata.

Jessika Roswall je ispred Vijeća EU-a kazala da je sada trenutak da sve europske institucije zajednički provedu reformu politika azila i migracija. “Vijeće smatra da treba usvojiti učinkovita dugoročna rješenja za izazove na svim rutama, uključujući i migrantsku rutu u središnjem Mediteranu”, rekla je Roswall i dodala da se trenutno primjenjuje akcijski plan za središnje Sredozemlje pokrenut u veljači.

Prema podacima Eurostata, u 2022. godini podneseno je više od 880.000 zahtjeva za azil u EU, uglavnom od strane državljana Sirije, Afganistana, Venezuele i Turske. Riječ je o 64 posto više zahtjeva za azil nego godinu ranije

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.