EU šalje civilnu misiju u Moldaviju. Potpora zaštiti od Rusije

Autor:

epa10588823 Josep Borrel, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, speaks to the media prior to the Foreign Affairs Council meeting in Luxembourg, 24 April 2023. The Foreign Affairs Council will have an exchange of views on the Russian aggression against Ukraine and will also discuss the EU action plan on the geopolitical consequences of the Russian war.  EPA/JULIEN WARNAND

EPA/JULIEN WARNAND

EU će poslati civilnu misiju u Moldaviju kako bi pomogla istočnoeuropskoj zemlji u borbi protiv rastućih prijetnji iz inozemstva, potvrdili su dužnosnici, nakon niza izvješća da Kremlj radi na destabilizaciji bivše sovjetske republike. U priopćenju glavni diplomat Unije, Josep Borrell, rekao je da će misija, u okviru Zajedničke sigurnosne i obrambene politike, pojačati “potporu Moldaviji da zaštiti svoju sigurnost, teritorijalni integritet i suverenitet” protiv Rusije.

Dužnosnici su potvrdili da će se misija usredotočiti na “upravljanje krizama i hibridne prijetnje, uključujući kibernetičku sigurnost, te suzbijanje stranih manipulacija informacijama”.

U veljači je predsjednik susjedne Ukrajine Volodimir Zelenski rekao da su kijevske sigurnosne službe presrele ruske planove da “slome demokraciju Moldavije i uspostave kontrolu nad Moldavijom”. Pro-EU čelnica zemlje, predsjednica Maia Sandu, kasnije je izjavila da je “plan uključivao sabotažu i vojno obučene ljude prerušene u civile za izvođenje nasilnih akcija, napada na vladine zgrade i uzimanje talaca”.

Prema Vladu Lupanu, bivšem veleposlaniku Moldavije pri UN-u i profesoru na Sveučilištu New York, potez Bruxellesa dolazi nakon “višestrukih signala da se Moldavija ne bi mogla sama nositi s operacijama ruskog utjecaja”. Rekao je za POLITICO da će se misija sada morati usredotočiti na “komuniciranje zašto vladavina prava i demokracija EU-a donose i poštovanje i prosperitet ljudima u usporedbi s ruskim autokratskim modelom”.

Dom sa samo 2,6 milijuna ljudi, Moldavija je desetljećima bila jedan od najbližih saveznika Moskve, a 1500 ruskih vojnika trenutno je stacionirano u otcijepljenoj regiji Transnistria. Izabrana 2020., Sandu je više puta osudila Kremlj zbog invazije na Ukrajinu i pozvala na povlačenje njegovih snaga iz njezine zemlje. U lipnju prošle godine čelnici EU-a najavili su da će Moldaviji, kao i Ukrajini, biti dodijeljen status kandidata, čime će započeti proces njezina pristupanja i postati nova država članica.

Međutim, Moskva još uvijek ima značajan utjecaj na zemlju, upravljajući s nekoliko popularnih državnih medija na ruskom jeziku i opskrbljujući je gotovo u potpunosti samo svojim prirodnim plinom. Nakon što je ruski energetski div Gazprom prošle godine najavio da će podići cijene, kao i zatvoriti slavine ako se prošli dugovi ne plate u cijelosti, Moldavija, jedna od najsiromašnijih zemalja na kontinentu, obratila se Bruxellesu za podršku u diversifikaciji opskrbe.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.