EU pokušava riješiti zastoj oko migracija

Autor:

epa05254261 Migrants protest in a wagon waving a Greek national flag at a refugee camp near the Greek-FYROM border near the village of Idomeni, northern Greece, 11 April 2016. Thousands of refugees are stuck in Greece following the closure of the borders of the Balkan route and after the implementation of the migration agreement between the European Union (EU) and Turkey.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

Europska unija razmatra nove prijedloge kako riješiti problem tražitelja azila koji dolaze u Uniju, nadajući se da će prekinuti više od godinu dana nesuglasica koje su dovele u pitanje njezino jedinstvo, kažu dužnosnici i diplomati.

Čelnici EU-a dali su rok do sredine godine za postizanje sporazuma o reformi propisa o azilu. Masovni priljev migranata izazvao je spor između Njemačke i mediteranskih zemalja s jedne te istočnih članica Poljske i Mađarske s druge strane.

Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere rekao je nakon razgovora s europskim kolegama ovoga tjedna da se razmatraju tri sustava – jedan za niski, drugi za visoki i treći za vrlo veliki priljev migranata.

Osnovna stvar je da bi se i dalje primjenjivala postojeća pravila, uključujući ključnu odredba da se tražiteljem azila mora baviti prva članica Unije u koju je ušao. EU bi također imao na raspolaganju niz drugih mehanizama, od relokacije tražitelja azila u druge članice do pomoći u gotovini i opremi ili pružanja stručne pomoći.

“To bi trebali svi prihvatiti. Ne može jedna zemlja članica prihvatiti jednu, a odbiti drugu stvar”, rekao je Carmelo Abela, ministar unutrnjih poslova Malte trenutne predsjedateljice EU-om.

Oko 1,5 milijuna izbjeglica i migranata stiglo je u Europu 2015. i 2016., najprije u najugroženije Grčku i Italiju da bi potom krenuli prema bogatijom Njemačkoj, Austriji i Švedskoj.

Te su države pozvale ostale članice da prime dio tražitelja azila, no Poljska i Mađarska to ne žele i nude druge oblike pomoći.

Njemačka je zaprijetila da će umjesto konsenzusa tražiti većinsko odlučivanje o reformi, čime bi se prevladale mađarske i poljske primjedbe.

Kancelarka Angela Merkel idućeg će mjeseca posjetiti Varšavu kako bi je nagovorila na plan.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)