EU će regulirati donacije majčinog mlijeka. Za sve banke donorskog mlijeka ista pravila

Autor:

21.11.2019.,Zagreb - Reportaza iz Banke humanog mlijeka. Voditeljica projekta dr. Anita Pavicic Bosnjak. Lorena Tadic sa svojom bebicom na odjelu. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Donatorsko majčino mlijeko posebno je vrijedno za prehranu nedonoščadi ili bolesne novorođenčadi. Europska unija regulira sve vrste banaka: novčane banke, banke krvi, banke sperme.

Sljedeće na redu su banke majčinog mlijeka. Bruxelleski birokrati žele homogenizirati pravila koja nadziru doniranje i korištenje donorskog majčinog mlijeka diljem bloka.

To je dio predložene izmjene zakona Europske komisije koji pokrivaju standarde sigurnosti i kvalitete za tvari ljudskog podrijetla (SoHO) namijenjene ljudskoj uporabi. Trenutačno zakoni pokrivaju krv, tkiva i stanice, ali EU želi proširiti pokrivenost na sve SoHO — uključujući i donorsko majčino mlijeko. Stručnjaci su uglavnom za plan postavljanja standarda na razini cijele EU, tvrdeći da će to poboljšati njegovu dostupnost i sigurnost.

Što su banke majčinog mlijeka?

Žene koje proizvode više majčinog mlijeka nego što je potrebno njihovim bebama mogu ga donirati banci majčinog mlijeka. Ove banke provjeravaju donore i prikupljaju, obrađuju i distribuiraju mlijeko dojenčadi u potrebi – one čije majčino vlastito mlijeko nije dostupno ili dovoljno. Iako se isključivo dojenje preporučuje svim bebama u prvih šest mjeseci njihova života, ono je posebno važno za nedonoščad ili bolesnu novorođenčad, kažu stručnjaci.

Uz mnoge druge prednosti, majčino mlijeko sadrži antitijela koja su važna za imunološki sustav novorođenčadi. Bebe rođene prije 30. tjedna trudnoće posebno su osjetljive na infekcije, posebice od nekrotizirajućeg enterokolitisa, vrste upale crijeva koja može biti fatalna. Njihove stope preživljavanja se poboljšavaju kada dobivaju ljudsko mlijeko u usporedbi s formulom, rekao je Elien Rouw, stručnjak za medicinu dojenja u Njemačkoj i izabrani predsjednik Akademije za medicinu dojenja. Trenutno postoje 282 banke majčinog mlijeka u Europi, uključujući Tursku i Ukrajinu, prema Europskoj udruzi banaka mlijeka.

Standardi regulacije doniranog mlijieka različite su u zemljama EU

Donatorsko majčino mlijeko različito je regulirano u različitim zemljama. Na primjer, u Francuskoj se smatra zdravstvenim proizvodom, u Njemačkoj hranom, a u Rumunjskoj je nekategoriziran i nereguliran. I dok su sigurnosni standardi u Francuskoj, na primjer, postavljeni na nacionalnoj razini, u Belgiji su postavljeni na regionalnoj razini. Ipak postoji određena razina konvergencije. Na primjer, većina nacionalnih smjernica u svijetu preporučuje da se majčino mlijeko donora treba pasterizirati, prema Europskoj udruzi banke mlijeka.

Komisija kreće s usklađivanjem sigurnosnih standarda diljem EU

Komisija želi uskladiti sigurnosne standarde diljem EU-a, ne samo kako bi se osigurala sigurnost beba koje konzumiraju majčino mlijeko, već i kako bi se olakšalo prelazak granica majčinom mlijeku donora – i drugim SoHO-ima. Banke donorskog mlijeka neravnomjerno su raspoređene diljem kontinenta. U Francuskoj ih je, primjerice, preko 30, ali samo četiri u Belgiji i jedna u Rumunjskoj. Dijelovi Europe suočavaju se s nedostatkom donorskog majčinog mlijeka, dok ga drugdje ima u ograničenim količinama.

“U Njemačkoj umiru djeca jer nisu imala dovoljno ljudskog mlijeka”, rekao je Rouw, njemački stručnjak za medicinu dojenja. Centri u Njemačkoj koji skrbe o ekstremno nedonoščadi bez izravnog pristupa banci mlijeka kupuju ga dijelom iz Belgije i Sjedinjenih Država, dodala je.

Stručnjaci se slažu da bi usklađivanje sigurnosnih standarda olakšalo prekograničnu razmjenu majčinog mlijeka, poboljšavši mu pristup bebama. To uključuje stvari kao što su kriteriji odabira donora, testovi majčine krvi na infekcije, higijenski standardi tijekom prikupljanja, uvjeti hladnog lanca tijekom transporta i testiranje mlijeka na bakterije, rekao je Picaud, predsjednik Francuske udruge banaka ljudskog mlijeka.

Trebaju li donatori biti plaćeni?

Rasprava o plaćanju za tvari ljudskog podrijetla izaziva podjele. Njemačka Inicijativa za banku humanog mlijeka, nevladina organizacija koja promiče neprofitne donatorske banke mlijeka, upozorila je u izjavi za Komisiju 2020. da su se “etički upitni pristupi” globalno koristili za dobivanje ljudskog mlijeka od “majki koje doje u regijama s ograničenim resursima ili iz socijalno-ekonomski ugroženog stanovništva.”

Zemlje EU-a imaju različite pristupe kada je u pitanju naknada donatorima za majčino mlijeko. Donatori u Francuskoj, na primjer, ne primaju nikakvu financijsku naknadu. U Švedskoj majke donatorice dobivaju nominalno 250 švedskih kruna (22,56 eura) po litri doniranog mlijeka.

Revizija koju je Komisija predložila uključuje smjernice o naknadi za sve donatore SoHO-a, kako bi se omogućilo pokrivanje bilo kakvih financijskih gubitaka — ali ostavlja državama EU-a da odluče hoće li to dopustiti i ako je tako, uvjete za to, osiguravajući da ostanu “financijski neutralni”. ”

Kao i na banke ljudskog mlijeka, novi bi se zakon također primjenjivao na sve tvrtke koje žele komercijalizirati majčino mlijeko kao sastojak, piše POLITICO.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.