Prema sadašnjim pravilima, vojske se mogu suočiti s čekanjem od najmanje pet dana za premještanje vojne opreme preko granica radi ratnih igara i drugih manevara.
Europska unija je spremna ispitati mostove, željeznice i zračne luke u svojim državama članicama kako bi identificirala sve vojne slabe točke poučena primjerima iz rata u Ukrajini.
U pokušaju da pomogne svojim vojskama da se brže kreću u vrijeme sukoba, Europska komisija predstavila je novi akcijski plan za pronalaženje bilo kakvih rupa u europskoj infrastrukturi koje bi ih mogle usporiti. Dolazi u vrijeme dok bjesni rat između Rusije i Ukrajine u jednom od najvećih sukoba na kontinentu od Drugog svjetskog rata.
Rusija reagira na ‘veliko poniženje’ za Putina – najnoviji rat u Ukrajini
Invazija je poslužila kao “poziv na buđenje” za EU da ojača svoju obranu, kako na terenu tako i u kibernetičkom području. “Jedna od glavnih lekcija iz isporuke oružja i vojne opreme Ukrajini za borbu protiv ruske invazije je da je svaka sekunda važna”, rekao je potpredsjednik Europske komisije Josep Borrell.
“Brza vojna mobilnost ključna je za odgovor na krize koje se pojavljuju na našim granicama i izvan njih.”
U okviru inicijative, ceste, mostovi, željezničke linije, luke i zračne luke bit će procijenjene kako bi se utvrdilo jesu li one nesposobne za rukovanje teškom ili velikom vojnom opremom, pri čemu će se onima koji su identificirani dati prioritetna nadogradnja.
‘Brzo i učinkovito kretanje oružanih snaga’ preko granica
Također ima za cilj osigurati zajamčeni pristup zalihama goriva diljem kontinenta i razviti elektronički sustav za smanjenje vremena potrebnog oružanim snagama za prelazak preko granica.
Trenutačno se vojske mogu suočiti s čekanjem od najmanje pet dana kako bi mogle prenijeti vojnu opremu preko granica za ratne igre i druge manevre zbog formalnosti, carinskih i poreznih pravila.
“S ovim novim akcijskim planom o vojnoj mobilnosti, riješit ćemo postojeća uska grla kako bismo omogućili brzo i učinkovito kretanje naših oružanih snaga”, dodao je g. Borrell.
EU i NATO rutinski kombiniraju snage za izvođenje vojnih vježbi, ali imaju i borbene brigade koje se mogu brzo rasporediti za korištenje tijekom sukoba.
Međutim, američki vojni časnici već dugo upozoravaju na administrativne i fizičke prepreke premještanju snaga diljem Europe. Sean Bell, koji je analizirao rat u Ukrajini za Sky, objasnio je da je sukob pokazao da je “realistična obuka” za Europu ključna, ali je trenutno “manjak” u njihovim obrambenim pripremama.
“Mi smo hrpa nepovezanih dijelova slagalice koji leže na stolu i moraju biti u mogućnosti trenirati zajedno”, rekao je.
Potrebno je ojačati kibernetičku sigurnost
Još jedna taktika koja izaziva zabrinutost je korištenje kibernetičkih napada, s civilnim objektima u rasponu od bolnica do brodskih kompanija koje su posljednjih mjeseci bile na meti hakera.
U svom akcijskom planu, Komisija je rekla da EU mora pojačati civilnu i vojnu kibernetičku suradnju i poboljšati razmjenu između obrambenih stručnjaka na nacionalnoj i europskoj razini.
Također bi trebalo poboljšati standarde kibernetičke sigurnosti i zahtjeve za certifikatima, te osigurati zajedničko financiranje kako bi se pomoglo zemljama da zajedno ulažu u modernije kibernetičke sposobnosti, navodi se.
Komentari