Erfan Mortezai: “Mahsa je trenutno glas bijesa iranskog naroda.” 

Autor:

epa10201920 A participant holds an illustration showing Mahsa Amini during a rally in Berlin, Germany, 23 September 2022. Iran has faced many anti-government protests following the death of Mahsa Amini, a 22-year-old Iranian woman, who was arrested in Tehran on 13 September by the morality police, a unit responsible for enforcing Iran's strict dress code for women. She fell into a coma while in police custody and was declared dead on 16 September, with the authorities saying she died of a heart failure while her family advising that she had no prior health conditions. Her death has triggered protests in various areas in Iran and around the world. According to Iran's state news agency IRNA, Iranian President Ebrahim Raisi expressed his sympathy to the family of Amini on a phone call and assured them that her death will be investigated carefully. Chief Justice of Iran Gholam-Hossein Mohseni-Eje'i assured her family that upon its conclusion, the investigation results by the Iranian Legal Medicine Organization will be announced without any special considerations.  EPA/CLEMENS BILAN

EPA/CLEMENS BILAN

U ekskluzivnom intervjuu  Erfan Mortezai ispričao je za Sky News što se dogodilo njegovoj sestrični Mahsi Amini i kako je ona postala “glas bijesa iranskog naroda”.Pozvao je međunarodnu zajednicu da iranski režim osudi zbog njezine. On je prvi član obitelji Amini koji je razgovarao sa zapadnim medijima nakon njezine smrti u policijskom pritvoru u Teheranu 16. rujna. Nekoliko sati prije nego što je umrla, privela ju je državna policija za moral, jer je navodno preširoko nosila  hidžab. Negodovanje zbog njezine smrti preraslo je u prosvjed s desecima ubijenih ljudi u pokušajima vlasti da suzbiju nemire.

Mortezaei je politički aktivist i borac Pešmerga koji živi u Iraku blizu iranske granice. Mahsa jr otišla u kupovinu u Teheran s rođacima, uključujući i njezinog brata Ashkana. On je rekao je da su se suočili s moralnom policijom. Kada su vidjeli Mahsu i druge zaključili su da njen hidžab nije ispravan postavljen. Ashkan im je pokušao objasniti da nisu u svom rodnom gradu i da su stranci u Teheranu, pa ih je molio da to uzmu u obzir i da je ne privedu. U tučnjavi koja je tada nastala policajci su papar sprejem poprskali Ashkana po licu, a Mahsu prisilili da uđe u kombi i odvezli je u policijsku postaju.

Svjedok koji je bio u kombiju rekao je obitelji što se zatim dogodilo. “Tijekom puta do policijske postaje bila je mučena i vrijeđana”, rekao je. Nakon što je stigla u policijsku postaju Mahsa Amini počela je gubiti vid i onesvijestila se. Rekao je da je hitnoj pomoći trebalo 30 minuta da dođu do nje, a sat i pol prije nego što je stigla u bolnicu. Postoji izvješće iz bolnice Kasra u Teheranu koje kaže da je do trenutka kada je stigla u bolnicu već bila mrtva s medicinskog gledišta. „Dobila je potres mozga od udarca u glavu“, rekao je za Sky Mortezai.

Rekao je da su vlasti vršile pritisak na obitelj da se pojavi na iranskoj televiziji, te nastojali da se njezini roditelji i brat ušutkaju i da ne progovore. Rekao je da Mahsa nije bila uključena u politiku, unatoč tvrdnjama iznesenim u nekim medijima koje podržava iranska vlada. Upitan o utjecaju smrti gospođice Amini, g. Mortezaei je rekao: “Mahsina smrt je postala iskra za ovaj prosvjedni pokret diljem Irana i Kurdistana.” Dodao je: “Mahsa je trenutno glas bijesa iranskog naroda.”

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.