Nacional je od Agencije za plaćanja u poljoprivredi dobio točne podatke o sredstvima koja su isplaćena tvrtki Petrač d.o.o., a zbog kojih je dokumentaciju Ministarstva poljoprivrede zatražio i EPPO
Tvrtka Petrač d.o.o. u vlasništvu Nikole Petrača, sina Hrvoja Petrača, do sada je iz različitih europskih fondova dobila 141.822,82 eura, potvrđeno je Nacionalu iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Dio tih isplata, a možda i sve, trenutačno su pod istragom EPPO-a, što je prošlog tjedna potvrdio i ministar poljoprivrede Josip Dabro. On je na novinarski upit je li Ured europskog javnog tužitelja u Zagrebu tražio dokumentaciju Ministarstva poljoprivrede oko vinske omotnice i odnosi li se to na vinarije koje su u vlasništvu bivšeg ministra Tomislava Tolušića i Hrvoja Petrača, odgovorio kako je vidio da je zatražen uvid, no ne zna detalje. “Ne odnosi se, mislim, na bivšeg ministra Tolušića, odnosi se na Petrača”, rekao je Dabro i tako potvrdio da EPPO istražuje isplate tvrtki u vlasništvu Nikole Petrača. Iako se iz Dabrina odgovora moglo shvatiti kako EPPO istražuje samo isplate za tzv. vinsku omotnicu, izvori iz Ministarstva poljoprivrede Nacionalu su otkrili kako je lako moguće da europski istražitelji proučavaju i druge isplate tvrtki Petrač d.o.o. koja je vlasnik vinarije na Hršak bregu kod Krapinskih Toplica.
U podacima koje je Nacional dobio od Agencije za plaćanja u poljoprivredi stoji kako je tvrtka u vlasništvu Petračeva sina dobila nešto manje od 30 tisuća eura iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EAFRD), dok je 111 tisuća eura dobila iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EAGF). Ukupan je to iznos od 141 tisuću eura, a najveći dio tog iznosa otpada baš na vinsku omotnicu, iz koje je Petrač povukao 92 tisuće eura. Osim toga, 19 tisuća eura otpalo je na izravna plaćanja, 22 tisuće eura na tzv. ne-IAKS potpore, a 7,5 tisuća eura na IAKS potpore. Zanimljivo je da se baš zbog vinske omotnice na udaru europskih istražitelja našao i bivši ministar Tomislav Tolušić, a čini se kako bi sada sredstva iz te omotnice mogla proizvesti dodatne probleme i za vinariju Nikole Petrača.
No osim što je povukao iz europskih fondova gotovo 150 tisuća eura, Petračev je sin bio prijavljen i za još neke natječaje Agencije za plaćanja, ali je od njih zbog za sada neutvrđenih razloga odustao. Naime, kako su Nacionalu potvrdili iz APPRRR-a, tvrtka Petrač d.o.o. za proizvodnju vina, ugostiteljstvo, turizam i trgovinu javila se i za projekt „Rekonstrukcija i opremanje vinarije“, ali je odustala te je izdana Odluka o odbacivanju zahtjeva za potporu. Iz Agencije za plaćanja naveli su još tri primjera u kojima je tvrtka Petrač d.o.o. odustala od već odobrenih potpora: “Mjera Promidžba – odobrena je potpora u iznosu 650.925,00 HRK za mjeru promidžba vina na tržištu SAD-a. S obzirom na to da korisnik nije dostavio zahtjev za isplatu do krajnjeg roka navedenog u Odluci o odobrenju projekta odnosno nije uopće podnio zahtjev za isplatu, Agencija za plaćanja je radi nepoštivanja odredbi Pravilnika o provedbi mjere promidžba na tržištima trećih zemalja iz nacionalnog programa pomoći sektoru vina 2019.-2023. godine (Narodne novine, br. 16/19, 112/20, 138/22) i odredbi Odluke o odobrenju projekta, dana 23. svibnja 2023. godine poništila navedenu Odluku.
Unutar tipa operacije 4.2.2. ulaganja u obnovljive izvore energije, korisnik se javio s projektom Izgradnja sunčane elektrane SE Petrač Winery s vrijednošću potpore od 70.918,40 eura. Korisnik za navedeni projekt nije nikad potpisao ugovor te se vodi pod statusom ‘odustao’.
Intervencija 73.10. iz Strateškog plana za 2023.-2027., tvrtka se javila s projektom ulaganja u mehanizaciju i opremanja vinograda sa zahtijevanom potporom od 131.241,87 eura. Projekt nije ni uzet u razmatranje jer se na rang listi nalazi na 317. mjestu, dok su sredstva, prema trenutačnom stanju, dostatna za 107 korisnika.”
Petračeva tvrtka prijavila se za europske fondove s projektom Izgradnja sunčane elektrane SE Petrač Winery s vrijednošću potpore od 70.918,40 eura, ali ugovor nikada nije potpisan
Iz ovih odgovora vidljivo je kako je Nikola Petrač bez objašnjenja odustao od potpora u visini od barem 150 tisuća eura, od kojih je posebno zanimljiv projekt izgradnje sunčane elektrane na području vinarije. Pitanje je samo je li Petrač odustao jer je znao da neće moći ispuniti kriterije natječaja, ili je odustao kako ne bi skretao dodatnu pažnju EPPO-a na svoju vinariju u kojoj se, prema detaljima otkrivenim u slučaju podmićivanja Vilija Beroša, okupljalo društvo zbog dogovora oko provedbe natječaja u zdravstvu.
Naime, Nacional je tijekom prošlog tjedna na portalu nacional.hr objavio detalje po kojima je baš Petračeva vinarija u Hrvatskom zagorju trebala biti mjesto sastanka Petrača, Saše Pozdera i donedavnog šefa Klaićeve Gorana Roića. Nacional je objavio dio poruka u kojima se sastanak dogovara, a Novica Petrač je na taj prijedlog napisao: “E to to da bude cugavela.” Te poruke su razmijenjene u periodu kad se pristupalo Roiću, a iz njih je vidljivo da su Petrači i Pozder do Roića došli na temelju “miga” iz Ministarstva zdravstva. Također, kako se čini iz poruka, sve je organizirao Hrvoje Petrač. Prvi sastanak je trebao biti u Zagrebu, gdje je Roić trebao dobiti ‘’stick’’ sa specifikacijama, a zatim se sve trebalo proslaviti u Zagorju.
Sve se te poruke nalaze u WhatsApp grupi ‘’Petrač & Pozder’’ koju su istražitelji EPPO-a pronašli u mobitelu Nikole Petrača, zaplijenjenom zbog istrage upravo afere oko vinske omotnice. Na temelju tih poruka, ali i niza drugih dokaza, Ured europskog javnog tužitelja nije imao dvojbe oko toga da je Hrvoje Petrač “organizirao i vodio zločinačko udruženje” koje je prodavalo bolnicama preskupe robotske mikroskope te da je od lipnja 2022. do studenoga 2024. kao stvarni voditelj poslovanja tvrtke Medical innovation solutions „povezao u zajedničko djelovanje“ Sašu Pozdera, formalnog vlasnika te tvrtke, svog sina Novicu Petrača, „stvarnog voditelja poslovanja“ te tvrtke, drugog sina Nikolu Petrača koji je osnivač i direktor tvrtke Gala plus nekretnine te Tomu Pavića, voditelja ureda HZZO-a u Krapini. Hrvoje Petrač kontroverzni je poduzetnik poznat hrvatskoj javnosti još iz perioda 90-ih, kada se preko Vladimira Zagorca zbližio i s predsjednikom Franjom Tuđmanom, bio je zastupnik poznatih automobilskih marki, imao atraktivne lokale u Zagrebu, ali pratio ga je glas da je blizak sa Zlatkom Bagarićem, ali i s „dečkima s Knežije“, da bi kasnije, sredinom 2000-tih bio osuđen na šest godina zatvora za otmicu sina Vladimira Zagorca. Prije pet godina bio je brutalno pretučen ispred hotela Esplanade gdje se potukao s Vjekom Sliškom, nećakom ubijenog “kralja poker aparata” Vjeke Sliška. Tada je zadobio potres mozga i lom noge. Nakon što je EPPO objavio da je on prvoosumnjičeni u aferi s robotskim mikroskopima, novinarima Jutarnjeg lista „grohotom se nasmijao“, a na pitanje gdje se nalazi – poklopio telefonsku slušalicu.
Posljednjih pet godina prihodi, dobit i broj zaposlenih vinarije raste, a 2022. i 2023. imali su nešto više od milijun eura prihoda. Lani su imali dobit od 47 tisuća eura, a 2022. godine 32 tisuće eura
Vinarija Petrač nalazi se na Hršak Bregu u općini Krapinske Toplice. Iza nje stoji tvrtka Petrač d.o.o., čiji su osnivači članovi obitelji Petrač, među njima Hrvoje, Nikola, Rok, Zlata i Karla Petrač. Osoba koja je trenutačno ovlaštena za zastupanje je bratić Hrvoja Petrača Mario Petrač. Posljednjih pet godina prihodi i dobit te broj zaposlenih vinarije raste, a 2022. i 2023. su imali nešto više od milijuna eura prihoda. Lani su imali dobit od 47 tisuća eura, a 2022. 32 tisuće eura. No broj zaposlenih im se povećao s 10 u 2022. na 17 u 2023. Na webu vinarije hvale se da imaju 10 hektara vinograda i da to nije lako postići. Naime, radi se o 100 tisuća metara kvadratnih. Za svoja vina dobili su i nagrade te je velik popis mjesta diljem Hrvatske na kojima se ona mogu i probati. U porukama koje su razmjenjivali sudionici koruptivne operacije, a iscurile su ovih dana u medijima, spominjalo se da ministar Vili Beroš, kojeg nazivaju Mali – posebno voli vina Karizma. Ostaje vidjeti hoće li se uspješan vinski biznis obitelji Petrač nastaviti i nakon izbijanja afere u zdravstvenom sustavu ili će europski istražitelji i u poslovanju vinarije pronaći inkriminirajuće dokaze, usprkos tomu što iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi tvrde da u kontrolama poslovanja Petračeve vinarije nisu pronašli nikakve nepravilnosti.
Komentari