EPPO otkrio najveću europsku poreznu prijevaru. ‘Teška’ je 2,2 milijarde eura, oštećena i Hrvatska

Autor:

04.11.2022., Zagreb - Kuca Europe. Europska javna tuziteljica Laura Codruta Kovesi odrzala je konferenciju za medije. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u utorak je objavio da je u suradnji s agencijama za provođenje zakona 14 država članica EU-a, proveo istovremene istražne radnje, uključujući više od 200 pretraga, u vezi sa složenom shemom prijevare koja se temelji na prodaji popularne elektroničke robe.

Uhićenja i pretrage u operaciji kodnog naziva Admiral provedene su u Belgiji, Cipru, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji, Litvi, Luksemburgu, Nizozemskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Slovačkoj i Španjolskoj.

Kako je sve počelo?

Kako je izvijestio EPPO, u travnju 2021. portugalska porezna uprava u Coimbri istraživala je tvrtku koja prodaje mobilne telefone, tablete, slušalice i druge elektroničke uređaje, zbog sumnje na poreznu prijevaru. Kada je EPPO započeo s radom u lipnju 2021., u skladu sa svojom zakonskom obvezom, portugalska su tijela prijavila slučaj EPPO-u.

Iz nacionalne perspektive, na temelju administrativne istrage, činilo se da su fakturiranje i porezne prijave u redu. Međutim, portugalski europski delegirani tužitelji odlučili su dalje istražiti. Europski tužitelji, delegirani europski tužitelji, analitičari EPPO-a za financijske prijevare i predstavnici Europola i nacionalnih tijela za provođenje zakona postupno su uspostavili veze između osumnjičene tvrtke u Portugalu i oko devet tisuća drugih pravnih subjekata i više od 600 fizičkih osoba lociranih u različitim zemljama.

Osamnaest mjeseci nakon primitka inicijalnog izvješća, EPPO sada razotkriva ono za što se vjeruje da je najveća kružna porezna prijevara ikad istražena u EU-u.

Kriminalne aktivnosti raširene su u 22 države članice EPPO-a, među kojima je i Hrvatska, kao i u Mađarskoj, Irskoj, Švedskoj i Poljskoj, zajedno s trećim zemljama uključujući Albaniju, Kinu, Mauricijus, Srbiju, Singapur, Švicarsku, Tursku, Ujedinjene Arapske Emirate, Ujedinjene Kraljevstvo i Sjedinjene Države.

Uključenost organiziranih kriminalnih skupina

Ono po čemu se ova kružna prijevara ističe je iznimna složenost lanca tvrtki. Od tvrtki koje djeluju kao naizgled čisti dobavljači elektroničkih uređaja i onih koje traže povrat poreza od nacionalnih poreznih vlasti dok prodaju te uređaje online pojedinačnim kupcima – i naknadno usmjeravaju prihode od te prodaje u inozemstvo, prije nego što sami nestanu – do onih koji peru prihode od ovu kriminalnu aktivnost.

Iz EPPO-a poručuju kako su u pitanju iznimno organizirane kriminalne skupine od kojih je svaka imala specifičnu ulogu u lancu prijevara. Radili su u više zemalja, te imali gotovo industrijsku logiku kojom su godinama uspijevali ostati neotkriveni.

Na temelju najnovije procjene Europola, kružna prijevara ili prijevara s nedostajućim trgovcem unutar zajednice (MTIC) najprofitabilniji je zločin u EU-u, koji države članice godišnje košta oko 50 milijardi eura.

Glavna europska tužiteljica Laura Kövesi rekla je: “Operacijom Admiral Ured europskog javnog tužitelja stavlja visoko sofisticiranu kriminalnu industriju u središte pozornosti. Ona napreduje u Europskoj uniji, posebice zbog strukturnih ograničenja nacionalnih poreznih tijela i tijela za provođenje zakona, kada je riječ o prekograničnim odnosima financijski kriminalitet”, istaknula je.

Laura Kövesi dodala je da bi, bez EPPO-a, za pripremu ovakve operacije bile potrebne godine – ili se, što je vjerojatnije, nikad se ne bi ni dogodila. “Operacija Admiral jasna je demonstracija prednosti transnacionalnog tužiteljstva. Kada je riječ o poreznim prijevarama, iz nacionalne perspektive, štete se mogu procijeniti kao relativno male ili nepostojeće, ili čak ostati neotkrivene. Potreban vam je pogled iz helikoptera, da vidite cijelu sliku”, rekla je.

Glavna europska tužiteljica naglasila je da je EPPO-u trebalo manje od 18 mjeseci od početnog izvješća o zločinu do otkrivanja cijele mreže organiziranih kriminalne skupine, odgovornih za nevjerojatne 2,2 milijarde eura gubitka poreznih obveznika EU-a. “Vjerujem da je ovo do sada najveća europska porezna prijevara”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.