Predavanje Laurie Anderson bit će dio stalne izložbene postavke u knjižnici u Pakracu
Zahvaljujući interesu za suvremenu umjetnost s naglaskom na rock glazbu, pakračko-slavonski episkop Jovan Ćulibrk došao je u kontakt s jednom od najcjenjenijih američkih suvremenih umjetnica, glazbenicom Laurie Anderson, sa željom da se u staroj episkopskoj knjižnici u sklopu Vladičanskog dvora u Pakracu svakodnevno prikazuje njezino predavanje o važnosti knjižnica koje je održala u sklopu projekta Arctic Imagination
Projekt Arctic Imagination zamišljen je s ciljem povezivanja kreativaca, pisaca, umjetnika i istraživača, kako bi zajedno kroz seriju rasprava pokušali odgovoriti na niz egzistencijalnih problema s naglaskom na Arktik i klimatske promjene. Projekt je krenuo iz glavnog grada Grenlanda Nuuka i povezuje knjižnice Kopenhagena, New Yorka, Stockholma, Osla i danskog generalnog konzulata u New Yorku. Rezultat je zapravo jedna posve nova platforma koja pruža mogućnost globalne rasprave vezane uz prošlost, sadašnjost i budućnost sjevernog dijela planeta Zemlje. Tako se među brojnim sudionicima tih rasprava našla i američka avangardna umjetnica Laurie Anderson, skladateljica, glazbenica i filmska redateljica čiji rad obuhvaća performanse, pop glazbu i multimedijske projekte, a koja je za Arctic Imagination snimila predavanje „Knjižnice su presudne u kulturi u kojoj su informacije osporavane“
„Jezik je jedna od velikih tema Laurie Anderson – sjetimo se njene aktualizacije Burroughsova iskaza da je ‘jezik virus (iz svemira)’ – a njeno izlaganje o knjižnicama do mene je doplovilo kao famozni ‘cargo cult’, valovima interneta. Tek kasnije sam saznao da je to dio projekta Arctic Imagination. Njena eksplikacija ‘Of the new situation that we are in in which information is becoming politicized’ (O novoj situaciji u kojoj se nalazimo, u kojoj se informacije politiziraju) ispričana je na fonu jedne od zaumnih američkih priča na kakvima je njen rad sazdan još od ‘United States I-IV’. No više od svega opčinio me je njezin glas koji čini muziku koja je iznad svega i živi kao poseban entitet neovisno o značenju njenih riječi. Na kraju Laurie kaže da je ‘za njih u SAD-u veoma važno surađivati s drugim knjižnicama koje bi nam mogle pomoći’ – pa, rekosmo, evo nas“, rekao je za Nacional pakračko-slavonski episkop Jovan Ćulibrk, koji je bez prevelikih očekivanja poslao dopis uredu Laurie Anderson. Oduševljenim njezinim izlaganjem o važnosti knjižnica danas, poslao je upit može li koristiti to njezino izlaganje u prostoru stare episkopske knjižnice u sklopu Vladičanskog dvora u Pakracu, koja se tu nalazi još od 1732. godine kada je dvor izgrađen i jedna je od najvrjednijih srpskih knjižnica u Hrvatskoj, a i šire. Knjižnicu je osnovao episkop Kirilo Živković 1786. godine, a svaki sljedeći pakrački odnosno slavonski episkop pridonio je vlastitom kolekcijom toj centralnoj eparhijskoj knjižnici.
„Uz ideju povezivanja o kojoj Laurie Anderson govori u svom predavanju, povijest naše knjižnice je takva da je intrigantna i nadahnjujuća, naročito proces njene obnove kojem svojim predavanjem daje novu mogućnost i novi aspekt. Odgovor sam dobio odmah i Laurie Anderson srdačno se složila s time da njezino predavanje bude dio stalne izložbene postavke u našoj knjižnici u Pakracu. Jednako srdačno i brzo reagirali su ljudi iz projekta Arctic Imagination za koji je Laurie Anderson svoje predavanje i priredila. Nadam se da ćemo imati priliku predstaviti njihov projekt u našoj knjižnici čim ona bude ponovo otvorena.“
Naime, stara episkopska knjižnica i riznica sadržavala je oko 10.000 knjiga i časopisa, rekao je Ćulibrk te se pohvalio proširenjem postojeće zbirke. „Nakon brojnih golgota proteklih godina, nova zbirka, nabavljena unazad nekoliko godina, sadrži otprilike isto toliko. Ogromnim dijelom su to darovi. Jeruzalemski patrijarh Teofil, recimo, poklonio nam je kompletna izdanja časopisa Nea Sion iz 1904. godine, ali se knjige i kupuju. Kako antikvarna izdanja tako i aktualna.“
Spomenuta knjižnica na čije je postojanje i rad tako sjajno reagirala i Laurie Anderson, kvalificirana je kao istraživačka knjižnica tako da su tu na prvom mjestu kvaliteta i određena polja za koja su specijalizirani poput slavenskih rukopisa i ranih tiskanih knjiga, židovske ceremonijalne umjetnosti, kršćanstva Bliskog istoka… Unutar Vladičanskog dvora još nisu stigli dogovoriti kako će predavanje Laurie Anderson biti prezentirano iako je za sada ideja da u jednoj niši u hodniku Knjižnice, za koju vladika Jovan voli naglasiti da je jedna od najznačajnijih knjižnica na razmeđi Balkana i srednje Europe, postave dva ekrana na kojima bi se prikazivalo predavanje Laurie Anderson popraćeno tekstom na više jezika.
Komentari