Epidemiolozi u Obrovcu i Gračacu rade na zaštiti od širenja zaraze. DHMZ objavio podatke o vodostaju

Autor:

15.05.2023., Grab - Poplavljena cesta kod Graba zbog izlijevanja rijeke Otuce.   Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Obilna kiša diljem Zagorja prouzročila je mnoge probleme, što potvrđuje aktivacija čak 57 novih klizišta, u što se uvjerio i ministar Davor Božinović, koji je u srijedu održao radni sastanak sa županom Željkom Kolarom, nakon čega su obišli općinu Jesenje gdje su zbog klizišta evakuirani ljudi iz nekoliko kućanstava.

Tom je prilikom potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović pohvalio visoku razinu koordinacije svih žurnih službi što, istaknuo je, primjećuje diljem Hrvatske.

“To je jako dobro jer sustav čine ljudi. Ima situacija koje su izazovne, pogotovo u ovoj županiji, vezanih uz klizišta, ali to je uspješno sanirano“, rekao je Božinović te dodao kako je za ovu poplavu, koja traje već nekoliko dana, specifično to što je zahvatila više-manje gotovo cijelu Hrvatsku odjednom.

Smatra da nas ovakve katastrofe neće zaobilaziti i da je rješenje ulaganje u sustav i ljude. Kad je riječ o Krapinsko-zagorskoj županiji, istaknuo je da je ona specifična zbog velikog broja klizišta.

“Ovdje na sjeveru, u Međimurju, vidjeli smo Muru, kao i Dravu na sjeveru Varaždinske županije, i tamo nema klizišta, tamo su bile određene bujične poplave. Ovdje se radi o tome da je zemlja natopljena vodom i kad na to dođu velike količine oborina, ona praktički nema gdje i to onda pridonosi odronima i klizištima”, objasnio je Božinović.

Istaknuo je kako će vremena za analizu i sanaciju biti te kako Vlada, kao i u svim dosadašnjim krizama, stoji uz sve hrvatske županije, gradove i općine, pa će tako biti i uz Zagorje.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar rekao je da što se tiče poplava slijedi smirivanje situacije.

“Stanje na području Krapinsko-zagorske županije polako se smiruje i svi vodotoci su u opadanju i ovi vremenski uvjeti nam idu na ruku. Naravno da će za ova velika klizišta koja su se pojavila trebati izrada elaborata i veće investicije kako bi se sve vratilo u prvobitno stanje. Nadamo se da je najgore iza nas i naravno da ćemo budno pratiti sve ono što se predviđa s vremenskom prognozom, ali u ovom trenutku možemo reći da je najgore iza nas”, poručio je Kolar.

Na novinarsko pitanje hoće li biti proglašena elementarna nepogoda za neku od jedinica lokalne samouprave, Kolar je odgovorio kako ,prema prvim procjenama, štete na razini županije nisu dovoljno visoke kako bi se proglasila elementarna nepogoda. Ipak, na terenu su i povjerenstva gradova i općina nakon čega čelnik pojedine jedinice lokalne samouprave može zatražiti proglašenje elementarne nepogode za to područje.

Iako je cijela Krapinsko-zagorska županija pogođena poplavama i klizištima, posebno je dramatično bilo u Donjem Jesenju, gdje su sinoć evakuirane četiri osobe. Načelnik općine Jesenja Dario Cvrtila objasnio je kako je klizište koje se sinoć otvorilo u zaselku Kovačecima u Donjem Jesenju došlo do same kuće.

“Po dolasku na teren, evakuirali smo vlasnika kuće, kao i susjede koji su noć proveli kod svoje rodbine. Budući da kiša ne prestaje, a izvidima koje smo proveli mi iz općine na terenu, naše laičko mišljenje je da teren i dalje klizi, da bi nova masa zemlje mogla kliznuti dolje, stoga smo osigurali ovo područje. Nadamo se da do toga neće doći, a u suprotnom, bit će ugroženi samo objekti jer ljude ćemo skloniti”, rekao je Cvrtila.

Dodao je da se tijekom dana očekuju stručne službe koje će napraviti prvu procjenu stanja klizišta, a kako je rekao, riječ je o nastavku klizišta koje se aktiviralo u zagrebačkom potresu.

Epidemiolozi u Obrovcu i Gračacu rade na zaštiti od širenja zaraze

Djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Zadarske županije počeli su u srijedu u Obrovcu i Gračacu provoditi preporuke iz dokumenta “Standardne operativne postupke nakon poplave”, s naglaskom na čišćenju vodovodnih cijevi i kontroli vode za piće kako bi se građane zaštitilo od zaraza.

Djelatnici Zavoda u srijedu su se na terenu sastali sa stožerima Civilne zaštite Grada Obrovca i Općine Gračaca kako bi se provele preporuke iz tog dokumenta i obavila dezinfekcija.

U tom su dokumentu, kako kaže voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo dr. Alan Medić, opisane opasnosti i kritični problemi koji nastaju tijekom poplave, a posao dezinfekcije se povjerava tvrtki ovlaštenoj za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju.

“Najvažnije je da i dalje pratimo obavijesti vodovodnih komunalnih tvrtki i Hrvatskih voda o kvaliteti vode kako bismo bili sigurni da konzumiramo samo vodu koju službe proglase pitkom vodom”, rekao je Medić.

Među ostalim, standardni operativni postupak nalaže da se vodovodne cijevi nakon poplave trebaju mehanički očistiti od mulja u objektima od javne važnosti kao što su škole i vrtići te u svim drugim javnim i privatnim objektima.

Medić je podsjetio da je Zadar prije šest godina imao poplavu te da se “borba protiv hidričnih bolesti pokazala dobrom po istim standardnim operativnim postupcima”. Istaknuo je kako se nada da će se i sada svi pridržavati propisanih mjera tijekom sanacije posljedica poplave te da će sve proći bez ikakvih hidričnih epidemija i trovanja.

DHMZ: Smirivanjem vremenske situacije prema kraju tjedna smirivat će se i vodotoci

Oborinske prilike na području gotovo čitave zemlje traju i dalje, iako s nešto manjim intenzitetom, te nisu u potpunosti isključeni pojedinačni slučajevi oborine koji mogu uzrokovati daljnje poplavljivanje, objavili su u srijedu poslijepodne iz DHMZ-a.

Navode kako dosadašnja akumulacija oborine, prognoza nove, kao i otjecanje s površine već potpuno zasićenog tla doprinose visokim vodostajima rijeka koji će se zadržati i sljedećih dana. Posebno treba istaknuti vodostaje Kupe i Korane u Karlovcu te Une u Hrvatskoj Kostajnici, koji su dosegnuli mjere izvanrednog stanja obrane od poplava.

“Iz Slovenije rijeka Sava ne donosi velike količine vode te su vodostaji Save do Zagreba u blagom opadanju, a nizvodno u blagom porastu. Vodostaji od hidrološke postaje Crnac na ušću Kupe imaju tendenciju značajnijeg porasta sljedećih dana s obzirom na to da će Kupa i Una donijeti iznimnu količinu vode u Savu. Otvorenošću ustave Prevlaka dio vode iz Save se preusmjerava i zadržava u retencijama Žutica, Lonjsko Polje i Mokro Polje kako bi rijeka Sava mogla lakše prihvatiti očekivanu vodu iz Kupe i Une te kako bi se time omogućio brži i lakši prolaz vodnog vala na kritičnim područjima.

Vodostaji Kupe i Korane u Karlovcu su u porastu te su dosegnuli mjere izvanrednog stanja obrane od poplava. Vrh vodnog vala u Karlovcu moguć je tijekom sljedeće noći, 17. na 18. svibnja 2023. Nizvodno od Karlovca vodostaji su u porastu te je i na hidrološkoj postaji Farkašić izgledan doseg mjera izvanrednog stanja obrane od poplava.

Vodostaji Une u gornjem dijelu sliva imaju tendenciju opadanja no u donjem dijelu sliva još lagano rastu s tendencijom stagnacije do laganog opadanja. Una u Hrvatskoj Kostajnici od jučer je u mjerama izvanrednog stanja obrane od poplava u kojima bi se mogla zadržati sljedećih nekoliko dana.

Vodostaji Mure do Goričana, Drave i Dunava su u porastu s tendencijom porasta uslijed oborina u susjednim zemljama. Iako su brojne hidrološke postaje na navedenim rijekama ušle u redovne mjere ili pripremno stanje obrane od poplava, na njima najvjerojatnije neće biti većih problema.

Smirivanjem vremenske situacije prema kraju tjedna smirivat će se i naši vodotoci sukladno njihovoj veličini, obliku, nagibima i građi utjecajnih slivova, udaljenosti pojedine lokacije od izvorišta te samom tipu vodotoka”, navodi DHMZ.

 

Što se ranije tijekom dana događalo na terenu pogledajte<<OVDJE

OZNAKE: poplave, gračac, obrovac

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.