ENGLESKA SLAVI WATKINSA ‘Da nije igrao u četvrtoj i šestoj ligi, ne bi postao igrač kakav je danas’

England's Ollie Watkins, right, scores his side's second goal during a semifinal match between the Netherlands and England at the Euro 2024 soccer tournament in Dortmund, Germany, Wednesday, July 10, 2024. (AP Photo/Martin Meissner)

Adrian Macias

Nije Ollie Watkins do srijede bio nepoznato ime engleskog nogometa međutim nakon njegovog pobjedonosnog gola Nizozemskoj u 90. minuti za prolaz Engleza u finale Eura mediji na Otoku su se prilično raspisali o njemu – gol protiv Oranja samo je povod, njegov neuobičajen nogometni životopis ono je što uzima centar pažnje.

Otkako je u ljeto 2020. iz Brentforda prešao u Aston Villu Watkins (28) je imao 86 sudjelovanja u golovima, broje se pogoci i asistencije, samo Mohamed Salah, Son Heung-Min i Harry Kane su imali više, što dovoljno govori o kvaliteti ovog momka čiji nogometni počeci nisu najavljivali u kakvog bi se igrača mogao razviti.

Kad je imao 19 godina, Watkins je igrao u Conference south, šestoj Engleskoj ligi, za klub koji se zone Weston-super-Mare. Probajte tu priču staviti u hrvatske okvire, tu kad nas s 19 godina ako nemate ozbiljnu minutažu u prvoj ligi možete zaboraviti da će vas ikad netko ozbiljno doživjeti i jedina vam je šansa do nekih ozbiljnijih razina doći okolnim putem.

„Ollie je tamo naučio ružnu, fizičku stranu nogometa“, rekao je tadašnji pomoćni trener kluba Mark McKeever. „To je liga u kojoj stoperi, uglavnom ljudi u veteranskim godinama, znaju da u prvih 15 minuta imaju pravu na jedan udarac ili uklizavanje koje će proći bez kartona. Ujedno, to je period kad većini napadača završi utakmica, ili zato što ozlijeđeni izlaze ili do kraja utakmice zaobilaze duele u širokom luku“.

Mladom Watkinsu čeličenje je očito pomoglo, po povratku u matični četvrtoligaški Exeter u sezoni 15/16 upisao je osam golova i četiri asistencije u 20 utakmica a onda 13 golova i deset asistencija u sljedećoj sezoni, nakon koje je tadašnji sudionik Championshipa Brentford za njega platio 2 milijuna eura plus 15 posto od sljedećeg transfera.

„Ollie nikad ne bi postao igrač kakav je sada da je odrastao u nekoj od premierligaških akademija. U Exeteru u četvrtoj ligi naučio je lošu loptu koja mu je upućena pretvoriti u dobru, naučio je krenuti na loptu prije nego mu je upućena, naučio je kako poremetiti suparničkog stopera“, rekao je Paul Tisdale, Watkinsov trener iz Exetera.

U sezoni 19/20 Watkins je briljirao, s 26 golova i tri asistencije bio je najzaslužniji za ulazak Brentforda u finale doigravanja za ulazak u Premier ligu u kojem je Fulham s 2-1 bio bolji. Watkins je ipak otišao u PL, Aston Villa je za njega platila 34 milijuna eura, Exeteru je pripalo oko 5 milijuna.