U više od pedeset godina nogometna reprezentacija Engleske nije slavila na otvaranju Europskog prvenstva. Ovaj neslavni rekord izabranici Garetha Southgatea pokušat će prekinuti u nedjelju poslijepodne, u prvoj utakmici skupine D protiv Hrvatske.
Engleski mediji pišu da će im to biti ‘idealna prilika’ za osvetu zbog poraza u polufinalu Svjetskog prvenstva 2018. godine u Rusiji. Ne spominju pritom da su se Engleska i Hrvatska već susrele od Rusije – i to u Ligi nacija – 12. listopada 2018. godine susret na Rujevici završio je bez pogodaka, dok je 18. studenog iste godine Engleska slavila s 2:1 na Wembleyju. Ipak, otočki tisak ističe da je Hrvatska najteži protivnik Engleskoj u skupini, u kojoj su još Škotska i Češka.
No, povijest je Engleze naučila da uloga favorita i prednost domaćeg terena ne garantira nužno i uspjeh.
Europsko prvenstvo svoj je ‘debi’ imalo 1968. godine. Natjecanje se, naime, prije zvalo Europski kup nacija. U završnu su se fazu kvalificirale četiri momčadi, nakon kvalifikacijskih kola, a među njima je bila i Engleska, koja je u Italiju stigla kao aktualni svjetski prvak. No, u prvoj utakmici – polufinalu – poraženi su od Jugoslavije. Pobjednički pogodak na stadionu u Firenzi postigao je Dragan Džajić. Jugoslavija je kasnije, u ponovljenom finalu, izgubila od domaćina Italije.
Na sljedećem će turniru na Europskom prvenstvu biti 24 momčadi.
Na prvenstva 1972. i 1976. godine nisu se kvalificirali, a na turnir 1980. godine vratili su se u Italiju. Sve do 1996. godine nisu uspjeli proći grupnu fazu. Na turnir u Francuskoj 1984. godine također se nisu kvalificirali, a engleske ambicije na prvenstvima 1988. u Njemačkoj i 1992. u Švedskoj ugašene su u grupnoj fazi natjecanja. U Njemačkoj su doživjeli tri poraza iz isto toliko utakmica, a na otvaranju turnira u Švedskoj odigrali su bez golova protiv Danske, koja je te godine na turnir pozvana naknadno zbog sankcija Jugoslaviji. Danska će to prvenstvo i osvojiti.
Potom su 1996. godine bili domaćini EURO-a, a od tada pamtimo pjesmu ‘Football’s coming home’, i danas omiljenu pjesmu navijača Engleske. To su domaće prvenstvo Englezi otvorili remijem (1:1) protiv Švicarske, a ispali su tek u polufinalu. Na Europskom prvenstvu 2000. godine Engleska je u prvoj utakmici protiv Portugala vodila golovima Paula Scholesa i Stevea McManamana, ali su na kraju uspjeli izgubili 3:2. Golom Alana Shearera slavili su protiv Njemačke, a potom se oprostili od nokaut faze porazom od Rumunjske 3:2.
Četiri godine kasnije sekunde su ih dijelile od prve pobjede na otvaranju EURO-a. Vodili su pogotkom Franka Lamparda, ali u sudačkoj je Zinedine Zidane prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca prvo izjednačio pa iz penala pogodio za pobjedu. Te je godine Engleska prošla skupinu, a u posljednjem su kolu slavili 4:2 upravo protiv Hrvatske. Ispali su u četvrtfinalu.
Na prvenstvo 2008. godine u Švicarskoj i Austriji nisu se kvalificirali, a 2012. godine turnir u Ukrajini i Poljskoj otvorili su remijem protiv Francuske. I na tom su EURO-u došli do četvrtfinala. Na posljednjem Europskom prvenstvu, održanom u Francuskoj, Engleska je u prvoj utakmici ponovno remizirala, protiv Rusije. U sljedeća dva kola upisali su pobjedu protiv Walesa i remi protiv Slovačke, ali i to im je bilo dovoljno za prolazak dalje. Ispali su u osmini finala protiv Islanda.
Engleski mediji tako zaključuju da bi bilo kakva pobjeda protiv Hrvatske u nedjelju poslijepodne bila veliki napredak, ali ističu da ih povijest uči da se ne nadaju previše. S druge strane, izbornik Southgate poručuje da je uvjeren da će Engleska ući u polufinale.
“Da, vjerojatno bi sve osim plasmana u polufinale bio neuspjeh. Moramo živjeti s ovim očekivanjima. Jesmo li spremni za naslov? Pa, dva puta smo dolazili do polufinala, pa je sljedeći korak pokušati ići dalje”, rekao je prije nekoliko dana Gareth Southgate. No, sve kreće s prvom utakmicom, a za četiri ćemo dana vidjeti mogu li ‘Vatreni’ nastaviti ovaj niz.
Ovo su prve utakmice Engleske na svih devet EURO-a na koja su se plasirali:
1968 – poraz od Jugoslavije 1:0
1980 – 1:1 protiv Belgije
1988 – poraz 1:0 od Republike Irske
1992 – remi 0:0 rotiv Danske
1996 – remi 1:1 protiv Švicarske
2000 – poraz 3:2 od Portugala
2004 – poraz 2:1 od Francuske
2012 – remi 1:1 s Francuskom
2016 – remi 1:1 s Rusijom
Komentari