Sustavi daljinskog grijanja i hlađenja u regiji istočnog Dunava često su zastarjeli, neučinkoviti i uglavnom koriste fosilna goriva. Kako bi postali ekonomski i ekološki održivi, potrebno ih je modernizirati, a to donosi brojne izazove. Nedavno pokrenuti projekt REHEATEAST, u kojem je Energetski institut Hrvoje Požar jedan od partnera, treba odgovoriti na te izazove.
REHEATEAST je financiran iz Programa transnacionalne suradnje dunavske regije 2021. – 2027. (Danube Region Programme) u ukupnom iznosu od 2.214.691,40 eura, a u 30 mjeseci 11 projektnih partnera te 25 pridruženih partnera iz 11 europskih zemalja radit će na glavnom cilju projekta – promovirati mjere i prilagodljiva rješenja za spomenute izazove te na taj način smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima i povećati udio obnovljive energije te iskorištavanja otpadne topline.
Kroz međunarodnu suradnju dionika i dijeljenje znanja, REHEATEAST se fokusira na unaprjeđenje i na strani opskrbe i na strani potrošnje sustava daljinskog grijanja i hlađenja. Projekt potiče internacionalnu, međusektorsku, javno-privatnu suradnju dionika te istražuje, testira i promovira razvoj i implementaciju primjenjivih rješenja, podržavajući provedbu programa obnove zgrada i sustava te realizaciju mjera prilagodbe klimatskim promjenama. Također, REHEATEAST je posvećen i formuliranju preporuka te politika prilagođenih rješavanju zajedničkih problema s kojima se susreću sustavi daljinskog grijanja i hlađenja diljem istočne dunavske regije.
S obzirom na to, suradnja partnera, razmjena znanja, preporuke i podrška u provedbi održivih rješenja te aktivno podizanje svijesti bit će ključni za postizanje svih navedenih ciljeva i izazova.
Komentari