Emmanuell Macron: “Mislim da imamo veliku krizu demokracija”

Autor:

25.11.2021., Zagreb - Predsjednik Francuske Emmanuel Macron daje izjavu medijima nakon sluzbenog sastanka s predsjednik Vlade RH Andrejom Plenkovicem u Banskim dvorima. Predsjednik Macron prvi je francuski predsjednik koji dolazi u sluzbeni posjet Hrvatskoj. Photo: Patrik Macek/PIXSELL Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Francuski predsjednik Emmanuel Macron upozorava na “krizu demokracija”, uključujući i Sjedinjene Američke Države, nakon godina “pritiska” i napora “destabilizacije” u ekskluzivnom američkom intervjuu CNN-u.

Na pitanje brine li za američku demokraciju, Macron je odgovorio: “Brinem se za sve nas”. “Mrzim ljudima držati predavanja i govoriti: ‘Zabrinut sam za tebe’. … Ali vjerujem da je u pitanju ono što smo izgradili u 18. stoljeću,” rekao je Macron u intervjuu.

Francuski je čelnik upozorio na globalnu krizu zapadnih liberalnih demokracija. “Mislim da imamo veliku krizu demokracija, onoga što bih nazvao liberalnim demokracijama. Neka to bude jasno. Zašto? Prvo, zato što otvorena društva i otvorene i vrlo kooperativne demokracije stavljaju pritisak na ljude. Moglo bi ih zbog toga destabilizirati “, rekao je Macron.

“I to je razlog zašto uvijek moramo artikulirati poštovanje volje ljudi, referenci srednje klase i sav napredak koji su postigle naše demokracije koje prihvaćaju različite kulture u nastojanju da budu otvorene i kooperativne. Ovo je pitanje ravnoteže”, nastavio je.

“Jasno je da smo tijekom proteklih nekoliko godina imali sve veći pritisak na naša društva i da smo na točki gdje, u našim različitim zemljama, postoji ono što bih nazvao krizom srednjih klasa.”

Macron je također rekao da društveni mediji igraju “vrlo važnu ulogu za ono što je u pitanju u našoj demokraciji” – “za najbolje i za najgore”. Rekao je da su društvene platforme bile pokretač “lažnih vijesti” i “novog relativizma”, koji je nazvao “ubojicom za sve demokracije, jer u potpunosti ruši odnos prema istini, i znanosti, te temelju naše vlastite demokracije.” Macronovi komentari odražavaju široka nastojanja predsjednika Joea Bidena da globalno natjecanje 21. stoljeća definira kao ono definirano demokracijama nasuprot autokracijama. Takva su upozorenja poprimila novu težinu posljednjih mjeseci, jer strahovi od prijeteće globalne recesije i prijetnje demokraciji rastu zajedno s agresijom Rusije u Ukrajini.

U srijedu je ruski predsjednik Vladimir Putin najavio trenutnu ‘djelomičnu mobilizaciju’ ruskih građana, potez koji prijeti eskalacijom rata u Ukrajini, nakon niza poraza koji su izazvali optužbe u Moskvi.Putin je u govoru rekao da će upotrijebiti “sva sredstva koja su na raspolaganju”, pa čak i upotrijebiti nuklearno oružje, ako ocijeni da je ugrožen “teritorijalni integritet” Rusije. Mobilizacija znači da građani koji su u pričuvi mogu biti pozvani, a oni s vojnim iskustvom podliježu vojnoj obvezi, rekao je Putin, dodajući da je potrebna uredba već potpisana i stupila je na snagu u srijedu.Macron je odluku nazvao “pogreškom” i propuštenom prilikom da se “krene putem prema miru”.“Prije nekoliko mjeseci Vladimir Putin prenosi poruku: ‘Na mene je NATO izvršio agresiju, oni su pokrenuli situaciju, a ja sam samo reagirao’. Sada je svima jasno da je vođa koji je odlučio ući u rat, vođa koji je odlučio eskalirati predsjednik Putin”, rekao je Macron.”I nemam racionalno objašnjenje”, dodao je, nazivajući invaziju među ostalim i posljedicom covida-19 zbog Putinove izolacije tijekom pandemije.

Macron je u travnju ponovno pobijedio na izborima pred glasačima globalizirane, ekonomski liberalne Francuske na čelu mišićave Europske unije.Ali nastup njegove krajnje desničarske protivnice, Marine Le Pen, poslužio je kao najnoviji pokazatelj da se francuska javnost okreće ekstremističkim političarima kako bi izrazila svoje nezadovoljstvo statusom quo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.