Emmanuel Macron dolazi u Zagreb: Potpisat će ugovor o nabavi Rafala koji će nam stići krajem 2023.

Autor:

17.10.2018., Bruxelles, Belgija - Francuski predsjednik Emmanuel Macron na pocetku sastanka Europskog vijeca.

Photo: Tomislav Krasnec/PIXSELL

Tomislav Krasnec/PIXSELL

Francuski predsjednik Emmanuel Macron prvi je šef francuske države koji službeno dolazi u Hrvatsku. Stoga je i očekivano da je njegov posjet u srijedu i četvrtak iznimno važan za službeni Zagreb koji će dobiti parišku podršku za šengensku i eurozonu i finalizirati sporazum o kupnji borbenih zrakoplova.

“Ovo je posjet koji se uklapa u strateške ciljeve Hrvatske za 2022. godinu, a to su Schengen, euro i jačanje obrambenih sposobnosti s borbenim avionima Rafale”, najavio je u ponedjeljak izvor iz hrvatske vlade.

Hrvatska očekuje da bi pravni postupak donošenja formalne odluke za pristupanje Schengenu mogao početi u prosincu ove godine tijekom slovenskog predsjedanja EU-om, a konačna odluka donesena za vrijeme francuskog predsjedanja u prvoj polovici sljedeće godine.

“Stoga su razgovori s Macronom o Schegenu dvostruko važni, kako s motrišta Francuske kao jedne od stožernih članica EU-a tako i u svjetlu činjenice da Francuska od 1. siječnja ima predsjedništvo Vijeća”, pojasnio je izvor.

Dodao je da se, naravno, očekuje i potpora Francuske za pristupanje euru.

Macron dolazi u srijedu navečer u dvodnevni posjet Hrvatskoj gdje će mu formalni domaćin biti premijer Andrej Plenković. Razlog za to leži u činjenici da je francuski predsjednik, u skladu sa svojim golemim ovlastima u predsjedničkom političkom sustavu, jedan od rijetkih šefova država koji sjedi u Europskom vijeću gdje su uglavnom premijeri. Kao takav, Macron je formalni kolega premijerima drugih država, rekao je izvor.

Macrona će u četvrtak najprije sa svim državnim počastima primiti hrvatski predsjednik Zoran Milanović, a potom premijer Plenković u Banskim dvorima. Ondje će se, uz teme koje će se ticati bilateralnih odnosa, razgovarati o zapadnom Balkanu, Istočnom partnerstvu s naglaskom na Ukrajinu i Bjelorusiju, jačanju strateške neovisnosti Europske unije i globalnim temama.

Francuska i Hrvatska već imaju sklopljeno strateško partnerstvo, ali će ono novim ugovorom biti prošireno i produbljeno na niz novih područja. To će biti okvir za dodatno jačanje odnosa s tom zemljom, kažu u vladi.

Prvi posjet jednog francuskog predsjednika ocjenjuje se također važnim u svjetlu činjenice da je Francuska prva vojna sila Europske unije, jedina nuklearna sila EU-a i jedina stalna članica Vijeća sigurnosti iz EU-a.

Plenković i Macron potpisat će u Banskim dvorima novi Sporazum o strateškom partnerstvu, a potom će dvoje ministara obrane, Mario Banožić i Florence Parly potpisati ugovor o nabavi Rafala.

Nikad sigurnija Hrvatska

Kupnja Rafala, “najmodernijih zrakoplova nove generacije za najmanje novca i s najbržom isporukom”, Hrvatska čini golem skok u obrambenoj sigurnosti, “na razinu kojoj nikad nije imala”, kažu u vladi.

Hrvatska dobiva najmoćniji zrakoplov na području između Njemačke i Grčke, u “mekom trbuhu Europe”. To će povećati i hrvatsku geopolitičku važnost jer u blizini nema zrakoplova koji se s Rafalom može mjeriti.

Oni bi u hrvatske ruke trebali doći krajem 2023. i tada će “Hrvatska prvi put imati prigodu nadzirati cijeli svoj teritorij kopneni i morski i IGP”, naglasio je izvor.

Službeni Zagreb je u svibnju najavio kupovinu 12 borbenih zrakoplova Rafale kako bi modernizirao svoje oružane snage, odlučivši se na najveću nabavku naoružanja od rata za neovisnost, piše u najavi posjeta agencija AFP.

Premijer Plenković u rujnu je rekao da “nabava borbenih zrakoplova Rafale strateški mijenja položaj Hrvatske u vojnom, obrambenom smislu, u smislu snage prema međunarodnim partnerima, sigurnosnim savezima i koalicijama”.

“Naravno da nabava višenamjenskog borbenog aviona Rafale daje novu dimenziju dosadašnjim odnosima”, istaknuo je vladin izvor u ponedjeljak.

Jasna francuska podrška

Dokument o novom strateškom partnerstvu koji će potpisati Plenković i Macron ističe jasnu potporu Francuske hrvatskom ulasku u eurozonu i šengenski prostor. Daje podršku i članstvu Hrvatske u OECD-u, kažu hrvatski izvori.

Ideja novog strateškog partnerstva je i da “Hrvatska postane privilegirani partner Francuske u ovom dijelu Europe”, kaže izvor.

Ostali elementi partnerstva odnose se na gospodarske odnose, kulturnu, znanstvenu, akademsku i administrativnu suradnju.

Hrvatska je, uz Mađarsku, bila jedna od dviju članice Europske unije koju Macron još nije posjetio od početka svog predsjedničkog mandata.

Francuski predsjednik posjet Hrvatskoj završava ručkom koji se organizira za pripadnike hrvatskog javnog, kulturnog, znanstvenog i sportskog života, a potom u četvrtak popodne putuje u Rim, gdje ga očekuje potpisivanje strateškog partnerstva s Italijom, i u petak posjet papi Franji u Vatikanu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.