EMA: Odboren novi lijek za liječenje metastatskog raka dojke

Autor:

Zagreb, 1.10.2016 - U organizaciji Udruge Europa Donna Hrvatska - hrvatskog foruma za borbu protiv raka dojke održan je Dan ružičaste vrpce, koji se tradicionalno održava 17. godinu. Glavni cilj kampanje "Darujmo ružičasti život", jest prikupljanje sredstava za aparat za intraoperativnu radioterapiju žena oboljelih od raka dojke. 
Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Europska komisija (EMA) prošloga je tjedna odobrila stavljanje u promet lijeka palbocikliba, kao inovativne terapije za uznapredovali, metastatski rak dojke, budući da su klinička ispitivanja pokazala da lijek znatno produžuje život žena koje se bore s tim najtežim oblikom raka dojke.

Metastatski rak dojke najteži je stadij bolesti kada se rak proširio na ostale organe te je kao takav neizlječiv, a razvije se kod približno jedne trećine žena kojima je dijagnosticiran rani rak dojke i koje su primale standardnu terapiju.

Terapija palbociklibom tako postaje dostupna ženama u Europi, pa time lijek može biti stavljen u promet i u Hrvatskoj, gdje od raka dojke svake godine oboli oko 2.400 žena, a umre njih tisuću.

Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila je lijek, koji je razvila tvrtka Pfizer, u veljači 2015. te je u SAD-u dosad primjenjen u liječenju više od 18.000 žena s metastatskim karcinomom dojke.

S obzirom da je ukupno preživljenje bolesnica s uznapredovalim rakom dojke od 2 do 4 godine, palbociklib predstavlja veliki napredak u liječenju, jer djeluje tako da ponovno uspostavlja kontrolu nad staničnim ciklusom i blokira rast tumorskih stanica, odgađajući time progresiju bolesti.

Nova terapija, pokazale su kliničke studije, u kombinaciji s drugom endokrinom terapijom udvostručuje vrijeme preživljenja bez napredovanja bolesti u žena s HR+/HER2- metastatskim rakom dojke, održavajući pritom dobru kvalitetu njihova života.

Unatoč postignutom značajnom napretku u liječenju raka dojke, koji je doveo do ranijeg otkrivanja bolesti i razvoja učinkovitijih terapija, rak dojke ni izbliza nije poražen, a posebice se to odnosi liječenje metastatskog raka, za koji je potrebno više lijekova koji će spriječiti pogoršanje bolesti, ublažiti simptome i produžiti kvalitetu života što je dulje moguće, ocijenili su stručnjaci okupljeni na skupu o liječenju metastatskog raka dojke krajem prošlog tjedna u Pragu.

Rak dojke najčešći je uzrok smrti među ženama u Europi. Godišnje se dijagnosticira 464.200 novih slučajeva, a od njega umre 131.000 žena. Radi se o drugom najskupljem obliku raka u Europi, čije liječenje godišnje stoji 15 milijardi eura.
Stručnjaci upozoravaju i kako je u europskim zemljama još puno bolesnica kod kojih se metastatski oblik bolesti otkrije već pri prvoj dijagnozi, a glavni razlog za to su nedostatak primarne prevencije, svijesti o potrebi redovitih pregleda i organiziranih screening programa.
Podaci pokazuju kako je takvih žena u Hrvatskoj oko pet posto, što je, primjerice, više nego u Finskoj (2 posto), na razini Velike Britanije (5 posto), te znatno manje nego u Sloveniji (10 posto), Slovačkoj (19 posto) i Rusiji (25 posto).
Rano otkrivanje bolesti od velike je važnosti kada se zna da kod rano dijagnosticiranog raka preživi 80 posto bolesnica, dok je kod metastatskog karcinoma preživljenje svega 15-25 posto.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)