Elvis Sudar, predsjednik Upravnog odbora Udruge Franak, dobitnik je Volonterskog Oskara koji dodjeljuje Volonterski centar Zagreb
Već četrnaestu godinu zaredom Volonterski centar Zagreb daje platformu onima najotvorenijeg srca u našem društvu. Svake godine tako odabire najboljeg volontera godine koji je nagrađen Volonterskim Oskarom. Dokaz je to ustrajnog i predanog rada na poboljšanju društva u kojem osoba živi. Tako su ove godine, nakon prolaska kroz prvu eliminacijsku fazu koju predvodi stručno povjerenstvo, građanima bila predstavljena tri „volontera finalista“ za koje su putem mrežnih stranica mogli glasati – a samo je jedan mogao pobijediti.
Prva finalistkinja bila je Zora Markotić. Članice je ekološke udruge Čisteći medvjedići u kojoj je tijekom 2022. godine volontirala 220 sati. Radi se o 220 sati čišćenja okoliša i svih drugih administrativnih i logističkih zadataka koji se uz to vežu. Muhammed Jafo drugi je pak bio finalist kao član udruge „Are You Syrious?“ u kojoj je tijekom ove godine ostvario 175 volonterskih sati. Govornik je kurdskog, arapskog, njemačkog, turskog, engleskog i hrvatskog jezika. Svojim je poliglotskim znanjem pružao direktnu humanitarnu pomoć sirijskim izbjeglicama koji su tražile informacije i savjete te sudjelovao u prevoditeljskim zadatcima i samoj promociji udruge.
Ipak, pobjednik može biti samo jedan, a ove je to godine bio Elvis Sudar s osvojenih 2700 glasova. Najpoznatiji je po svojoj funkciji predsjednika Upravnog odbora Udruge Franak koju obnaša već preko četiri godine. Član Udruge je još od 2012. godine u kojoj se, kao i svi volonteri tamo, bavi pitanjima pravne zaštite potrošača u pogledu tečaja švicarskog franka koja bi trebala biti u skladu sa zakonima Europske unije.
„Konkurencija za Volonterski Oskar ove godine bila je bogata i snažna. Iskreno, bez lažne skromnosti, u kategoriji zaštite potrošača nisam imao konkurencije. Drago mi je što su me građani prepoznali. Svaki finalist je bio iz svoje zasebne kategorije – ljudska prava, zaštita okoliša i moja kategorija zaštite potrošača. Društvo je prepoznalo kvalitetu i znakovitost volontiranja u zaštiti potrošača. Ili možda čak obratno. Možda su shvatili da institucije nisu dovoljno zaštitile potrošače i pušteni su u brutalnost neoliberalnog kapitalizma. Mislim da je puno mojoj pobjedi pridonijela trajnost mog rada. Deset godina nije malo volonterskog rada“, kazao je na početku razgovora za Zagreb News Elvis Sudar.
I Elvis je tako na početku svoje volonterske karijere bio potrošač čija su prava bila prekršena. Uzeo je stambeni kredit u iznosu švicarskih franaka koji je ekvivalentan 400.000 kuna. Jednog dana mu je glavnica porasla na 500.000 kuna, a rast kamata ne želi ni spomenuti. Nije on jedina osoba koja je takvu nepravdu pretrpjela. O njihovim daljnjim sudbinama koje su odredile nepravedni bankarski ugovori će Vrhovni sud Republike Hrvatske u skorašnje vrijeme odlučivati. Ujedno je to početak kraja Udruge Franak koja će, po procijeni Sudara, postići tada više od 80 posto svoje misije.
„Bismo li bili prepoznati kao borci za ljudska prava da nižemo neuspjehe? Bismo li bili nagrađeni za svoj rad? Pa vjerojatno da. Bez obzira na to što možda ne bismo uspjeli ovo sve što smo postigli, ljudi vide da se izdižemo iz mase i da se stvarno trudimo napraviti promjenu za druge. Simbolično je da odluku Europskog suda za ljudska prava da odbaci tužbu banaka nije komentirao HUB. Svaka odluka bilo kojeg suda do sada bila je komentirana. Za ovu zadnju odluku Europskog suda, kako bi rekli u žargonu, nema ih ni u talonu i sakrili su se u mišju rupu“, komentira nedavno nizanje uspjeha Udruge Franak Elvis Sudar.
Za Elvisa je volontiranje „pokušaj da se svijet učini boljim i nešto što svatko može napraviti da pokaže da nije sve tako sivo i kako svijet nije sebičan“. Iako glavna misija Udruge Franak prilazi svom kraju ovisno o idućoj odluci Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Udruga je u posljednje vrijeme proširila svoje djelovanje na pomaganje građanima s privatnim tužbama oko ništetnosti ugovora povezanih sa švicarskim frankom.
„Mislim da je skepsa prema volontiranju neopravdana. Nameće se upravo od onih koji žele ljude poslati u potrošačko društvo gdje će oni gledati samo na ono što se događa unutar njihova 4 zida i truditi se da si prigrle što više sitnih strasti, bez da shvaćaju što je zapravo u životu bitno. Ako ćemo pomagati međusobno, jedni drugima ćemo si iskreno zahvaliti, a taj trenutak iskrene zahvale za mene vrijedi više od ičeg drugog“, zaključuje Elvis Sudar.
Komentari