ELENA CAHUN: U Zagrebu je cijepljeno 60 posto djevojčica i 40 posto dječaka osnovnih škola

Autor:

FOTO: Udruga 'Budi mRak roditelj'

FOTO: Udruga 'Budi mRak roditelj'

Nacionalna koordinatorica projekta ‘Budi mRak roditelj’, govori kako se takvim akcijama pokušava educirati javnost o opasnom humanom papiloma virusu (HPV)

Krenula je još jedna akcija „Budi mRak roditelj“ kojom se poziva na cijepljenje djece osnovnoškolske dobi protiv humanog papiloma virusa (HPV). Kako kaže Elena Cahun, nacionalna koordinatorica projekta koji se provodi od 2019., javnim akcijama pokušava se doprijeti do šire javnosti i educirati je o virusu HPV, kako ga spriječiti i o bolestima koje infekcija uzrokuje:

„Unatrag pet godina u sklopu projekta provedeno je više od tisuću radionica u osnovnim i srednjim školama, što je obuhvatilo oko sedam, osam tisuća učenika. Voljela bih naglasiti da smo u zadnjih godinu dana fokus kampanje usmjerili na roditelje pod nazivom ‘Budi mRak roditelj’, a cilj te kampanje je educirati mlade i roditelje o važnosti cijepljenja protiv HPV-a, virusne infekcije koja je uzrok čak šest sijela raka. Kroz godine educiranja mladih o infekciji HPV-om shvatili smo da je potrebno informirati i roditelje jer su oni ti koji odlučuju o zaštiti zdravlja svoje djece.“

Elena Cahun pojasnila je o kakvom se cjepivu radi, kome je namijenjeno i koliko se djece dosad cijepilo. U Republici Hrvatskoj dostupno je, kaže, devetvalentno cjepivo koje sadrži devet tipova HPV-a, pod nazivom Gardasil 9:

„Gardasil 9 namijenjen je cijepljenju protiv sljedećih bolesti uzrokovanih HPV-om: premalignih lezija i raka koji zahvaćaju vrat maternice (cerviks), stidnicu (vulvu), rodnicu (vaginu) kod ženskog spola i čmar (anus) kod oba spola, uzrokovanih tipovima HPV-a u cjepivu, spolnih bradavica (Condyloma acuminata) kod oba spola uzrokovanih određenim tipovima HPV-a.

Namijenjeno je djevojčicama i dječacima koji pohađaju od petog do osmog razreda osnovne škole, a omogućeno je na individualni zahtjev za sve u dobi od devet do 25 godina ovisno o raspoloživosti cjepiva. Prema zadnjim objavljenim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u prošloj školskoj godini 51 posto djevojaka i 34 posto mladića u dobi od 15 godina su primili najmanje jednu dozu cjepiva protiv HPV-a. To je porast od gotovo šest posto u odnosu na prethodnu školsku godinu.“

Kad je Grad Zagreb u pitanju, Elena Cahun kaže da je prošle školske godine 2022./2023. procijepljeno bilo 58,8 posto zagrebačkih djevojčica te 37,8 posto zagrebačkih dječaka u dobi od 15 godina. Hrvatski ukupan prosjek je 51,1 posto djevojčica i 34,3 posto dječaka:

„Važno je istaknuti da sjever Hrvatske prednjači u cijepljenju, Varaždinska i Krapinsko-zagorska županija imaju više od 70 posto cijepljenih djevojaka, najmanje jednom dozom cjepiva protiv HPV-a. Kroz kampanju susrećemo mnoštvo potpore i pozitivnih povratnih informacija, a najčešće nailazimo na nedoumice o sigurnosti cjepiva. Tu je važno naglasiti da je Svjetska zdravstvena organizacija na sastanku Globalne savjetodavne skupine za sigurnost lijekova (GACVS) u lipnju 2017. nakon detaljne evaluacije i godina istraživanja proglasila cjepivo ekstremno sigurnim. Najčešće zabilježene nuspojave u kliničkim ispitivanjima bile su bolnost na mjestu injiciranja, i to u 77,1 % cijepljenih osoba unutar pet dana, te glavobolja kod 16,6 % cijepljenih osoba.

Ove nuspojave su obično bile blagog do umjerenog intenziteta. Kao voditelj projekta i kampanje trudim se u suradnji s institucijama doprijeti i informirati što veći broj roditelja i osvijestiti širu javnost o tome da je HPV virus s kojim će 80 % spolno aktivnih ljudi tijekom spolnog života doći u kontakt, a čak 60 % njih prilikom prvoga spolnog odnosa. To je infekcija koja ne ovisi o broju spolnih partnera, orijentaciji i životnim navikama. Svake godine u Republici Hrvatskoj 300 žena oboli od karcinoma vrata maternice, to je poražavajuća statistika s obzirom na to da postoji cjepivo kojim se možemo zaštiti od uzročnika ove bolesti. Samim time poručila bih roditeljima da preuzmu odgovornost za zdravlje svoje djece i da ih zaštite od raka.“

Plan je, najavljuje Elena Cahun, doći do svih osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj i postići da roditelji osvijeste važnost promišljanja i informiranja o ovoj temi i da svi roditelji u Hrvatskoj znaju da su upravo oni ti koji su odgovorni za zdravlje svoje djece i da odlučuju o tome hoće li ih zaštititi od raka. Također, cilj je maknuti stigmu s ove teme, osvijestiti mlade, ali i roditelje da je ovo tema o kojoj treba razmišljati i razgovarati te osvijestiti da je prevencija najbolja terapija.

Tatjana Petričević Vidović, voditeljica Službe za školsku i adolescentnu medicinu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, kaže da cijepljenje protiv HPV-a značajno smanjuje rizik infekcije te razvoj ozbiljnih posljedica HPV infekcija, prvenstveno razvoj karcinoma:

„Dugotrajna infekcija visokorizičnim tipovima HPV-a može uzrokovati razvoj raka vrata maternice, rodnice, stidnice, penisa, anusa i ždrijela. Infekcija niskorizičnim tipovima virusa može dovesti do razvoja spolnih bradavica (kondilomi). U Hrvatskoj je cijepljenje protiv HPV-a dobrovoljno i preporučeno, a sedma smo zemlja u svijetu koja je besplatno cijepljenje omogućila i dječacima. Grad Zagreb je omogućio besplatno cijepljenje još 2007. godine, a u školskoj godini 2022/23. u Zagrebu je cijepljeno oko 60% djevojčica i oko 40% dječaka, učenika osmih razreda, a u aktualnoj školskoj godini 2023/24. bilježimo još bolje rezultate i očekujemo bolji obuhvat. No, kako SZO preporučuje procijepljenost od 90 %, potrebno je još raditi na edukaciji roditelja i mladih.“

Od početka 2023. godine, ističe liječnica, osim u ambulantama školske medicine, omogućeno je nadoknadno cijepljenje studenata i ostalih mladih do 25. godine života na cijepnom punktu u okviru Savjetovališta za školsku djecu i mlade, u Centru za zdravlje mladih, Heinzelova 63.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.