“Neka gospođa kaže jesam li vršio pritisak”, pozvao je predsjednicu Državnoodvjetničkog vijeća, ujedno i v.d. ravnateljicu USKOK-a, Željku Mostečak premijer Andrej Plenković komentirajući novi broj tjednika Nacional koji je objavio da je vršio pritisak na USKOK da se ne izvrši sigurnosna provjera. Između ostalog, napao je Nacional poručivši da ‘širi gnjusne laži’.
Oko sat vremena kasnije priopćenje Državnoodvjetničkog vijeća je i došlo. U tom se priopćenju ponavljaju riječi Plenkovića, da je u članku ‘iznesen čitav niz neistinitih navoda koji se odnose na rad Državnoodvjetničkog vijeća i navodno sprječavanje sigurnosne provjere kandidata za glavnog državnog odvjetnika’.
“Ističemo kako je u tekstu pogrešno navedena odredba članka 58. stavak 5. Zakona o Državnoodvjetničkom vijeću, iz čega proizlaze i pogrešni zaključci o nezakonitom radu Državnoodvjetničkog vijeća. Naime, ta se odredba ne odnosi na temeljnu sigurnosnu provjeru kandidata za Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, već na kandidate za zamjenike Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske”, navode.
Ujedno dodaju da u zakonu stoji da imenovanje glavnog državnog odvjetnika ne spada u djelokrug DOV-a, već da oni samo pokreću postupak za imenovanje.
Postupci imenovanja nisu isti
“Državnoodvjetničko vijeće je u javnom pozivu za podnošenje prijava za imenovanje na dužnost Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske navelo sve relevantne odredbe, pa tako i odredbu članka 22. Zakona o državnom odvjetništvu kojim je propisano da se za Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske može imenovati osoba koja ispunjava opće i posebne uvjete za imenovanje za zamjenika Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske (članci 51. i 52. Zakona o Državnoodvjetničkom vijeću)”, navode u priopćenju.
Zatim su dodali da su uvjeti za imenovanje glavnog državnog odvjetnika isti kao i uvjeti za imenovanje zamjenika glavnog državnog odvjetnika, ali da su ‘postupci njihovog imenovanja u bitnom su različiti‘.
“Postupak imenovanja zamjenika Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske provodi i odluku o imenovanju donosi Državnoodvjetničko vijeće, dok je uloga Državnoodvjetničkog vijeća u postupku imenovanja Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske raspisivanje javnog poziva, te dostava pravodobnih i potpunih prijava kandidata koji ispunjavaju uvjete Vladi Republike Hrvatske”, nastavljaju.
U priopćenju se dodaje: “Budući da su uvjeti za imenovanje Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske i zamjenika Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske jednaki, u predmetnom javnom pozivu Državnoodvjetničkog vijeća navedena je i odredba članka 58. stavak 5. Zakona o Državnoodvjetničkom vijeću koja se odnosi na zamjenike Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, posebice stoga što je odredbom članka 58. stavak 7. Zakona o Državnoodvjetničkom vijeću propisano kako se kandidat u odnosu na kojeg se utvrdi postojanje sigurnosnih zapreka ne može imenovati za zamjenika Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske”.
Potvrdili su da u postupcima imenovanja zamjenika glavnog državnog odvjetnika, a prije samog donošenja odluke o imenovanju, oni podnose zahtjev nadležnoj sigurnosno-obavještajnoj agenciji za provedbu temeljne sigurnosne provjere za kandidate koji ne obnašaju državnoodvjetničku dužnost. Ali, dodaju da se ta ovlast ‘ne odnosi na postupak imenovanja Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske u kojem Državnoodvjetničko vijeće ne donosi odluku o imenovanju’.
U čijoj je to točno nadležnosti – ne otkrivaju.
Na kraju priopćenja DOV tvrdi da je postupao ‘isključivo na temelju zakona i u okviru svog djelokruga’.
Vlada promijenila formulaciju o provjeri na svojim stranicama
Turudić je provjeru morao proći budući da ne dolazi iz sustava državnog odvjetništva. Ipak, provjera za njega nije tražena jer mu do rujna ove godine vrijedi provjera koju je dobio kao uskočki sudac.
Telegram je u utorak objavio zanimljive screenshotove sa stranica Vlade. Iako je u više navrata prije izglasavanja u Saboru Andrej Plenković govorio kako je tražio sigurnosnu provjeru Turudića, predsjednik Republike Zoran Milanović je u četvrtak javnosti otkrio da premijer to uopće nije učinio. Iz Banskih dvora istog su dana poručili kako nije propisana zakonska obveza sigurnosne provjere kandidata te da je premijer nije ni mogao tražiti.
Nakon sastanka parlamentarne većine, Plenković je govorio kako je zatražena sigurnosna provjera za Turudića. “Premijer je rekao da je zatražena i sigurnosna provjera za Turudića s obzirom na važnost i značaj dužnosti glavnog državnog odvjetnika u pravosudnom sustavu, podsjetivši da su dobili i sigurnosne provjere koje su ranijih godina rađene za njega i po kojima nije bilo nikakvih sigurnosnih zapreka za obavljanje njegovih ranijih dužnosti suca Županijskog ili Visokog kaznenog suda”, pisalo je u članku na stranici Vlade 8. veljače.
Međutim, nakon što je Plenkovićev kandidat za šefa DORH-a dobio potporu Sabora, uslijedila je promjena narativa. Spomenuti članak na Vladinoj stranici je promijenjen, pa nova verzija glasi: Premijer je rekao da je zatražen i rezime sigurnosnih provjera za Turudića s obzirom na važnost i značaj dužnosti glavnog državnog odvjetnika u pravosudnom sustavu, a koje su ranijih godina rađene i po kojima nije bilo nikakvih sigurnosnih zapreka za obavljanje njegovih ranijih dužnosti suca Županijskog ili Visokog kaznenog suda’.
Komentari