Najmanje 100 osoba je poginulo, a više od 4.000 je ozlijeđeno nakon snažne eksplozije koja je jučer zadesila libanonski grad Bejrut. Do eksplozije je došlo u luci, a kako je danas objavljeno, eksplodiralo je umjetno gnojivo zaplijenjeno s ruskog teretnog broda prije šest godina.
Brod Rhosus pristao je u luku u Bejrutu prije šest godina zbog kvara, a bio je na putu za Afriku s 2750 tona gnojiva na bazi amonijevog nitrata, prenosi libanonska medijska kuća LBCI, ne otkrivajući u čijem je vlasništvu spomenuto plovilo.
Ruska medijska grupacija RBC javlja da je brod, koji je plovio iz gruzijske luke Batumi za Mozambik, u vlasništvu ruskog državljana Igora Grečuškina, rođenog u dalekoistočnoj regiji Habarovsk, s prebivalištem na Cipru. Nakon što je Rhosus pristao zbog kvara, Grečuškin je, a da nije isplatio svoju posadu, napustio brod, tvrdi RBC pozivajući se na članove posade. Prema LBC-iju, opasni teret je potom iskrcan u skladište gdje je ostao godinama. Požar koji je u utorak u skladištu buknuo prilikom varenja izazvao je eksploziju koja je razorila dijelove grada.
Strahuje se da bi broj poginulih mogao biti i puno veći jer je mnogo ljujdi ostalo zarobljeno ispod ruševina okolnih zgrada. Bolnice su, zbog ogromnog priljeva ljudi, lakše slučajeve počele smještati na obližnje parkinge.
Materijalna šteta eksplozije je ogromna, cijelo lučko područje je sravnjeno, kao i okolne zgrade. Prema prvim procjenama, bez doma je ostalo oko 300 tisuća ljudi. “Izgubili smo i 10 članova bejrutske vatrogasne službe, a šteta se kreće između tri i pet milijardi dolara, a možda čak i više”, kazao je guverner grada Marwan Abboud.
U luci je bilo uskladišteno 2750 tona amonij nitrata, koji se koristi u izradi gnojiva i bomba. Službeni izbor za Reuters je rekao da je pitanje sigurnosti skladištenja bilo pred nekoliko odbora, ali i kako ništa nije učinjeno kako bi se izdao nalog za premještanje ili osiguranje tog materijala.
Libanonski premijer Hasan Diab rekao je da je eksplodiralo 2750 metričkih tona amonijeva nitrata koji je godinama uskladišten u luci, pri čemu su poginuli deseci ljudi, a libanonski glavni grad pretrpio je štete bez presedana. Međutim, u normalnim uvjetima skladištenja i bez vrlo velike topline teško je zapaliti amonijev nitrat, rekla je za agenciju AFP Jimmie Oxley, profesorica kemije na Sveučilištu Rhode Island.
Prema nekim izvješćima, u zraku je sada i velika količina otrovnih plinova, zbog čega se preporučuje nošenje maske, odnosno boravak u zatvorenim prostorima. Velik je broj i nestalih osoba, a njihov pronalazak otežava činjenica da nema struje. Nakon eksplozije nestalo je više od stotinu osoba.
Ekonomska kriza probudila je stare podjele u društvu, a tu je i pandemija koronavirusa. Napetosti u pojačane i zbog skorašnje presude na suđenju za ubojstvo bivšeg premijera Rafika Haririja 2005. godine.
Više zemalja ponudilo pomoć
Više zemalja ponudilo je pomoć Libanonu, među kojima i Turska koja sudjeluje u potrazi za preživjelima pod ruševinama, a Ankara je također ponudila da će podići i poljsku bolnicu ako bude potrebno.
Turska zaklada za humanitarnu pomoć (IHH) također otvara kuhinju u palestinskom izbjegličkom kampu.
Pomoć Libanonu također su ponudili SAD i Izrael, a Nizozemska također šalje profesionalnu ekipu za potragu i spašavanje iz ruševina. Među njih 70 su i vatrogasci, liječnici i policajci obučeni za spašavanje u katastrofama.
“Nizozemska je specijalizirana za potrage za preživjelima i žrtvama u ruševinama. To je važno jer vrijeme istječe”, kazao je ministar trgovine Sigrid Kaag.
Također je kazao da su u eksploziji ozbiljno stradala dva zaposlenika nizozemskog veleposlanstva.
Rusija također šalje liječnike i svu drugu pomoć, a spremna je podići i poljsku bolnicu. U vrijeme pandemije covida-19, Moskva je odlučila poslati i zaštitna odijela za liječnike koji brinu o zaraženim pacijentima te namjerava punktove za testiranje na novi koronavirus.
Belgija je u Bejrut odlučila uputiti tzv. B-Fast tim koji prvi pruža pomoć unesrećenima u prirodnim katastrofama.
Češka će danas u Bejrut poslati posebnu jedinicu unutar vatrogasne službe koja je obučena za spašavanje u ruševinama, potvrdio je ministar unutarnjih poslova Jan Hamacek.
Tim čini i pet potražnih pasa s instruktorima.
Amonijev nitrat – gnojivo u pozadini mnogih industrijskih eksplozija
Amonijev nitrat, za koji su libanonske vlasti objavile da je uzrok eksplozije u Bejrutu, tvar je u obliku kristala, bez mirisa, i obično se koristi kao gnojivo, a desetljećima je bio uzrok industrijskih eksplozija.
U kombinaciji s loživim uljima, amonijev nitrat stvara snažan eksploziv koji se u velikoj mjeri upotrebljava u građevinskoj industriji, ali ga koriste i pobunjeničke skupine poput talibana za improvizirane eksplozive. Bio je i sastavni dio bombe u napadu u Oklahoma Cityju 1995. godine.
U poljoprivredi se gnojivo s amonijevim nitratom primjenjuje u granulama koje se brzo otapaju u vlazi omogućujući dušiku, ključnome za rast biljaka, da prodre u tlo.
Komentari