EKSKLUZIVNO: Obiteljska sprega šefa kluba zastupnika HDZ-a i predsjednika Ustavnog suda pretvorila korčulansku zadrugu u magnet za državne milijune
Sadržaj zatvorene baze podataka s popisom svih državnih transfera prema korčulanskoj tvrtki Blato 1902 otkriva koliko unosno HDZ-ova administracija bespovratnim milijunima pomaže obitelj nominalno neovisnog šefa Ustavnog suda
Nacional je tijekom proteklog tjedna dobio na uvid zatvorenu bazu podataka s popisom svih državnih transfera bespovratne financijske pomoći koja je upućena prema korčulanskoj tvrtki Blato 1902. Taj popis, među ostalim, otkriva koliko unosno HDZ-ova administracija financijski pomaže obitelji Miroslava Šeparovića, nominalno neovisnog šefa Ustavnog suda.
Obitelji Branka Bačića, predsjednika Kluba zastupnika HDZ-a u Hrvatskom saboru, i Miroslava Šeparovića, predsjednika Ustavnog suda, duboko su, naime, interesno i financijski povezane u velikom poduzetničkom pothvatu u rodnom Blatu na otoku Korčuli, gdje su suvlasnici lokalne tvrtke Blato 1902 – u stvarnosti pretvorene i privatizirane nekadašnje poljoprivredne zadruge čiji se godišnji prihod kreće u rasponu od 30 do 40 milijuna kuna. Upravo ta tvrtka, u kojoj su Bačići i Šeparovići među najvećim dioničarima i nesumnjivo ostvaruju ogroman utjecaj, pokazala se iznimno uspješnom u povlačenju milijunskih iznosa javnog novca kroz različite državne i europske potpore: kako je utvrdio Nacional, kroz razne programe Blato 1902 samo u posljednje tri do četiri godine dobilo je najmanje šest milijuna bespovratnih kuna.
Samo u 2020. godini, primjerice, na njegov račun uplaćeno je 3,4 milijuna kuna. Država i Europska unija – koja svoja sredstva zapravo transferira također preko državnih tijela – kupile su toj tvrtki novu uljaru, a pomagale su joj kroz najmanje desetak drugih linija: „program osnovnih plaćanja“, „upravljanje rizikom – mjera 17“, „plaćanje za poljoprivredne prakse korisne za klimu i okoliš“, „programi kvalitete za poljoprivredne proizvode i hranu“, „restrukturiranje i prenamjena vinograda“, „plaćanja povezana s područjima s prirodnim ograničenjima ili ostalim posebnim ograničenjima“, „potpora za krizno skladištenje vina“, „privremena potpora poljoprivrednicima i malim i srednjim poduzećima koji su posebno pogođeni krizom uzrokovanom bolešću COVID-19“ i slično.
Novi su to dokazi o dubokim i kompleksnim vezama dvojice od četvorice HDZ-ovih kumova, s njima su još kumski povezani i Vladimir Šeks i Božidar Kalmeta, koji što iz sjene što kroz svoj institucionalni utjecaj godinama drmaju Hrvatskom. Bačić i Šeparović s njima sudbonosno utječu na niz presudnih tema za hrvatsko društvo – od kadroviranja u institucijama, razvoja i ishoda sudskih afera pa sve do ideoloških pitanja. Branko Bačić godinama kontrolira sve procese u Saboru. U stranci je prosperirao u doba Jadranke Kosor – kada se spekuliralo da je za to bio najzaslužniji Vladimir Šeks.
Ustavni sud, na čijem je čelu Miroslav Šeparović, posljednjih godina isprofilirao se kao vjerojatno ključna institucija za vođenje kompletne nacionalne politike: od konkretnih sudskih predmeta u čiji meritum ulazi sve češće i kroz formu ocjene ustavnosti de facto se ponaša kao sud najvišeg, nepostojećeg trećeg stupnja, pa do odlučivanja o različitim referendumskim inicijativama, zakonima koji izazivaju žestoke ideološke rasprave u društvu ili slučajeva s gotovo nesagledivim posljedicama za nacionalnu i energetsku sigurnost, poput predmeta Ina – MOL. Ustavni sud adresa je oko koje nastoje obigravati svi ključni akteri hrvatske visoke politike, svjesni da odluke tog tijela imaju i trenutačne i dugoročne posljedice na sve političke procese u zemlji, da kreiraju probleme i rješavaju ih, pa tako i njihove osobne karijere.
Nacional sada otkriva kako je isprepletenost njihovih zajedničkih interesa još dublja i kompleksnija, pa i financijski motivirana. A to najbolje pokazuje primjer korčulanske tvrtke Blato 1902.
Država i Europska unija – koja svoja sredstva zapravo transferira također preko državnih tijela – kupile su tvrtki Blato 1902 novu uljaru, a pomagale su joj i kroz najmanje desetak drugih linija
Blagonaklonost države prema toj tvrtki, koju je svojedobno vodio sam Branko Bačić – od 1993. do 1997. godine bio je član Upravnog odbora, a od 1997. do 2005. godine predsjednik Nadzornog odbora – seže i u dublju povijest: svojedobno joj je transferirano tri milijuna kuna državnih poticaja za sadnju novih vinograda. Na otoku Korčuli i danas mnogi sugovornici Nacionala izražavaju dvojbe jesu li ti poticaji potrošeni namjenski, kao i jesu li vinogradi za koje je tvrtka nedavno dobila nove potpore doista stari onoliko koliko se predstavljaju. Do iznosa od šest milijuna kuna različitih poticaja tvrtki Bačićevih i Šeparovićevih, Nacional je došao koristeći javne izvore, ali i zatvorene baze podataka u kojima su zabilježene sve pojedinačne isplate. No nije nerazumno zaključiti da je, zbog nesređenosti dokumentacije, iznos javnih poticaja za Blato 1902 bio i veći.
Ta tvrtka je do 1997. godine funkcionirala kao poljoprivredna zadruga s dugom tradicijom, a nakon pretvorbe vlasništvo su stekli njeni zaposlenici i kooperanti. No najveći broj dionica koncentriran je u rukama triju osoba: Bačiću bliskog Ivana Milata, koji je s 11,32 posto vlasništva i predsjednik Nadzornog odbora, potom Bačićeve supruge Željke Bačić (11,23 posto) te Šeparovićeve supruge Marine (10,41 posto), s koje je vlasništvo prije nekoliko godina preneseno na sina Krešimira Šeparovića. Ivan Milat, Marica Bačić i Krešimir Šeparović danas su i članovi peteročlanog Nadzornog odbora. Po svim informacijama s Korčule, mali dioničari tvrtke nemaju praktički nikakav upliv u donošenje poslovnih odluka.
Važnost različitih državnih i europskih potpora i poticaja za tvrtku Blato 1902 ilustrira se upravo 2020. godinom, kada je po dostupnim podacima primila čak 3,4 milijuna kuna: iz financijskih izvještaja vidljivo je da su njeni ukupni prihodi iznosili 30 milijuna kuna, a dobit 700 tisuća kuna, pa je evidentno da bi bez bespovratnih sredstava njeno poslovanje bilo negativno. U toj godini tvrtka je primila 22 tisuće kuna na ime „programa osnovnih plaćanja“, potom 45 tisuća kuna za „upravljanje rizikom“, 15 tisuća kuna „plaćanje za poljoprivredne prakse korisne za klimu i okoliš“, 3,5 tisuće kuna za „program kvalitete“, 714 tisuća kuna za „restrukturiranje i prenamjenu vinograda“, 12 tisuća kuna za „plaćanja povezana s područjima s prirodnim ograničenjima ili ostalim posebnim ograničenjima“, 9,5 tisuća kuna kao „preraspodjelu plaćanja“, 531 tisuću kuna „potpore za krizno skladištenje vina“ i 2,03 milijuna kuna na ime „ulaganja u fizičku imovinu“.
Premda namjena nije eksplicitno navedena, po svemu je jednaka onoj na osnovi koje je Bačićev stranački kolega Tomislav Tolušić za svoju slavonsku vinariju također povukao više milijuna bespovratnih kuna. Radi se o famoznoj Vinskoj omotnici, koja je navedena u izvještaju uprave tvrtke o poslovanju u ovoj godini. „Ulaganja u opremu vinarije ocijenili smo kao izuzetno važna za daljnje poslovanje ove radne jedinice s obzirom na usmjerenost ka kvaliteti proizvoda. Iako je u trenutku neizvjesnosti naša odluka bila teško objašnjiva, ispostavilo se da je itekako bila opravdana i umjesto sufinanciranja 50 posto investicije, zbog posebnih okolnosti potpora je iznosila 70 posto, što će imati višestruko pozitivan utjecaj na poslovanje u idućim godinama“, stoji u izvješću ove tvrtke. Dakle, od ukupne vrijednosti ulaganja u vinariju u iznosu od tri milijuna kuna, država i Europska unija platile su nešto više od dva milijuna kuna.
Stavke potpora jednake ili vrlo slične gore navedenima ponavljaju se u izvještajima Blata 1902 iz godine u godinu – istina, u lanjskoj su službeno bile manje i ukupno iznosile nešto ispod milijun kuna – dok se, s druge strane, u javnim registrima može pronaći da ista tvrtka iz državnog proračuna na godišnjoj razini ima tek oko 150 tisuća kuna godišnje; taj iznos odnosi se na ugovore s tijelima javne vlasti, poput isporuke hrane ili pića, te je ispod prosjeka za ovaj sektor i tvrtke koje zapošljavaju približno jednak broj zaposlenika, u ovom slučaju 77.
Činjenica jest i da tvrtke iz poljoprivrednog i prehrambenog sektora posljednjih godina primaju izrazito velike potpore iz europskih fondova, koje se kreću u iznosima od više milijardi kuna – no u ovom konkretnom slučaju postavlja se pitanje postoji li protekcija, s obzirom na to da su suvlasnici tvrtke obitelji iznimno moćnih i eksponiranih dužnosnika – jednog od najutjecajnijih članova vladajuće stranke i predsjednika Ustavnog suda. Nacionalovi sugovornici iz Blata na Korčuli, odlično upućeni u tamošnje odnose, upozoravaju da Bačić i Šeparović, po svemu sudeći, jako dobro paze da ne budu uhvaćeni u eventualno neprimjerenim ili nezakonitim pothvatima.
Postavlja se pitanje postoji li protekcija Blata 1902 jer su suvlasnici obitelji iznimno moćnih i eksponiranih dužnosnika – jednog od najutjecajnijih članova HDZ-a i predsjednika Ustavnog suda
„Ali činjenica jest da je njihovoj tvrtki država kupila uljaru, opremila vinariju i dugi niz godina davala velike poticaje za vinograde, kao i niz drugih manjih investicija. Voljeli bismo da se provjeri je li bilo neke vrste pogodovanja i je li sav novac potrošen potpuno namjenski, premda je realno očekivati da svi papiri ‘štimaju’. Radi se o moćnim osobama čiji se utjecaj, po prirodi stvari, u Hrvatskoj ostvaruje i bez njihova izričitog zahtjeva“, rekao je jedan od Nacionalovih sugovornika s Korčule. Da predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović ima veliku dozu opreza, dokazuje i podatak da taj sud, prilikom javne nabave, izričito navodi tvrtku Blato kao subjekt s kojim se ugovor ne može sklopiti – jer bi se sam Šeparović time našao u sukobu interesa.
Sama tvrtka, inače, nešto više od polovice svojih godišnjih prihoda ostvaruje od prodaje vina i ulja, a preostalu polovicu od maloprodaje u svojim trgovinama u Zagrebu, Rijeci i Blatu te u ugostiteljskim objektima u Zagrebu i Rijeci. Cijenjeni zagrebački restoran nalazi se na atraktivnoj poziciji u Selskoj ulici i sve su glasnije, zasad doduše neslužbene informacije da se upravo tu priprema gradnja poslovno-stambenog kompleksa. Tvrtka u svojoj dugoj povijesti nije proizvodila kontroverze izuzev jednog neugodnoj događaja iz 2019. godine, kada je u jednoj riječkoj osnovnoj školi učenicima poslužen gotov ručak za koji su mediji tvrdili da je bio prepun crva, zbog čega su djeca imala većih neugodnosti. Iz same tvrtke naknadno su objasnili da je u spornom ručku pronađen kuhinjski moljac „lepidopter“ te da „nisu bili ugroženi sigurnost i zdravlje korisnika“.
Tvrtka Blat0 1902 nije proizvodila kontroverze izuzev neugodnog događaja iz 2019., kada je u riječkoj školi poslužen ručak za koji su mediji tvrdili da je bio prepun crva, zbog čega su djeca imala većih neugodnosti
Branka Bačića na Korčuli opisuju kao iznimno utjecajnog, kao i njegova kuma Šeparovića, premda on formalno nema vlasništvo u drugim tvrtkama niti je involviran u neke druge poduzetničke aktivnosti. Mediji su ga svojedobno povezivali s tvrtkom koja je kupila veće površine zemljišta u mjestu Prižba, nakon čega je došlo do misterioznih izmjena prostornih planova kako bi se na toj lokaciji gradili apartmani.
No vlasnik te tvrtke demantirao je vezu s Bačićem – jednako kao i vlasnici jedne građevinske tvrtke koja posjeduje veliki broj strojeva i ima niz unosnih poslovnih aranžmana s tijelima lokalne vlasti i samom Dubrovačko-neretvanskom županijom. ‘’Nesumnjivo da je njihov utjecaj ogroman. Mnogima posao ide dobro, pa eto, i našoj nekadašnjoj poljoprivrednoj zadruzi, sada Blatu 1902. Država u svakom slučaju nije odmogla, dapače“, zaključio je Nacionalov sugovornik iz Bačićeva i Šeparovićeva rodnog mjesta.
Reakcija: ‘Bačić i Šeparović nemaju veze sa sredstvima odobrenim tvrtki Blato 1902 d.d.’
Obraćam Vam se kao punomoćnica trgovačkog društva Blato 1902 d.d., Blato, a u vezi teksta Vašeg novinara Damira Petranovića koji je u tjedniku Nacional objavljen 14. lipnja 2022.g., pod naslovom „Šest milijuna kuna u samo četiri godine za poticaj bivšoj korčulanskoj zadruzi u suvlasništvu članova obitelji Miroslava Šeparovića i Branka Bačića“, što je najavljeno pod istim naslovom i na naslovnici tiskovine, te Vas pozivam da, sukladno čl. 40., 41., 42. i 56. Zakona o medijima, objavite ovaj ispravak objavljene informacije, ujedno odgovor na istu.
U cit članku već se samim naslovom, kao i podnaslovima i u tekstu, insinuira da je Blato 1902 d.d. ostvarilo potpore iz EU fondova i sredstava državnog proračuna uslijed utjecaja Miroslava Šeparovića, predsjednika Ustavnog suda i Branka Bačića, saborskog zastupnika.
Tako se, među ostalim, navodi: „Taj popis, među ostalim, otkriva koliko unosno HDZ-ova administracija financijski pomaže obitelji Miroslava Šeparovića, nominalno neovisnog šefa Ustavnog suda“, nadalje da su obitelji Miroslava Šeparovića i Branka Bačića „…duboko su, naime, interesno i financijski povezane u velikom poduzetničkom pothvatu u rodnom Blatu na otoku Korčuli, gdje su suvlasnici lokalne tvrtke Blato 1902 …“, potom „isprepletenost njihovih zajedničkih interesa još dublja i kompleksnija, pa i financijski motivirana. A to najbolje pokazuje primjer korčulanske tvrtke Blato 1902.“, a u podnaslovu stoji „ Ekskluzivno Obiteljska sprega šefa kluba zastupnika HDZ-a i predsjednika Ustavnog suda pretvorila korčulansku zadrugu u magnet za državne milijune“.
Dakle, već u samom naslovu i kroz cijeli tekst plasira se teza da g. Miroslav Šeparović i g. Branko Bačić imaju utjecaj na ostvarenje poticaja koje je iz europskih fondova i državnog proračuna ostvarila moja stranka, Blato 1902 d.d.
Navedena teza kao i navodi iz članka neistiniti su i zlonamjerni.
G. Branko Bačić i g. Miroslav Šeparović nemaju nikakve veze sa sredstvima odobrenim tvrtci Blato 1902 d.d.
Blato 1902 d.d. postoji već 120 godina, ranije kao poljoprivredna zadruga, te se kroz cijelo vrijeme bavi poljoprivrednim poslovanjem, prije svega proizvodnjom vina i ulja, a već više od 70 godina pruža i ugostiteljske usluge u Zagrebu i Rijeci. U vlasništvu je 173 dioničara, zapošljava 80 radnika i surađuje s 350 kooperanata, većinom s područja otoka Korčule.
Blato 1902 d.d. je svojim aktivnim pristupom i kvalitetnom pripremom projekata sudjelovao na natječajima u programima sufinanciranja. Svi natječaji bili su pod jednakim uvjetima dostupni svim subjektima u Republici Hrvatskoj koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Tvrtka Blato 1902 d.d. ocijenjena je kao prihvatljiv prijavitelj prema svim traženim kriterijima u projektima u kojima su dobili pozitivnu ocjenu za sufinanciranje. U nizu projekata aplicirali su, ali im je prijava odbijena, a na mnogima nisu ni sudjelovali jer nisu bili u mogućnosti udovoljiti zadanim kriterijima. Isto tako važno je za naglasiti da je Blato 1902 d.d. imao financijsku sposobnost osigurati preostali dio financiranja, koji u pravili iznosi 50%.
U pogledu programa „Vinske omotnice“ koji se u tekstu spominje, ističe se da u navedenom programu potpore sve do godine 2020. nije postojao eliminacijski postupak, već su svi subjekti koji se bave poljoprivrednom djelatnošću, a ispunjavali su uvjete iz programa, dobivali poticajna sredstva. U 2021.g. Blato 1902.d.d. je odbijen u tom programu jer, iako je projekt ocijenjen kao pozitivan, u konkurenciji s drugim natjecateljima nije ostvario dovoljan broj bodova za sufinanciranje.
Nadalje, suprotno insinuacijama iz cit. teksta svi poticaji iskorišteni su namjenski i u skladu s pozitivnim propisima.
Dakle, ono što treba biti pozitivna priča o naporima jedne otočne tvrtke u korištenju sredstava Europske unije i državnog proračuna u poljoprivredi, pretvara se u, ni na čemu zasnovanu, medijsku aferu.
Iznošenjem ovakvih insinuacija i neistina, nanosi se šteta Blatu 1902 d.d., te ću, ukoliko nastavite s takvim postupanjem, biti prisiljena zaštitu moje stranke ostvariti putem suda.
Slijedom svega navedenog, pozivam Vas da u skladu sa Zakonom o medijima, u prvom sljedećem broju, objavite ovaj ispravak objavljene informacije, ujedno odgovor na objavljenu informaciju.
S poštovanjem.
Ivana Špehar,
odvjetnica
Komentari