EKSKLUZIVNO: PRAVA POZADINA NOVOG VELIKOG PRAVOSUDNOG SKANDALA: ‘Imamo svoju curu na sudu EU-a u Luksemburgu!’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Nacional, DORH,Robert Anić/PIXSELL

EKSKLUZIVNI DOKUMENTI: Kakva je prava pozadina novog velikog skandala hrvatskog pravosuđa i zašto se članovi mafijaške čepinske skupine u zagrebačkom kafiću Plaza hvale: ‘Imamo svoju curu na sudu EU-a u Luksemburgu’

Tajni policijski spis otkriva da su Suzanu Stupar, zamjenicu županijskog državnog odvjetnika u Vukovaru, istražitelji USKOK-a prisluškivali zbog sumnji na odavanje tajni mafijaškim skupinama. Ona je sada prošla na natječaju za usavršavanje na Sudu Europske unije

‘Imamo svoju curu na sudu u Luksemburgu.” Tako su se pred više svjedoka u caffe baru Plaza, na zagrebačkom Kvaternikovom trgu, nedavno hvalile osobe iz „čepinske skupine“ pred Nikicom Jelavićem i njegovim „dečkima s Knežije“, govoreći o Suzani Stupar, zamjenici županijskog državnog odvjetnika u Vukovaru i supruzi člana čepinske skupine Milana Stupara zvanog Dutan, koja je nedavno dobila angažman na Sudu Europske unije u Luksemburgu. Taj, kolokvijalno govoreći, kafanski razgovor u ugostiteljskom objektu u kojem se često sastaju tzv. kontroverzni poduzetnici povezani s miljeom čepinske skupine i njihovim prijateljima iz nekadašnje knežijske skupine, koji se naglas vodio pred više svjedoka pa je tako njegov sadržaj prepričan i Nacionalu, bacio je svjetlo na jedan krajnje kontroverzan karijerni iskorak u sustavu Državnog odvjetništva.

Suzana Stupar odnedavno je na usavršavanju na Sudu Europske unije. Prijavila se na natječaj koji su zajednički raspisali Europska mreža centara za stručno usavršavanje u pravosuđu, Pravosudna akademija i Sud Europske unije te je odabrana od Suda Europske unije za program dugotrajne razmjene za usavršavanje na tom sudu u trajanju od šest mjeseci. U tom razdoblju razmjene njezina državnoodvjetnička dužnost miruje.

Ono što je za zamjenicu županijskog državnog odvjetnika u Vukovaru Suzanu Stupar lijepa novogodišnja priča i karijerni uzlet, u međunarodnoj percepciji hrvatskog pravosuđa ima i svoje naličje. Nacional posjeduje tajne policijske dokumente, internu policijsku analitiku telefonskih razgovora čepinske skupine, koja otkriva da je Suzanu Stupar i njezina supruga tajno snimala i nadzirala policija u tijeku kompleksne istrage o curenju tajnih podataka iz policijskih, državnoodvjetničkih i sudskih spisa prema miljeu organiziranog kriminala. I to zbog sumnji da je ona preko svog supruga tom miljeu odavala službene tajne koje su kompromitirale brojne sudske postupke.

A od toga je profitirao spomenuti milje organiziranog kriminala. Ti dokumenti otvaraju pitanje kako je Suzana Stupar uopće mogla opstati unutar sustava Državnog odvjetništva, tko o tomu u Hrvatskoj treba voditi računa te kako se uopće sigurnosni sustav treba ponašati u takvim intrigantnim i krajnje suspektnim situacijama. Jer kada reakcija izostane, onda osobe u središtu takvih spornih situacija s vremenom krenu graditi i međunarodnu pravničku karijeru. I ugrađivati svoj specifičan reputacijski doprinos u međunarodni pravni kredibilitet Hrvatske kao punopravne članice EU-a.

Dokument kojim je sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić, na temelju zahtjeva PNUSKOK-a, u kolovozu 2012. odobrio provođenje nadzora telefonske komunikacije te mjera tajnog praćenja zamjenice županijskog državnog odvjetnika u Vukovaru Suzane Stupar (u krugu) zbog sumnje da je odavala informacije iz tajnih istraga. FOTO: Nacional, DORH

Čepinska i knežijska skupina dvije su međusobno povezane organizacije koje se u pravosudnom miljeu doživljava kao glavne nositelje organiziranog kriminala u Hrvatskoj, a njihovi pripadnici, u novije vrijeme više oni iz čepinske skupine, pod istragama su za iznude, ucjene i reket ili im se sudi za razna kaznena djela, od kojih su među najznačajnijima ona radi proboja i kupovanja informacija iz tajnih policijskih istraga. Suzani Stupar i njenom suprugu policija je tajno snimala razgovore u slučaju koji traje još od 2011., kada je započela i potom se u 2012. i 2013. nastavila velika policijska akcija zbog navodnog kupovanja informacija iz tajnih istraga USKOK-a, a istragom u kojoj je prvoosumnjičeni poduzetnik Vlado Rajić (kum ubijenog Vinka Žuljevića Klice) bili su obuhvaćeni i vođe čepinske skupine Stipe Barišić zvani Moljac i Dragan Baković zvani Bambur (Baković na kraju nije optužen), ali i osječki poduzetnik Željko Biloš, bivši direktor Osijek-Koteksa Damir Ivić, pa čak i lobist MOL-a Josip Petrović, blizak bivšim šefovima HDZ-a Ivi Sanaderu i Tomislavu Karamarku, kao i nekoliko djelatnika PNUSKOK-a, među kojima je bila i Selma Abadžić, također bliska Tomislavu Karamarku. Jedan od svjedoka saslušanih u tom predmetu bio je i Zoran Pripuz, bivši član knežijske skupine. Taj je slučaj prvi put pokazao da su pripadnici krim-miljea iz dviju različite skupina, zagrebačke i osječke, izuzetno dobro umreženi te da surađuju čak i po pitanju kupovanja tajnih informacija, ali i da imaju veze koje vode prema samom političkom vrhu, a optužnica je na kraju obuhvatila čak tri operativne akcije: Raid (nazvana po Rajiću kojeg se sumnjiči da je bio “mozak” cijele operacije i vođa kriminalne grupe koja je trgovala informacijama iz tajnih istraga), Bijelo (nazvana po Iri Weis, poduzetnici koja je sa svojim suprugom upala u tajne mjere) i London (jer je jedan od optuženika putovao u London). Suđenje se protegnulo do današnjih dana i još uvijek nije završeno. No u javnosti je ostalo potpuno nepoznato da su tom istragom bili obuhvaćeni i član čepinske skupine Milan Stupar i njegova supruga Suzana Stupar, zamjenica županijskog državnog odvjetnika u Vukovaru, i to zbog sumnje da je upravo ona preko supruga plasirala dio tajnih informacija, ali i da je opstruirala istrage prema određenim osumnjičenicima. Unatoč tome, Suzana Stupar do danas je ostala na poziciji zamjenice županijskog državnog odvjetnika u Vukovaru, a kao zamjenici bili su joj dostupni najpovjerljiviji spisi.

Nacional je dobio na uvid cijelu tajnu policijsku shemu u kojoj je navedeno tko je koga i koliko puta zvao u periodu od 1. siječnja 2011. do 20. veljače 2012. Prema toj shemi, Milan Stupar i njegova supruga imali su 658 razgovora s jednog njezina službenog broja i još 68 s drugog, dok je istovremeno Stupar sa Stipom Barišićem Moljcem, vođom čepinskog klana, razmijenio 221 poziv, a s Damirom Ivićem 1773 razgovora. Barišić je, pak, razgovarao sa sutkinjom Općinskog suda u Osijeku Snježanom Šimić, ali i s neimenovanim osobama u Županijskom sudu u Osijeku. U toj shemi razgovora nalazi se i vlasnik Osimpexa Željko Biloš, koji je razgovarao s Damirom Ivićem i Stipom Barišićem Moljcem.

Pred više svjedoka u caffe baru Plaza, na zagrebačkom Kvaternikovom trgu, osobe iz ‘čepinske skupine’ pred Nikicom Jelavićem (u krugu) i njegovim ‘dečkima s Knežije’, hvalile su se kako je Suzana Stupar, supruga člana ‘čepinske skupine’ Milana Stupara zvanog Dutan, koja je bila obuhvaćena tajnom istragom o kupovanju informacija iz policijskih istraga, dobila angažman na Sudu Europske unije u Luksemburgu. FOTO: Robert Anic/PIXSELL, Saša Zinaja/NFOTO

Policija je bila izuzetno zainteresirana za pojedine razgovore koje su vodili Milan i Suzana Stupar. Smatrala ih je inkriminirajućima, ali njih dvoje na koncu u toj aferi nisu optuženi.

Vijest da je Suzana Stupar sada otišla u Luksemburg proširila se nedavno pravosudnim krugovima, koji su time ostali šokirani pa je više osoba koje visoko kotiraju u pravosuđu postavilo isto pitanje: kako je ona uopće uspjela ostati unutar strukture Državnog odvjetništva, je li Suzana Stupar morala proći sigurnosnu provjeru i kako ju je prošla.

I to upravo zato što su ona i njezin suprug Milan Stupar zvani Dutan 2012. bili obuhvaćeni velikom istragom zbog curenja informacija iz tajnih policijskih predmeta.

Nacional posjeduje više dokumenata o istrazi koja se provodila nad Suzanom Stupar i njezinim suprugom, iz kojih bez dvojbe proizlazi da je ona bila osumnjičena da je preko svog supruga pripadnicima kriminalnih skupina odavala informacije iz tajnih istraga.

Unatoč tome što se ime Suzane Stupar i njezina supruga nalazilo čak i u policijskoj shemi tajno snimanih razgovora koji su vodili prema mozgovima kriminalne organizacije, Nacionalov izvor navodi da ni ona ni njezin suprug u predmetu s curenjem informacija iz istraga ne samo da nisu osumnjičeni, već nisu ispitani ni kao svjedoci.

U dokumentu osječkog PNUSKOK-a (Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta), s oznakom “ograničeno”, u obrazloženju kojim se od USKOK-a traži da od suca istrage Županijskog suda u Zagrebu ishoduje dozvolu za provođenje posebnih dokaznih radnji protiv Suzane Stupar, navedeno je sljedeće:

“Policijski službenici Odjela za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, Odjel u Osijeku, temeljem naloga Županijskog suda u Zagrebu broj Kir-US-238/12 od 11.06.2012. godine i dr., provode posebne dokazne radnje iz članka 332. st. 1. toč 1. ZKP-a. Do sada provedenim posebnim dokaznim radnjama policijski službenici došli su do saznanja koja upućuju na provođenje inkriminiranih radnji od strane Suzane Stupar prema kojoj nije naloženo provođenje posebnih dokaznih radnji nalozima suca istrage Županijskog suda u Zagrebu, i to u smislu inkriminiranih radnji vezanih uz koruptivna kaznena djela opisana u člancima 337. KZ-a ‘Zlouporaba položaja i ovlasti’, i čl. 343 KZ-a ‘Protuzakonito posredovanje’.”

Naime, PNUSKOK je tada već neko vrijeme provodio prisluškivanje više osoba za koje se sumnjalo da dilaju informacije iz policijskih istraga. Među tim osobama bio je moguće i suprug Suzane Stupar, ali ne i ona. No PNUSKOK dalje u navedenom dokumentu obrazlaže zbog čega traži da se i Suzana Stupar stavi pod mjere: “Naime, utvrđeno je da Suzana Stupar kao zamjenica županijskog državnog odvjetnika u Županijskom državnom odvjetništvu u Vukovaru, iskorištava i zloporabljuje svoj položaj na način da zainteresiranim osobama putem svog supruga omogućava i daje informacije o postupcima i predmetima koji su u tijeku protiv određenih okrivljenika u postupku. Isto tako, evidentirano je više telefonskih razgovora koji ukazuju da Suzana Stupar daje pravne savjete okrivljenicima u postupku i u tom smislu i radnje koje bi okrivljenik u postupku trebao učiniti kako bi eventualno osujetio kazneni postupak ili kako bi eventualno u konačnici ublažio sankciju. Nadalje je utvrđeno da imenovana obavljajući svoju službenu dužnost prema pojedinim osobama izbjegava određene spise odraditi u realnim rokovima te ih odgađa, o čemu izvješćuje svog supruga, koji potom daje informacije i prenosi poruke imenovane prema strankama u postupku, odnosno, u konkretnim slučajevima, okrivljenicima u postupku.”

No, osim toga, PNUSKOK je praćenjem telefonskih razgovora Milana Stupara otkrio još jedno djelo zbog kojeg službene osobe u uređenim državama dobivaju momentalni otkaz, a riječ je o pokušaju podmićivanja policajca. U dokumentu PNUSKOK-a opisano je kako je Suzana Stupar tijekom putovanja na godišnji odmor “u dioništvu sa svojim suprugom počinila kazneno djelo davanja mita na teritoriju BiH koje kazneno djelo nije otkriveno niti procesuirano, a počinjeno je na način da su zajedno dali 100,00 kuna policijskom službeniku na području R BiH, u mjestu Bosanski Šamac, kako im isti ne bi naplatio novčanu kaznu za počinjeni prometni prekršaj u iznosu od 500,00 konvertibilnih maraka te kako ne bi dobili sigurnosnu mjeru ‘Zabrane ulaska u R BiH’ u trajanju od jedne godine”.

Uz navedeno obrazloženje kojim traži da se Suzanu Stupar stavi pod mjere, PNUSKOK je dostavio sažetke telefonskih razgovora “koji ukazuju na involviranost Suzane Stupar u opisane inkriminirane radnje (Prilog 1)”, kao i ispis podataka iz Informacijskog sustava za upravljanje državnom granicom (Prilog 2).

Dokument u kojem se navodi da provođenje kriminalističkog istraživanja na drugi način ne bi bilo moguće te bi bilo “skopčano s nerazmjernim teškoćama”, potpisao je načelnik odjela Nenad Nača.

Sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić donio je 17. kolovoza 2012. godine nalog kojim je odredio posebne dokazne radnje protiv Suzane Stupar, i to “nadzor i tehničko snimanje telefonskih razgovora i drugih komunikacija na daljinu i tajnog praćenja i tehničkog snimanja osoba i predmeta”. Tajni nadzor određen je do 10. prosinca 2012. godine.

Optužnica u predmetu kupovanja informacija iz policijskih spisa proizašla je iz čak triju operativnih akcija – Raid, Bijelo i London – a optuženi su i konzultant MOL-a Josip Petrović i osječki poduzetnik Željko Biloš (slika lijevo) te Vlado Rajić i jedan od vođa ‘čepinske skupine’ Stipe Barišić zvani Moljac (u krugu). FOTO: Igor Soban, Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Koji su bili rezultati tog telefonskog nadzora i je li Suzana Stupar u međuvremenu možda doznala da je snimaju, nije poznato. No više pravosudnih izvora s kojima je Nacional razgovarao smatra da je već i sadržaj tajno snimanih razgovora njezina supruga bio dostatan da se Suzanu Stupar, u najmanju ruku, suspendira. Jedan od izvora čak decidirano tvrdi: “Toj ženi nije mjesto u Državnom odvjetništvu.”

Na vijest da je Suzana Stupar sada dobila angažman u Luksemburgu, jedan od visokih pravosudnih izvora ovako je reagirao: “To je opasno. Ona je bila pod mjerama, zna se čija je supruga. Nju je USKOK pokušao uhvatiti, ali čini mi se da u kazneno-pravnom smislu nisu protiv nje na kraju pokrenuli postupak. No to da ona sada ide na Sud EU-a zaista me iznenadilo. Morala se očito javiti na neki natječaj unutar sustava.”

Nacional je o tome poslao upit Ministarstvu pravosuđa, ali oni tvrde da oni nisu raspisali natječaj preko kojeg je Suzana Stupar dobila angažman u Luksemburgu te su nas uputili na Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru.

Iz tog su odvjetništva objasnili o kakvom je angažmanu riječ: “Sukladno Vašem traženju putem elektroničke pošte od 7. siječnja 2022., izvješćujemo Vas da je Suzana Stupar, budući da ispunjava sve tražene uvjete, a nakon provedenog postupka od strane Europske mreže centara za stručno usavršavanje u pravosuđu, Pravosudne akademije i Suda Europske unije, odabrana od strane Suda Europske unije za program dugotrajne razmjene za usavršavanje na tom Sudu u trajanju od šest mjeseci, slijedom čega joj za vrijeme te razmjene državnoodvjetnička dužnost miruje.”

 

‘Ako je tvoj suprug etiketiran kao član ‘čepinske skupine’ i ako su njih dvoje još i u kumskim vezama s Bamburom, onda je neprimjereno da europska tužiteljica održava s takvom osobom privatne veze…’

 

Međutim, na pitanja je li Suzana Stupar morala proći sigurnosnu provjeru te kada je zadnji put prošla sigurnosnu provjeru koju svi zamjenici u sustavu DORH-a moraju prolaziti svakih četiri do pet godina, nisu dali konkretan odgovor, već su samo naveli: “Suzana Stupar ispunjava uvjete za obnašanje dužnosti zamjenika županijskog državnog odvjetnika, kao i za sudjelovanje u programu dugotrajne razmjene za usavršavanje na Sudu Europske unije.

Na preostala traženja nismo u mogućnosti dati odgovor budući da se radi o podacima koji su zaštićeni Općom uredbom o zaštiti osobnih podataka.”

Naime, sve do odlaska u Luksemburg Suzana Stupar je obnašala svoju funkciju zamjenice u ŽDO-u Vukovar, a i dalje se može vratiti na isto mjesto.

Visoki pravosudni izvori tvrde da je upravo Suzana Stupar bila jedna od glavnih spona preko kojih su “čepinci” mogli dobivati informacije iz tajnih istraga te da su svi prikupljeni dokazi na to upućivali, ali nisu do kraja poznate okolnosti zbog kojih ni ona ni njezin suprug nisu obuhvaćeni optužnicom, pa čak ni ispitani.

Međutim, izvori koji tvrde da postoji više svjedoka koji su u Plazi čuli kako se “čepinci” pred “dečkima s Knežije” hvale da “imaju svoju curu u Luksemburgu”, tvrde da u tim krugovima jako drže do Suzane Stupar.

“Čepinci i ekipa iz Plaze jako drže do Suzane Stupar, spominju kako njihova cura ide u Luksemburg. To su govorili pred više svjedoka u kafiću i ljudi su to čuli. Cijela ekipa je bila tamo kad se o tome razgovaralo, a među njima je bio i Nikica Jelavić. Komentirali su kako je ona to sve odradila, kako je prošla, uglavnom, pričalo se naglas. Mislim da je Stuparica morala imati i neku vezu u Ministarstvu pravosuđa jer mi nije jasno kako je ona tamo mogla proći”, rekao je jedan od Nacionalovih visokih pravosudnih izvora.

Šefica Ureda europskog tužitelja u Zagrebu Tamara Laptoš, prema tvrdnjama Nacionalovih izvora, u Luksemburgu je viđena na večerama sa Suzanom Stupar, s kojom je bila dobra i kao zamjenica u USKOK-u. FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Prema tvrdnjama Nacionalovih izvora iz pravosudnih krugova, Suzana Stupar odlična je prijateljica s Tamarom Laptoš, europskom tužiteljicom koja je bila zamjenica ravnatelja USKOK-a Dinka Cvitana u vrijeme dok su se nad njom i njezinim suprugom provodile mjere. Isti izvor navodi da su njih dvije bile u dobrim odnosima još od slučaja kaznenog progona tadašnjeg vukovarskog gradonačelnika Željka Sabe iz SDP-a zbog trgovine utjecajem.

Suzana Stupar je vodila taj predmet, ali je tadašnji glavni državni odvjetnik Mladen Bajić bio nezadovoljan dinamikom njezina rada pa je spis dodijelio drugom tužitelju u Zagrebu, što je ubrzo rezultiralo podizanjem optužnice.

Štoviše, Nacionalovi izvori tvrde da se njih dvije tijekom boravka u Luksemburgu, gdje je i sjedište Ureda europskog javnog tužitelja, međusobno privatno druže te odlaze na večere.

“Ako je tvoj suprug etiketiran kao član čepinske skupine i ako su pritom njih dvoje još i u kumskim vezama s Draganom Bakovićem Bamburom, onda je neprimjereno da europska tužiteljica održava s takvom osobom privatne veze. Riječ je o sigurnosnom incidentu. Ne možete se vi kao visoki dužnosnik družiti s takvim ljudima. Ali je pitanje kako je ona uopće opstala u sustavu Državnog odvjetništva”, komentirao je izvor iz ozbiljnih pravosudnih krugova.

Isti izvor navodi da je sa Suzanom Stupar u Luksemburgu i njezin suprug Milan Stupar.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.