EKSKLUZIVNO: ‘Ovo nije pravi Ismet Kamal! Tražim da se napravi DNK vještačenje svjedoka’

Autor:

Sanjin Strukic/PIXSELL, Privatna arhiva, Pixabay

EKSKLUZIVNO: Nacional otkriva zašto je pojavljivanje Ismeta Kamala, vještaka odgovornog za sudbinu optužnice protiv Ivice Todorića, izazvalo šok u sudnici te što je Olivio Discordia, koji Kamala poznaje još od 1999., rekao o njegovoj biografiji i zašto tvrdi da to uopće nije on

Nacional je od više poslovnih i pravosudnih izvora doznao tko je zapravo Ismet Kamal, čovjek o kojem ovisi optužnica protiv Ivice Todorića, ali i vjerodostojnost DORH-a koji je angažirao Kamala i KPMG Poljska suprotno svim pravilima i za to iz državnog proračuna platio čak 8,9 milijuna kuna bez da je uopće zatražio ponude bilo kojeg drugog revizora, te zašto jedan od osumnjičenika sumnja u njegov identitet

Ovo nije Ismet Kamal, tražim da se napravi DNK vještačenje svjedoka!” Taj dramatični iskaz koji je na posljednjem ročištu Optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu u predmetu Veliki Agrokor dao jedan od osumnjičenih, revizor Olivio Discordia, tek je jedna od nevjerojatnih okolnosti zbog kojih bi mogla propasti optužnica u najvećem slučaju hrvatskog pravosuđa u posljednje vrijeme – onom protiv bivšeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića i njegovih nekadašnjih suradnika i zaposlenika u tzv. aferi Veliki Agrokor.

Nacional je došao do novih otkrića o tome kako je u sudskom procesu protiv Ivice Todorića i ostalih u aferi Veliki Agrokor, DORH angažirao upravo Ismeta Kamala, tajanstvenog revizora kojeg je, pet godina od pokretanja progona Ivice Todorića, javnost prvi put imala priliku vidjeti 4. studenoga na ročištu Optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu na kojem se raspravljalo o tome je li vještačenje KPMG-a Poljska, kojem je na čelu bio upravo Kamal, valjan dokaz u postupku.

O tome koliko je Kamal tajanstven i nepoznat govori činjenica da je tijekom postupka čak i DORH od tog svog zasad ključnog svjedoka tražio dopunu biografije – ali im on to nikada nije dostavio.

No Nacional je sada od više poslovnih i pravosudnih izvora doznao tko je zapravo čovjek o kojem ovisi sudbina optužnice protiv Ivice Todorića, ali i vjerodostojnost DORH-a koji je angažirao Kamala i KPMG Poljska suprotno svim pravilima i za to iz državnog proračuna platio čak 8,9 milijuna kuna bez da je uopće zatražio ponude bilo kojeg drugog revizora. Da bi se sada ispostavilo da za izradu revizorskog izvješća, koje je s pet milijuna kuna sufinancirala i Vlada premijera Andreja Plenkovića, spomenuti odabranici DORH-a nisu uopće ovlašteni.

Kamal se prije mjesec dana, 4. studenoga, prvi put pojavio na sudu kao svjedok u aferi Veliki Agrokor i tada ga nije prvi put vidjela samo javnost, već i svi sudionici u postupku. Tog dana Kamal je trebao biti ispitan, ali na kraju do toga nije došlo jer je Ivica Todorić tražio izuzeće sutkinje pa je postupak odgođen. No tijekom rasprave jedan od optuženika, Olivio Discordia, ustao je i pred svima ustvrdio da čovjek koji sjedi u hodniku i čeka da ga se pozove na saslušanje – zapravo nije Ismet Kamal.

Olivio Discordia bio je vlasnik i direktor revizorske tvrtke Baker Tilly u Hrvatskoj, optužen da je frizirao revizorske nalaze poslovanja Agrokora i tvrtki u sastavu Koncerna po nalogu Uprave. No Discordia je u svojoj obrani tvrdio da je poštovao sve međunarodne standarde i Zakon o reviziji te da i dalje stoji iza svog revizijskog nalaza.

Bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić, koji je protiv vlade pokrenuo i arbitražni spor u Washingtonu, otpočetka tvrdi da je cijeli proces protiv njega namješten i da je Ismet Kamal samo poslužio grupi Borg da se digne optužnica protiv njega kako bi mu lakše oteli koncern. FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Osim Ivice Todorića, koji je također još 2000-ih surađivao s Ismetom Kamalom, on jedini od optuženika tvrdi da osobno poznaje Kamala. No dok je tog 4. studenoga Kamal sjedio na sudskom hodniku, pognute glave, sa zaštitnom maskom navučenom preko lica i kapom na glavi, Discordia ga nije prepoznao. Štoviše, zaključio je da to nije ista osoba s kojom je surađivao prije 20-ak godina. I to je službeno iznio na sudu, uključujući i zahtjev za DNK vještačenje Ismeta Kamala. Taj njegov zahtjev nije prihvaćen i nije službeno ušao u zapisnik, ali je svejedno izazvao šok u sudnici.

Drugi detalj koji je izazvao šok u sudnici bila je činjenica da je žena koja je cijelo vrijeme sjedila na klupi u hodniku uz Kamala bila sudska prevoditeljica za engleski jezik. Pa se među optuženicima i njihovim odvjetnicima ubrzo pročulo da Kamal, zapravo, uopće ne govori hrvatski.

Jedan od odvjetnika s tim je pitanjem planirao suočiti i samog Kamala, ali do njegova saslušanja na kraju tog dana nije ni došlo.

Činjenicu da Kamal ne zna ni hrvatski jezik iako je 90-ih i 2000-ih bio na čelu KPMG-a Hrvatska, odvjetnici optuženih u predmetu Veliki Agrokor, kako doznaje Nacional, planiraju iskoristiti kao još jedan u nizu argumenata za to da vještačenje koje je potpisao Kamal ne može biti valjani dokaz na sudu.

Naime, dokumentacija koju je Kamal trebao vještačiti bila je na hrvatskom jeziku, a i njegovo izvješće, koje je potpisao i predao DORH-u, na hrvatskom je jeziku. No budući da Kamal ne zna hrvatski, obrana bi mogla tražiti da se to izvješće i po toj osnovi proglasi nezakonitim, s obzirom na to da svi dokumenti na stranom jeziku koji se prevode za potrebe sudskog spisa moraju biti prevedeni po ovlaštenim sudskim vještacima.

Jedan od Nacionalovih izvora bliskih obrani tvrdi: “Postavlja se pitanje razumije li Ismet Kamal uopće to što je potpisao ili mu je netko drugi to servirao na potpis. Ako ne zna hrvatski, kako je vještačio dokumentaciju na hrvatskom jeziku? On je izjavio da su u njegovom timu bili ljudi koji znaju hrvatski, ali da on potpisuje vještačenje i stoji iza toga, međutim, vještačenje nije prevedeno po sudskom tumaču. Ako ne zna hrvatski, otkud zna što je potpisao? On kao vještak mora stajati iza tog nalaza, a znamo da je najveći dio posla odradio KPMG Hrvatska.”

Upravo iz perioda u kojem je radio za KPMG Hrvatska, Ismeta Kamala poznaju i bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić i Olivio Discordia, koji sada tvrdi da to nije isti čovjek. Nacional je doznao da je jedna od zamjenica iz DORH-a na sudu komentirala kako je razlog zbog kojeg Discordia nije prepoznao Kamala veliki protek vremena te da se on naprosto fizički promijenio. Međutim, Discordia je komentirao kako „pravi Kamal“ nije ni sličan ovom koji se 4. studenoga pojavio na sudu.

Ismeta Kamala, čelnog čovjeka KPMG-a Poljska kojem je DORH povjerio ključno vještačenje u u predmetu Veliki Agrokor, nitko do sada nije vidio, ne zna se je li uopće registriran kao vještak u Poljskoj, na sud je došao s prevoditeljicom jer ne govori hrvatski jezik, a Olivio Discordia (u krugu) tvrdi da to uopće nije on. FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL, Privatna arhiva

Iako bi bilo sasvim nevjerojatno da DORH pozove pogrešnog čovjeka, jer se Kamal zasigurno prilikom dolaska na sud trebao legitimirati, Discordia je u razgovoru za Nacional otkrio niz detalja o Kamalu iz vremena dok je s njim blisko surađivao. Uvodno je rekao: “Kamala poznajem jako dugo, surađivali smo još 90-ih. No kad sam ga vidio na hodniku suda, nisam ga uopće prepoznao. Još mi je bilo čudnije to što, kad sam stao ispred njega, ni on mene nije prepoznao. Ako već ja njega nisam prepoznao, trebao je on mene. Zato sam i zatražio DNK analizu. Osim toga, planirao sam mu na saslušanju postaviti neka pitanja o nekim našim druženjima. Ako je to on, morao bi znati odgovor na ta pitanja.”

Osim činjenice da je u Hrvatsku došao još 1992., o Kamalu se ni danas u javnosti ništa ne zna, čak ni čije državljanstvo ima. Jedini javno poznati podatak, koji je još ranije objavio Nacional, isječak je iz govora Ismeta Kamala iz 2008. godine, prilikom proslave 15 godina poslovanja KPMG-a u Hrvatskoj. Ta je proslava bila organizirana u prizemlju poslovne zgrade Eurotower, gdje su na 16. i 17. katu još tada bili smješteni uredi KPMG-a Croatia d.o.o. Kako je bilo navedeno na stranicama te tvrtke, na proslavu je došlo oko 400 uzvanika, uglavnom predsjednika i članova uprava vodećih hrvatskih tvrtki, što znači da je Ismet Kamal bio izuzetno cijenjen i dobro poznat vodećim hrvatskim menadžerima.

Kamal je tom prilikom izjavio: “KPMG je osnovao ovlaštenu revizorsku tvrtku u Hrvatskoj 5. lipnja 1993. godine, pa smo stoga ove godine odlučili proslaviti petnaestogodišnjicu djelovanja tvrtke KPMG Croatia d.o.o. za reviziju. U stvari, KPMG je započeo s djelovanjem u Hrvatskoj još 1991. godine kada je londonski ured preuzeo reviziju banaka u Zagrebu i Splitu. Osobno sam došao u Hrvatsku početkom 1992. godine, kada smo dovršili svoju prvu reviziju financijskih izvješća za 1991. godinu za Zagrebačku banku, koja je naš najstariji klijent.”

Iz koje je točno zemlje došao u Hrvatsku, nije bilo javno poznato, kao ni drugi podaci o Ismetu Kamalu koji je odjednom postao najveća enigma slučaja Agrokor. Todorić ga je označio kao ključnog pomagača u zavjeri kreiranoj iz Banskih dvora da mu se otme kompanija i preda ruskim investitorima.

Olivio Discordia sada je za Nacional otkrio da Kamal zapravo ima britansko državljanstvo i da je te 1992. u Hrvatsku došao iz Londona. On tvrdi da je Kamal turskog podrijetla, ali je odrastao u Londonu. Za Nacional je posvjedočio sljedeće: “Ismeta Kamala upoznao sam 1999. godine. Naša firma Discordia Audit je 1998. godine obavljala reviziju Kreditne banke i Hypo banke Zagreb. Nakon te godine Narodna banka je donijela izmjenu Zakona o bankama da nakon četvrte godine revizije sve banke moraju angažirati drugo revizorsko društvo. Kao prethodni revizori po međunarodnim revizorskim standardima, morali smo KPMG-u dati sve prethodne informacije i uvid u radnu dokumentaciju. Na prvi sastanak Kamal je došao s bivšom direktoricom KPMG-a Vlatkom Sakar iz Zagreba. Ismet Kamal nije imao diplomu ekonomskog ili financijskog fakulteta u Engleskoj, državi iz koje je dolazio. Koliko znam, u svezi financija i računovodstva imao je certifikat računovodstvene udruge ACCA – Association Chartered Certified Accountants, prevedeno, Udruženje ovlaštenih certificiranih računovođa. Ismet Kamal ne zna hrvatski jezik, ali i nema licencu ovlaštenog vještaka.”

‘Kamala poznajem jako dugo, surađivali smo još 90-ih. No kad sam ga vidio na hodniku, nisam ga prepoznao. Još mi je bilo čudnije to što, kad sam stao ispred njega, ni on mene nije prepoznao’, kaže Discordia

Nacional je pokušao kontaktirati i Vlatku Sakar, koju je Discordia naveo kao direktoricu KPMG-a Zagreb prije Kamala. Ona je samo kratko poručila da je to bilo davno, da se ne sjeća detalja i da ne želi davati izjave, ali da o Ismetu Kamalu može reći samo sve najbolje. Iz revizorskih krugova bliskih Vlatki Sakar, međutim, misle da je Vlatka Sakar u to vrijeme Kamalu iznajmljivala stan. Kamal je, kako tvrde, i tada živio na relaciji London-Zagreb. Taj izvor, koji je u to vrijeme također radio u KPMG-u, tvrdi: “Kamal je bio licencirani britanski revizor. Sva nam je bio pojam. Komunicirali smo na engleskom i on nas je sve zapravo naučio dobro engleski. Mislim da je on bio iz neke ‘upper’ klase. Prema meni je bio korektan, a osobno jako cijenim revizore iz grupacije ‘big 4’ i od mene nećete o njima čuti ništa loše. O Ismetu Kamalu mogu reći sve najbolje po stručnoj i po ljudskoj liniji, ali ne sjećam se više s kim se on u to vrijeme družio. Tamo je bila jako velika fluktuacija ljudi i pola njih je otišlo.”

Olivio Discordia, međutim, smatra da je Ismet Kamal poslužio kao ključna figura u namještanju optužnice protiv Todorića i ostalih optuženika. Kao dokaz tome pribavio je dokument o tome da je vlasnik tvrtki KPMG Poljska i KPMG Hrvatska – ista tvrtka, i to s Cipra. Što smatra dodatnim dokazom o sukobu interesa i interesnoj sprezi.

“Kamal se vjerojatno preselio u Poljsku zbog toga što je KPMG International Cipar od 2017. bio stopostotni vlasnik KPMG-a Hrvatska i stopostotni vlasnik KPMG-a Poljska. Po izmjeni Direktive EU-a u svezi revizije, kad je Engleska izašla iz EU-a, vlasnici bilo koje europske revizorske firme sa 75 posto moraju biti registrirani u zemljama EU-a”, tvrdi Discordia.

No Discordia optužuje Kamala i da je još 2002. sudjelovao u još jednoj spornoj operaciji:

“Taj vještak Ismet Kamal je 2002. godine u ime KPMG-a Hrvatska potpisao revizorsko izvješće za Riječku banku, koja je iste godine otišla u stečaj zbog prijevare vrijednosti ulaganja u fiktivne depozite iskazanih u financijskim izvještajima za 2001. godinu, u vrijednosti od 828.961.545 kuna. Za te zadnje dvije godine 2000-2001. revizor Riječke banke bio je KPMG. Izjava Ismeta Kamala, koji je potpisivao revizorske izvještaje Riječke banke, na ispitivanju kod USKOK-a bila je da je obavljao reviziju Riječke banke u skladu sa Zakonom o reviziji”, kaže Discordia.

‘Postavlja se pitanje razumije li Ismet Kamal uopće to što je potpisao ili mu je netko drugi to servirao na potpis. Ako ne zna hrvatski, kako je vještačio dokumentaciju na hrvatskom jeziku?’ pita se izvor blizak obrani

On također tvrdi da je tvrtka KPMG Hrvatska, nakon što je tu tvrtku 2017. preuzela Privremena uprava, intenzivno surađivala s Vladinim povjerenikom Antom Ramljakom. Upravo je KPMG, tvrdi Discordia, bio savjetnik Ramljaku u izradi revizorskog izvještaja o poslovanju Agrokora u 2016. godini, koji je izradila tvrtka Pricewaterhouse Coopers.

Discordia tvrdi: “Ministarstvu financija sam 6. studenoga 2017. godine podnio prijavu zbog sukoba interesa PwC-a u svezi revizije Agrokora d.d. sa zahtjevom za izdavanje Rješenja o poništenju njihova revizorskog izvještaja za 2016. godinu, koji je potpisao izvanredni povjerenik Agrokora d.d. Ante Ramljak, u suradnji s KPMG-om Zagreb kao savjetnicima. Zahtjev sam uputio Odboru za javni nadzor revizije, predsjednici Andreji Hašćek. Do danas nismo dobili odgovore Ministarstva financija iako su moji odvjetnici poslali požurnicu za odgovore u svezi nadzora i kontrole tog revizorskog izvještaja PwC-a.”

Discordia je u toj prijavi zapravo optužio Ramljaka i PwC da su prepravljali stvarne podatke o Agrokoru.

Sve te okolnosti, uoči očekivanja novog sudskog ročišta na kojem bi se ponovno trebao pojaviti Ismet Kamal, stvaraju dodatni pritisak na DORH i glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj Šipek, koja sada, po naravi stvari, mora odgovarati za optužnicu protiv Todorića i okolnosti angažiranja vještaka koje su se događale davno prije njezina mandata. Kao što je Nacional objavio u prošlom broju, i unutar DORH-a postoji snažna struja koja smatra da bi glavna državna odvjetnica trebala pokrenuti izvide unutar DORH-a kako bi se utvrdilo tko je, zašto i po čijem nalogu angažirao Ismeta Kamala i KPMG Poljska. No iz službenog stava koji je DORH Nacionalu poslao prošloga tjedna, proizlazi da se za takav drastičan korak Zlata Hrvoj Šipek za sada ipak neće odlučiti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.