EKSKLUZIVNO: Uprava Dinama skriva da je na dan tragičnog incidenta u Ateni spasila od uhićenja jednog mladog pripadnika BBB-a
Dino Kordić sakrio se u grm i nazvao oca Željka Kordića, zaposlenika i člana Skupštine Dinama. On je nazvao Vlatku Peras u Atenu, a ona poslala Miljenka Sakomana i Brunu Markovića da ga pokupe. Željko Kordić sve je potvrdio policiji. U Dinamu strahuju od mogućih sankcija za Vlatku Peras i klub. Da im je Dino Kordić bio sumnjiv, grčka policija već bi tražila njegovo izručenje, jer je bio na popisu navijača koji su ušli u Grčku
Nacional je od više izvora bliskih vodstvu Nogometnog kluba Dinamo doznao da je cijeli klub već mjesec i pol “na iglama” od straha da u javnost ne iscure informacije o tome kako se 8. kolovoza, kad se avion s kompletnom Dinamovom ekipom vraćao iz Atene nakon što je utakmica s AEK-om otkazana zbog nereda u kojima je smrtno stradao jedan grčki navijač, u tom avionu nalazio jedan „slijepi putnik“. Naime, u Grčku su putovala 64 člana Dinamove delegacije, a iz Atene se vratilo njih 65. Taj slijepi putnik, 65. osoba u avionu, bio je jedan od pripadnika Bad Blue Boysa kojeg je vodstvo Dinama u noći kad je došlo do krvavih navijačkih sukoba i potom masovnog hapšenja hrvatskih navijača, prošvercalo u hotel u kojem je boravila Dinamova delegacija, dalo mu Dinamovu odjeću, a onda su ga ukrcali na charter let i dovezli u Zagreb.
Riječ je o iznimno delikatnoj situaciji jer je riječ o Dini Kordiću, mladom Bad Blue Boysu iz Dugava koji je u Atenu došao s ostalim navijačima, ali se nakon što su počeli sukobi s navijačima AEK-a i potom policijska hapšenja, uspio sakriti i pozvati pomoć. Za pomoć je zvao svog oca Željka Kordića, a on je odmah, kako su Nacionalu otkrili izvori bliski vrhu Dinama detaljno upućeni u tijek tih događanja, zvao predsjednicu Uprave Kluba Vlatku Peras.
Naime, Željko Kordić je jedan od zaposlenika Dinama i član Skupštine Kluba, koji se pojavio i na prošloj sjednici Skupštine održanoj 25. rujna, kad je struja predsjednika Kluba Mirka Barišića naizgled odnijela pobjedu nad „mamićevcima“. Kordića u Klubu nazivaju čovjekom od povjerenja Vlatke Peras. Jutarnji list je prije pretprošle sjednice Skupštine u ožujku o njemu pisao kao o čovjeku koji je “po zvanju bankovni stručnjak, a po zanimanju Dinamov čovjek za ulaznice na glasu kao jedan od najsposobnijih općenito u fahu ticketinga”. Naveli su da nije nazočio Skupštini u prosincu te da su izvori već tada uvjeravali da Mamić ne može računati na njegov glas.
Međutim, u noći sa 7. na 8. kolovoza, kad je grčka policija počela masovno hapsiti hrvatske navijače nakon što je u sukobu Bad Blue Boysa i navijača grčkog AEK-a od posljedica uboda nožem smrtno stradao 29-godišnji Michalis Kacuris, neki navijači uspjeli su pobjeći. Neki su pobjegli brodom iz Grčke prema Italiji, a za neke se ni do danas ne zna kako su pobjegli. Jedan od tih za koje se nije znalo kako su pobjegli upravo je Dino Kordić. On se te noći, kako su prepričali Nacionalovi izvori, uspio sakriti u neki grm u kojem ga u toj gužvi nitko nije primijetio.
“Mali je nazvao oca, a ovaj je odmah nazvao Vlatku Peras i zamolio za pomoć. Ona je poslala šefa stadiona Miljenka Sakomana i organizatora puta Brunu Markovića da taksijem odu po malog. Našli su ga ondje potpuno mokrog od straha, prevezli do hotela i sakrili od policije. Ujutro su ga obukli u Dinamovu opremu i dovezli u Zagreb”, rekao je Nacionalu jedan od više izvora koji su tu priču potvrdili.
No nije sve išlo tako jednostavno. Organizator putovanja Bruno Marković, sin vlasnika agencije Ban Tours koja za Dinamo organizira sva putovanja, nije htio samostalno o tome odlučiti i tako preuzeti moguću odgovornost pa je, tvrde ljudi iz Dinama, zatražio od Vlatke Peras službenu potvrdu da ona to od njega traži.
“Došlo je do svađe između tog Markovića i Vlatke Peras jer on nije htio malog pustiti u avion bez njezina potpisa. Tako da je ona zapravo njemu potpisala da ga na svoju ruku uvodi u avion”, tvrdi jedan od izvora bliskih Dinamu. On, međutim, nije precizirao je li Vlatka Peras potpisala Markoviću službenu izjavu ili na drugi način dala nalog, no u svakom slučaju, mladić se našao u avionu za Zagreb kao 65. putnik.
Na pitanje kako je to moguće, odnosno, kako su uspjeli zaobići aerodromske kontrole, jedan od Nacionalovih izvora ovako je odgovorio:
“Budući da je bila frka, nisu išli na glavni aerodrom, nego su prepraćeni na pomoćni aerodrom. To je bio čarter let, no svejedno su svi članovi delegacije, pa tako i mali, morali pokazati putovnicu. Svi putnici su bili upisani, to je moralo biti u evidenciji jer 64 putnika su išla u Atenu, a 65 ih se vratilo. Malom su stavili fotoaparat oko vrata i on je prošao kao snimatelj, kao službena osoba ispred kluba.”
Treći Nacionalov izvor blizak Dinamu pojašnjava da između Grčke i Hrvatske kad su avio-letovi u pitanju vrijede schengenska pravila, a budući da je u pitanju bila službena delegacija Dinama, vjerojatno ni kontrola nije bila toliko stroga. Međutim, popis putnika svakako se morao predati jer svi koji se nalaze na nekom letu, bez obzira na to je li riječ o redovnoj liniji ili čarter letu, moraju biti upisani. Tako je i Dino Kordić, iako je u tom trenutku vjerojatno i za njim kao i za ostalima koji su uspjeli pobjeći grčka policija već tragala, zapravo pobjegao policiji ispred nosa. Međutim, u to vrijeme grčka policija je, po svemu sudeći, bila okupirana prvim privođenjima sudionika huliganskog obračuna pa je moguće da nisu dovoljno kvalitetno uspoređivali popis uhićenih s popisom svih pripadnika BBB-a koji su ušli u Grčku. Radi se o popisu koji im je na vrijeme dostavila hrvatska i policija ostalih zemalja koje su bile na trasi njihova puta do Grčke, ali je grčka policija svejedno pustila da svi uđu u zemlju i nije prevenirala tragičan obračun. Potom je nastavila na razne načine manipulirati istragom.
Više Nacionalovih izvora navodi da se na jednoj razini može tvrditi da je Vlatka Peras u tom trenutku postupila instinktivno i ljudski, pokušavajući pomoći mladiću koji se iznenada našao u velikoj nevolji jer je bio u društvu Bad Blue Boysa koji su planirano otputovali u Grčku na dogovoreni obračun s navijačima AEK-a. Taj obračun završio je smrću jednog navijača AEK-a, a stotinjak pripadnika BBB-a je uhićeno, odnosno, svi oni koji nisu uspjeli pobjeći.
‘Došlo je do svađe između Markovića i Vlatke Peras jer on nije htio malog pustiti u avion bez njezina potpisa. Tako da je ona zapravo njemu potpisala da ga na svoju ruku uvodi u avion’, tvrdi izvor blizak Dinamu
Međutim, ni mjesec i pol nakon tog obračuna grčka policija još uvijek nije uhitila sudionike s grčke strane niti je otkrila tko je točno nožem usmrtio 29-godišnjeg navijača AEK-a. Štoviše, na nekim snimkama koje su se pojavile u javnosti izgledalo je kao da ga je nožem ubo jedan od grčkih, a ne hrvatskih navijača.
Očito bez dovoljno saznanja i dokaza da rasvijetli okolnosti smrti nesretnog navijača AEK-a, grčka policija nominalno zbog nedovršenog istražnog postupka i dalje stotinjak pripadnika BBB-a drži pritvorene u grčkim zatvorima. Štoviše, nedavno su putem europskih uhidbenih naloga zatražili od hrvatske policije da im izruči još njih 11. Većinu osoba s tog popisa hrvatska policija već je pronašla, a neke i uhitila, no o izručenju će odlučivati hrvatski sudovi nakon propisane pravne procedure. Logično je da će se svi oni žaliti, naročito jer se ne zna na temelju kakvih inicijalnih saznanja, indicija ili dokaza ih grčka policija traži.
U trenutku kad je nastala drama, a mladi Dino Kordić zvao svog oca da mu pokuša pomoći, zasigurno nitko nije mogao ni pretpostaviti da će hrvatski navijači mjesecima biti pritvoreni u Grčkoj, jer do tada su se iz takvih situacija izvlačili ili s novčanom kaznom ili s dva do tri dana pritvora. U takvim okolnostima posve je ljudski razumljivo da bi svatko čiji se član obitelji našao u takvoj situaciji pokušao pomoći.
U ovom slučaju, međutim, ni unutar Dinama nema usuglašenih mišljenja oko toga je li predsjednica Uprave Dinama Vlatka Peras postupila ispravno. Jedan od Nacionalovih izvora bliskih vodstvu Dinama kaže:
“Sve razumijem, to je dijete, ali mislim da su trebali ipak drukčije postupiti. Jer ovako su svi postali sudionici, ugrožena je cijela delegacija, a glavna je sudionica postala Vlatka Peras. Iako igrači u tom trenutku ništa nisu znali, ona je i delegaciju i igrače i cijeli klub uvalila u problem jer su, nakon što se mali ukrcao, svi saznali tko je on i što radi u avionu. Ne znam kako će reagirati grčka policija i mediji kad se to sazna.“
‘Sve razumijem, to je dijete, ali mislim da su trebali ipak drukčije postupiti. Jer ovako su svi postali sudionici, ugrožena je cijela delegacija, a glavna je sudionica postala Vlatka Peras. Ne znam kako će reagirati Grci’
Budući da je Dino Kordić bio na popisu navijača koje je hrvatska policija još prije utakmice poslala grčkoj policiji, a nije bio na popisu uhićenih, hrvatska policija desetak dana nakon nereda u Ateni pozvonila mu je na vrata stana u Dugavama. Vjerojatno je bila riječ o kontroli koju su provodili među svim pripadnicima Bad Blue Boysa koji su uspjeli pobjeći iz Atene. Nacional je još prije više od mjesec dana otkrio da su među onima koji su pobjegli bili i glavni organizatori pohoda u Grčku, bivši formalni vođe Bad Blue Boysa D.H. i I.Z. Do danas nije poznato ni gdje su oni ni je li ih policija ispitala ili su još u bijegu. Na ta pitanja iz MUP-a Nacionalu ni nakon više upita nisu željeli odgovoriti.
Međutim, na vrata Dine Kordića policija je pozvonila desetak dana nakon nereda u Grčkoj. Nacionalovi izvori tvrde da Dino Kordić u tom trenutku nije bio kod kuće, ali da je policiju u stanu dočekao njegov otac Željko Kordić.
„A on se, kad je došla policija, slomio i sve priznao. Morao je dati izjavu. Onda je nazvao Vlatku i rekao joj da je morao sve reći policiji o tome kako se mali vratio doma. Ona se preplašila što će biti ako to izađe u javnost pa je Klub čak još prije 20-ak dana pripremio neko priopćenje, ali to još tamo stoji i nije pušteno u javnost. Zapravo, mislim da ni njima nije jasno kako ta priča nije izašla u javnost jer to već sada jako puno ljudi zna“, kaže Nacionalov izvor.
Drugi sugovornik blizak Dinamu tvrdi da iako je zapravo u ovoj situaciji postupala ljudski, Vlatka Peras se vrlo moguće izložila kaznenom progonu.
„Taj dečko je de facto izbjegao uhićenje u Grčkoj, a u tome mu je pomogla Vlatka Peras. Njoj u pravnom smislu prijeti ozbiljan problem. Naime, postoji definicija kaznenog djela po kojem bi je se moglo teretiti i zbog kojeg bi mogla odgovarati. Po hrvatskom zakonu to bi bilo pomaganje osobi koja je sudjelovala u tučnjavi ili napadu na više osoba ako su ta tučnjava ili napad za posljedicu imali smrt ili tešku tjelesnu ozljedu“, upozorio je taj izvor.
Radi se o članku 303. Kaznenog zakona, koji govori o zbrinjavanju počinitelja kaznenog djela za koje je propisana kazna zatvora od pet godina i više. Međutim, činjenica je isto tako da grčka policija nije zatražila Kordićevo izručenje, što može značiti da nije sigurno da je Dino Kordić za bilo što kriv niti da je uopće sudjelovao u tučnjavi. Jer da jest, na temelju popisa osoba koje su u grupi prešle granicu i ušle u Grčku, već su mogli zatražiti njegovo izručenje. S druge strane, nejasno je zašto se onda sve privedene pripadnike BBB-a koji su se 7. kolovoza našli u Ateni sumnjiči za zločinačko udruživanje.
Odvjetnici navijača za kojima su Grci sada raspisali i europske uhidbene naloge, a Dino Kordić za sada nije među njima, tvrde, međutim, da ih hrvatska policija ne bi trebala izručiti jer grčka policija nije predočila ama baš nikakve dokaze da su oni bilo što krivo počinili osim što su bili na popisu rent-a-car agencija. Također, selektivno i po nekima manipulativno postupanje grčke policije, koja progoni samo hrvatske sudionike incidenta dok svoje abolira, počelo je okretati javno mišljenje u Hrvatskoj u korist Bad Blue Boysa. Iako najveći dio javnosti osuđuje njihovo putovanje u Grčku i sudjelovanje u tučnjavi i neredima u kojima je smrtno stradao jedan mladi čovjek, aboliranje grčkih navijača u cijelom tom procesu baca na taj tragični događaj i drugo svjetlo. A ni mjesec i pol od nereda i smrti nesretnog Michalisa Kacurisa, grčka policija nije našla konkretnog počinitelja niti ponudila ikakve dokaze.
Komentari