Kriminal osvjetljavaju dvije odluke o korištenju zaštićenih gradskih površina bez naknade u korist Turističke zajednice i partnera Katapult promocije, za organizaciju Adventa u 2018. i 2019., kojima je Grad Zagreb već prije toga bez natječaja dopustio postavljanje montažnih objekata. Uz sve to, Martina Bienenfeld je partnerima iz Katapulta isplatila dodatnih 500 tisuća kuna ‘potpore’. Otkrivamo sve laži i manipulacije kojima se ova pljačka na štetu Zagreba pokušala zataškati
Nacional je koncem proteklog tjedna došao u posjed dokumentacije koja otkriva novi, za Grad Zagreb puno štetniji krak afere Advent. U središtu te afere je Turistička zajednica grada Zagreba na čelu s Martinom Bienenfeld. Pod njenim okriljem poslovanje na štetu Grada Zagreba podignuto je na sasvim novu razinu, jer za taj krak organizacije Adventa Grad Zagreb nije ostvario apsolutno nikakve prihode.
Drugim riječima, zbog Turističke zajednice grada Zagreba Javna ustanova Maksimir tijekom 2018. i 2019. oštećena je prilikom organizacije Adventa u maksimirskom parku, a vrlo vjerojatno i na drugim područjima u središtu Zagreba gdje je Advent organizirala Turistička zajednica.
Novi je to krak afere zbog koje je u pritvoru već završio veći broj osoba bliskih bivšem zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću, pod sumnjom da su s njime na štetu Grada Zagreba nezakonito ostvarili prihod od oko pet milijuna kuna, koji su uzeli kao mito, odnosno kao dio ekstraprofita koji je Bandić omogućio uskom krugu privilegiranih na štetu Grada Zagreba.
A u središtu tog kraka afere su zasad nerazjašnjeni odnosi Milana Bandića i čelnice Turističke zajednice grada Zagreba Martine Binenfeld, kao i njihovi zajednički odnosi s vrhom aktualne vlade. Zbog kojih je, kako posredno sugeriraju dokumenti u posjedu Nacionala, Bandić u kompromitirani koloplet organizacije Adventa uveo i Turističku zajednicu te konkretno oštetio Javnu ustanovu Maksimir.
Javnu ustanovu Maksimir osnovala je, na temelju odredbi Zakona o zaštiti prirode, Gradska skupština Grada Zagreba 1994. godine. Potom je 6. veljače 2014. Ustanovi proširena djelatnost te je preimenovana u Javnu ustanovu „Maksimir“ za upravljanje zaštićenim područjima Grada Zagreba. Ta zaštićena područja uključuju 18 spomenika parkovne arhitekture, dva značajna krajobraza i pet područja ekološke mreže Natura 2000 koja ima međunarodni značaj. Među ostalim, djelatnost Ustanove je zaštita, održavanje i promicanje zaštićenog područja Grada Zagreba s ciljem zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara. Na čelu Ustanove je ravnatelj, ali njome upravlja Upravno vijeće koje ima petero članova.
Predsjednica Upravnog vijeća Javne ustanove Maksimir je Matea Topić, inače u Bandićevo vrijeme pročelnica Ureda za zastupanje Grada Zagreba, a osim nje ono broji još četiri člana.
Ona je 28. studenoga 2018. potpisala Odluku o odobrenju za održavanje manifestacije „Advent u parku Maksimir“ Turističkoj zajednici grada Zagreba i partneru Katapult promociji, kojom im je dopustila organizaciju i provođenje događanja pod nazivom Advent u Maksimiru, u sklopu manifestacije Advent u Zagrebu 2018., i oslobodila ih plaćanja naknade.
Devet dana prije nego što im je to dopušteno i prije nego što su oslobođeni plaćanja naknade, Silvije Novak, pročelnik Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode, na zahtjev Turističke zajednice izdao je rješenje o prethodnom odobrenju investitoru, Turističkoj zajednici, za postavljanje privremenih građevina za potrebe održavanja javne manifestacije Advent u Maksimiru.
Identičnu odluku u korist Turističke zajednice grada Zagreba, o besplatnom korištenju područja spomenika parkovne arhitekture parka Maksimir bez plaćanja naknade, Matea Topić potpisala je i godinu dana kasnije. Pa se sve ponovilo još jednom kako bi se organizacija adventskog sajma na njihovu prostoru besplatno prebacila na Turističku zajednicu grada Zagreba, na čijem je čelu Martina Binenfeld. Izvor Nacionala s neposrednim saznanjima o tim zbivanjima navodi kako je potom tvrtka Katapult promocija organizaciju tog događaja pod nejasnim okolnostima dodatno delegirala na podizvođače, odnosno potom dodatno davala u podnajam kućice za prodaju hrane, pića i suvenira. I još usto dobila poticaje Turističke zajednice. Svi su u tom lancu s više podizvođača zaradili, osim Javne ustanove Maksimir.
U središtu prvog kraka te afere našli su se, osim pokojnog Bandića, njegov vozač Zdravko Krajina i Denis Mohenski, čije su tvrtke imale prednost pri dodjeli javnih površina. Riječ je o tvrtkama Eko sajam i Etno Sajam te Demo Rebus.
Prema sumnjama USKOK-a, Krajina je taj biznis pokrenuo u dogovoru s Bandićem, a u priču je uključio i ugostitelja Mohenskog. Bandić im je osiguravao dobivanje prostora za kućice i štandove, a oni su ih davali u podnajam. Prema navodima USKOK-a, nešto više od pet milijuna kuna zarade od desetaka manifestacija koje su se održavale od 2016. naovamo, njih su trojica međusobno podijelila.
Drugi krak afere Advent pokazuje kako je taj sustav dodatno unaprijeđen na štetu Grada Zagreba. Ali zasad bez poznatih podataka o nekim mogućim skrivenim odnosima između vodstva Turističke zajednice i njihovih partnera u organizaciji tog dijela Adventa u Zagrebu.
Izvor koji zbog vlastite sigurnosti želi ostati anoniman o tomu kaže:
„Dvije godine Javna ustanova Maksimir dala je svoj prostor bez ikakve naknade da bi na njemu netko treći zarađivao. Prvo je Upravno vijeće donijelo odluku prema kojoj se taj prostor besplatno ustupa na korištenje Turističkoj zajednici grada Zagreba, a potom je ona naš prostor dala u podnajam, i to tvrtki Katapult promocija. U njihovo ime na prostoru maksimirskog parka u više se navrata pojavljivala Slavica Olujić Klapčić i organizirala postavljanje adventskih kućica. Koje su odlazile u dodatni podnajam, i to po cijenama u rasponu od pet do cca 20 tisuća kuna za svako adventsko razdoblje po jednoj kućici. Ona je sudjelovala i na sastancima gdje se sve to organiziralo. Ali s njom povezane tvrtke bile su prisutne i na drugim područjima Grada Zagreba gdje se organizirao adventski sajam povezan s Turističkom zajednicom. Pojedincima iz Javne ustanove Maksimir nikako nije bilo jasno zašto oni sami ne organiziraju tu manifestaciju i zašto netko drugi dobiva pravo besplatno to organizirati na njihovu prostoru.“
‘Katapult promocija dodatno je davala u podnajam kućice za prodaju hrane, pića i suvenira. I još usto dobila poticaje Turističke zajednice. Svi su u tom lancu s više podizvođača zaradili, osim JU-a Maksimir’
Nacional je stupio u kontakt s Javnom ustanovom Maksimir i kako bi izravno doznao što oni kažu o spomenutim zbivanjima. U odgovoru Nacionalu priznali su da od organizacije tih zbivanja nisu ostvarili nikakve prihode, ali su prešutjeli da se to dogodilo na temelju odluke njihova Upravnog vijeća. Umjesto toga, na pitanje pod kojim uvjetima je JU Maksimir ustupila površine za održavanje Adventa 2018. i 2019. godine, odnosno je li za to ustupanje bio raspisan javni natječaj, odgovorili su sljedeće:
„Za održavanje Adventa 2018. i 2019. godine na zaštićenim područjima Grada Zagreba kojima upravlja Javna ustanova Maksimir Grad Zagreb, Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode, kao nadležno upravno tijelo JU Maksimir, sukladno Zakonu o zaštiti prirode, na temelju članka 143. stavka 1. podstavka 3. i članka 144. Zakona o zaštiti prirode (NN 80/13, 15/18 i 14/19) i na temelju članka 6. stavka 1. točke 11. i članka 62. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara rješavajući zahtjev Turističke zajednice Grada Zagreba, Kaptol 5. iz Zagreba i partnera Katapult promocije d.o.o., Medvešćak 24. iz Zagreba za izdavanje dopuštenja za potrebe javne manifestacije održavanja Adventa, izdao je Rješenje Turističkoj zajednici grada Zagreba i propisao uvjete i mjere zaštite i način provođenja mjera za održavanje Adventa. Čuvari prirode JU i inspekcija zaštite prirode sukladno Zakonskim odredbama u više navrata obavljali su nadzor i kontrolu propisanih uvjeta od strane nadležnog Gradskog zavoda.“
U istom odgovoru potvrdili su da je Turistička zajednica grada Zagreba u organizaciji Adventa u parku Maksimir bila partner s tvrtkom Katapult promocija.
Slavica Olujić Klapčić jedini je osnivač i direktor tvrtke Katapult promocija. Da je poslovala u bilo kojem drugom gradu u Hrvatskoj koji je organizirao adventske sajmove, morala bi se javiti na javni natječaj, dati najpovoljniju ponudu i tako se kvalificirati da organizira taj događaj. I potom bi zaradila ako bi joj prihodi od prodaje suvenira, jela i pića tijekom tog perioda nadmašili troškove. Ali to u Zagrebu nije bilo tako.
Turistička zajednica grada Zagreba financira se iz boravišne pristojbe i turističke članarine koju uplaćuju gospodarski subjekti koji na području Grada Zagreba obavljaju turističku ili s turizmom povezanu djelatnost, među kojima su i ugostitelji. Turistička članarina predstavlja 80 posto prihoda Turističke zajednice.
Nacional je kontaktirao Turističku zajednicu grada Zagreba i uputio joj više pitanja povezanih s ovim slučajem. Odgovor je izostao, uz opravdanje da im za pripremu odgovara treba nekoliko dana.
Prema pisanju portala Index.hr iz studenoga 2019., dio tvrtki koje su dobile dozvole za iznajmljivanje kućica na Adventu, osim što ih je skupo iznajmljivao krajnjim korisnicima, ugostiteljima i obrtnicima, za to je dobio i popriličan novac od Turističke zajednice grada Zagreba.
Dio tvrtki koje su organizirale Advent u Zagrebu prijavljivao se na “Javni poziv za prikupljanje prijava za sufinanciranje projekata i manifestacija” Turističke zajednice, a navodno su nakon toga tražile dozvolu od Grada Zagreba. Drugim riječima, ako bi prošle na tom javnom pozivu, kako su naveli iz Turističke zajednice, tada bi odvojeno tražile dozvolu od Grada Zagreba za postavljanje kućica. Pa bi one tvrtke koje prođu tu proceduru, uz priliku za iznajmljivanje adventskih kućica ugostiteljima i obrtnicima, dobile pozamašne subvencije Turističke zajednice.
Primjerice, Tvrtka Katapult, odnosno Katapult event i Katapult promocija, u 2018. dobila je od Turističke zajednice pola milijuna kuna za organizaciju Adventa na Zrinjevcu i Maksimiru. Tvrtka Svibanj projekt za Advent na Europskom trgu 2018. dobila je 180 tisuća kuna, a za Advent na Vranicanijevoj poljani 100 tisuća kuna. Advent na Strossu, odnosno tvrtka Dobra nota, dobio je 230 tisuća kuna, dok je Status grupa za Advent u Tunelu Grič i Marićevom prolazu dobila 370 tisuća kuna. Sve skupa u 2018. Turistička zajednica je tim tvrtkama podijelila više od 1,6 milijuna kuna.
Otvara se dodatno pitanje zašto se to uopće radilo i čemu sufinancirati tvrtke koje od organizacije takvih događaja ionako zarađuju. Neke od njih čak i nakon što su platile ozbiljan iznos mita Milanu Bandiću i njegovoj sviti.
U sezoni prije pandemije, tijekom 2019. Turistička zajednica planirala je za organizaciju Adventa potrošiti 5,5 milijuna kuna, a u taj trošak ušlo je i subvencioniranje organizatora Adventa – istih onih koji su po visokim cijenama adventske kućice davali u dodatni podnajam.
Posebno je intrigantan način na koji je Turistička zajednica imenovala organizatore Adventa. U odgovoru portalu Index.hr u studenome 2019. oni su to objasnili ovako: “Turistička zajednica grada Zagreba svake godine raspisuje Javni poziv za prikupljanje prijava za sufinanciranje projekata i manifestacija za narednu godinu, a na isti se prijavljuju svi oni koji smatraju da zadovoljavaju propisane uvjete, pa tako i potencijalni sudionici Adventa u Zagrebu. Nakon provedene evaluacije pojedini organizator može postati dio platforme TZGZ-a Advent u Zagrebu ako od Grada Zagreba ishodi dozvolu za korištenje javne površine. Naime, neovisno o Javnom pozivu TZGZ-a i evaluaciji, svaki organizator pojedinog događanja mora se javiti Gradu Zagrebu za korištenje javne površine”, pisalo je u odgovoru Turističke zajednice grada Zagreba na upit o tome kojim su natječajem, odnosno postupkom ili ugovorom, određeni organizatori Adventa u Zagrebu.
Iz Turističke zajednice tada su rekli da nije bilo natječaja za kućice na Adventu niti su imali veze s brojem i dodjelom tih kućica, nego da o svemu tome odlučuje i nadležan je Grad Zagreb.
Ali taj je odgovor bio jedna obična velika laž. Dokazuje to rješenje koje je potpisao Silvije Novak, pročelnik Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode koji je izdao rješenje za postavljanje privremenih građevina Turističkoj zajednici, koja je s partnerom Katapult promocijom oslobođena plaćanja ikakve naknade Javnoj ustanovi Maksimir.
Pojednostavljeno govoreći, Katapult promocija nije tražila to dopuštenje, nego je to dopuštenje kao njen partner u tom projektu ishodila Turistička zajednica, a potom je stigla i odluka kojom se oslobađaju plaćanja ikakve naknade Javnoj ustanovi Maksimir za korištenje njenih površina.
Da se ne radi o uobičajenoj situaciji, dodatno sugerira još nešto – navod iz Turističke zajednice da se njih može, ali i ne mora pitati za mišljenje.
“TZGZ nije nadležna za dodjelu javnih površina, a stručne službe Grada se u postupku donošenja odluke mogu obratiti TZGZ-u za mišljenje ako smatraju da za to postoji potreba. TZGZ ne iznajmljuje, ne raspolaže niti je nadležna za adventske kućice, već se pojedini organizatori prijavljuju Gradu.”
Čak su u odgovoru za portal Index.hr izričito izjavili da oni sami ne generiraju zaradu vezano za Advent u Zagrebu. Nedavno se otkrilo da se Bandićeva svita nervirala zbog Turističke zajednice Grada Zagreba, što dodatno pokazuje da je ona imala nesvakidašnji status.
Prema pisanju Jutarnjeg lista nakon izbijanja afere Advent, Bandić i njegov vozač Krajina diskutirali su o novcu koji su potrošili za potrebe Turističke zajednice grada Zagreba.
“To je dvadeset, dvadeset i dvije tisuće eura, nije to za bacit… to su naše pare”, rekao je Milan Bandić svom vozaču Zdravku Krajini, okrivljenom u aferi Advent, dok su u rujnu prošle godine u službenom automobilu razgovarali o potencijalno izgubljenih 160.000 kuna vezanih uz posao s adventskim kućicama kod HNK.
Riječ je o kućicama koje je naručila Turistička zajednica, a osoba koja je izvodila radove na toj lokaciji ispostavila je račun “njima” te su “oni” i platili tih 160.000 kuna, iako je dogovor bio, govorio je Krajina Bandiću, da će Turistička zajednica njima platiti taj račun, ali nisu ništa platili.
“Nisu ništa ni pitali, tako su pustili, moramo to vidjeti, ali neka još stoji dok ne bude u miru”, dodao je Krajina. “To ćemo polako”, nadovezao se Bandić. “Samo da se zna da smo mi taj dio platili”, kaže mu Krajina.
Koncem rujna se Krajina ponovno požalio Bandiću tijekom vožnje.
“Moramo, šefe, vidjeti što ćemo, da otpišemo tih 160.000 Turističke ili što ćemo, jer to je stvarno naša lova s računa kojom smo im tada izišli u susret kad je bila ona frka.”
“Dobro, sve u redu”, uzvraća mu Bandić. “Naravno, kad smo to platili, onda su oni brzo zaboravili da smo to napravili za njih”, dodao je Krajina. “To ste vi umjesto Turističke platili?” pitao ga je Bandić.
“Da, bio je dogovor da će Turistička to platiti nama, a na kraju mi smo platili, ali oni nisu platili nama.”
“To je dvadeset, dvadeset i dvije tisuće eura, nije to za bacit”, konstatirao je Bandić. “Nije to virtualna lova…” ubacio se Krajina.
“Da, da, to su naše pare”, zaključio je Bandić.
Sve navedeno pokazuje na koje se sve nevjerojatne načine pljačkalo građane Zagreba. Čak i da nije bilo ništa dodatno sporno, doista je teško objasniti subvencije Turističke zajednice za organizatore Adventa koji su dijelom već i službeno osumnjičeni za nezakonito bogaćenje na račun Grada Zagreba.
Izvor Nacionala iz Javne ustanove Maksimir sada tvrdi da je ta ustanova zbog Turističke zajednice pretrpjela štetu. On navodi da je to put kojim bi i USKOK trebao krenuti kada propituje diskutabilne odnose u aferi Advent. Koja zasad nije obuhvatila Turističku zajednicu grada Zagreba. Mogući razlog za to leži i u još jednom detalju – bliskom odnosu Martine Binenfeld s osobama iz najužeg kruga premijera Andreja Plenkovića.
Da je Martina Binenfeld bliska i sa samim premijerom Plenkovićem, sugerirao je prije nekoliko dana režiser Dario Juričan u svom otvorenom pismu koje je uputio aktualnom hrvatskom premijeru. On je u njemu, među ostalim, napisao:
„Ali svemu dođe kraj, moj Plenx, a USKOK bi mogao napisati i Rješenje – provest će se istraga, samo ovaj put s tvojim imenom, a ne Sanaderovim, i opisom kako si se s Bandićem tajno sastajao kod vrle doktorice Martine Bienenfeld i dogovarao delanje…“
Subvencija Turističke zajednice Katapult promociji iznosi 10 posto njihovih godišnjih prihoda
Katapult promocija sa šest zaposlenih s prosječnom plaćom od 6931 kunu, koja je od TZ-a dobila za Advent u 2018. godini 400 tisuća kuna, imala je 2017. prihod malo veći od četiri milijuna kuna pa subvencija TZ-a predstavlja 10 posto njihovih godišnjih prihoda. Godinu su završili s 5800 kuna dobiti. Tvrtka kći Katapult event, bez zaposlenih, imala je 2017. prihod od 1,8 milijuna, a subvencija TZ-a iznosila je 100 tisuća kuna. Godinu su završili s dobiti od 43.900 kuna.
Komentari