EKSKLUZIVNO: Sramotni pakt odbjeglog kriminalca i njegova klupskog paravana vraća organizirani kriminal u vrh hrvatskog nogometa
Barišić zbog pakta odustaje od nove kaznene prijave protiv Mamića, Damira Zorića i Miroslava Rožića za zločinačko udruživanje, sprema se prevariti BBB i izbaciti ih iz Skupštine Dinama, a potom smijeniti Darija Šimića iz Uprave. Zagrebački gradonačelnik Tomašević zato već prijeti obustavom obnove maksimirskog stadiona, što će blokirati provedbu velikog predizbornog obećanja Plenkovića i HDZ-a
Odbjegli pravomoćno osuđeni kriminalac i nogometni moćnik Zdravko Mamić definitivno vraća svoj utjecaj na upravljanje zagrebačkim nogometnim klubom Dinamo, što zbog utjecaja njegove hobotnice organiziranog kriminala najavljuje i nove tektonske poremećaje u kompletnom hrvatskom nogometu.
Zahvaljujući prljavom paktu s aktualnim predsjednikom kluba Mirkom Barišićem, koji već desetljećima u klubu obnaša funkciju paravana za Mamićevu mafijašku hobotnicu, Mamić zapravo i kao bjegunac od hrvatske države nastavlja prkositi i pokazivati svu slabost hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, nesposobnih da zagrebački nogometni klub, pa tako i hrvatski nogomet, dekontaminiraju od Mamićeva kriminalno-kancerogenog utjecaja.
Nacional je koncem proteklog tjedna rekonstruirao ključne okolnosti koje su dovele do tog velikog zaokreta, koji bi uoči predizborne godine mogao hrvatskom premijeru izbiti i na duže vrijeme odgoditi u najmanju ruku jedan od njegovih značajnih predizbornih aduta – obnovu maksimirskog nogometnog stadiona, kao ključnog projekta u najavljenom širem projektu obnove stadionske infrastrukture u Hrvatskoj. Jer povratak Mamićeva utjecaja u Dinamu po svemu sudeći blokirat će taj projekt, što je zagrebački gradonačelnik Tomašević nedvosmisleno najavio. Usput će zasigurno dodatno osnažiti i sumnje u Mamićev utjecaj na sudačku organizaciju pri Hrvatskom nogometnom savezu, što je u svjetlu kontroverznih sudačkih odluka na nedavnim utakmicama Dinama i Hajduka uoči predizborne kampanje već ionako počelo proizvoditi napetost među navijačima Hajduka ponajprije širom Dalmacije, tradicionalnog HDZ-ova uporišta.
Situaciju dodatno komplicira to što je predsjednik Dinama u tajnosti sklopio spomenuti prljavi pakt s Mamićem tako što namjerava izigrati Bad Blue Boyse.
Štoviše, kao gotovo ključni zalog njihovom obnovljenom savezništvu Barišić će odustati od kaznene prijave protiv Mamića, Damira Zorića i Miroslava Rožića za zločinačko udruživanje radi nanošenja štete Dinamu, koja je napisana još prije nekoliko mjeseci.
Barišićeva ideja je vjerojatno da se na Skupštini u rujnu izabere ‘koalicijski’ Izvršni odbor, s glavnim ciljem da smijeni Darija Šimića i na njegovo mjesto postavi nekog svog igrača, Ferenčaka ili Zorića
Zametak tog dogovora dogodio se na sastanku koji su u prostorijama Dinama održali Mirko Barišić i Damir Zorić, donedavni član Izvršnog odbora Dinama koji je s te funkcije smijenjen početkom godine, ali je nastavio djelovati kao svojevrsni posrednik i glasnogovornik Zdravka Mamića. Nakon što su se već zbog loših rezultata uspjeli riješiti trenera Igora Bišćana i dovesti Sergeja Jakirovića, koji je još ranije bio i Mamićev izbor, sljedeći u planu kojem se vodstvo Dinama planira zahvaliti na suradnji i time ga eliminirati iz bilo kakve zone utjecaja je Dario Šimić.
Istovremeno, ni ministrica sporta Nikolina Brnjac ni gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević neće se, kako za sada izgleda, previše uplitati u događaje u klubu. Naime, Sportska inspekcija Ministarstva turizma i sporta i Gradski ured za Opću upravu već mjesecima toleriraju Dinamu kršenje vlastitog Statuta kojim je propisano da tijela kluba čine i Izvršni odbor i Nadzorni odbor – a klub već mjesecima nije imenovao ni jedno ni drugo tijelo. A sada će na imenovanje članova tih tijela ponovno utjecaj imati Zdravko Mamić.
Sukus je to tvrdnji i zaključaka koji su došli do Nacionala iz utjecajnih nogometnih krugova povezanih i sa Zdravkom Mamićem i s Mirkom Barišićem.
Nacionalov izvor blizak frakciji Damira Zorića ispričao je o čemu je on razgovarao s Mirkom Barićem na sastanku koji je prethodio Barišićevoj nagloj odluci da na sljedećoj Skupštini koja bi trebala biti na rasporedu 25. rujna neće podržati donošenje novog Statuta kojim bi se demokratiziralo upravljanje Dinamom, a u čijoj su izradi sudjelovali i Bad Blue Boysi: “Mirko Barišić i Damir Zorić sastali su se krajem srpnja i razgovarali o uspostavi primirja. Sastanak je održan u prostorijama kluba. Zorić je tražio od Barišića mjesto u rukovodećoj strukturi, što su za sada ostavili kao otvorenu mogućnost, ali glavni je uvjet primirja bio da Bad Blue Boysi ne budu nikakav, a kamoli odlučujući faktor u odlučivanju u klubu. Odluka Mirka Barišića da 25. rujna na Skupštini neće usvojiti Statut, zbog čega su Bad Blue Boysi bijesni i već su reagirali, govori u prilog tome da se očito ide u smjeru dogovora Barišića i Mamića.”
Prema tom dogovoru, bit će najprije uspostavljen kvorum za Skupštinu koja će se održati 25. rujna, a taj kvorum činit će 41 član Barišićeva i Mamićeva tabora pa im ruke Bad Blue Boysa uopće neće biti bitne niti će oni imati ikakvog utjecaja na odluke. A jedna od glavnih odluka je upravo imenovanje Izvršnog odbora koji će predložiti Mirko Barišić, ali, po svemu sudeći, u prešutnom dogovoru s Mamićem. Kao potencijalni kandidati za predsjednika tog Izvršnog odbora spominju se dva ključna čovjeka – jedan je Srećko Ferenčak, nekad moćni glavni tajnik političke stranke HNS, a drugi je Damir Zorić.
No preduvjet za postizanje dogovora je micanje bilo kakve nove kaznene prijave iz vidokruga USKOK-a. Naime, iako prema tvrdnjama upućenih izvora ta prijava nije predana, ona je napisana još u veljači ili ožujku ove godine.
Iako se smatralo da je ta prijava predana USKOK-u još u veljači ili ožujku, Nacionalovi izvori sada tvrde da ta prijava nikada nije ni predana, ali je točno da je napisana i spremna za predaju.
Zdravka Mamića, Damira Zorića i Miroslava Rožića u toj se prijavi tereti za zločinačko udruživanje i to zbog pritiska na vodstvo kluba da provedu sporne transfere odnosno kupovine pojedinih igrača, a riječ je Marku Pjaci, Lukasu Kačavendi, Bećiru Omeragiću i Adrijanu Leonu Barišiću, na koje je Mamić planirao potrošiti oko 15 milijuna eura. Kad se Barišić, ali i bivši član Uprave Krešimir Antolić tome usprotivio, Mamić ih je obojicu pokušao maknuti, ali je na kraju “izvisio” samo Antolić, dok su Barišića spasili upravo Bad Blue Boysi. No oni su svoju podršku Barišiću uvjetovali time da se donese novi Statut.
Međutim, Barišić ih sada, po svemu sudeći, namjerava prevariti i preveslati.
Naime, suprotno onom što je još ranije najavio, predsjednik Dinama Mirko Barišić odlučio je da na idućoj Skupštini koja će se održati 25. rujna neće biti izglasavanja novog Statuta te da će se ta tema odgoditi na neodređeno vrijeme. To je izazvalo veliko negodovanje Bad Blue Boysa, koji su u ponedjeljak izdali priopćenje u kojem ističu da su pristali sudjelovati na Skupštini u ožujku zbog obećanja da će klub u narednih nekoliko mjeseci biti privremeno u prijelaznoj upravi do donošenja novog statuta i kasnijeg izbora nove uprave.
“U našem svijetu, kada se da riječ, to vrijedi više od bilo kojeg potpisa i izjave u medijima. Gospodin Barišić je pogazio svoju riječ”, stoji u izjavi Bab Blue Boysa.
I navijački forum ZonaDinamo objavio je prošlog vikenda oštro priopćenje u kojem ističu da su zgroženi, posramljeni i ljuti na postupke vodstva kluba te smatraju kako je arogantno i nepravedno navijače potpuno isključiti iz saznanja o bilo kakvim događanjima u klubu.
Na Barišićevu nenadanu odluku reagirao je i gradonačelnik Tomislav Tomašević koji je poslao otvorenu poruku da, ako ne dođe do demokratizacije u odlučivanju unutar Dinama, neće biti izgradnje ni stadiona u Kranjčevićevoj ni onog u Maksimiru. Što je bio projekt iza kojeg je Tomašević najprije stao.
Naime, osim Bad Blue Boysa, odlukom Barišića razočarani su bili i članovi Radne skupine za izradu novog Statuta Nauković i Nemec, koji su bliski Bad Blue Boysima, ali i predstavnik Grada koji je poručio da u tom slučaju neće biti izgradnje novog stadiona niti u Kranjčevićevoj, niti u Maksimirskoj.
Naime, Mirko Barišić je na posljednjoj Skupštini Dinama održanoj prije šest mjeseci u hotelu Sheraton navijačima, koji su ga tada spasili od Mamića i njegovih samovoljnih odluka, obećao da će biti usvojen novi Statut koji će omogućiti članovima Dinama kao udruge građana da biraju i budu birani. Tada je formirana Radna skupina na čelu s poznatim zagrebačkim liječnikom Vladimirom Gašparovićem, inače prijateljem Mirka Barišića. U skupinu su još ušli i bivši član Izvršnog odbora Ognjen Naglić, odvjetnici Zdravko Kačić i Saša Pavličić Bekić, Dragutin Nemec s Pravnog fakulteta, Zrinko Čustonja, predstavnik Grada Zagreba Goran Đulić, inače član stranke Možemo! i prijatelj gradonačelnika te predsjednik Udruge Dinamo to smo mi Ivan Nauković.
Oni su odmah krajem ožujka počeli raditi na novom Statutu i na njemu su radili mjesecima. Na njihove radne sastanke, kako doznaje Nacional, dolazili su i vođe Bad Blue Boysa, od kojih su neki sudjelovali u organizaciji nereda u Ateni, a neki se još uvijek nalaze tamo i u zatvoru, a za neke koji su uspjeli pobjeći iz Grčke ne zna se jesu li u bijegu ili se samo skrivaju.
Zdravka Mamića, Damira Zorića i Miroslava Rožića u kaznenoj prijavi tereti se za zločinačko udruživanje zbog pritiska na vodstvo kluba da zaključe i provedu sporne transfere vrijedne 15 milijuna eura
Statut je završen u srpnju i predan Barišiću. Njihov dogovor je bio da će Skupština umjesto 80 brojiti 60 članova, da će 28 članova birati Izvršni odbor na čelu s Barišićem, a 28 članova biralo bi se putem lista koje bi sudjelovale na općim izborima. Ona lista koja dobije najveći broj glasova, ušla bi u Skupštinu. Osim toga, u Skupštinu bi ušla i tri predstavnika najvažnijih sponzora te jedan predstavnik Grada. Međutim, Mirko Barišić je prošlog utorka na kasno popodnevnom sastanku u klubu odbio izglasavanje novog Statuta. Na tom su sastanku s Barišićem bili i predsjednica Uprave kluba Vlatka Peras i predstavnici Bad Blue Boysa koji se zbog nereda u Ateni koji su završili smrtnim ishodom za navijača AEK-a sami sebi zapravo otežali borbu za demokratizaciju kluba.
Koliko je to zahtjevan proces pokazuje kontinuirani utjecaj odbjeglog pravomoćno osuđenog kriminalca Zdravka Mamića na klub, čije je vodstvo on godinama postavljao i diktirao odluke. Iako suočen s dodatnim suđenjima za teška kaznena djela povezana s kriminalom koga je orkestrirao u Dinamu, on iz pozicije odbjeglog kriminalca mrtav-hladan iz Međugorja poručuje kako neće ulica određivati što će se događati u Klubu. Očito računajući na nastavak svog kriminalnog utjecaja na klub, svjestan toga što to zapravo znači, ispada da je nedavno vizionarski izjavljivao da od gradnje stadiona neće biti ništa.
Takvo groteskno stanje u klubu već se počelo odražavati na rezultate, što je dovelo do smjene trenera Igora Bišćana.
No dolazak novog trenera Sergeja Jakirović bio je samo potvrda mnogima da na Klub i dalje utječe Mamić te da se njegov utjecaj više ni ne pokušava prikriti.
Naime, opće je poznata činjenica da je Sergej Jakirović blizak braći Mamić, da je i sam izjavljivao po medijima da je on s njima prijatelj i da zajedno piju kave.
Mamić ga je htio nametnuti i dovesti u Dinamo još prošle godine, ali on tada nije pristao jer je htio još neko vrijeme ostati trener Zrinskog, između ostalog kako bi mogao dobiti premiju za osvajanje naslova prvaka Bosne i Hercegovine Nakon toga, Jakirović je otišao za trenera Rijeke, a njegova nagla odluka da se preseli u Maksimir izazvala je ljutnju i bijes na Kantridi. No i samo potvrdila ono što su ionako svi sumnjali – da iza svega negdje u pozadini poteze vuče Mamić.
U tom kontekstu treba promatrati i buduću ulogu Nikole Hanžela. Riječ je o karlovačkom poduzetniku i sponzoru Dinama bliskom HDZ-u. Osim što putem svoje tvrtke Lana grupa sponzorira Dinamo, Hanžel je bio i donator HDZ-a i izborne kampanje bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. Prema informacijama Nacionala, Hanžel već dugo gaji ambiciju da privatizira Dinamo, a svojedobno je, prije pet, šest godina, o tome razgovarao i s Mamićem.
Da je utjecaj Nikole Hanžela na Dinamo značajan, govori i činjenica da je za člana Uprave u zadnji čas uspio progurati Danijela Tomačića, koji je bio operativni direktor njegove tiskare i ima njegovu snažnu podršku.
Međutim, približavanje Barišića, Mamića i Vlatke Peras sada može značiti da će oni pokušati eliminirati utjecaj Nikole Hanžela jer se on “tuče” s utjecajem koji ima i želi ga dodatno povratiti Zdravko Mamić. A svakako će pokušati iskoristiti i huliganski ispad koji se dogodio u Ateni da bi se potpuno iz bilo kakvog utjecaja eliminirali Bad Blue Boysi.
Hanžel inače nema izravnu podršku vrha HDZ-a, ali u veljači i ožujku, kad je odvijala upravljačka drama u Dinamu, prema navodima izvora bliskih HDZ-u, Hanžel je bio u kontaktu s nekim dužnosnicima HDZ-a poput predsjednika Odbojkaškog saveza Frane Žanića i državnog tajnika u Ministarstvu turizma i sporta Tomislava Družaka. Oni su svi zajedno lobirali za ulazak Darija Šimića u Upravu Dinama. Šimića je do tada opstruirala Vlatka Peras te je upravo zato dolazilo do određenih problema oko pravodobne kupovine igrača. Upravno je ta struja otpočetka radila na tome da s pozicije trenera maknu Igora Bišćana koji je još 2014. u zahtjevima oko demokratizacije Dinama bio na istoj strani kao i Bad Blue Boysi. U tome im je zbog lošeg vođenja svojih posljednjih utakmica nastojanja olakšao i sam Bišćan.
No rezime svega se svodi na to da Zdravko Mamić ovog trenutka ima utaban put prema novom učvršćivanju svog utjecaja na klub jer mu je Mirko Barišić ponovno otvorio vrata kluba na Maksimiru izigravši dogovor s Bad Blue Boysima.
Dinamova Skupština sada broji 65 članova te je očito da će bez međusobnog dogovora Barišićeve i Mamićeve to jest Zorićeve struje biti nemoguće donijeti bilo kakve odluke. Bad Blue Boysi su već najavili da uskraćuju podršku svojih sedam članova Skupštine tako da svakako sve ide u smjeru da se ostvari primirje Barišića i Mamića. A ako stvarno dođe do realizacije njihova dogovora, Bad Blue Boysi im ionako neće trebati i bit će im nebitni.
Barišićeva ideja je vjerojatno da se na Skupštini u rujnu izabere ‘’koalicijski’’ Izvršni odbor, s glavnim ciljem da smijeni Darija Šimića i na njegovo mjesto postavi nekog svog igrača. A kao jedan od mogućih kandidata u prosincu, kad je Mamić preko svoje struje smijenio Krešimira Antolića, bio je upravo Srećko Ferenčak, dok se kao drugi kandidat spominjao Damir Zorić.
Projekt novog stadiona u viziji HDZ-ova lobija
Izvor blizak Dinamu otkrio je Nacionalu kako se jedna od ključnih bitki vezanih uz najavljenu obnovu maksimirskog stadiona vodi na razini toga tko će se pojaviti kao službeni nositelj tog projekta. Ako bi službeni nositelj tog projekta bio zagrebački Dinamo, tada bi prema navodima tih izvora, gradnja novog stadiona praktički mogla krenuti bez javnog natječaja. Što navodno prilično odgovara skupštinskoj frakciji kluba koju predvode HDZ-u bliski veterani Mladen Vedriš i Franjo Gregurić, te kojima je naročito blizak poduzetnik Zoran Gobac. Oni se, kako se tvrdi, vide kao ključni operativni nositelji izvođenja tih građevinskih radova i tu je ishodište njihovih ambicija uz upravljačke strukture kluba. Ali oni svakako nisu jedini. S druge strane, ako bi nositelj tog projekta bio Grad Zagreb, tada bi se obnova stadiona izvodila putem javnog natječaja. Svemu tome sada prijete komplikacije vezane uz Mamićev utjecaj na sazivanje i ishod sljedeće skupštine. Budu li se ti odnosi zakomplicirali do to mjere da do ožujka sljedeće godine Dinamo bude bez upravljačkih tijela, klub bi po slovu zakona mogao biti zreo doslovno za likvidaciju. Ostaje za vidjeti je li to ultimativna cijena koju Dinamo treba platiti kako bi se oslobodio utjecaja organiziranog kriminala koji doslovno dominira upravljanjem tim klubom već dugi niz godina, te kako će se u taj proces umiješati navijači tog kluba, čije frakcije ratuju s Mamićem, ali njihova radikalna krila često huliganskim ispadima klubu nanose itekako mjerljivu financijsku i rezultatsku štetu.
Ministrica Brnjac i gradonačelnik Tomašević toleriraju Dinamu kršenje Statuta
Dinamo već šest mjeseci funkcionira protustatutarno jer klub nema Izvršni ni Nadzorni odbor. Međutim, ni Gradski ured za opću upravu ni Sportska inspekcija Ministarstva turizma i sporta nisu poduzeli, izgleda, ništa konkretno po tom pitanju niti su obavijestili javnost o tome što jesu ili nisu radili.
Sportska inspekcija zadužena je za provođenje financijskog nadzora nad radom kluba. Poznato je samo da su došli u nadzor prije nekoliko mjeseci, ali nikada nisu objavili rezultate nalaza.
Izvršni odbor Dinama je tijelo koje imenuje i razrješuje Upravu, a budući da Izvršnog odbora već mjesecima nema, formalno-pravno ne postoji ni jedno tijelo koje ima ovlasti razriješiti Upravu.
Iz Kabineta ministrice turizma i sporta Nikoline Brnjac na upit Nacionala o tome što je konkretno utvrdila Sportska inspekcija u Dinamu, ovako su odgovorili:
“Sportska inspekcija Ministarstva turizma i sporta provela je u Građanskom nogometnom klubu Dinamo sa sjedištem u Zagrebu, Maksimirska cesta 128 inspekcijski nadzor nad primjenom odredbi članka 111. i 112. Zakona o sportu (“Narodne novine”, broj: 141/22) te usklađenosti Statuta Kluba s navedenim odredbama Zakona o sportu.
Provedenim inspekcijskim nadzorom, odnosno izvršenom provjerom u kaznenoj evidenciji Ministarstva pravosuđa i uprave utvrđeno je kako je jedan član Skupštine Kluba pravomoćno osuđen za kazneno djelo propisano člankom 111. Zakona o sportu te je temeljem članka 21. Zakona o sportskoj inspekciji )”Narodne novine”, broj: 86/12, 98/19 i 34/21) izdano rješenje kojim se Građanskom nogometnom klubu Dinamo zabranjuje da u njemu dužnost člana Skupštine obavlja osoba za koju je utvrđeno postojanje zapreke iz članka 111. Zakona o sportu. U skladu s navedenim, Građanski nogometni klub Dinamo je u za to ostavljenom roku sportskim inspektorima dostavio dokaz o izvršenju gore navedene zabrane.”
Nacional je također poslao upit i Gradu Zagrebu vezano uz postupanje njihovog Gradskog ureda za opću upravu, a iz Ureda gradonačelnika Tomislava Tomaševića poslali su sljedeći odgovor:
“Zakonom o udrugama propisano je da se nadzor koji provodi nadležno upravno tijelo odnosi na to prijavljuju li udruge promjene podataka u registar udruga, odnosno postupaju li po promjenama prije nego što su upisane u registar udruga, postoji li zapreka za zastupanje udruge, rabe li naziv pod kojim su upisane u registar udruga, održavaju li sjednice skupštine i dostavljaju li zapisnike s redovnih sjednica skupštine udruge, vode li popis članova udruge na način propisan ovim Zakonom te jesu li prestale djelovati.
Sukladno tome, činjenica da udruga GNK Dinamo djeluje bez Izvršnog i Nadzornog odbora, nije predmet nadzora, pa stoga Gradski ured za opću upravu i imovinsko-pravne poslove nije izvršio, niti je ovlašten izvršiti nadzor nad djelovanjem GNK Dinamo. U slučaju sportskih klubova nadzor radi sportska inspekcija koja je bila u siječnju.”
Također, ističu, u prekršajnim odredbama Zakona o udrugama navedeno postupanje Kluba “nije predviđeno kao prekršaj za koji bi se izricala prekršajna sankcija”.
S obzirom na navedeno, uputili su na odredbe članka 42. Zakona o udrugama kojima je propisano da članovi udruge nadziru rad udruge i da ako član udruge smatra da je udruga povrijedila statut ili drugi opći akt udruge, ovlašten je na to upozoriti statutom određeno tijelo udruge, odnosno skupštinu ako statutom nije određeno nadležno tijelo, te zahtijevati da se nepravilnosti otklone.
“Ukoliko se upozorenje ne razmotri u roku od 30 dana od dana dostavljenog pisanog zahtjeva i po zahtjevu ne postupi, odnosno ako se u tom roku ne sazove nadležno tijelo ili skupština i nepravilnosti ne otklone u daljnjem roku od 30 dana, član može podnijeti tužbu općinskom sudu nadležnom prema sjedištu udruge radi zaštite svojih prava propisanih statutom udruge”, pojašnjavaju iz Grada Zagreba.
Na kraju su zaključili:
“Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević je javno rekao da se zalaže za demokratizaciju kluba i izmjene statuta u tom smjeru, te da neće biti suradnje s Gradom ukoliko na skupštini kluba pobjedi struja koja je povezana s pravomoćno osuđenima koji su nanijeli štetu Dinamu. Također, gradonačelnik je angažiran na raščišćavanju imovinskopravnih odnosa i urbanističkih preduvjeta za izgradnju maksimirskog stadiona, a u tijeku su i svi administrativni procesi za početak izgradnje stadiona u Kranjčevićevoj kao zamjenskog stadiona dok se Maksimir ne dovrši.”
Komentari