EKSKLUZIVNO: U jeku rata za Dinamo odbjegli osuđeni kriminalac prijeti odmetnutom članu Uprave otkrivanjem najsočnijih detalja afere koja je potresala državu
‘Putem međunarodne pravne pomoći zatražene su i provedene potrebne dokazne radnje’, kaže DORH o istrazi tog kraka afere SMS. Zdravko Mamić plaćao je novcem Dinama usluge osuđenog falsifikatora Franje Varge kako bi se predstavio kao žrtva političkog progona. Detaljno zna zašto je Krešimir Antolić suodgovoran za izvlačenje 598.000 kn iz Dinama za Vargu i misteriozni povrat tog novca na račun zagrebačkog nogometnog kluba
Zdravko Mamić, pravomoćno osuđeni kriminalac u bijegu od hrvatskog pravosuđa i još uvijek neformalni gazda Dinama, iz arsenala tzv. ‘’teške artiljerije’’ koju je nedavno najavio, protiv pobunjenog člana Uprave Dinama Krešimira Antolića planira uskoro u javnost plasirati dosad nepoznate, ali najsočnije detalje iz afere SMS i razotkriti javnosti do kraja Antolićevu ulogu u toj aferi koja je potresala državu 2018. godine.
To je Nacionalu otkrio izvor blizak jednoj od zaraćenih struja u nogometnom klubu Dinamo. Pokažu li se te najave točnim, istraga novog kraka afere SMS mogla bi obuhvatiti i samog Antolića. U prilog tim tvrdnjama mogao bi ići i jedan detalj koji su Nacionalu u ponedjeljak otkrili iz Županijskog državnog odvjetništva, a povezan je s novim krakom afere SMS. Naime, Županijsko državno odvjetništvo već je putem međunarodne pravne pomoći zatražilo i provelo neke dokazne radnje u kontekstu istrage tog kraka afere SMS. Što može značiti da je Mamić u BiH već saslušan na tu temu te da je i istražiteljima ispričao što zna o Antolićevoj ulozi u tom kraku te afere.
Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu otvorilo je početkom srpnja prošle godine novi krak afere SMS, pokrenuvši istragu protiv Zdravka Mamića te dvoje njegovih bliskih suradnika: bivšeg predsjednika Uprave zagrebačkog kluba Igora Kodžomana te aktualne formalne predsjednice Vlatke Peras. Kodžomana i Vlatku Peras sumnjiči se da su tijekom 2018. godine počinili kazneno djelo zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, dok se Mamića tereti da ih je na to poticao, i to tako što su na teret financijskih sredstava Dinama naručivali i plaćali raznu tehničku robu, koju je potom koristio Zdravko Mamić i tako ostvario nepripadnu korist. Tako je klub iz Maksimira oštećen za iznos od 597.953,13 kuna, kako se sumnja, a neslužbeno je potvrđena informacija da se zapravo radi o dijelu novca kojim je Mamić plaćao usluge falsifikatora Franje Varge – u međuvremenu osuđenog – koji je fabricirao navodne poruke između tadašnjeg glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i nekih sudaca. Njih je Mamić predstavio javnosti neposredno prije nego što je osuđen i pokušao ih je iskoristiti kao dokaz da se protiv njega vodi politički progon.
Nacional je kontaktirao ŽUPANIJSKO državno odvjetništvo u Zagrebu i s tim u vezi postavio sljedeća pitanja: u kojoj je fazi ta istraga, zbog čega istragom nije obuhvaćen i član Uprave Dinama Krešimir Antolić, jedan od odgovornih u Upravi Dinama koji su odobravali sporna plaćanja te čovjek koji je nakon pokretanja istrage USKOK-a u aferi SMS uplatio više od 500 tisuća kuna na račun Dinama, te je li utvrđeno odakle Antoliću tih 500 tisuća kuna – odnosno je li točno da je taj novac pribavio od Zorana Mamića? Iz Županijskog državnog odvjetništva Nacionalu su odgovorili u ponedjeljak poslijepodne.
‘U kaznenom predmetu za koji pitate i nadalje je u tijeku provođenje istrage. Rješenje o provođenju istrage u tom kaznenom predmetu postalo je pravomoćno 10. listopada 2022., nakon čega su putem međunarodne pravne pomoći zatražene i provedene potrebne dokazne radnje. U predmetu se i nadalje nastavlja s provođenjem potrebnih dokaznih radnji kako bi se utvrdile sve relevantne činjenice i okolnosti počinjenja kaznenih djela. Po dovršetku svih potrebnih dokaznih radnji ovo državno odvjetništvo će analizirati sve činjenice i dokaze te donijeti daljnju odluku u predmetu. Također navodimo da je ovo državno odvjetništvo u tom kaznenom predmetu pokrenulo istragu protiv osoba za koje postoji osnovana sumnja na počinjenje kaznenih djela, a koja im se rješenjem o provođenju istrage stavljaju na teret (naše priopćenje na mrežnim stranicama DORH-a od 1. srpnja 2022.).
Budući je istraga nejavna to vam sukladno postojećim odredbama Zakona o kaznenom postupku ne možemo dati više činjenica niti podataka o predmetu’, stoji u pisanom odgovoru pristiglom iz državnog odvjetništva koji otkriva da su provedene dokazne radnje u toj istrazi putem međunarodne pravne pomoći.
Krešimir Antolić je u najmanju ruku suodgovoran za izvlačenje najmanje pola milijuna kuna iz Dinama kojim su financirane protuzakonite aktivnosti, a potom, kad je sve počeo istraživati USKOK, za misteriozni povrat tih pola milijuna kuna na račun Dinama.
Neki izvori bliski Dinamu, međutim, tvrde da bi mogla postojati i dublja, policijska poveznica između Antolića i nekih drugih protagonista afere SMS – prvenstveno bivšeg šefa HDZ-a Tomislava Karamarka i nekadašnjeg glavnog tajnika HDZ-a Milijana Brkića, koji su obojica svaki na svoj način bili povezani s tom aferom.
‘Rješenje o provođenju istrage u tom kaznenom predmetu postalo je pravomoćno 10. listopada 2022., nakon čega su putem međunarodne pravne pomoći zatražene i provedene potrebne dokazne radnje’, kaže ŽDO
Mamić je tada novcem Dinama plaćao usluge falsifikatora, bivšeg informatičara MUP-a Franje Varge iz Belišća, s kojim ga je prema vlastitom iskazu spojio Karamarko, koji mu je izrađivao lažnu SMS prepisku između bivšeg glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i sudaca Vrhovnog suda, a ta je lažna prepiska trebala implicirati da je suđenje protiv njega montirano.
No na suđenju protagonistima te afere, Franji Vargi i Blažu Curiću, bivši zaposlenik Dinama Bruno Hotko, direktor Dinamova Hotela 1967., ispričao je kako je bio “potrčko” između Mamića i Varge te je po Mamićevu nalogu Vargi u Belišće nosio mobitele, informatičku opremu, novac pa čak i sprave za vježbanje i jacuzzi, sve skupa u vrijednosti više od pola milijuna kuna. No upravo je Krešimir Antolić bio jedan od ključnih ljudi u Upravi Dinama koji mu je odobravao te troškove.
Hotko je u svom iskazu pred Županijskim sudom u Osijeku 23. rujna 2020. izjavio:
“Varga mi je u porukama slao što treba, čak i slike stvari, a sve to plaćao sam novcem GNK-a Dinamo. (…) Za kupnju stvari koje je naručivao Varga, a kupovale su se po nalogu Zdravka Mamića, tražio sam dopuštenje Igora Kodžomana, koji je bio predsjednik Uprave GNK-a Dinamo, Ivane Perić, direktorice nabave te Krešimira Antolića i Vlatke Peras.”
Nacional je još 2018. dobio na uvid račune koji su potvrđivali da je Mamić u mrežu svog kriminalnog ponašanja po svemu sudeći uvukao još neke ljude iz Dinama – i to zato što Mamić, barem nominalno, tek kao savjetnik Dinama, nije bio odgovorna osoba koja je bila ovlaštena odobravati sporna plaćanja.
Iz kopije računa u posjedu Nacionala vidjelo se da je 10. rujna 2018., točno jedanaest dana prije Vargina uhićenja, Dinamo uplatio 28.560,23 kune za SPA10 vanjski masažni bazen Sanotechnik Oasis bijelo-sive boje. Tu je fakturu GNK Dinamo uplatio tvrtki Leming, sa sjedištem u ulici Brege 39, u Leskovecu pri Krškem u Sloveniji. Radi se o masažnom bazenu s trima sjedištima s naslonjačem, dimenzija 208x175x90 cm, s trideset nehrđajućih mlaznica za masažu ukupnog volumena 980 litara koji prazan teži 280 kilograma. Taj vanjski bazen ima i luksuznu dodatnu opremu – LED rasvjetu i radio s bluetooth sučeljem i zvučnicima. Istoga dana kada je kupljen taj vanjski masažni bazen, Dinamo je platio 7237 kuna za Smartphone Samsung Galaxy Note 9 plave boje koji je kupljen u tvrtki Mikronis. Istoga dana, također u Mikronisu, Dinamo je kupio i jedan printer – multifunkcijski uređaj Canon Pixma TS5050 crni 4800X120 dpi, zatim prijenosno računalo HP 250 G6 Intel Core i5 7200U 2.50GHz 4GB 256 GB SSD DVDRW W10 s ekranom veličine 15,6 inča, što je plaćeno 5381 kunu.
Samo šest dana ranije Dinamo je platio 16.657 kuna u tvrtki Santa Domenica. Račun otkriva da su tom prilikom kupljena tri primjerka Samsung LED TV prijemnika i da je svaki plaćen 4 tisuće kuna. Za svaki televizor kupljen je i zidni stalak, a istoga dana kupljena su i dva komada Play Stationa 4 s videoigrom Fortnite.
Drugi računi u koje je Nacional dobio uvid sugeriraju da je, među ostalim, Mamić preko Dinama Vargi kupio prijenosno računalo HP ProBook 450 G5 Intel Core i7 8550U 1.80GHz 8GB 256GB SSD + 1 TB W10P s ekranom od 15,6 inča. Istom prilikom za to računalo kupljena je i torba i Logitech tipkovnica K120 USB OEM. Na tom računu stoji da je roba otpremljena 28. kolovoza. To je računalo s ostalim navedenim kupljeno u tvrtki Mikronis i plaćeno je 8353,16 kuna. Pet tjedana ranije, 19. srpnja, Dinamo je u Mikronisu kupio Asus Zenbook UX430UA Intel Core i5 8250U 1.60GHz 8GB 256GB SSD W10H s ekranom od 14 inča te Avenio Pro Office računalo Intel Core i5 8400 2.80GHz 8GB 120GB SSD + 1TB DVDRW, kao i Software Microsoft Windows 10 Home DSP.
Zanimljiv je bio i račun koji je Dinamo platio 30. srpnja iste te godine. Radi se o računu na iznos od 27.856 kuna za Zortrax M300 3D printer. Ovo su tek neki od velikog broja sličnih računa koje je Dinamo platio od početka 2018., a svjedoče o kupljenoj robi i uređajima za koje se navodi da su završili kod Varge.
Nakon Vargina uhićenja, na račun Dinama stigla je zagonetna uplata. Izvor blizak državnoj administraciji za Nacional je tada rekao:
‘’Jedna osoba bliska Zdravku Mamiću uplatila je više od 500 tisuća kuna na Dinamov račun. Radi se otprilike o iznosu koliko je Mamić preko Dinama potrošio na Vargine zahtjeve. Više je detalja privuklo pozornost poreznih nadzornika koji su opet došli u Dinamo. Kao prvo, Dinamo je u jednom trenutku zatražio povrat značajnog iznosa PDV-a, a radilo se o iznosima za kupljenu robu koje u klubu nema’’.
Izvori bliski Dinamu tvrde da bi mogla postojati i dublja, policijska poveznica između Antolića i nekih protagonista afere SMS, prvenstveno bivšeg šefa HDZ-a Karamarka i glavnog tajnika Brkića
Ispostavilo se da je “osoba bliska Mamiću” koja je uplatila taj ogroman iznos zapravo bio Krešimir Antolić. Antolić je time napravio ono što ga je dodatno pozicioniralo kao, u najmanju ruku, suučesnika u zataškavanju kriminala. Da je upravo Antolić izvršio uplatu potvrdio je na suđenju Mamiću svjedok Bruno Hotko. On je iznio podatak da je, nakon što je USKOK zbog afere SMS započeo izvide u Dinamu, novac za troškove od preko pola milijuna kuna, koliko je Dinamo platio kupovinu različitih stvari za Vargu, u klub donio Krešimir Antolić te da mu da je taj novac najvjerojatnije dao Zoran Mamić.
Hotko je ovako opisivao paniku koja je nastala kada su istražitelji dokučili vezu između Dinama i Franje Varge:
„Tražili su da im vratim 500-600 tisuća kuna, što nisam htio. Na kraju ih je vratio Krešimir Antolić kojemu je taj novac, mislim, dao Zoran Mamić“, rekao je Hotko i objasnio da je zbog tog odbijanja dobio opomenu pred otkaz na svom radnom mjestu. Iznos koji je spomenuo još 2020. poklapa se s iznosom navedenim u rješenju iz srpnja 2022. o otvaranju istrage protiv Mamića, Kodžomana i Vlatke Peras. Iz tog rješenja Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu izostavljen je Krešimir Antolić. I to iako postoje ozbiljne indicije, ali i konkretni iskazi svjedoka koji upućuju na to da je bio važan akter u toj epizodi isisavanja novca iz zagrebačkog kluba kojim su na koncu plaćene usluge osuđenog falsifikatora Franje Varge i kojim je, zapravo, financirana paraobavještajna akcija s ciljem temeljitog uzdrmavanja temelja hrvatskog pravosuđa.
Krešimir Antolić u javnosti je nešto prije toga, po svemu sudeći, svjesno iznosio neistine, između ostalog i kada se koncem 2018. godine na N1 televiziji sučelio s predsjednikom udruge Dinamo-to smo mi Jurjem Čošićem i kada je, suočen s optužbama da je novcem Dinama plaćan falsifikator Varga, tvrdio da se radi tek o medijskim spekulacijama. „Naglasak je na spekulacijama. ‘Ajmo riješiti tu hektiku koja se stvara oko Dinama. Tko može biti odgovoran i tko može reći je li nešto kupljeno Dinamovom karticom ili nije? To je objavljeno u medijima. Ako nas netko oko toga bude pitao, ali ne predsjednik udruge Dinamo-to smo mi, nego netko kome je to posao, mi ćemo dati odgovor“, rekao je Antolić u spomenutom sučeljavanju, usprkos činjenici da su već tada u javnosti bili predočeni računi po kojima je Dinamo Vargi, između ostalog, platio kupnju i ugradnju jacuzzija.
Policija ni DORH nikada nisu odgovorili na pitanje odakle točno Antoliću 500 tisuća kuna koje je položio na račun Dinama te je li Antolić znao da su mobiteli, laptopi i druge stvari koje je, uz njegovo dopuštenje, klub kupovao Vargi, služile za nezakonite aktivnosti.
‘Ajmo riješiti tu hektiku koja se stvara oko Dinama. Tko može biti odgovoran i tko može reći je li nešto kupljeno Dinamovom karticom ili nije? To je objavljeno u medijima…’ tako se javno pravdao Antolić na N1
Izvor blizak Dinamu za Nacional je izjavio kako Mamić planira otvoriti i drugu Antolićevu poveznicu s tom aferom – i to upravo preko bliske povezanosti s Tomislavom Karamarkom i Milijanom Brkićem.
Tomislav Karamarko, kako je i sam svjedočio na sudu, spojio je Zdravka Mamića s falsifikatorom Franjom Vargom, a kum Milijana Brkića, Blaž Curić, nazvao ga je i javio da uništi dokaze nakon što mu je netko iz sustava očito javio da se Vargu prisluškuje. Nikada nije otkriveno tko je bio ta “krtica”.
Nacionalovi izvori sada otkrivaju da je Krešimir Antolić, koji je u Dinamo 2013. došao iz policije, u MUP-u najviše napredovao upravo u vrijeme kad su tim sustavom upravljali Tomislav Karamarko i Milijan Brkić. Karamarko je od 2008. do kraja 2011. bio ministar unutarnjih poslova, a Milijan Brkić zamjenik ravnatelja policije. Nakon toga zajedno su krenuli u osvajanje vlasti u HDZ-u.
Krešimir Antolić, prema tvrdnjama Nacionalovih izvora, s Karamarkom i Brkićem bio je u bliskim odnosima, a u jednako bliskim odnosima bio je i s tadašnjim svemoćnim gazdom Dinama Zdravkom Mamićem.
“Antolić je upravo u vrijeme vladavine Karamarka i Brkića u MUP-u napredovao od običnog policajca u odjelu za droge do načelnika Odjela općeg kriminaliteta Policijske uprave zagrebačke, i bio je osoba od Karamarkova i Brkićeva velikog povjerenja. No Antolić bi iz vremena dok su obojica radili u policiji trebao poznavati i bivšeg informatičara MUP-a Franju Vargu”, tvrdi jedan od Nacionalovih izvora bliskih MUP-u.
Istovremeno, poznati odvjetnik Ljubo Pavasović Visković javno je optužio Antolića da je u vrijeme dok je bio u policiji Mamiću odavao tajne policijske informacije.
No nakon što je HDZ u prosincu 2011. izgubio parlamentarne izbore, Karamarko i Brkić iz MUP-a su se preselili u Sabor i potom 20. svibnja 2012. osvojili vlast u HDZ-u te počeli graditi pozicije za preuzimanje vlasti u zemlji.
Vrh HDZ-a angažirao je Franju Vargu još 2014. da radi “neke poslove oko društvenih mreža”, bio je angažiran u kampanji za europske izbore 2014., na kojima je listu HDZ-a za Europski parlament nosio Andrej Plenković, a tadašnji vrh stranke njegovim se uslugama služio i u predsjedničkoj kampanji Kolinde Grabar-Kitarović i na parlamentarnim izborima 2015. Bilo je to vrijeme kada je Zdravko Mamić bio jedan od uvjerljivo najizdašnijih neformalnih donatora HDZ-a, a njegov poseban status vidio se i iz toga što je izborne rezultate dočekivao u VIP prostorijama stranke zajedno s najužim stranačkim vodstvom.
Tadašnji šef HDZ-a Tomislav Karamarko tvrdio je, međutim, da je on Vargu upoznao tek nakon što je morao odstupiti s mjesta predsjednika, a njemu bliski krugovi tvrdili su da je Vargu zapravo angažirao nekadašnji analitičar HDZ-a Vlado Galić, koji je nakon pobjede Kolinde Grabar-Kitarović na predsjedničkim izborima 2015. postao njezin savjetnik.
Vrh HDZ–a angažirao je Franju Vargu još 2014. da ‘radi neke poslove oko društvenih mreža’, bio je angažiran u kampanji za europske izbore 2014. na kojima je listu nosio Plenković te u kampanji Kolinde Grabar Kitarović
U to vrijeme ni Krešimir Antolić više nije bio u policiji, već u Dinamu gdje se još u kolovozu 2013. zaposlio kao direktor sigurnosti, da bi ga početkom travnja 2016. Dinamo predstavio kao jednog od novih članova tada proširene Uprave kluba.
Isprva vjeran igrač Zdravka Mamića, koji je branio njegov lik i djelo i provodio odluke iz Međugorja, gdje se Mamić sklonio prije četiri godine, sada se prometnuo u čovjeka koji želi preuzeti mjesto pravog “gazde” Dinama. Zbog čega je Mamić zaprijetio da će protiv takvih kao što je on morati upotrijebiti “tešku artiljeriju”. To bi pak moglo značajno utjecati na tijek istrage u kraku afere SMS koji je Županijsko državno odvjetništvo otvorio u ljeto prošle godine, naročito ako je Mamić već u BiH saslušan na tu temu i ako je odlučio progovoriti sve što o tomu zna.
Franjo Varga i Blaž Curić, koji mu je javio da se sprema uhićenje, zasad su jedini osuđeni u aferi SMS
Bivšeg policijskog informatičara Franju Vargu i njegova pomagača Blaža Curića Županijski sud u Osijeku u veljači 2021. proglasio je krivima za aferu SMS, kada je Varga nepravomoćno osuđen na 3 i pol godine, a Curić na 2 godine zatvora. Visoki kazneni sud u listopadu 2021. godine potvrdio je tu presudu.
USKOK je Vargu teretio da je, od sredine 2017. do rujna 2018., izrađivao lažnu SMS prepisku čija je svrha bila javnosti prikazati da su bivši čelnik Dinama Zdravko Mamić i bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić žrtve politički montiranih postupaka, zbog čega mu se sudilo za sprječavanje dokazivanja, a Curića da mu je pomogao jer mu je, u rujnu 2018., dojavio da je pod istragom.
Vještačenjem informatičke opreme prvooptuženog Varge pronađene su poruke koje je Zdravko Mamić predstavio na press konferenciji 4. lipnja 2018. godine. Njihov sadržaj implicirao je da pravosudni dužnosnici, predstavnici USKOK-a i policijski službenici protiv njega dogovaraju montirani i politički motivirani kazneni postupak. Informatičko vještačenje je pokazalo da su poruke kreirane na opremi Franje Varge.
U kraku koji se odnosi na slučaj Todorić, Vargu se tereti da je izrađivao lažnu prepisku između premijera Plenkovića i ministrice Martine Dalić, bivšeg povjerenika u Agrokoru Ante Ramljaka te članova Uprave Agrokora Ivana Crnjca i Damira Kuštraka, a u kojoj se oni navodno dogovaraju o kaznenom progonu Todorića. Todorić je tu prepisku dobio od treće osobe i predao je svom odvjetniku koji ju je predao DORH-u.
Curić je prema presudi pomagao Vargi i tako što mu je dostavio telefonske brojeve Plenkovića i Martine Dalić, ali i javio da mu se sprema uhićenje u rujnu 2018.
Bruno Hotko nosio je Vargi, u ime Mamića, mobitele i opremu koje je plaćao Dinamo
Bruno Hotko rekao je na suđenju Vargi i Curiću da je bio veza između Varge i Mamića, a njegov iskaz detaljno je prenio Glas Slavonije:
“Tijekom 2017. i 2018. godine bio sam zaposlen kao direktor hotela u GNK-u Dinamo. Vargu poznajem, a njemu me negdje u to vrijeme poslao Zdravko Mamić da mu nešto odnesem, mislim da se radilo o novcu, no nisam znao za koju namjenu. Komunikacija bi se odvijala tako da bi mi Zdravko Mamić rekao ‘odi tamo’, u Belišće, ‘odnesi mu to’, ‘donesi od njega ako imaš što’ i to je to. Vargi sam nosio mobitele, televizore, laptop, play station, jacuzzi, automobil, novac, sprave za vježbanje, svašta. To se odvijalo kada je Zdravko Mamić otišao u Međugorje, pa su sve prebacili na mene, da budem potrčko. Te stvari sam nabavljao u dućanima u Zagrebu po nalogu Zdravka Mamića. Varga mi je u porukama slao što treba, čak i slike stvari, a sve to plaćao sam novcem GNK Dinamo, osim Golfa 3 koji je kupljen Vargi. Prema mojoj procjeni, odnio sam Vargi sigurno sedam-osam mobitela, ako ne i više, dva ili tri televizora, dva stolna računala i, mislim, jedan laptop.”
Na suđenju je Hotko potvrdio da je iznos od 500-600 tisuća kuna, koliko je potrošeno na sve te stvari za Vargu, a što je utvrdio i USKOK, Dinamu uplatio Krešimir Antolić kojem je novac dao Zoran Mamić.
Varga mu je, kako je ispričao na sudu, objašnjavao za što služi oprema koju mu je nosio, a Glas Slavonije ovako je prenio njegov odgovor:
“Ali nisam toliko informatički pismen pa mi je znao i crtati što će složiti. Crtao je neke kvadratiće koji su označavali sudsko vijeće i kako će ući u njihove inboxe i tamo ostavljati nekakve poruke. Inače, za kupnju stvari koje je naručivao Varga, a kupovale su se po nalogu Zdravka Mamića, tražio sam dopuštenje Igora Kodžomana, koji je bio predsjednik Uprave GNK Dinamo, Ivane Perić, direktorice nabave te Krešimira Antolića i Vlatke Peras. Nakon što mi je predočena fotodokumentacija očevida u kući Franje Varge, mogu reći da prepoznajem stvari koje sam nosio Vargi.”
Na suđenju su pročitani SMS-ovi Franje Varge – “imam ih!!! imamo cvileta!”, “svastika, Cvitan, suci”, ali je Hotko rekao da nije razmišljao o njima, a nakon što je pročitao Varginu poruku “upo sam u još jedan”, da mu je to samo značilo da mora ići u Belišće. Neke je poruke samo prosljeđivao Zdravku Mamiću, a one su glasile “javi šefu prva faza konačno gotova”, “prva faza mailovi implementirani” i “druga faza, poruke i razgovori Cvitana, izvučeno i u formatu za sud”. Zdravku Mamiću dva puta je nosio i predao USB stickove koje mu je dao Varga.
“Sjećam se da mi je Varga rekao kako će Zdravka Mamića izvući iz kaznenog progona. Ja Vargi nikakvu dokumentaciju nisam nosio na kontrolu. Varga mi je poslao SMS ‘screen shot’ poruke gdje je gore pisalo ‘Laptoš’, samo sam ju proslijedio Zdravku. Suce, Dinka Cvitana i ostale ljude iz pravosuđa mi je spominjao, da će to pomoći Zdravku oko suđenja, da mu smještaju. Sve je išlo prema tome da će Zdravku pomoći. Varga je neke poruke slao meni na mobitel, a neke mi je pokazao Zdravko”, rekao je Hotko koji je na pitanje Franje Varge “Sjećate li se 2. veljače 2018., kada ste zajedno sa Zdravkom Mamićem došli k meni?”, čime je Varga htio sugerirati da Hotko laže na sudu da ga nije upoznao sve dok Zdravko Mamić nije otišao u Međugorje. Hotko se potom sjetio da su se upoznali prije, kada su on i Zdravko Mamić bili u Osijeku i u povratku svratili u Belišće.
“Zdravko je nešto razgovarao s njim, no ja nisam znao ni o čemu pričaju. Ja Vargi nisam nosio popis 97 svjedoka koji su svjedočili u sudskom postupku protiv Zdravka Mamića”, istaknuo je Hotko.
Komentari