Ekskluzivno za Nacional.hr, s lica mjesta kratku analizu situacije i predviđanje nastavka krize dao je Wojciech Cieśla, poljski višestruko nagrađivani istraživački novinar koji godinama za vodeće medije istražuje i izvještava o najvažnijim društvenim temama
U Poljskoj se nastavlja sukob između šefa države Andrzeja Dude i nove vlade premijera Donalda Tuska koji je dosad rezultirao optužbama za kršenje demokratskih pravila i zakona te prosvjedima pa čak i uhićenjem bivšeg ministra unutarnjih poslova i njegova zamjenika. Sve to se događa nedugo nakon izbora na kojima je vlast izgubila nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS), koja je vladala Poljskom osam godina.
Vladavina te stranke bila je obilježena sukobima s Bruxellesom i optužbama za podrivanje demokratskih standarda. Hoće li neredi sukob dodatno eskalirati i jesu li mogući novi masovni nemiri u Poljskoj, ovaj puta sa suprotnim predznakom?
Evo što o tome, samo za Nacional.hr, kaže Wojciech Cieśla.
Možemo li očekivati nastavak eskalacije sukoba Dude i Tuska?
Sigurno da možemo. Dva su razloga za to – sam Duda i njegova slaba politička pozicija kao i stanje u državi koju napuštaju pravo i pravda. Duda je marioneta u rukama Jaroslawa Kaczynskog, vođe desničarske populističke stranke Pravo i pravda (PiS), koja je vladala Poljskom osam godina (do prosinca 2023.) Sumnjam da je ijedna Dudina odluka neovisna. On se savjetuje s Kaczynskim o gotovo svakoj važnoj temi. Otkad je izgubila vlast PiS traži sukobe. Ta stranka treba sukobe kako bi sebe učinila vjerodostojnom u očima konzervativnih glasača. Danas imaju samo jedan cilj: svrgnuti Tuskovu vladu po svaku cijenu. A Duda je mnogo puta potvrdio da je pokoran volji Kaczynskog. Eskalacija je samo pitanje vremena.
Mogu li aktualni događaji zaprijetiti Tuskovoj poziciji?
Mislim da ne. Moramo se prisjetiti da je velika većina glasača na prošlogodišnjim izborima glasala za koaliciju koja danas vodi Poljsku, a lice te koalicije je Tusk. To su bili iznimni izbori, s najvećim odazivom birača, gotovo 75 posto. Građani su glasali za Tuska jer su bili zasićeni stranačkom propagandom Kaczynskog, uništavanjem države, stranačkim oligarsima, skandalima, napadima na neovisne medije i svakoga tko se ne slaže s Kaczynskim. A upravo ti glasači koji su čekali nekoga, razumljivo Tuska, da proglasi prethodnu vladajuću ekipu odgovornom za kršenje zakona, uhođenje građana pomoću softvera Pegasus ili popunjavanje državnih kompanija stranačkim aktivistima, koji su postali milijunaši za vrijeme osmogodišnje vladavine PiS-a. Baš kao što su milijunaši postali propagandisti zaposleni u vladinim medijima. Mislim da Poljaci žele konačno Kaczynskom postaviti granice kako bi ga naučili demokratskoj lekciji nakon njegove osmogodišnje brutalne autokracije.
Koliko masovna može biti reakcija Dudinih pristaša na prosvjede?
Sam Duda nema svojih pristaša. On nema čak ni vlastitu političku bazu. Njegovi bliski suradnici su vrlo dobro poznati po zapanjujućim, djetinjastim pogreškama. Ali toliko dugo slijedi zapovjedi Kaczynskog da može računati na podršku PiS-a. Koliko je ta podrška masovna viđeno je u utorak u predsjedničkoj palači: pedeset smrznutih ljudi u gradu od dva milijuna stanovnika. Ali uskoro vjerojatno možemo očekivati prosvjede desetaka tisuća ljudi. To je srž demokracije. Svatko ima pravo iskzati svoje stavove na ulici. Prisjetimo se samo marševa protiv Kaczynskog u lipnju i kolovozu prošle godine – od kojijh je svaki okupio milijun ljudi. To je cilj koji PiS defitivno ne može dostići.
Komentari