EKSKLUZIVNO: HUSIĆ FILIPOVIĆU: ‘Jesi možda ti pogledao što sam ti poslao za plin? Po pitanju Mađara’

Autor:

Nacional, Davorin Visnjic/PIXSELL, Davorin Visnjic/PIXSELL

Husić i Filipović nisu bili samo poznanici, već su bili toliko bliski da mu se Husić obraćao sa ti. Dogovarali su sastanak, a Filipović je i brisao poruke na svom mobitelu. Iako je Plenković insistirao na smjeni kompletne Ine, upravo Filipović je objašnjavao javnosti zašto moraju otići, a sam se i kao član nadzornog odbora Ine dopisivao s Husićem i bio blizak i s drugim članovima grupe koji su Inu oštetili za više od milijardu kuna

Hrvatski ministar gospodarstva Davor Filipović prošlog je tjedna prijesno i potpuno svjesno lagao hrvatskoj javnosti da se nije dopisivao s Goranom Husićem, jednim od protagonista plinske mega-afere kojom je Ina oštećena za više od milijardu kuna i zbog koje je hrvatski premijer Andrej Plenković insistirao na smjeni kompletne uprave Ine. Sasvim je sigurno da je Filipović slao poruke Husiću te da je dio njih kasnije brisao. Sadržaj tih poruka otkriva i nešto više – razinu njihova odnosa. Njih su dvojica očito jako bliski, jer Husić ga u porukama oslovljava na ti. Pokazuju to dijelovi spisa iz plinske mega-afere koji su u posjedu Nacionala.

Filipović se obratio novinarima prošloga utorka, nakon što je Nacional otkrio sadržaj dijela njihove prepiske. Pokušao je demantirati da je on Husiću slao ikakve poruke te je izbjegao odgovoriti na izravno postavljeno novinarsko pitanje otkud poznaje Husića. Izjavio je da su tek poznanici.

Suočen s prozivkom ministra gospodarstva da objavljuje laži, Nacional sada ekskluzivno objavljuje preslike manjeg dijela intenzivne međusobne komunikacije između ministra gospodarstva Davora Filipovića i Gorana Husića. Preslika njihove komunikacije izravno demantira Filipovića i prokazuje ga kao kompulzivnog lašca.

„Jesi možda ti pogledao što sam ti poslao za Plin. Po pitanju Mađara.“ Tako se Goran Husić, jedan od protagonista plinske mega-afere, obratio hrvatskom ministru gospodarstva Davoru Filipoviću putem aplikacije WhatsApp, poslavši mu poruku 30. svibnja 2022. u 19 sati 10 minuta i 49 sekundi.

Do trenutka kada je bio spektakularno uhićen s ostalim protagonistima plinske afere, Husić je za hrvatsku javnost bio tek marginalni špekulant i organizator MMA borbi. Unatoč tomu, neke osobe koje su s njim surađivale tvrde da je izrazito spretan i inteligentan. Ako su u pravu, moguće je da se i zato Filipoviću uspio približiti do te mjere da je s njim razvio takav odnos da mu se preko telefona obraćao s ti. Husić je poslao tu poruku tri minute nakon što mu je ministar gospodarstva Davor Filipović 30. svibnja 2022. u 19.07 poslao privitak s dokumentom u PDF formatu. Učinio je to putem aplikacije WhatsApp. Husić mu je triput odgovorio na tu poruku. Pokazuje to snimka njihove prepiske putem te aplikacije u posjedu Nacionala, koju objavljujemo kao izravni dokaz da je Davor Filipović sasvim smišljeno lagao hrvatskoj javnosti da se nije dopisivao s Goranom Husićem.

Snimka te prepiske otkriva i broj mobitela s kojeg je Filipović poslao Husiću taj dokument putem WhatsAppa. Sasvim je sigurno da se radi o broju koji Filipović i danas koristi. Objava tog broja mogla bi dodatno dokumentirati autentičnost te prepiske, ali Nacional ga neće objaviti jer se radi o Filipovićevoj privatnoj sferi. Iako je Filipović prošloga tjedna na tiskovnoj konferenciji, reagirajući lažima na otkriće da se dopisivao s Goranom Husićem, među ostalim izjavio da njemu svatko može pisati, očito sugerirajući da nema problema s time da njegov broj bude dostupan široj javnosti.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović podržavao je glavnog protagonista plinske afere Damira Škugora u kandidaturi za šefa HEP-a, a s drugim akterom te afere Goranom Husićem dopisivao se i potom lagao javnosti nakon što je Nacional prošlog tjedna objavio dio sadržaja njihove prepiske. FOTO: Nacional, Slavko Midzor/PIXSELL

Husić mu je drugi put replicirao na tu poruku istoga dana u 19 sati 12 minuta i 30 sekundi. Tada mu je napisao da Janaf bez problema ima kapacitete za transport nafte za Mađarsku. Treći put mu je Husić na istu tu poruku replicirao u 19 sati 20 minuta i 58 sekundi, porukom s broja koji koristi. Tada je Filipoviću, opet mu se obraćajući na ti, napisao sljedeće:

„Možda bi bilo dobro da ih na sastanku upozoriš kako će se cijena u RH povećati do kraja godine za transportne kapacitete kako nafte, tako i plina. (Austrija je već povećala cijene transporta preko cijevi, sigurno će i svi drugi. A ipak da imaš mogućnosti povećati cijenu ako bude potrebe. Zasigurno će potrebe biti.“

Preslika te poruke otkriva da se Husić njome izravno referira na isti dokument u PDF-u koji je od Filipovića primio tog dana u 19 sati 7 minuta i 58 sekundi. To se može tvrditi zbog specifičnog izgleda te poruke u kojoj se točno vidi da je Husić šalje nastavno upravo na spomenuti dokument u PDF-u. To je vjerojatno jedini razlog što je sadržaj te poruke ostao vidljiv – jednom kad se Husić na nju referirao, njen sadržaj nije bilo moguće izbrisati s Filipovićeva telefona.

Istoga dana tri minute kasnije, u 19 sati 23 minute i 49 sekundi, Husić šalje Filipoviću još jednu odvojenu poruku sljedećeg sadržaja: „Bolje imati opciju mogućeg povećanja cijene, a ovo je prilika za pravovremenu najavu.“

U USKOK-ovu spisu među dokazima s preslikama njihove komunikacije, koja zauzima tridesetak punih stranica, nalazi se i jasan dokaz da je Davor Filipović odgovorio Husiću na netom spomenutu poruku istoga dana u 19 sati 32 minute i 12 sekundi. Ali je preslika te poruke prazna. To pokazuje vještačenje sadržaja Husićeva mobitela koji mu je oduzet nakon uhićenja. Filipović je mogao pratiti akciju njegova uhićenja kao i kompletna hrvatska javnost. Pa tako i obrisati sadržaj nekih poruka koje mu je slao. Snimka te prazne poruke teoretski može imati dvojako značenje. Ili je Filipović poslao Husiću praznu poruku ili je sadržaj te poruke iz nekog razloga odlučio naknadno obrisati, lako moguće u trenutku kad je shvatio da bi policija mogla Husiću oduzeti telefon i vještačiti njegov sadržaj.

Istu takvu praznu poruku Filipović je Husiću poslao i deset dana ranije, 20. svibnja 2022. u 14 sati i 12 sekundi.

U nekoliko ranijih poruka koje je Filipoviću poslao toga dana Husić se referira na njihov razgovor od prijašnjeg dana vezan uz izvoz plina. Husić je Filipoviću dostavio dokument s informacijama o ukupnom izvozu plina iz Hrvatske u prva tri tjedna tijekom svibnja 2022. Među ostalim, toga dana poslao mu je i opsežan dokument s preciznim stavkama oko toga koliko je 1. svibnja 2022. u Hrvatsku ušlo i izišlo plina. Lako je moguće da se dijelom radi i o povjerljivim podacima. Pa je tako Husić Filipoviću poslao poruku u kojoj navodi da toga dana „ulazi u sustav“ 15.621 MWh/dan plina proizvedenog u Ini, 61.924 MWh/dan preko LNG terminala, 4826 MWh/dan uvoza iz Slovenije, 441 MWh/dan uvoza iz Mađarske, odnosno ukupno 82.780 MWh/ dan. Potom mu je poslao i precizne podatke o tome koliko je istoga dana „izišlo iz sustava“ te navodi da je prema tvrtkama krajnjim kupcima toga dana otišlo 16.848 MWh/dan, prema gradovima i domaćinstvima u raznim distributivnim područjima 13.714 MWh/dan, na skladištenje u Okoli 7660 MWh/dan te da je u Mađarsku izvezeno 44.459 MWh/dan.

Potom Husić u sljedećoj poruci Filipoviću poručuje da sam zaključi izvoze li Mađari plin iz Hrvatske i u kojim količinama, naročito u svjetlu činjenice da od ukupno 61.924 MWh/dan „koje LNG uplini, 44.459 MWh/dan se izveze prema Mađarskoj“. Potom mu u sljedećih par poruka Husić napominje da će iza prezentacije vidjeti da je prema Mađarskoj tog dana bilo zagušenje te da je puno plina izvezeno na Rogatec. Husićeve poruke pune su gramatičkih pogrešaka. Pa u sljedećoj piše da si ne želi uzeti sve zasluge oko toga što mu šalje te napominje da je „kolega iz onih knjiga to ekspeditovano odradio“. Filipović mu je na te poruke odgovorio nekih pola sata kasnije. Ali je spomenuta poruka naknadno izbrisana.

Sedam minuta kasnije istoga dana, u 14 sati 7 minuta i 15 sekundi, Husić šalje Filipoviću sljedeću poruku: „To sam poslao da imaš instant informaciju. Tako da njihove tvrdnje nisu baš dobronamjerne. A kada se sljedeći tjedan vidimo… pričamo.“ Sadržaj te poruke opet pokazuje da se Husić obraća Filipoviću s ti. Ali i da će razgovarati kada se sastanu. Drugim riječima, sastajali su se. Više izvora Nacionalu je izjavilo da su se Davor Filipović, Damir Škugor i Goran Husić u više navrata sastajali u caffe baru Stribor na rubu maksimirskog parka, na križanju Petrove ulice i Bukovačke ceste. Damir Škugor je ključni protagonist plinske mega-afere, a Filipović je, među ostalim, agresivno lobirao da postane šef HEP-a umjesto Frane Barbarića.

Ta dokumentacija otkriva još jednu dosad nezapaženu dimenziju i vrhunski paradoks plinske afere u režiji hrvatskog premijera Andreja Plenkovića. Paradoks je u tomu što je Plenković insistirao na smjeni kompletne Uprave Ine, iako neki od njih doista po svojim ovlastima nisu imali veze s plinskim poslovanjem tvrtke. A javnost je o takvoj odluci Vlade informirao upravo Filipović 28. rujna 2022.

On je u Dnevniku HTV-a izjavio da će doći do promjene modela upravljanja Inom, a za aferu u Ini da je zakazala cijela Uprava. Plina će, uvjerava, biti dovoljno i građani ne moraju biti zabrinuti. Na pitanje o prevari teškoj milijardu kuna u Ini, Filipović je rekao da je Uprava Ine kolektivno tijelo koje čine mađarski i hrvatski članovi, a vezano uz aferu u Ini istakao je da je cijela Uprava zakazala u vođenju poslovanja.

Zašto bi budući ili aktualni ministar s osobom Husićeva profila uopće diskutirao o plinskom biznisu te kakve to kvalifikacije Husić posjeduje da Filipovića savjetuje oko strateških državnih interesa?

Izjavio je tada sljedeće: „Svi su otišli, a danas su smijenjeni hrvatski članovi, bez otpremnina. Od novih članova očekuje se da predano rade na promjeni modela korporativnog upravljanja kako se takve stvari više ne bi ponovile.“ Naveo je i da je mađarska strana shvatila poruke Vlade RH, dodavši sljedeće:

„Kada se dogodio ovaj skandal, tražili smo da svi članovi Uprave odu, Ini smo naložili da poveća proizvodnju plina 10 posto, ‘oduzeli’ smo Ini sav hrvatski plin, morat će ga prodati HEP-u po najnižoj mogućoj cijeni koju je odredila HERA, a onda će ga HEP dalje distribuirati.“

Na pitanje zašto to dosad nije bilo tako, rekao je da može govoriti o periodu otkad je on ministar te da je ovo sada veliki pomak u odnosu na MOL Grupu. Potom je rekao:

„Ovakve se stvari više ne smiju dogoditi. Promjena modela ići će na promjenu Zakona o trgovačkim društvima, jer nije normalno da četvrta razina direktora donosi odluke koje mogu imati ovako katastrofalne posljedice. Uprava treba donositi odluke i slati to Nadzornom odboru, kao i u svim drugim tvrtkama u RH.“

Sve to Filipović je izjavio mrtav-hladan iako se kao član Nadzornog odbora Ine dopisivao s Goranom Husićem.

Ali Plenković nije insistirao i na smjeni Davora Filipovića, resornog ministra gospodarstva, svog političkog pulena i suigrača s rekreativnog košarkaškog hakla, iako spomenuta prepiska iz spisa te afere otkriva da je Filipović u izravnom kontaktu s Husićem. Posebno je važno da su komunicirali – dakle, imali su već razvijen intenzivan odnos do razine da mu se Husić obraćao s ti – u vrijeme dok je Filipović bio član Nadzornog odbora Ine. Te gole neporecive činjenice pokazuju nevjerojatne dvostruke kriterije premijera Plenkovića.

Objavljujući prošloga tjedna dio njihove intrigantne prepiske, Nacional je upozorio na to da je u vrijeme kada su Filipović i Husić intenzivno komunicirali, Husić bio javnosti slabo poznata osoba. Bilo je tek zabilježeno kako je organizirao MMA borbe i iz isključivo špekulativnih razloga za 399 tisuća eura kupio zemljište od obitelji Maršanić na kojem je izgrađeno tramvajsko okretište u Prečkom zbog kojeg se spore s Gradom Zagrebom.

Poruke dodatno potvrđuju zašto je premijer andrej Plenković toliko ustrajan u nastojanju da se kriminalizira curenje informacija iz spisa. FOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

U svjetlu toga njegova komunikacija s Filipovićem otvara više intrigantnih pitanja. Prije svega, zašto bi budući ili aktualni ministar gospodarstva s osobom takvog profila uopće diskutirao o plinskom biznisu te kakve to kvalifikacije Husić posjeduje da Filipovića savjetuje oko sfere poslovanja koja zadire u strateške državne interese, naročito u svjetlu kompleksnih odnosa s mađarskom državom na području energetskih interesa. Što to dubinski povezuje Filipovića i Husića, zašto su se sastajali, zašto je Filipović brisao svoje poruke koje mu je upućivao, a sve to intrigira jer je teško vjerovati da je Husić samostalno raspolagao povjerljivim podacima o uvozu i izvozu plina te kapacitetima strateške energetske infrastrukture u zemljama u hrvatskom okružju, bez da mu je to netko unutar hrvatskog energetskog sustava dostavljao.

Spomenute poruke dodatno potvrđuju zašto je premijer Andrej Plenković toliko ustrajan u nastojanju da se kriminalizira curenje informacija iz kaznenih spisa. U ovom slučaju one dodatno iz više razloga potvrđuju i njegov očito pomno uhodani sustav diskutabilnog kadroviranja. Široko je uvjerenje u javnosti da je Filipović, u najmanju ruku, potkapacitiran za ministra gospodarstva. Ali to da se tijesno povezao s Husićem i njegovim ortacima iz milijardu kuna teške plinske afere, definitivno ga smješta u zonu u kojoj bi u svakoj normalnoj zemlji nakon tog otkrića njegov ostanak na funkciji bio politički nemoguć i pristojnom premijeru neprihvatljiv. Ali Plenković je izuzetno detaljno upoznat sa svim Filipovićevim spornim kontaktima, kao i sa širim kontekstom poslovnih i političkih ambicija kriminalne grupe koja je posljednjih mjeseci ljuta što joj se Filipović više ne javlja kao ranije. Kad su funkcionirali kao dobro uhodana ekipa s minuciozno razrađenim planom preuzimanja ključnih pozicija unutar hrvatskog energetskog sektora. Prema kojem je Damir Škugor trebao preuzeti HEP, uz svesrdnu Filipovićevu političku ispomoć prilikom lobiranja. Zapasavanje energetskog sektora s članovima Filipoviću bliske grupe, nakon izbijanja plinske afere tek se djelomično ostvarilo, ali je Filipovića ipak uvelo u zonu teškog sukoba interesa, što Plenković također olako tolerira.

Ne samo da mu tolerira, nego je Plenković i mrtav hladan odšutio na Filipovićevo laganje hrvatskoj javnosti nakon što je razotkrivena sporna izravna komunikacija s Husićem.

Ove šokantne informacije koje teško kompromitiraju i hrvatskog premijera Plenkovića, a ne samo Filipovića, sada bacaju sasvim novo svjetlo i na Nacionalova otkrića s konca 2022. o Filipovićevoj grupi. Prema tim otkrićima Nacionala, spona između Filipovića, koji od izbijanja afere tvrdi da o kriminalu vrijednom oko milijardu kuna ništa nije mogao ni trebao znati, i Husića, preko čije je tvrtke OMS Upravljanje, po svemu sudeći, oprano više stotina milijuna kuna iz hrvatske naftne kompanije, bio je umirovljeni general Mladen Mikolčević. Mikolčević je s današnjim ministrom bez sumnje imao vrlo dobre odnose te su, između ostalog, zajedno sjedili u Nadzornom odboru državne tvrtke Hrvatske šume – u kojoj je također otkriven višemilijunski kriminal u aferi Vjetroelektrane.

Upravo je Mikolčević od osumnjičenog Husića nekoliko mjeseci prije izbijanja plinske mega-afere otkupio tvrtku Only Men Stuff, preko koje je u protekle dvije godine ovaj također poslovao s Inom, a čini se i s Hrvatskim šumama. Preciznije, Husić je naftnoj kompaniji prodavao maske i drugu zaštitnu opremu za borbu protiv covida-19.

Tvrtku Only Men Stuff Mikolčević je kupio od Husića u travnju 2022., neposredno nakon što je ministar Filipović završio svoj vrlo kratak mandat u Nadzornom odboru Ine. Prethodno je ona dobro poslovala s Inom.

Otkriće o tvrtki Only Men Stuff samo produbljuje brojne sumnje oko toga je li ministar gospodarstva bio svjestan kriminala koji se odvija u Ini i oko nje te je li eventualno imao neku vrstu lobističke uloge kako bi ta velika kompanija dodjeljivala poslove pod nejasnim uvjetima i okolnostima.

Paradoks je u tome što je Plenković inzistirao na smjeni cijele Uprave Ine iako neki nisu imali veze s plinskim biznisom, a Filipović, koji je sjedio u Nadzornom odboru Ine, dopisivao se s akterom afere i ostao neokrznut

Nacional je još prije nekoliko mjeseci suočio generala Mikolčevića s otkrićem i zamolio ga da pojasni okolnosti cijelog slučaja: zašto je od današnjeg Uskokova osumnjičenika otkupio tvrtku koja je dotad vrlo dobro poslovala s Inom i kakav je njegov odnos s ministrom Filipovićem? Njegovi odgovori mogu zvučati zbunjujuće: kupio je Only Men Stuff prije svega zato što je za to bio zamoljen.

„Radilo se o spletu okolnosti: Husić mi je prodao tvrtku za koju je jamčio da je odlična, i to za vrlo povoljan iznos, a to su bili jedini motivi zbog kojih sam pristao. On mi je zahvalan jer sam mu pomogao, kao što je on meni pomagao u nekim stvarima oko Boksačkog saveza. Zapravo, molio me je da kupim tvrtku. Bio je drag dečko, ne mogu vjerovati da se sve ovo dogodilo. Stavio je u neugodnu situaciju i mene i sve koji su ga poznavali, a pogotovo javne osobe. Potpuno sam čist i mirne savjesti, a zbog svega sam spreman podvrgnuti se i poligrafu“, u dahu je za Nacional kazao umirovljeni general Mikolčević.

Iz današnje perspektive otvara se i pitanje je li upravo Davor Filipović zamolio Mikolčevića, svog kolegu iz Nadzornog odbora Hrvatskih šuma, da od Husića otkupi njegovu firmu.

Postoji više u najmanju ruku neobičnih koincidencija koje ministra Filipovića dodatno povezuju s istim krugom ljudi i koje upućuju na zaključak da ako i nije o svemu znao, ipak je morao znati za njihove vrlo dvojbene aranžmane s Inom. Primjerice, general Mikolčević dulje je bio zaposlen kao savjetnik za sigurnost u tvrtki Pevex u doba kada je na njenom čelu kao predsjednik uprave bio Jurica Lovrinčević. Dakle, moglo bi se kazati da je bio osoba od najvećeg povjerenja tadašnjeg vodstva Pevexa. Kada je Filipović imenovan za ministra gospodarstva i održivog razvoja, za svog savjetnika izabrao je upravo Juricu Lovrinčevića.

Snimka prepiske otkriva i broj mobitela s kojeg je Filipović poslao Husiću dokument putem WhatsAppa. Sasvim je sigurno da se radi o broju koji Filipović i danas koristi, što potvrđuje autentičnost

Kao što Filipović svoj karijerni uzlet može zahvaliti isključivo povjerenju premijera Plenkovića, nema sumnje da je Mikolčević osoba vrlo slična statusa: Plenković ga je, primjerice, imenovao u Nadzorni odbor Hrvatskih šuma, a kada je to tijelo napustio Filipović, promoviran je u zamjenika predsjednika. Osim toga, Mikolčević je vrlo blizak s glavnim tajnikom HDZ-a Krunoslavom Katičićem, koji je kumski povezan s nekim akterima nedavno razotkrivene goleme afere u Ini. Filipović i Mikolčević bez sumnje su vrlo dobro surađivali u doba kada su zajedno sjedili u Nadzornom odboru Hrvatskih šuma. Tu je i ključ njihova daljnjeg umrežavanja.

U takav društveni kontekst Filipovićeve grupe izvrsno se uklopio Damir Škugor, još jedan protagonist plinske mega-afere i član dobro uhodane ekipe s minuciozno razrađenim planom kako se rasporediti na ključne pozicije unutar hrvatskog energetskog sektora.

Da se u slučaju ministra gospodarstva Filipovića doista radi o osobi od najvećeg Plenkovićeva povjerenja, dokazuje jedan krajnje neuobičajen potez: premda je ovaj sjedio u Nadzornom odboru Ine u doba kada se ondje dogodio kriminal težak milijardu kuna i istodobno se već izravno dopisivao s Husićem – ali i dok je današnji osumnjičenik Husić imao unosni aranžman oko prodaje zaštitnih maski – Plenković je upravo Filipovića delegirao za pregovore s mađarskim MOL-om oko promjene koncepta upravljanja nacionalnom naftnom kompanijom. Taj detalj ostaje kao trajni podsjetnik na to koliko je hrvatski premijer Plenković indolentan prema dubokoj impregnaciji svoje administracije s kriminalnim miljeom koji je Inu oštetio za milijardu kuna.

Nacional je kontaktirao Vladu s molbom da prokomentira Filipovićeve javno izrečene neistinite tvrdnje da se nije dopisivao s Husićem. Iz Vlade su službeno poručili: „Na sva pitanja vezana uz temu Ine ministar Filipović odgovorio je nadležnim institucijama, koje su ga pozvale kao svjedoka u ulozi člana Nadzornog odbora Ine, a ne kao okrivljenika.“ Izvor blizak vrhu Vlade dodatno tvrdi da Filipović ne osporava poruke koje je razmjenjivao s Husićem, navodeći da se u porukama vidi da je Husić jedan u nizu ljudi koji se povremeno javljaju političarima i nešto pišu, a na to nema jasnog slijeda odgovora ni nekakve konkretne reakcije ili činidbe. Usto, navodi isti izvor, nema nikakve kauzalne veze s počinjenim nedjelima u Ini niti je Filipović mogao znati u što se Husić upetljao. Zaključno je isti izvor istaknuo da Filipović s Husićem nije komunicirao oko Ine te da ostalo nije htio komentirati jer je sve rekao nadležnim tijelima. Problem je u tomu što je u postojećem kontekstu svaka njihova komunikacija, a naročito komunikacija o plinu i Janafu, razlog za neopozivu Filipovićevu ostavku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.