EKSKLUZIVNO: Državni milijuni za obitelj zastupnice HDZ-a iz Vrpolja koja je u Saboru premijeru tepala da je ‘snažan i karizmatičan lider, kojem današnji akteri ne mogu parirati…’, a raspravu o njegovu opozivu nazvala kazalištem i predstavom
Žena koja hvali Plenkovića uoči ulaska u Sabor je rekla: ‘Kao žena, majka i supruga koja duševni mir nalazi u vrtu i šljivama, zalagat ću se za obiteljske, tradicionalne, domoljubne i katoličke vrijednosti i za poboljšanje rada na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima’. Poljoprivredno gospodarstvo Stjepana Birtića i Antuna Zmaića, brata i sina Ankice Zmaić, samo tijekom 2022. već je dobilo više od 340 tisuća eura izravnih državnih potpora
Nacional je tijekom ponedjeljka rekonstruirao zašto je, moguće, saborska zastupnica HDZ-a Ankica Zmaić toliko hvalila hrvatskog premijera Andreja Plenkovića tijekom saborske rasprave koja prethodi glasanju o njegovu mogućem opozivu. Ona je, među ostalim, Plenkovića u Saboru nazvala karizmatskim predvodnikom Vlade kojem oporba ne može parirati, u istupu koji je privukao veliku pozornost medija zbog rijetko viđene snishodljivosti.
Možda je takvo mišljenje o Plenkoviću formirala i zato što su Stjepan Birtić i Antun Zmaić, njezini brat i sin, vlasnici poljoprivrednog gospodarstva Birtić, koje se po prikupljenim bodovima nalazi na vrhu popisa kandidata za državne poticaje za ulaganje u skladišne kapacitete za žitarice i uljarice. Zahvaljujući tomu što su na natječaju mjere 4.1.1. za Restrukturiranje, modernizaciju i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava osvojili ukupno 84 boda, država bi im trebala dodijeliti 5.177.756 kuna.
Otkriva to rang lista koju je 19. kolovoza 2022. sastavila Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Međutim, taj predmet još uvijek je u obradi. Nikome iz spomenutog natječaja novac još uvijek nije isplaćen. Na listi onih koji bi trebali dobiti poticaje ukupno su 23 gospodarstava, tvrtke ili pojedinci.
Lijepu priču o obiteljskom gospodarstvu koje izvrsno prolazi na natječajima za državne potpore, u središte pozornosti prometnula je koncem protekloga tjedna Ankica Zmaić iz Vrpolja, čiji je saborski mandat započeo u srpnju 2020. nakon kampanje tijekom koje je izjavila i sljedeće:
„Prije svega, kao žena, kao majka, kao supruga zalagat ću se za obiteljske, tradicionalne, domoljubne i katoličke vrijednosti. Kao dijete poljoprivrede, kao žena sa sela koja svoj duševni mir i odmor pronalazi u vrtu, u šljivama, na svojoj rodnoj, plodnoj, slavonskoj grudi, zalagat ću se maksimalno za poboljšanje rada na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i razvoju ruralnog turizma.“
Nadolazeća milijunska državna potpora poljoprivrednom gospodarstvu njezinih sina i brata poboljšat će vrlo vjerojatno njegov rad, a moguće je i pridonijela tomu da se Ankica Zmaić biranim riječima obrati hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću tijekom prošloga tjedna otvorene saborske rasprave o povjerenju njegovu premijerskom mandatu. Ona je tom prilikom ovako hvalila Plenkovićeva premijerska postignuća:
“Poštovani predsjedniče Vlade, svi mi znamo – i lijevi i desni – koja su postignuća i uspjesi ove vlade. No potpisnici za pokretanje vašeg povjerenja ne mogu se sa svim ostvarenim rezultatima pomiriti i nositi se s istima.” Bio je to tek uvod u hvalospjeve stranačkom šefu. “Smatrate li vi kao snažan i karizmatičan lider, kojem današnji akteri ne mogu parirati … Žele vas, i nas koji smo uz vas, degradirati … Vi kao iskusan političar znate tko je pokrovitelj ovog kazališta i predstave…” dodvoravala se Plenkoviću Ankica Zmaić.
Saborska zastupnica platforme Možemo! Sandra Benčić potom je upitala premijera je li joj on pisao izlaganje, a Plenković joj je na to odgovorio:
“Ankica i ja skupa smo ovo pisali jučer. Cizelirali smo izričaj i naglaske kako bi vama bilo zabavnije.”
Prema Nacionalu dostupnim informacijama, spomenuto poljoprivredno gospodarstvo u prošloj godini već je primilo 170 tisuća eura izravnih poticaja te još 170 tisuća eura iz mjere 14 za dobrobit životinja. Osim toga, primili su potporu i za osiguranje od šteta i elementarnih nepogoda, kao i za mjere zaštite od covida-19. Tvrdi se da taj iznos samo za 2022. doseže oko 400 tisuća eura.
Mia Zmaić, kći Ankice Zmaić, pohađala je osječki Fakultet agrobiotehničkih znanosti gdje je upisala diplomski studij Bilinogojstvo – smjer biljna proizvodnja. Diplomski rad napisala je na temu „Proizvodnja krmnog bilja za hranidbu tovne junadi na poljoprivrednom gospodarstvu Birtić iz Starih Perkovaca“.
U radu je zapravo detaljno opisala kako funkcionira poljoprivredno gospodarstvo Birtić, prvo na rang listi po osvojenim bodovima na spomenutom natječaju, što bi im trebalo osigurati 5,1 milijun kuna državnih poticaja samo po toj osnovi. Mia Zmajić o tome je napisala: „Poljoprivredno gospodarstvo Birtić osnovano je 2003. godine i smješteno je u Starim Perkovcima, u ulici Stjepana Radića 12, općina Vrpolje, na krajnjem istočnom dijelu Brodsko-posavske županije. Vlasnici su Stjepan Birtić i Antun Zmaić. Antun Zmaić magistar je biljnih znanosti koji se odlučio vratiti na gospodarstvo nakon završetka obrazovanja te unaprijediti, modernizirati i olakšati proizvodnju.“
Spomenuto poljoprivredno gospodarstvo obrađuje 92,31 ha obradive površine u Starim Perkovcima i okolici, na ukupno 33 uglavnom rascjepkane parcele. Gotovo sve proizvodne površine su oranice, osim jedne parcelice voćnjaka uz ekonomsko dvorište. Prosječna im je veličina 2,7 ha, s prosječnom udaljenošću od 1,6 km od ekonomskog dvorišta. U diplomskom radu navodi se da je opremljenost gospodarstva mehanizacijom uglavnom dobra te da raspolaže većim brojem traktora, priključnih strojeva i strojeva za aplikaciju sredstava za zaštitu bilja. Navodi se i da spomenuto gospodarstvo od krmnih kultura uzgaja kukuruz za suho i vlažno zrno, silažni kukuruz, pšenicu, ječam, soju, lucernu te kose spontane biljne zajednice na vodozaštitnom nasipu koje u svom sastavu imaju trave, djeteline i zeljanice. U diplomskom radu precizno su pobrojene površine i prinosi krmnih kultura, kao i mehanizacija i stoka. U vrijeme pisanja diplomskog rada brat i sin Ankice Zmaić uzgajali su 175 muških i 25 ženskih grla mlađe junadi, a precizno je opisano i koliko se stočne hrane potroši kroz sve dane njihova tova.
Kći Ankice ZmaiĆ ovako je u diplomskom radu opisala mogućnost poboljšanja krmnog sustava i marketinškog pozicioniranja tog poljoprivrednog gospodarstva:
„Gospodarstvo je u procesu modernizacije i u skorijoj budućnosti aplicirat će na natječaje ruralnog razvoja za kupnju strojeva, opreme i opremanja objekata kako bi gospodarstvo podignuli na još veću razinu i olakšali, ubrzali i kvalitetnije odrađivali posao.“
Prema navodima iz citiranog diplomskog rada, u spomenutom poljoprivrednom gospodarstvu, osim brata i sina Ankice Zmaić, bila je u to vrijeme zaposlena još jedna osoba. Tijekom godine u određenim periodima to poljoprivredno gospodarstvo po potrebi angažira i dodatne radnike. Izvor blizak Ministarstvu poljoprivrede navodi kako je moguće da je najveći broj bodova na natječaju na kojem bi trebalo dobiti 5,1 milijun kuna, spomenuto poljoprivredno gospodarstvo dobilo zato što je na njemu zaposlen i sin Ankice Zmaić. Pa je zbog toga to poljoprivredno gospodarstvo ušlo u kategoriju tzv. mladih OPG-ova.
Milijunska državna potpora poljoprivrednom gospodarstvu sina i brata Ankice Zmaić poboljšat će vjerojatno njegov rad, a moguće je i pridonijela tomu da se ona biranim riječima obrati hrvatskom premijeru
Nacional je još prije gotovo tri godine otkrio kako je ministrica poljoprivrede Marija Vučković napravila gaf u Europskom parlamentu kada je pred Odborom za poljoprivredu i ruralni razvoj predstavljala prioritete hrvatske poljoprivredne politike u šestomjesečnom predsjedanju Vijećem Europske unije. Ministrica Marija Vučković tom je prilikom, u odgovorima na pitanja zastupnika Europskog parlamenta, kao pozitivne strane stanja u hrvatskoj poljoprivredi istaknula trendove rasta ekološke poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj, kao i povećanje udjela mladih poljoprivrednika, te je poželjela takav trend cijeloj Europskoj uniji. To je izjavila u vrijeme kada je Hrvatska bila pod istragom OLAF-a, ali i Europske komisije, baš zbog povećanja broja mladih poljoprivrednih gospodarstava.
Bivši ministar gospodarstva u vladi Tihomira Oreškovića za Nacional je tada otkrio da je o toj problematici nedavno u Saboru razgovarao i s novim povjerenikom Europske komisije za poljoprivredu, Poljakom Januszom Wojciechowskim, te da ga je upozorio na problematiku hrvatske statistike kada su u pitanju OPG-ovi u vlasništvu mladih poljoprivrednika i tzv. mali OPG-ovi. Naime, Hrvatska ima dvostruko veći udio OPG-ova čiji su vlasnici mladi poljoprivrednici, odnosno, oni mlađi od 40 godina. U Hrvatskoj takvi OPG-ovi čine 12 posto ukupnog broja, dok je u Europskoj uniji ta brojka oko šest posto. Zbog te se brojke ministrica Marija Vučković vjerojatno i hvalila pred zastupnicima Europskog parlamenta te ih je poželjela i ostatku Europske unije. Međutim, problem je u tome što je Hrvatska do te brojke došla na umjetan način, a budući da se iz Europskih fondova putem mjere 6.3 mladi poljoprivrednici financiraju s 15 tisuća eura, takav nagli rast broja mladih poljoprivrednika primijetile su i europske institucije koje istražuju malverzacije s europskim fondovima.
Tomislav Panenić rekao je tada da je od Janusza Wojciechowskog zatražio da pomogne u rješenju tog problema i pokuša utjecati na hrvatsku praksu umjetnog stvaranja OPG-ova u vlasništvu mladih poljoprivrednika:
„Problem je u tome što se hvalimo stvarima s kojima se ne bismo trebali hvaliti. Naime, u Hrvatskoj se ustalila praksa da se cijepaju obiteljska gospodarstva kako bi se što lakše uzeo novac Fonda za ruralni razvoj. Drugim riječima, vlasnik jednog OPG-a koji ima više od 40 godina podijeli zemljište na više dijelova i na njima se njegova djeca upišu kao novi vlasnici i registriraju nove OPG-ove. Tako se umjetno dižu brojke pa nije ni čudno da smo dvostruko bolji od prosjeka Europske unije gdje je takva praksa neprihvatljiva. Još je veći problem u tome što su tu praksu prakticirali i neki visoki dužnosnici Ministarstva poljoprivrede pa je sve završilo i prijavom OLAF-u. Dakle, baš oni koji bi trebali kontrolirati isplatu fondova i truditi se da sve ide legalno, rade suprotno te su ulovljeni u prekršaju.“
Iako to nipošto ne mora biti slučaj i s poljoprivrednim gospodarstvom brata i sina Ankice Zmaić, ostaje činjenica da ono jako dobro koristi mehanizme državnih potpora te da, uz stranačku stegu, i to može biti razlog za hvalospjeve Ankice Zmaić postignućima Vlade Andreja Plenkovića.
Komentari