INCIDENT SE ZBIO U SVIBNJU U PODSLJEMENSKOJ ZONI, dok se Bandić vozio sa suradnikom Robertom Ljutićem koji je o svemu sastavio opsežnu izjavu i konstatirao: ‘Bandić je bio vidno uzrujan, Tedeschi mu je verbalno prijetio i nazvao ga klošarem’. Bandić kaže: ‘Obuzeo me strah, naganjao me ogromnim blindiranim autom. Potražio sam liječničku pomoć’.
Nacional je koncem proteklog tjedna upozoren na jednu vrlo zanimljivu i indikativnu kaznenu prijavu čiji sadržaj otkriva da je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u društvu svog dugogodišnjeg suradnika Roberta Ljutića početkom svibnja doživio krajnje neugodan događaj koji je sve donedavno prešućivao hrvatskoj javnosti. Radi se o kaznenoj prijavi koju je osobno Bandić prije nešto više od dva mjeseca podnio protiv Emila Tedeschog mlađeg, sina istoimenog poznatog hrvatskog poduzetnika Emila Tedeschog, predsjednika Uprave Atlantic Grupe. Bandić je prijavu podnio zbog jednog bizarnog događaja za koji tvrdi da se zbio 11. svibnja u večernjim satima.
Bandić u kaznenoj prijavi navodi da se na području između Ksaverske i Medvedgradske ulice u Zagrebu tada zbio incident u kojem su mu bili ugroženi sigurnost i život te da mu je Tedeschi ničim izazvan verbalno prijetio i omalovažavao ga.
Sve se, prema navodima u kaznenoj prijavi, odvijalo toga dana između 19 i 20 sati. Tedeschi je upravljao crnim terenskim Mercedesom G-klase, registarskih oznaka ZG 2999 HI, Ksaverskom ulicom u smjeru juga. Potom je skrenuo desno u Ulicu Antuna Vrančića u smjeru Medvedgradske te primijetio Milana Bandića. On se nalazio na mjestu suvozača u osobnom automobilu Peugeotu 208, registracijskih oznaka ZG 5736 FU. Radi se o vozilu koje je u vlasništvu Ljerke Ljutić, supruge Bandićeva dugogodišnjeg bliskog suradnika Roberta Ljutića.
Ljutić je tog dana vozio Bandića. Tvrde da su obilazili neke lokacije po gradu. Kada ih je Tedeschi primijetio, njih su dvojica bili zaustavljeni na semaforu u Ulici Antuna Vrančića. Potom je Tedeschi okrenuo svoje vozilo i počeo voziti za njima, ubrzo potom skrenuo je desno u Ulicu Ksaver u smjeru sjevera te ih velikom brzinom pretekao po lijevom traku. Potom je, stoji u prijavi, otvorio prozor suvozača te obojici uputio pogrdne riječi. Bandić u prijavi navodi kako je Tedeschi vozio gotovo 100 km/h, pretekao ih, prestrojio se ispred vozila u kojem su se nalazili te potom vozio lijevo pa desno sprječavajući Ljutića da ga pretekne. Bandić u prijavi navodi da je Tedeschi dvaput pokušao zaustaviti vozilo i izgurati ga s ulice, da je kao sudionik u cestovnom prometu iz obijesti teško kršio propise o sigurnosti prometa, vozio brzinom koja prelazi za 50 km/h dopuštenu brzinu u naseljenom mjestu te time izazvao opasnost za život ili tijelo ljudi, kao i da je time počinio kazneno djelo obijesne vožnje u cestovnom prometu.
‘Gradonačelniku se obratio s riječima “uredi grad klošaru”, te je nastavio vikati… Kad sam skrenuo na Gračansku cestu gradonačelnik je bio vidno uzrujan, te se vidjelo da je u strahu…’, piše Ljutić u izjavi
Bandić je uz osobno potpisanu kaznenu prijavu, koju je, vjerojatno putem opunomoćenog odvjetnika, istodobno uručio Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu i Petoj policijskoj postaji u Zagrebu u Ulici Antuna Bauera 1, priložio i izjavu koju je dan kasnije sastavio Robert Ljutić. Ljutić je izjavu sastavio u službenim prostorijama Gradske uprave Grada Zagreba. On je u toj izjavi opisao kako je on doživio taj događaj. Napisao je, među ostalim, sljedeće:
„…Nakon obilaska centra grada i gornjeg grada, Jurjevskom i Mlinarskom ulicom došli smo do semafora na Zvijezdi sa zapadne strane. Čekajući da se upali zeleno svjetlo iz pravca Mlinova sa naše sjeverne strane prošao je crni džip u pravcu Mlinarske i Medvedgradske ulice. Kad se upalilo zeleno svjetlo skrenuo sam lijevo na ulicu Ksaverska. Odmah nakon skretanja i naše vožnje u pravcu sjevera oko 19.15 sati u retrovizoru sam uočio da nam se velikom brzinom približava isti onaj džip koji je prethodno skrenuo ka Mlinarskoj ulici, te me je pretekao po lijevom traku. Otvorio je prozor suvozača, počeo je ničim izazvan verbalno prijetiti i omalovažavati gradonačelnika, a i mene kao vozača. Gradonačelniku se obratio s riječima ‘uredi grad klošaru’, te je nastavio vikati, nisam čuo točno što i pretekao nas je. Uočio sam da smo se mi kretali dozvoljenom brzinom od 40 km na sat, a isto vozilo kretalo se preko 100 km na sat.
Nakon cca 300 metara vozač vozila ZG 2999 HI naglo je smanjio brzinu i sprječavao pretjecanja koje sam pokušao izvesti iz juga ka sjeveru, dva puta me nasilno pokušao zaustaviti, te zgurati s prometnog traka. Uvidio sam da je bolje nastaviti kretanje iza navedenog vozila do skretanja za Gračansku cestu. Na raskrižju Mihaljevec skrenuo sam desno na Gračansku cestu u pravcu istoka kako bi se udaljio od vozila koje nas je ugrožavalo, dok se vozilo koje nas je ugrožavalo nastavilo kretati u smjeru Mlinova, tj. sjevera. Kada sam skrenuo na Gračansku cestu gradonačelnik je bio vidno uzrujan, te se vidjelo da je u strahu u svezi s ovim događajem. Nastavio sam lagano voziti u smjeru Gračana i pokušao sam smiriti gradonačelnika. Predmetno vozilo ponovo se pojavilo iza mog vozila dojurivši velikom brzinom, te je održavao minimalni razmak. Obzirom da mi se približio na svega par centimetara mislio sam da želi udariti u zadnji dio mog vozila. Tada je gradonačelnik rekao da skrenemo na otvoreno parkiralište restorana Gračanka, što sam i učinio kako bi zaštitio gradonačelnika. Gradonačelnika sam uputio da uđe u restoran dok sam ja ostao na cesti. Vozilo se nakon par minuta opet pojavilo ispred restorana Kamanjo. Najvjerojatnije se prethodno okrenuo kod žičare. Vrativši se iz pravca istoka ponovno se krećući u smjeru Mihaljevca, te je ispred restorana vidno usporio, otvorio prozor i rekao svom suvozaču ili suvozačici ‘ušao je unutra’, te se nastavio kretati u smjeru Mihaljevca. U dogovoru s gradonačelnikom odlučili smo da idemo doma, te obzirom da smo utvrdili da se vozač koji nas je napadao udaljio, nismo zvali policiju. Vozilom je upravljala muška osoba mlađe životne dobi, kraće crne kose, brade stare nekoliko dana i bio je odjeven u crnu majicu kratkih rukava, a pošto sam zapisao registarsku oznaku ZG 2999 HI može se utvrditi čije je vlasništvo. Također radi se o džipu marke Mercedes G klasa, crne boje. Kako je Emil Tedeschi mlađi poznat i javnosti, 100 posto sam ga prepoznao prilikom prvog nasrtaja na moje vozilo.“
Nacional je kontaktirao obje strane koje su sudjelovale u ovom događaju. Bandić je za Nacional o tom događaju rekao sljedeće:
„A što da Vam kažem o tome kako sam se osjećao? Obuzeo me strah. Vjerujem da bi na mom mjestu i Vas obuzeo strah. Sjedio sam u Peugeotu 208, a naganja me ogromni blindirani Mercedes. Sve vrijeme čekali smo hoće li se u nas namjerno zabiti ili neće! Naravno da sam bio uznemiren. Kako zbog toga dvije noći nisam mogao zaspati, potražio sam liječničku pomoć. A kao odgovoran građanin, potom sam se obratio i nadležnim institucijama.“
Nacional se obratio i Emilu Tedeschiju mlađem da se i on izjasni o tom navodnom događaju te je, umjesto njegove izjave, izvor blizak Atlantic Grupi prenio sljedeće: „Točno je da se dogodio incident u prometu. Bila je to jedna uobičajena prometna svađa, kojoj Emil Tedeschi ne bi želio pridavati neko preveliko značenje. On čak ne zna ni tko se nalazio u tom automobilu pa ne bi želio da se taj slučaj, zbog činjenice da mu je obitelj poznata hrvatskoj javnosti, previše medijski dimenzionira.“ Na dodatna pitanja nije bilo nikakvog komentara.
Bandić je sljedećih dana uredno obavljao svoje poslove. Dan nakon incidenta, među ostalim, sa suradnicima je čestitao Dan sestrinstva medicinskim sestrama KB-a Sveti Duh te ih darivao ružama u znak zahvalnosti za trud i požrtvovnost koje su iskazale radeći boreći se s pandemijom bolesti COVID-19.
Dan sestrinstva u cijelome se svijetu obilježava 12. svibnja, na rođendan Florence Nightingale, engleske bolničarke koja je podizanjem higijenskih standarda smanjila smrtnost ranjenika iz Krimskog rata 1850-ih te se zato smatra utemeljiteljicom modernog sestrinstva. Dan kasnije, 13. svibnja, na službenoj Facebook stranici Grada Zagrebe objavio je poruku građanima koju je završio ovako: „…Pozivam vas drage Zagrepčanke i Zagrepčani da i dalje budemo oprezni, da izbjegavamo opasna područja da vodimo računa o tome da je na ulicama brojna građevinska mehanizacija te da se iz haustora i dalje iznose nove količine otpada i šute, a s pojedinih zgrada još uvijek prijeti opasnost. Budimo i dalje odgovorni prema sebi, svome i zdravlju naših najbližih. Budimo i dalje zajedno jer samo tako zacijelit ćemo rane i vratiti sjaj našem gradu, posebno njegovom središtu koje je njegov simbol i njegova neizmjerna vrijednost.“
Sljedeći dan, 14. svibnja, povodom 98. rođendana prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, Izaslanstvo Grada Zagreba na čelu s Bandićem položilo je vijenac i zapalilo svijeću na groblju Mirogoj. Sve to pokazuje da je Bandić nastavio raditi svoj posao. Potom je 15. svibnja zbog opisanog događaja podnio kaznenu prijavu protiv Emila Tedeschog mlađeg.
‘Sjedio sam u Peugeotu 208, a naganja me ogromni blindirani Mercedes. Sve vrijeme čekali smo hoće li se u nas zabiti ili neće! Zbog toga dvije noći nisam mogao spavati…’, kaže Bandić
U medijima se 24-godišnji Emil Tedeschi mlađi posljednjih godina spominjao više puta, uglavnom zbog svog istoimenog oca, poznatog hrvatskog poduzetnika, predsjednika Uprave Atlantic Grupe. O njemu se pisalo i zbog njegovog ljubavnog života. Nedavno se oženio sedamnaest godina starijom Nikom Perenčević, koja iz prvog braka ima troje djece. Ona je kći jednog od intrigantnijih samozatajnih hrvatskih poduzetnika Mihaela Perenčevića pa se o njihovu vjenčanju nešto ekstenzivnije izvještavalo, a znali su se pojaviti zajedno i na nekim košarkaškim utakmicama.
Njegov otac Emil Tedeschi nedavno je u negativnom kontekstu spomenuo Milana Bandića. Bilo je to u rujnu 2019. u prostoru Muzičke akademije, gdje se tada održavala konferencija „Poduzetnički mindset“. Tedeschi je ondje bio jedan od glavnih gostiju i govornika, a u svom je govoru kritizirao i samu Muzičku akademiju, ali i gradonačelnika Bandića.
Tedeschi je tada rekao: „Nažalost, ne mogu se složiti s Duškom Ćurlićem kada kaže da iz ove kuće izlaze predivni glasovi. Bilo je ovdje i lupetanja. Glavni CEO ove kuće predložio je našeg vrlog gradonačelnika za počasnog doktora zagrebačkog sveučilišta, što je totalna katastrofa…“
Ovaj javni istup pokazuje kako Emil Tedeschi nema baš najbolje mišljenje o inicijativi da se Bandiću dodijeli titula počasnog doktora zagrebačkog sveučilišta, a moguće i o Bandiću i njegovu načinu rada.
Politički i poslovni milje koji se smatra bliskim Milanu Bandiću Nacionalu je nedavno izrazio sumnje da Emil Tedeschi stariji na razne načine podupire Bandićevu političku oporbu u Gradu Zagrebu. U tom miljeu sumnjaju da Tedeschi financijski pomaže redatelja Darija Juričana, koji mjesecima ironičnim, ali ubitačnim javnim istupima kritizira Bandića. Jednako tako, sumnjaju da Tedeschi podupire i političku platformu Možemo! Čak i ako bi to bilo točno, bile bi to legitimne aktivnosti Emila Tedeschog, koje bi, doduše, jednim dijelom pomogle razumjeti zašto bi i njegov sin mogao biti negativno raspoložen prema Bandiću. Ali ako bi Bandićevi navodi bili točni, to ne znači da bi to moglo opravdati neprimjereno ponašanje Emila Tedeschog mlađeg u opisanoj incidentnoj situaciji.
Komentari