EKSKLUZIVNO: Zbog ministrice suočene s prijetnjama u aferi Omega Software, uoči najavljene rekonstrukcije Vlade izvor iz vrha HDZ-a tvrdi da će zbog pobune unutar stranke premijer ostati bez većine u Saboru
‘On ne vjeruje nikome, a sada više nitko zbog toga ne vjeruje njemu’, izgovorio je jedan od najistaknutijih ministara i najbližih suradnika Andreja Plenkovića. Pripreme za političku detronizaciju premijera i predsjednika HDZ-a Nacionalovi izvori pripisuju Gordanu Jandrokoviću, Davoru Božinoviću i Ivanu Anušiću
Bude li insistirao na rekonstrukciji Vlade koja bi uključivala smjenu ministrice Nataše Tramišak, Andrej Plenković mogao bi ostati bez većine u Saboru.
Tu šokantnu informaciju Nacionalu je otkrio visoki politički izvor iz HDZ-a, potvrđujući tako da se prvi put nakon 2016., kada je to prije vlastitog političkog potonuća učinio tadašnji predsjednik stranke Tomislav Karamarko, u dijelu HDZ-a opet počinje spominjati mogućnost da dio saborskih zastupnika HDZ-a uskrati povjerenje vlastitoj vladi.
Ta eksplozivna tvrdnja praktički znači da se zbog Nataše Tramišak dio HDZ-a sprema rušiti Andreja Plenkovića, vlastitog premijera i predsjednika stranke. Ali ti su razlozi u biti i puno dublji.
Visoki politički izvor blizak vrhu HDZ-a navodi da je osmero saborskih zastupnika te stranke spremno uskratiti povjerenje vlastitoj vladi predvođenoj Plenkovićem i da bi se to moglo dogoditi zbog slučaja povezanog s Natašom Tramišak. Prema tim navodima već se zna tko su ti saborski zastupnici, a osim toga već su započeli i dodatni razgovori oko raznih političkih scenarija uoči i nakon takvog mogućeg šokantnog poteza.
Izvor Nacionala o tomu je izjavio sljedeće:
„Ako Plenković odluči smijeniti Natašu Tramišak, to neće dobro završiti. Možda te najave nisu istina, a po svim njegovim dosadašnjim javnim istupima i izjavama, Plenković to želi učiniti. Ako je želi smijeniti, a zna da su joj upućene prijetnje, onda Plenković šalje zaista zanimljivu poruku. On time hrvatskoj javnosti poručuje da je spreman dodatno ohrabriti one koji prijete njegovoj ministrici te da će njegova vlada smijeniti tu ministricu, a ne progoniti onog tko joj prijeti. A Plenković jako dobro zna tko je prijetio Nataši Tramišak. I spreman ju je smijeniti iako iza sebe ima rezultate, a s druge strane, ne spominje ministre koji ovoj vladi štete svojim neznanjem ili sumnjama u korupciju i drugi kriminal. Njegovo je pravo sebi birati suradnike, ali svatko se u opisanim okolnostima ima pravo zapitati – pa kakvu to poruku Plenković šalje? Zašto nije smjenjivao Gabrijelu Žalac kada je to trebalo i što ona još uvijek radi u vrhu stranke? Vidjet ćemo kako će u Saboru proći izglasavanje povjerenja potencijalnom nasljedniku Nataše Tramišak odluči li je Plenković smijeniti.“
Isti izvor navodi kako sve navedeno predstavlja zdravorazumske stvari, da se ne radi ni o čijim ambicijama da bez razloga ruši svoju vladu te da takav plan ne postoji.
Međutim, te zdravorazumske stvari najavljuju da bi Plenković mogao ostati bez potpore saborske većine u trenutku kada bi se glasovalo o novim ministrima u Vladi. Ako bi mu glasove uskratilo osmero saborskih zastupnika HDZ-a, došlo bi praktički do pada Vlade. Hrvatskom bi do raspisivanja i održavanja izvanrednih izbora tada upravljala tehnička vlada. Ali je veliko pitanje bi li listu HDZ-a na tim izborima nosio Andrej Plenković. A još prije mjesec dana, neposredno nakon uhićenja ministra Darka Horvata, visoki politički izvor iz HDZ-a najavljivao je da u slučaju izvanrednih izbora premijerski kandidat HDZ-a neće biti Andrej Plenković.
Sve to znači da u HDZ-u istodobno procjenjuju kako bi izlaskom na izvanredne parlamentarne izbore na njima pobijedili i bez Andreja Plenkovića kao premijerskog kandidata. I to prvenstveno zbog lošeg stanja u kojem se već dulje nalazi njihova opozicija.
Sve bi se moglo odigrati i prije no što se to predviđalo u medijima, koji su objavili da se rekonstrukcija Vlade očekuje do ljeta. U ponedjeljak popodne do Nacionala su dospjele tvrdnje da bi se rekonstrukcija Vlade mogla odviti čak i prije Uskrsa. Ali Nacionalov izvor blizak vrhu HDZ-a o tomu kaže:
„Do Uskrsa realno nije moguće provesti rekonstrukciju Vlade. Ali je vrlo vjerojatno da će se odmah nakon Uskrsa to dogoditi.“
A taj bi najavljeni pokušaj rekonstrukcije mogao biti i opsežniji no što se pretpostavlja, jer se nakon uhićenja Darka Horvata počelo predviđati da bi broj bliskih Plenkovićevih suradnika obuhvaćenih istragama mogao biti i znatno širi, i to zbog sadržaja Horvatova mobitela.
O smjeni Nataše Tramišak počelo se prošloga tjedna sve intenzivnije diskutirati putem medija, nakon što je Plenković posljednji razvoj događaja povezan s tvrtkom Omega Software i prijetnjama upućenim Nataši Tramišak, koje je u svom prošlom broju otkrio upravo Nacional, nazvao bizarnim.
Što je izravno nametnulo pitanje uživa li Nataša Tramišak povjerenje premijera Plenkovića. Međutim, raste broj visokih dužnosnika koji počinju propitivati svoje povjerenje u Plenkovića i sve je očitije da Plenković gubi povjerenje dijela svojih stranačkih kolega. Visoki politički izvor blizak vrhu HDZ-a o tomu je za Nacional rekao:
„Ekipa se već neformalno sastaje i diskutira o tomu kako taj plan provesti u djelo. Zapravo se pripremaju za trenutak kada bi sve moglo otići dođavola. Oni smatraju da Plenković više malo što kontrolira te da su razni procesi potpuno izvan njegova utjecaja.“
S druge strane, drugi izvor blizak vrhu HDZ-a navodi kako u slučaju političkih turbulencija i gubitka povjerenja dijela saborskih zastupnika HDZ-a, Plenković zasad može računati na četiri dodatna glasa saborskih zastupnika koji još nisu podržavali HDZ.
„On ne vjeruje nikome, a sada više nitko zbog toga ne vjeruje njemu.“ To je o premijeru Andreju Plenkoviću nedavno ustvrdio jedan od njegovih najbližih suradnika u jednom od neformalnih razgovora s nekolicinom pojedinaca iz samog vrha HDZ-a.
Isti visoki politički izvor blizak vrhu HDZ-a tvrdi kako u vodstvu stranke smatraju da aktualna vlada može izdržati još svega nekoliko mjeseci, a neki te procjene iznose još preciznije i prognoziraju da bi do pada ove vlade moglo doći za dva do tri mjeseca. Dva neovisna izvora bliska HDZ-u navode da se sve izraženije formira novo neformalno savezništvo unutar stranke, i to s jednim ciljem – pripreme za političku detronizaciju Andreja Plenkovića s vrha stranke i Vlade.
U tom kontekstu spominje se političko zbližavanje predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića i župana osječko-baranjskog Ivana Anušića. Oni se spominju kao nova politička osovina koja već neko vrijeme u pozadini artikulira procese s ciljem sve jačeg propitivanja i pozivanja na odgovornost Andreja Plenkovića.
Navodi da sada više u HDZ-u nitko ne vjeruje Plenkoviću, otkrivaju dramatično produbljivanje nepovjerenja u Plenkovićeve liderske sposobnosti i rascjep u vodstvu HDZ-a. Vodstvo stranke zasad službeno još uvijek ne dovodi u pitanje politički autoritet aktualnog premijera i svog stranačkog predsjednika. Međutim, indikativna su upozorenja da bi trebalo istražiti sve aspekte afere s prijetnjama upućenim Nataši Tramišak, a s tom aferom sada počinju izravno povezivati i premijera Andreja Plenkovića. Visoki politički izvor blizak HDZ-u navodi kako je premijer Plenković također vršio pritisak na Natašu Tramišak zbog tvrtke Omega Software. Ako bi se to pokazalo točnim, tada bi se u političkom smislu otkriće te afere također moglo tumačiti kao najnoviji udar i pritisak na samog Plenkovića od dijela HDZ-a nezadovoljnog njegovim vodstvom.
O tome da u vrhu HDZ-a rastu napetosti, ponajbolje svjedoči i nešto što se zbilo nedavno, a što je prošlo gotovo posve nezabilježeno u medijima. Naime, koncem veljače, neposredno nakon uhićenja ministra Darka Horvata, Plenković je na užem kabinetu Vlade razriješio Ivana Anušića iz članstva u Upravnom vijeću Hrvatskih voda, a tom prilikom je s iste pozicije razriješen i utjecajni član HDZ-a iz Zadra i župan zadarske županije Božidar Longin. To se dogodilo neposredno nakon što se Anušić oglušio na Plenkovićev poziv da dođe na konzultacije u Vladu zbog krize izbile nakon Horvatova uhićenja. Tvrdi se da je Anušić tada Plenkoviću poručio neka po tom pitanju radi što hoće te da ga nije briga. Na konzultacijama se tada nije pojavio ni Oleg Butković.
Pa se u kontekst nastalih napetosti svrstava i afera povezana s tvrtkom Omega Software i prijetnjama upućenim Nataši Tramišak. To se u dijelu HDZ-a pripisuje upravo Anušićevu utjecaju na Natašu Tramišak i tumači kao dio kontinuirane proizvodnje pritiska na Plenkovića.
S druge strane, naročito se u dijelu HDZ-a naglašava pitanje zašto Nataša Tramišak nije spomenute prijetnje prvo prijavila policiji i premijeru, nego je sve prvo otkrio Nacional. Tijekom proteklog tjedna Plenković je tu situaciju nazvao bizarnom, a njegova nervozna reakcija potaknula je propitivanja uživa li Nataša Tramišak njegovo povjerenje. Do konca proteklog tjedna napetost je eskalirala do toga da se već u svibnju spominje moguća rekonstrukcija Vlade koja bi zahvatila čak do sedmero ministara i ministrica, među koje se u svjetlu novih okolnosti počelo svrstavati i Natašu Tramišak.
‘Ako Plenković želi smijeniti Tramišak, a zna da su joj upućene prijetnje, on time javnosti poručuje da je spreman dodatno ohrabriti one koji prijete njegovoj ministrici i smijeniti nju, a ne progoniti one koji prijete’
Ona svakako nije Plenkovićeva miljenica, na ministarsku poziciju izabrana je upravo na insistiranje osječkog i slavonskog HDZ-a, i to nakon njihova uspjeha na lokalnim izborima, a njoj bliski izvori navode kako bi je suočenu s pritiscima političkih lobista oko Omega Softwarea „već pojeo mrak“ da ne uživa podršku slavonskog krila stranke.
Nacionalovi politički izvori bliski HDZ-u zasad kao izglednog kandidata za novog predsjednika HDZ-a spominju Gordana Jandrokovića, ali ni to nije posve sigurno. U tom kontekstu još se spominju ministar Oleg Butković i Ivan Anušić, iako je on u više navrata demantirao bilo kakvu ambiciju da napusti Slavoniju.
U slučaju da dođe do prijevremenih izbora, procjenjuje se da bi Anušić ili Butković mogli mobilizirati i one birače HDZ-a koji su se, razočarani politikom dosadašnjih HDZ-ovih garnitura, priklonili bilo Domovinskom pokretu, Mostu ili nekim drugim desnim strankama.
Davor Božinović godinama je slovio kao čovjek od najvećeg povjerenja Andreja Plenkovića. Ali su se oni u posljednje vrijeme, kako se čini, ipak međusobno distancirali. O tomu izvor Nacionala kaže:
„Plenković mu zamjera što mu nije javio za neke aktivnosti policije. A priča se i da mu nije najbolje sjelo to što je Božinović, navodno, svega par dana prije uhićenja Darka Horvata završio u samoizolaciji. Drugim riječima, Plenković sumnja da su razlozi za tu samoizolaciju bili druge naravi. Pa je moguće da je i to razlog što Božinović sve teže dolazi do premijera. Tvrdi se da se u nastojanju da s njime dogovori sastanak, zaustavlja na razini Plenkoviću bliske Tene Mišetić.“
Gordan Jandroković pripadnik je umjerene struje u HDZ-u, percipira ga se, slično kao i Plenkovića, kao političara opće prakse i mogao bi, poput Plenkovića nakon pada Tomislava Karamarka, brojnim interesnim grupacijama unutar stranke poslužiti kao novo umiveno lice umjerenog HDZ-a. Slično kao Plenković na početku svog ključnog političkog uzleta na čelo HDZ-a i Vlade. I to čak i unatoč tomu što Jandrokoviću pripisuju da protežira i štiti kontroverzne ljude poput Ivana Čule, predsjednika Uprave Hrvatske pošte u čijem je mandatu izbio niz dokumentiranih afera. Osim toga, Jandrokovića se povezuje s nekim kontroverznim zbivanjima u Vinogradskoj bolnici, povezanima s izgradnjom novih bolničkih krila sredstvima iz fondova EU-a, te se u tom kontekstu ističu njegovi bliski odnosi s bivšim ravnateljem te bolnice Mariom Zovakom. Nedavno je upao u središte pozornosti kada je intervenirao u jedan sporni slučaj povezan s poslovanjem Državnih nekretnina i još je lagao o prirodi svog odnosa s čovjekom za kojeg je intervenirao.
U nedavnom Nacionalovu istraživanju o preferencijama birača HDZ-a oko toga tko bi trebao biti kandidat stranke za premijera dođe li do prijevremenih izbora, Plenković je dobio podršku 25,8 posto ispitanih, nestranački Zdravko Marić 17,6 posto, Ivan Anušić 5,4 posto, Oleg Butković 4,4 posto, Gordan Jandroković 2,8 posto, a Davor Božinović 1,3 posto.
Prve naznake za to da se u samom vrhu HDZ-a počinje prvi put stvarati ozbiljna opozicija Andreju Plenkoviću, pojavile su se početkom siječnja. Ona se, zbog straha da bi ishod različitih istraga u kombinaciji s mogućom širom društvenom krizom mogao dovesti do pada Vlade i prijevremenih izbora, već tada počela spremati za preuzimanje vođenja stranke. Otkrio je to jedan visokopozicionirani član vodstva HDZ-a, pripadnik jedne od frakcija koje nominalno podržavaju Plenkovića, ali se boje da bi se stvari uskoro mogle oteti kontroli.
Zbog toga je ta grupa HDZ-ovaca između sebe već počela tražiti nekog tko bi, u slučaju najgoreg scenarija, mogao preuzeti Plenkovićevo mjesto. Članovi te grupe, doduše, tada nisu bili za rušenje Plenkovića, ali su kritični prema Plenkoviću zbog načina na koji vodi i stranku i državu. Oni su u siječnju smatrali da Plenković još uvijek može spasiti i sebe i Vladu ako hitno provede rekonstrukciju u resorima s najviše afera i na ta mjesta postavi stručne i kompetentne ljude, a ne poltrone bez iskustva i bilo kakvog pokrića koji će samo njega slijepo slušati.
Nisu zadovoljni Plenkovićevim izjavama da državu žele rušiti oni koji ukazuju na kriminal i afere koje proizvode pripadnici državnog establišmenta, jer im te izjave ne ulijevaju nadu da će se išta popraviti. Po svom već običaju, Plenković tvrdi da su problem oni koji objavljuju informacije o kriminalu umjesto da traži odgovornost i kažnjavanje onih koji ga proizvode.
U to vrijeme, koncem siječnja, kao ključne tri afere navodili su aferu s Gabrijelom Žalac, kupnju borbenih aviona od Francuske i zahtjev Europske komisije za povratom 5,1 milijarde eura koja nije na vrijeme potrošena za obnovu Zagreba nakon potresa. Tome treba pridodati pritisak koji će nastaviti proizvoditi Ured europskog javnog tužitelja, ali i jasan signal američkog predsjednika Joea Bidena koji će u Hrvatskoj imenovati posebnog savjetnika za borbu protiv korupcije. Istovremeno, raste pritisak bivšeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića za raspletanje afere Borg. Zbog toga se ta grupa istovremeno već počela pripremati i za najgori mogući scenarij, a to je pad Plenkovićeve vlade.
Mjesec dana kasnije situacija je dodatno eskalirala uhićenjem Darka Horvata i otvaranjem istraga protiv Josipa Aladrovića i Borisa Miloševića. Plenković je tada već bio izgubio podršku nekih od vodećih ljudi HDZ-a, iako značajan broj ljudi iz šireg vodstva smatra da on još uvijek “drži karte u rukama” i da još uvijek može spasiti i sebe, i Vladu, i HDZ ako pod hitno provede najprije širu rekonstrukciju Vlade, a potom s odgovornih funkcija u ministarstvima i državnim tvrtkama smijeni sve kompromitirane kadrove.
Ako to hitno ne napravi, pitanje je trenutka kada će Vlada pasti, smatraju u vrhu HDZ-a, zabrinuti zbog činjenice da Plenković, izgleda, nije svjestan dubine problema. Najviše ih brine sljedeće:
“Plenković je počeo braniti kriminal, počevši s obranom Gabrijele Žalac, a nastavlja i dan danas.”
Jedan visokopozicionirani i utjecajni HDZ-ovac za Nacional je nakon uhićenja Darka Horvata, bez ikakvih ograda, rekao:
“Po meni, Vlada je već pala! Svi sada samo čekaju tko će biti prvi sljedeći ministar iz ove afere kojeg će USKOK dohvatiti i pritom se spominje Aladrović. Međutim, tu više nije samo pitanje što će biti s Aladrovićem, nego i što će biti s Miloševićem koji je pod sumnjom da je napravio puno veći prekršaj nego Aladrović, ali i što će biti s Banožićem i Ćorićem. Aladrović je, u odnosu na sve njih, osumnjičen za najmanji kriminal, da je pogurao neka dva zapošljavanja. Ali ni Aladrović ni oni nemaju više što raditi u Vladi. Pazite, vi imate zviždačice koje su izravno optužile Banožića i Ćorića, pred kamerama, i to sve ponovile u USKOK-u. Imate ozbiljan e-mail koji optužuje Ćorića za aferu Vjetroelektrane, pitanje je trenutka što će još iz te afere uskrsnuti. Sve je nacrtano. Ćorića i Banožića izravno terete ljudi koji su dali iskaze USKOK-u. Što imamo više čekati, da sad USKOK ponovno donese odluku da ih hapse pa da onda opet imamo presicu protiv DORH-a?”
Plenković nije reagirao na te signale, a u međuvremenu se u javnosti pojavio novi veliki skandal – prijetnje Nataši Tramišak povezane s nastavkom afere zbog koje je već uhićena Gabrijela Žalac te intrigantne reakcije Andreja Plenkovića. Koji je taj veliki skandal nazvao bizarnim.
Takva neobična reakcija produbljuje kontroverzu oko tog slučaja, dijelom i zato što su se pojavile indicije da bi i sam Plenković mogao biti povezan s lobiranjima za tvrtku Omega Software. Kada su ga prošloga tjedna novinari u Bruxellesu izravno upitali uživa li Nataša Tramišak njegovo povjerenje, Plenković je znakovito rekao – vidjet ćemo. Sada slične formulacije sve češće neslužbeno koriste njegovi stranački kolege kada ih pitaju koliko će dugo Plenkovića podržavati na čelu HDZ-a.
REAKCIJA
“U elektroničkoj publikaciji www.nacional.hr 2. travnja 2022. objavljen članak pod naslovom „EKSKLUZIVNO: ‘Ako Plenković smijeni Natašu Tramišak, osmero saborskih zastupnika HDZ-a glasat će protiv takve rekonstrukcije i tako srušiti i premijera i Vladu’“ i podnaslova „EKSKLUZIVNO: Zbog ministrice suočene s prijetnjama u aferi Omega Software, uoči najavljene rekonstrukcije Vlade izvor iz vrha HDZ-a tvrdi da će zbog pobune unutar stranke premijer ostati bez većine u Saboru“ u kojem su iznesene netočne informacije kojima se nanosi šteta društvu Omega Software d.o.o.
Ističemo da ne postoji „afera Omega Software“ kao što se to u naslovu tvrdi.
Društvo Omega Software d.o.o., njegovi zaposlenici, a niti tko treći u njegovo ime nisu radili pritisak bilo koje vrste prema ikome, a kamoli prijetili ikome, osobito ne ministrici Nataši Tramišak te ujedno oštro opovrgava takve navode kao neistine. Isto tako Omega Software d.o.o. nikada nije angažirala osobe koje se spominju ili bilo koje druge osobe da posreduju, urgiraju ili na bilo koji drugi način utječu kod bilo kojeg člana Vlade RH, ministrice Nataše Tramišak ili bilo koje druge osobe ili institucije.
Omega Software d.o.o.”
Komentari