Investitor Danko Končar idealno je spojio istarske turističke potencijale – gostima u svojoj marini Polesani, gdje otvara i luskuzni hotel, nudi vrhunska i nagrađivana vina iz svoje Vinarije Capo u Fernetićima, gdje će se moći i prespavati
Bilo da sjedite na terasi novouređenog restorana u marini Polesani u Puli i meditirate u pogledu na pulski zaljev i Brijune ili odlučite istraživati istarsku unutrašnjost pa se zaputite u malo mjesto Fernetići nedaleko Brtonigle, naći ćete jednu zanimljivu poveznicu – i na jednoj i na drugoj adresi pronaći ćete idilična vina Vinarije Capo. Tu malu istarsku vinariju prije nekoliko je godina otkrio poduzetnik Danko Končar koji je razvijajući svoju viziju spoja nautičkog i hotelijerskog turizma odlučio investirati i u razvoj te vinarije koja, pod vodstvom jednog od najboljih istarskih enologa Elvisa Visintina, proizvodi i nudi ekskluzivna istarska vina u limitiranim količinama.
Moćno crno vino Taurus i bijelo desertno vino Dolce od prosušenog grožđa neka su od najreprezentativnijih vina iz kolekcije Capo, uz naravno glavno vino Malvaziju istarsku.
Taurus je cuvée Cabernet Sauvignona i Cabernet Franca. Njegovim mirisom dominiraju voćne arome bobičastog voća i suhih šljiva, a sve je zaokruženo začinskim aromama trave i sijena te naznakama čokolade. Svojom opojnošću podsjeća na strastveni cjelov koji nikad nećete zaboraviti. Naziv Taurus dolazi od latinske riječi za horoskopski znak Bik, a u kolekciji Vinarije Capo nalaze se i vina nazvana po horoskopskim znakovima Cabernet Franc Aries, Malvazija Virgo, Sauvignon Sagittarius i Chardonnay Libra. Pinot Sivi je vino za koje Visintin kaže da će vas odvesti od trsa do zvijezda, Sauvignon Sagittarius dočarava duh francuskih dvoraca, Malvazija Virgo istarski hedonizam, a Chardonnay Libra ljubav na prvi pogled – u ovom slučaju prvu kap.
Dolce je pak vino inspirirano Napoleonom Bonaparteom koje se proizvodi po starinskoj recepturi. Danko Končar osobno je sudjelovao u osmišljavanju tog vina, inspiriran vinom Klein Constantia koje je otkrio u Južnoj Africi. To je sorta vina nastala iz izumrle loze kakvu je pio Napoleon Bonaparte dok je bio u progonstvu na otoku Sveta Helena, a ta je loza ponovno zaživjela prije sto godina. Tehnologiju prosušivanja koja se koristila za proizvodnju tog vina Končar je primijenio na Muškatu Žutom i dobio najtraženiji proizvod Vinarije Capo, fantastično vino u čijoj se esenciji nalaze agrumi, egzotično voće, ružine latice i cvijet bagrema, stvarajući rapsodiju okusa i harmoničnu igru svježine i topline, slatkoće i mineralnosti.
Vino Dolce osvojilo je nekoliko nagrada, a 2021. na najpoznatijoj hrvatskoj izložbi vina – Vinistri bilo je jedno od najbolje ocijenjenih vina te je osvojilo Veliku zlatnu medalju. Po tom je vinu vinarija Capo prepoznata ne samo u Istri, već i izvan granica Hrvatske. Međutim, riječ je o vinu koje se proizvodi u malim količinama i trenutno se nudi isključivo u restoranu u marini Polesani. Taurus se pak može pronaći i u zagrebačkom restoranu Takenoko.
Glavni enolog vinarije Capo Elvis Visintin kaže da su upravo zahvaljujući vinu Taurus uvršteni na vinske karte prestižnih hrvatskih restorana i postali poznati i izvan granica Hrvatske. Nakon upravo završene berbe malvazije istarske, chardonnaya, pinota sivog i pinota crnog, preostala im je još samo berba muškata žutog. U vlastitim vinogradima koji se prostiru na oko 7,5 hektara uzgajaju čak devet sorti grožđa, ali kako je dio vinograda prije nekoliko godina obnovljen, na nekima od njih pravi urod i to caberneta sauvignona, caberneta franca, merlota i terana očekuje se tek iduće jeseni.
Najsnažniji brendovi vinarije su crno vino Taurus i muškat žuti Dolce inspiriran Napoleonom Bonaparteom, a i Malvazija istarska ima već niz nagrada
Do tada bi već trebali biti realizirani i planovi za proširenje vinarije koja će nuditi i ekskluzivne smještajne kapacitete, a Danko Končar ističe da pokušavaju dobiti i bitku za izgradnju novog podruma – koja ovisi o ucrtavanju pristupne ceste u prostorne planove.
Vinarija Capo čak i u toj viziji proširenja zadržat će svoj ekskluzivni karakter za manje grupe gostiju. Uostalom, trenutno je degustaciju vina u njihovu podrumu moguće organizirati za maksimalno 12 gostiju. Kvaliteta, a me masovnost, njihova je filozofija. Tako će ostati i kad je riječ o količinama proizvedenog vina. Iako vina izvoze i u Njemačku i u Poljsku, a donedavno su imali isporuku i u jednu ekskluzivnu rusku vinoteku, riječ je o količinama koje se izvoze uglavnom za ekskluzivne restorane i vinoteke. Takav će se pristup i zadržati, a Danka Končara iznimno veseli da će se njegova vina naći i na vinskoj karti novog hotela Mon Luxury Heritage koji se nalazi u sklopu marine Polesane u Puli, a iduće godine otvorit će vrata prvim gostima. Uz ta će vina njihovi gosti dok gledaju prema pučini moći doživjeti punu snagu istarskog kontinenta.
Komentari