Ekonomski analitičar Andrej Grubišić osvrnuo se u srijedu na najavljeni porez na nekretnine.
Poručio je kako se protivi uvođenju tog poreza te je naveo i razloge.
‘Žele nahraniti rastuću državnu potrošnju’
“Protiv sam, razlozi su brojni. Jedno od prirodnih prava je pravo na privatnu imovinu i slobodno raspolaganje privatnom imovinom sve dok drugima ne zabranjujete isto pravo i dok drugima ne nanosite štetu. Ne postoji nijedna zemlja srednje visokog ili visokog dohotka koja ima porez na nekretnine, a da građani tvrde da je stanovanje postalo priuštivije. Razlozi uvođenja poreza na nekretnine u pojedinim zemljama su bili širenje porezne baze kako bi se mogla hraniti rastuća državna potrošnja”, kazao je u razgovoru za N1.
“Trebalo bi napraviti sljedeću stvar: ne uvoditi porez na nekretnine i reducirati nominalni proračun u naredne četiri godine po recimo milijardu i pol, dvije milijarde eura godišnje, kako bi to u četiri godine palo za šest ili sedam milijardu eura. Jedino što ćete morati naći interesne skupine koje su nakačene na taj državni proračun i s njim povezane, biznise, osobe itd. Morat ćete im objasniti da nemaju više pravo na ono što su naučili, a kada ti novci ostanu ljudima u džepu, onda će odlučiti gdje će i pod kojima uvjetima kupovati stanove”, dodao je.
‘Navodna masovna pojava praznih nekretnina nije dobro analizirana’
Grubišić je objasnio i što bi se moglo dogoditi uvođenjem poreza na nekretnine.
“Na Njuškalu imate 50-ak tisuća stanova i 50-ak tisuća kuća koje se prodaju. Kada gledate što se događa na tržištu, nije da nema ponude, ali dobar dio tih nekretnina ne ispunjava želje i prohtjeve onih koji bi htjeli kupiti nekretninu, ali to je realnost. Mi ćemo se dovesti u situaciju da navodna masovna pojava praznih nekretnina nije dobro analizirana, gdje su te nekretnine?”, zapitao se.
‘Stanovanje neće biti priuštivije, a niži slojevi bit će frustrirani novim porezom’
“Mogli bismo završiti na sljedećem: srednji sloj i srednji viši sloj i visoki sloj će vjerojatno platiti porez na nekretnine jer neće imati izbora i s vremenom će se na njega naviknuti, kao i na brojne druge poreze. Srednji niži sloj i niži sloj koji ima nekretnine koje je dobio u nasljeđe, a koje nisu u funkciji, koje je stekao na ovaj ili na onaj način, njih će taj porez isfrustrirati, ali će im biti i ekonomski teret. Ne vjerujem u bajke da će život bit bolji tako što ću ja natjerati kamermana da meni kao državnom birokratu plaća porez na svoju imovinu. Vaš život bi mogao biti bolji da se ja koji imam arbitrarnu moć odričem svog djela kolača i prepuštam te novce vama, a onda vi na tržištu vidite što ćete napraviti”, pojasnio je.
Grubišić je istaknuo da se ovakvim porezom sigurno neće riješiti pitanje pravednosti.
“Na kraju ćemo završiti s dodatnim porezom i neće se stanovanje učiniti priuštivijim, kao što netko pokušava reći, bez značajnog poreznog rasterećenja”, ocijenio je.
‘Politika je pogoršala stanje na tržištu nekretnina’
Komentirao je i cijene nekretnina.
“Velik dio nepriuštivosti proizlazi iz toga što se u mnogo čemu država petlja u tržište. Država konzumira 50 posto onoga što kreira tržište i onda to raspoređuje na način kako smatra da treba. Ta ista država je uvela APN, potpuni je konsenzus da je APN pogoršao stanje s cijenama nekretnina. APN je imao potpuni suprotan efekt od onoga što je trebao postići. Nitko od nas ne zna što je najbolje za druge ljude s obzirom na njihove preferencije i stanje života”, poručio je.
“Treba biti ponizan, što bi rekao izbornik Zlatko Dalić, a ne ohol i tvrditi da znate koje će biti sve reperkusije. Što ako bude drugačije? Ako budu loše kao što je bilo s APN-om?”, zaključio je za N1.
Komentari