Iva Tomić, glavna ekonomistica HUP-a, za N1 je rekla da se ne slaže s premijerom Andrejem Plenkovićem kad kaže da problem gomilanja milijardi kuna duga veledrogerija nije sistemska greška.
“Kao što vidimo, to je jedan dugoročni problem. Nije se to dogodilo preko noći i nije se dogodilo samo zato što je koronakriza. Ako je nešto dugoročno ugrađeno u sustav, onda to možemo okarakterizirati kao sustavnu ili sistemsku grešku”, objasnila je Tomić.
Reforma zdravstva nužna još prije deset godina
Reforma zdravstva je nužna, dodala je.
“Bilo je nužno i prije pet godina i prije deset. Nažalost, ona se nije ostvarila. Sve što se tu napravilo bilo je povećanje stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje, pa smo premještali taj resor iz riznice u proračun”, rekla je.
Troškovi se, kaže, moraju održavati racionalnima, a tu nailazimo na više problema.
“Prvi je problem upravljanja od vrha, znači od ministarstva. Drugi problem je dio vezan uz ostatak gospodarstva. Mi možemo povećavati stopu doprinosa u beskonačnost. Međutim, sa stopom zaposlenosti na tržištu rada koja je među najnižima u EU, ne možemo računati da će priljev tih sredstava značajnije rasti”, iznijela je ekonomistica.
Za početak je neophodno pronaći kratkoročno rješenje, kako bi se riješio postojeći dug koji samo raste, kazala je.
“Dijelom to jest povezano uz Covid krizu, ali bi se dodatni dug stvorio i bez nje, jer su lijekovi potrebni i drugim pacijentima”, istaknula je.
Stoga, kako se više ne bi gomilali novi dugovi, smatra Tomić, morao bi se reformirati zdravstveni sustav. No, to nije samo medicinski problem, odnosno problem zdravstva, nego i ekonomski problem, zato što je riječ o neracionalnoj potrošnji, koju treba racionalizirati, tako da sačuvamo zdravstveni i socijalni aspekt, da omogućimo građanima zdravstvenu skrb i dostupnost potrebnih lijekova, iznijela je.
“Tko ne glasa za Plan, ne voli Hrvatsku”
Potom se osvrnula na to što je danas u Saboru na Odboru za financije predsjednica tog odbora, HDZ-ova zastupnica Grozdana Perić, kritičare prijedloga Nacionalnog plana oporavka i otpornosti optužila da “ne vole Hrvatsku”.
“Raspravljali smo o dokumentu, vrlo važnom u ovom trenutku”, opisala je Tomić okolnosti u kojima se dogodio incident.
“Tek njegov sažetak je dan na uvid javnosti. Raspravljalo se na odboru u Saboru, došlo je do nekih kritika, do prijedloga da u neke stvari trebale biti drugačije i proceduralno i sadržajno, i onda je gospođa Perić na neki način to shvatila, ne znam kako niti zašto, kao uvredu državi”.
Što se tiče spomenutog Plana, odnosno o sredstava iz EU-a, kazala je da nije najbolji način ići ulaganjem samo 30 posto u privatni sektor, kako je rekao premijer.
“Kad radite sufinanciranje iz EU sredstava za privatni sektor, to može biti samo određeni postotak. Mi smo u HUP-u pripremili neke projekte u iznosu od 23 milijarde kuna, koje bi trebale biti financirane iz EU sredstava. A to za sobom povlači još 35 milijardi kuna koje privatni sektor mora dodati sam. Možete zamisliti što bi to značilo po zapošljavanje i gospodarski rast”.
Istaknula je da je tu riječ o tranziciji ekonomije u zelenu i digitalnu ekonomiju, što mnogi poslovni subjekti nisu u stanju sami izgurati.
Komentari