Državni zavod za statistiku u utorak je objavio da je inflacija u lipnju bila 2,4 posto, što je najniža stopa u zadnje tri godine.
“Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni u lipnju 2024. u odnosu na lipanj 2023. u prosjeku su više za 2,4 posto, dok su u odnosu na svibanj, prema prvoj procjeni ostale na istoj razini”, naveli su iz DZS-a.
Podaci DZS-a i Eurostata se razlikuju. Tako je, prema Eurostatu, prva procjena za harmonizirani indeks potrošačkih cijena u europodručju za lipanj, pokazuje da je godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj u lipnju iznosila 3,4 posto.
Profesor na splitskom Ekonomskom fakultetu Željko Garača u Dnevniku N1 televizije rekao je: “Percepcija inflacije je i inače veliki problem. Moram se držati službenih podataka i oni su ohrabrujući. Uvijek ostaje prostor za spekulaciju, jesu li podaci točni ili se radi o manipulaciji. Toga će uvijek biti, ali tih se podataka treba držati kao relevantnima”.
Dodao je da je službena inflacija prosjek prosjeka. “Svako kućanstvo ima neku vlastitu inflaciju, ovisno o strukturi njegove potrošnje. Također, teško je na standardu osjetiti poboljšanje od jedan ili dva posto. Ključan mi je pokazatelj da imamo rast realnih plaća jer bez obzira na inflaciju, situacija bi trebala biti bolja. Kad se to poveže s rastom BDP-a, onda svi pokazatelji govore da idemo u drugom smjeru. To što još uvijek zaostajemo za prosjekom EU-a znači da se moramo svi skupa više potruditi“, pojasnio je Garača za N1.
LJETNI CJENOVNI UDAR U špici sezone dodatno će poskupjeti hrana. Evo što nas čeka i zašto…
Poboljšanja, kaže, nećemo osjetiti jer se povećanje blagostanja od dva posto – ne osjeti. Kako će na stopu inflacije utjecati povećanje cijene goriva, ali i nevremena koja utječu na poljoprivredu? “Vladine mjere su imale antinflacijski i inflacijski učinak, ali ukupni je učinak povoljan. Pitanje nevremena je jedno i to će doprinijeti BDP-u, reći će cinici. No, ako promatrate strukturu postojeće inflacije, unutar nje cijene goriva i energenata podložni su inflaciji. Sve skupa može rezultirati povećanjem ukupne inflacije”, istaknuo je Garača.
Turistička sezona sigurno utječe na tržišta, pogotovo u jadranskim regijama. “Prije svega preko cijena turističkih usluga, gdje je već u ovoj inflaciji za lipanj vidljivo da su daleko iznad prosječne stope inflacije. Moja osobna percepcija je da su kroz lipanj cijene ugostiteljskih usluga išle i do 30 posto gore. No, turista je više nego lani pa kukati na to povećanje cijena nije dobro. Dobro je uzeti što više novca pa neka poduzetnici zarade i od toga bi svima moglo biti bolje”, rekao je.
Premijer Andrej Plenković u utorak je apelirao da se cijene ne napuhuju. “Mislim da ga neće slušati, slijedit će neki svoj poslovni instinkt i pipati puls tržišta. Ako im promet počne padati, cijene će sniziti, kao prošle godine. U tržišnoj ekonomiji apeli na poduzetnike ne znače puno, ali politički gledano je to oportuni potez, u kojem se želi ostaviti dojam kao da se Vlada trudi. Ionako će sve velikim dijelom plaćati stranci”, zaključio je Željko Garača.
Komentari