Europski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) ocijenio je, nakon brzog širenja zaraze u Italiji u kojoj su preminule četiri osobe, da je na području Europe rizik od zaraze novim koronavirusom “nizak do umjeren”.
Vjerojatnost za daljnje širenje na području EU-a, eurozone i Velike Britanije je nizak, no širenje se ne može isključiti zbog mnogih nesigurnih čimbenika, objavio je centar u svojoj procjeni rizika u nedjelju navečer.
Zbog prisutnosti virusa u nekoliko zemalja izvan Europe sada su veći izgledi da će putnici iz drugih zemalja osim Kine donijeti virus u Europu, navodi ECDC, europska agencija sa sjedištem u Solni pokraj Stockholma.
Ravnateljica ECDC-a Andrea Ammon kaže da se sljedećih dana očekuje još slučajeva koronavirusa u Italiji te moguće u drugim dijelovima EU-a.
Broj zaraženih osoba u Italiji je snažno porastao tijekom vikenda i sada ih je više od 150, a preminule su četiri osobe. Najveći dio zaraženih je u regijama Lombardiji (112) i Venetu (22) u kojima živi deset odnosno pet milijuna ljudi i snažna su industrijska središta, prenosi ANSA.
U Lombardiji su preminule tri osobe, u Venetu jedna.
Sve preminule osobe starije su dobi, dvije žene i dva muškarca. Prvi je preminuo 78-godišnji muškarac iz okolice Padove 21. veljače, zatim je 77-godišnjakinja pronađena mrtva u svom domu 22. veljače u Casalpusterlengu. Treća je onkološka bolesnica koja je bila hospitalizirana u u bolnici u Cremi. Četvrta osoba je muškarac (84) koji je preminuo u bolnici u Bergamu u nedjelju navečer, objavio je u ponedjeljak Corriere della Sera.
U Italiji na snazi sve više mjera ograničavanja širenja virusa
Šef civilne zaštite Angelo Borrelli kazao je da je ukupno 24 zaraženih u kritičnom stanju i svi su na jedinicama intenzivne njege. Kazao je kako bi se u slučaju da se pojave daljnje potrebe za karantenom aktiviralo oko pet tisuća mjesta u vojarnama a prema potrebi angažirat će se i hotelski kapaciteti na sjeveru italije.
Premijer Giuseppe Conte isključio je u subotu mogućnost vraćanja graničnih kontrola prema susjednim europskim zemljama.
Vlasti još uvijek tragaju za nultim pacijentom koji je donio virus na sjever Italije i prenio ga na prvu poznatu žrtvu, 38-godišnjeg muškarca koji je hospitaliziran.
U Lombardiji nema nastave, zavoreni su muzeji, ne održavaju se mise. Vrata je turistima zatvorila i milanska katedrala, a operna kuća La Scala otkazala je predstave. Nema noćnog života iza 18 sati i ne rade ni noćni barovi i diskoteke, teretane.
U Milanu se u ponedjeljak vidjela rijetka slika – poluprazna sredstva javnog prijevoza, piše Ansa.
U tom gradu, u kojemu je u tijeku tjedan mode, dio modnih revija poput one Giorgia Armanija održan je u nedjelju bez publike uz video prijenos. Kinopredstave su otkazane, zavoreni su barovi i klubovi no restorani još rade.
U nekim dijelovima sjevera zemlje sveučilišta su otkazala nastavu. Tvtke su pozvane da organiziraju rasd zaposlenika od kuće .
Sjever zemlje stavljen je pod karantenu kako bi se usporilo napredovanje virusa covid-19.
Deset naselja u Lombardiji i jedno u Venetu, u kojima živi oko 50 tisuća stanovnika, policija je ovog vikenda obuhvatila mjerama izolacije koje uključuju policijske kontrolne točke, njih 43, kako bi se kontrolirao ulazak i izkazak stanovnika.
Za one koji prekrše mjere izolacije predviđena je kazna do tri mjeseca zatvora i novčana kazna do 200 eura.
Trgovine su u dvije najpogođenije regije i dalje otvorene a stanovnici izoliranih naselja žale se na nestašice te prenose kako se ograničeni brojevi kupaca puštaju u supermarkete koji se otvaraju na nekoliko sati.
Iza 18 sati ne radi kafići i noćni klubovi. Te mjere bit će na snazi do 1. ožujka.
“Ako se situacija pogorša mogle bi se poduzeti i drstičnije i snažnije mjere”, kaže guverner Lombardije Attilio Fontana po uzoru na one koje su u Kini usvojene u Wuhanu.
Predsjednik Veneta Luca Zaia potpisao je uredbu o zabrani održavanja javnih događanja i nastave te zatvaranju muzeja do 1. ožujka. Venecijanski karneval u ponoć je stavio ključ u bravu.
“To je najozbiljnija mjera koju sam ikad poduzeo. Molimo građane za razumijevanje”, rekao je Zaia.
Slične mjere su uvedene u Pijemontu, Furlaniji Julijskoj krajini, Trentinu Alto Adigeu, gdje su registrirana prva tri pozitivna slučaja, i Liguriji.
U regiji Emilia-Romagna ima 9 zaraženih.
Trst bez noćnog života, karnevala, zatvorene škole, muzeji
U Furlaniji Julijskoj krajini, odlukom guvernera te pokrajine Massimiliana Fedrige i ministra zdravlja Roberta Speranze, od ponedjeljka su do 1. ožujka zatvorene sve škole i sveučilišta te otkazane sve javne manifestacije na otvorenom i zatvorenom prostoru te sporski i vjerski događaji a zatvoreni su i noćni klubovi.
Odlukom kriznog stožera sa sjedištem u Palmanovi zatvoreni su i muzeji. Furlanija Julijska krajina u subotu proglasila izvanredno stanje zbog prijetnje koronavirusa.
U toj regiji, najbližoj Hrvatskoj nema zabilježenih slučajeva koronavirusa a 20 sumnjivih slučajeva je pod stalnom kontrolom, objavio je stožer.
U slučaju potrebe za izolacijom zaraženih određena su dva centra u – blizini Trsta i Udina.
Lokalne vlasti planiraju i dnevnu dezinfekciju sredstava javnog prijevoza.
Općina Trst otkazala je nastavu do 1. ožujka, kao i sve događaje na otvorenom i zatvorenom, rekreacijske, sportske i vjerske. U gradu nema noćnog života, zatvaraju se muzeji i knjižnice, a otkazana je i karnevalska povorka planirana za utorak, 25. veljače.
Komentari