EBRD i UNWTO pomažu hrvatskom turizmu

Autor:

mic-vis.eu

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) najavila je u petak suradnju s agencijom Ujedinjenih naroda za turizam (UNWTO) radi hitne pomoći turizmu u vrijeme koronakrize, a u ciljanoj je skupini zemalja-primateljica i Hrvatska.

EBRD se ove i iduće godine namjerava usredotočiti na pomoć regijama u kojima posluje u suzbijanju ekonomskih posljedica pandemije koronavirusa.

Očekuju da će ulaganja u mjere podrške dosegnuti do 21 milijarde eura i obuhvatiti sve sektore gospodarstva, uključujući turizam i ugostiteljstvo koji su posebno pogođeni krizom Covid-19, navodi se u petak u priopćenju EBRD-a.

Prema analizi Svjetske organizacije za turizam Ujedinjenih naroda (UNWTO), sva su svjetska odredišta zbog pandemije Covida-19 ograničila putovanja, a rezultat je situacija bez presedana.

Iako su neka odredišta u međuvremenu počela ublažavati ograničenja, kriza ni izdaleka nije završila, ističu u EBRD-u, podsjećajući da je ‘zaključavanje’ dovelo do velikog pada međunarodnih turističkih dolazaka.

Stoga je EBRD u suradnji s UNWTO-om odlučio poduzeti hitne mjere kako bi potaknuli oporavak turističkog sektora u 38 gospodarstava u koja banka ulaže.

“Podrška je trenutno predviđena za brojne zemlje, uključujući Albaniju, Armeniju, Hrvatsku, Egipat, Gruziju, Grčku, Jordan, Libanon, Crnu Goru, Maroko, Tunis, Tursku i Uzbekistan”, navodi se u priopćenju EBRD-a.

Model je UNWTO-ov paket tehničke podrške za oporavak turizma koji se bazira na gospodarskom oporavku, marketingu i promociji te na jačanju institucija i izgradnji otpornosti.

Podrška EBRD-a i UNWTO-a uključivat će mjerenje utjecaja Covida-19, planove oporavka s poticajima za oživljavanje turističkog sektora i protokole čiji je cilj viša razina sigurnosti i higijene za turiste i zaposlene.

Obuhvaćat će i marketing mjera koje mogu potaknuti turističku potražnju, izgradnju kapaciteta za turističke dužnosnike i tečajeve koji bi trebali pomoći tvrtkama u usvajanju novih protokola.

“Ključni element je očuvanje ljudskog kapitala, te prilagodba i jačanje inkluzije”, naglašava se u priopćenju.

U EBRD-u podsjećaju da je UNWTO njihov dugogodišnji partner s kojim su potpisali prvi memorandum o razumijevanju 2015 godine, a obnovili ga 2019.

OZNAKE: Hrvatska, ECB, unwto, covid-19

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.