EBRD i japansko veleposlanstvo o urbanoj obnovi Petrinje, a Medved provjerio njezinu sigurnost od poplave

Autor:

04.10.2022., Petrinja - Obilazak radova na cjelovitoj obnovi zgrade Interpretacijskog centra bastine Banovine. Ukupna vrijednost radova je 7.408.326,59 kn. Operaciju je financirala Europska unija iz Fonda solidarnosti Europske unije. Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

U organizaciji Ureda Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Hrvatskoj i Veleposlanstva Japana u utorak je u Petrinji održan prvi sastanak za projekt “Urbana obnova grada Petrinje nakon potresa – usluge strateške podrške – Buliding Back Better” .

Projekt financira japanska Vlada preko Fonda za suradnju Japana i EBRD-a.

Otpravnik poslova Veleposlanstva Japana Tatsuyuki Ueda rekao je na sastanku da je veliko je zadovoljstvo biti dio projektnog tima kojemu je cilj poduprijeti obnovu poslije potresa i urbano oživljavanje grada Petrinje.

“Kao što znate, Japan je potresima najviše oštećena zemlja u svijetu, stoga nam je drago da s drugim zemljama možemo podijeliti svoja iskustva u smanjenju šteta od katastrofa, poslijepotresnoj obnovi i protupotresnoj gradnji”, rekao je Ueda.

Na potpori projektu, Japanu, jednom od najvećih donatora EBRD-a  zahvalila je direktorica ureda te banke u Hrvatskoj Victoria Zinchuk.

„Veselimo se poslu koji nas čeka u iduće dvije godine, nadamo se da ćemo ga završiti i u kraćem roku“, rekla je Zinchuk.

Petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes istaknula je da je ono što je zaista potrebno, uza svu ostalu pomoć koja je dosad stigla, “snažni, jaki partneri poput EBRD-a” te japanska Vlada koja ima i velika iskustva i resurse.

“Kada govorimo o civilnim udrugama, također trebamo pomoć jer, osim gospodarstva koje trebamo razviti na ovom području, a trebamo nove gospodarske zone, trebamo i puno dodatnih sadržaja za mlade kako bismo ih zadržali na ovom području“, rekla je Komes.

Projekt „Urbana obnova grada Petrinje nakon potresa – usluge strateške podrške – Buliding Back Better“ na sastanku je u ime EBRD-a predstavila operativna voditeljica projekta Ivana Miličić.

Projektom će se pružiti potpora gradskoj upravi Petrinje u implementaciji mjera obnove poslije potresa i oporavka te u razmatranju mogućnosti koje bi se otvorile za integraciju ukrajinskih izbjeglica na potresom pogođenom području.

Opći cilj projekta jest utvrditi najbolju praksu i mogućnosti urbane obnove nakon potresa, integrirati međunarodne primjere obnove nakon potresa i angažman zajednice koji će se primijeniti u pilot-projektu u Petrinji.

EBRD provodi taj projekt uz pomoć vanjskih konzultanata.

Potpredsjednik Vlade Medved u Petrinji: Opasnosti za grad više nema

Osim projekta, na uvodnom sastanku predstavili su se i konzultanti uključeni u projekt: Urbanex, lokalni tim za strateško urbano planiranje, Zaklada Solidarna kao predstavnici civilnog društva i KCAP, međunarodni tim za urbanu obnovu. Rok za provedbu projekta je dvije godine, počevši od prosinca 2022.

Budući da je najviši vodeni val Kupe od 930 centimetara prošao kroz Petrinju, opasnosti od poplava za taj grad više nema i on je siguran, u što se u utorak obilaskom desne obale na lokaciji Krnici uvjerio i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

Nakon sjednice županijskog Stožera civilne zaštite u Petrinji, potpredsjednik Medved obišao je desnu obale Kupe na lokaciji Krnici u nazočnosti članova tog stožera i njegova predsjednika Ivana Celjaka, generalnog direktora Hrvatskih voda Zorana Đurokovića, predstavnika Hrvatske vojske, petrinjske gradonačelnice Magdalene Komes. Tom prigodom zahvalio je svim sastavnicama domovinske sigurnosti koje su već treći dan angažirane na izgradnji nasipa.

“Još u subotu smo u sedam županija imali izlijevanje rijeka i poplave, a u Sisačko-moslavačkoj županiji je bilo najteže. Svjesni da su nasipi, čak na 18 mjesta, bili oštećeni u potresu, direktor je na tri važne lokacije u Petrinji organizirao obranu od poplava. Najvažnija je bila ova na Krnici. Na toj je lokaciji uspostavljena druga linija obrane”, rekao je Medved i dodao da  sutra treba biti na oprezu kako bi se reagiralo “ako bilo gdje dođe do popuštanja”.

Istaknuo je kako je zaštita box-barijerama napravljena za razinu 950 centimetara, a najviši vodostaj bio je 930 centimetara. Iako se porast vodostaja više ne očekuje, sve su službe pripravne za moguće popuštanje zaštite. Kako je rekao ministar Medved, u obrani je angažirano više od 500 pripadnika Hrvatske vojske, Hrvatskih voda, Vatrogasne zajednice, HGSS-a, MUP-a, ravnateljstva Civilne zaštite te pri svakoj opasnosti mogu odmah reagirati.

Podsjetio je kako 2022. i  2023. godine Hrvatske vode na tom području investiraju 550 milijuna kuna.

“U sklopu sanacije šteta od potresa, bilo je nužno sanirati i oštećene nasipe. Tom se poslu pristupilo u sekcijama kako bi se lakše, u slučaju potrebe, organizirala zaštita, što se sada pokazalo ispravnim”, rekao je Tomo Medved.

Na kraju je dodao kako se u idućih nekoliko dana na tom području ne očekuje povećanje vodostaja, a stanje se prati nizvodno od Jasenovca.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.