EBOLA Godinu dana nakon infekcije, troje od četvero preživjelih osjeća tegobe

Autor:

epa05234906 Professor Robert Steffen, (L), Vice Chair of IHR Emergency Committee regarding Ebola, China's Margaret Chan, (C), General Director of the World Health Organization, WHO, and Bruce Aylward, (R), Executive Director ai of WHO and Health Emergencies Director-General's Special Representative for the Ebola Response, inform the media after The International Health Regulations Emergency Committee on Ebola, during a press conference, at the World Health Organization (WHO) headquarters in Geneva, Switzerland, 29 March 2016. The WHO reports that Ebola transmission in West Africa no longer constitutes an extraordinary event, that the risk of international spread is now low, and that countries currently have the capacity to respond rapidly to new virus emergences. Accordingly, in the Committee’s view the Ebola situation in West Africa no longer constitutes a Public Health Emergency of International Concern and the Temporary Recommendations adopted in response should now be terminated.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

Godinu dana nakon izlaska iz bolnice, troje od četvero pacijenata koji su preživjeli ebolu imaju zdravstvenih tegoba, a 18 posto ih ima problema s vidom, pa i težih koji se mogu završiti potpunom sljepoćom, zaključak je sveobuhvatne studije o posljedicama nakon preboljenja ebole u Gvineji.

Studija, objavljena u subotu u medicinskom časopisu The Lancet Infectious Diseases, potvrđuje rezultate istraživanja provedenog u Sijeri Leoneu na 277 preživjelih, u prosjeku četiri mjeseca nakon ozdravljenja.

Ovom novom studijom u Gvineji koja je počela u ožujku 2015. a treba se završiti u lipnju 2018., obuhvaćene su 802 preživjele osobe.

Među ispitanicima koji su uključeni u istraživanje u prosjeku godinu dana nakon prvog primanja u bolnicu, 40 posto osjeća umor i ima povišenu temperaturu, 38 posto pati od bolova u mišićima i zglobovima, 35 posto pati od glavobolje, 22 posto od bolova u trbuhu a 18 posto ima problema s vidom koji su se u osam slučajeva završili potpunom sljepoćom. Dva posto preživjelih je ostalo gluho, a 26 posto pati od anemije.

“Ovo je prvi put da je u istraživanju sudjelovao velik broj ispitanika svih dobnih skupina, uključujući djecu i to u duljem razdoblju”, rekao je za AFP Eric Delaporte, francuski znanstvenik koji je vodio istraživanje.

Djeca su uglavnom pokazivala manje kliničkih simptoma nego odrasli, napose su trpjela manju bol u zglobovima i imala su manje problema s vidom, premda su dulje vrijeme imala temperaturu.

Procjenjuje se da je oko 17.000 ljudi preživjelo infekciju ebolom u zadnjoj epidemiji u zapadnoj Africi koja je službeno zaustavljena u siječnju 2016., navodi Svjetska zdravstvena organizacija.

Ebola je u dvije godine u toj regiji, od 2013. do 2015., odnijela više od 11.000 života.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)