Kompletno vodstvo Saveza predvođeno predsjednikom Marijanom Kustićem svjedočilo je nečemu što inače naziva divljaštvom, kada je u 70. minuti susreta zapaljeno čak 70 baklji
Predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Marijan Kustić, potpredsjednici Ante Vučemilović Šimunović i Mario Smodlaka, članovi Izvršnog odbora Nenad Horvatić, Robert Markulin i Darko Raić Sudar, izvršni direktor Tomislav Svetina, tehnički direktor A i U-21 reprezentacije Stipe Pletikosa, voditelj poslova prevencije, sigurnosti i integriteta Jurica Jurjević i operativni asistent u uredu predsjednika Blago Jakovljević, kao i glavna zvijezda događaja, izbornik reprezentacije Zlatko Dalić, prošloga tjedna prisustvovali su proslavi obilježavanja 70. rođendana Nogometnog kluba Dugopolje, u Dugopolju pokraj Splita.
Iako se, po svemu sudeći, radilo o unaprijed dogovorenom, najavljenom i kontroliranom prigodnom scenariju, ipak se može tvrditi i da je kompletna vrhuška HNS-a tom prilikom svjedočila nečemu što se u uobičajenim okolnostima proglašava divljaštvom te strogo kažnjava: sama prijateljska utakmica protiv Slavena Belupa iz Koprivnice, naime, prekinuta je u 70. minuti kako bi sedamdesetak osoba u crnome zapalilo sedamdeset baklji tik uz nogometni teren. Za razliku od uobičajene prakse, vodstvo HNS-a tom prilikom nije verbalno osudilo korištenje pirotehnike na stadionu, dapače, unisono je hvalilo „veličanstvenu atmosferu“ koja je tog poslijepodneva vladala u Dugopolju.
Zbog spomenutih okolnosti ni HNS ni policija izvjesno neće pribjeći kažnjavanju osoba koje su palile baklje, za što navijače drugih klubova prekršajno prijavljuju i kažnjavaju globom od nekoliko tisuća eura, a često i jednogodišnjom zabranom posjećivanja nogometnih natjecanja. Sankcije evidentno neće snositi ni Nogometni klub Dugopolje, čiji je predsjednik jedan od prvih Kustićevih suradnika Mario Smodlaka. Drugim nogometnim klubovima za slične „incidente“, čak i manjih razmjera, HNS određuje kazne u desecima i stotinama tisuća kuna te im izriče naredbu djelomičnog ili potpunog zatvaranja stadiona na idućim utakmicama.
U konkretnom slučaju, istina, radilo se o prijateljskoj utakmici gdje su bilo kakvi incidenti bili gotovo pa nemogući, no Zakon o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima ne prepoznaje takve razlike. Dapače, u više navrata policija je strogo kažnjavala izgrednike i „izgrednike“ kada bi slično postupali na utakmicama koje nisu imale, kako ironično opisuje jedan sugovornik Nacionala koji je svemu prisustvovao, „režimski“ karakter.
Sama pirotehnika na stadionima u većem broju zapadnoeuropskih zemalja već je u velikoj mjeri legalizirana, a rijetko gdje su za nju propisane iznimno visoke kazne kao u Hrvatskoj, pa se ponašanje čelnih ljudi HNS-a od proslave u Dugopolju komotno može nazvati licemjernim.
Komentari