Nacional donosi detalje nepravomoćne sudske presude koju je Općinski građanski sud u Zagrebu donio u korist zviždačice Dijane Zadravec, koja je bila nezakonito maknuta s mjesta predstojnice bolnice u Vinogradskoj nakon što je upozorila na kriminal
Liječnica Dijana Zadravec, nekadašnja predstojnica Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju Kliničkog bolničkog centra Sestara milosrdnica u Zagrebu i zviždačica koja je pune dvije godine upozoravala na goleme nepravilnosti i nezakonitosti u toj bolnici, prošloga tjedna ostvarila je dvije ključne pobjede: u postupku pred Hrvatskom liječničkom komorom odbijen je zahtjev da joj se oduzme licenca, odnosno, da joj se de facto zabrani obavljanje posla u struci, a Općinski građanski sud u Zagrebu po sutkinji Ivani Starčević donio je presudu da je Dijana Zadravec nezakonito smijenjena s mjesta predstojnice u Vinogradskoj. Dapače, isti sud eksplicitno je potvrdio da je Dijana Zadravec ondje bila sustavno zlostavljana i da se nad njom provodio mobbing – a to će, kako je Nacionalu potvrđeno iz njoj bliskih krugova, sasvim sigurno dovesti do novih sudskih postupaka u kojima će sada Zadravec tražiti sankcioniranje odgovornih. I za maltretiranje koje je trpjela i koje još uvijek traje – odlukom vodstva bolnice, naime, i dalje je na snazi izrečena joj zabrana istupanja u javnosti pod prijetnjom otkazom – ali i zbog prikrivanja i zataškavanja sada već evidentnog višegodišnjeg kriminala u tom zagrebačkom KBC-u. Na udaru bi se moglo naći Upravno vijeće bolnice koje evidentno nije radilo svoj posao, bivše i sadašnje operativno vodstvo KBC-a, ali i sam ministar zdravstva Vili Beroš koji je bio upoznat sa svime što se događa i nije poduzeo bilo kakav konkretan korak kako bi se to spriječilo i sankcioniralo.
„Kod tuženika je dulje vrijeme trajao kolektivni oblik zlostavljanja sa sofisticiranim, opetovanim ponašanjem sa štetnim pritiskom na zaposlenog pojedinca“, ključna je rečenica iz sudske presude kojom se, zasad nepravomoćno, nalaže vraćanje Dijane Zadravec na radno mjesto istoga ranga, koeficijenta i plaće, dakle, na mjesto predstojnice.
Disciplinski postupak protiv te liječnice vođen je, pak, pred Časnim sudom Hrvatske liječničke komore (HLK) na temelju prijave njenog kolege Vladimira Kalouseka, koji je tvrdio da je ona u svojim najprije internim, a potom i javnim istupima i prijavama navodno njega osobno optužila da je počinio kaznena djela, odnosno „uzimao novac i tako dalje“. Prijava je, kako se može razabrati iz dokumentacije, uglavnom pisana u općenitom tonu i s laičkim argumentima, a predmet je potom došao pred Povjerenstvo za medicinsku etiku HLK-a, u kojemu redom sjede liječnici s vrlo malo ili nimalo znanja o pravu. Oni su ga stoga proslijedili u daljnji postupak pred Časnim sudom HLK-a, koji je prošloga tjedna okončan u kratkom roku pobjedom Zadravec i odbijanjem zahtjeva da joj se trajno oduzme liječnička licenca.
Tu je odluku donijelo Vijeće Časnog suda HLK-a kojeg je predvodila dr.sc. Tanja Pavelin, inače sutkinja Visokog kaznenog suda Republike Hrvatske. Pojednostavljeno rečeno, argument je bio iznimno jasan: time što je ta zviždačica upozoravala vodstvo bolnice o kriminalu koji se ondje događao godinama te time što je o tome i javno progovorila, nije prekršen Kodeks medicinske etike bez obzira na to što se nekom liječniku ili instituciji takvi postupci ne sviđaju. Takav epilog znakovit je i za druga dva predmeta koja se protiv Dijane Zadravec također vode pred Hrvatskom liječničkom komorom i gdje se kao tužitelji koji zahtijevaju da joj se oduzme liječnička licenca pojavljuju sam KBC Sestara milosrdnica te Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL).
‘Kod tuženika je dulje vrijeme trajao kolektivni oblik zlostavljanja sa sofisticiranim, opetovanim ponašanjem sa štetnim pritiskom na zaposlenog pojedinca’, ključni je dio iz presude
Ti postupci, kao i drugi koji su protiv nje pokrenuti pred sudovima zbog navodne klevete te povrede časti i zahtjeva za naknadu štete, posve izvjesno također predstavljaju oblik pritiska i pokušaja stvaranja dojma da je Dijana Zadravec svadljiva osoba koja nije istupila u javnosti kao zviždačica, nego je bila vođena isključivo osobnim motivima i željom za zauzimanjem pozicije moći u Vinogradskoj. No iz tjedna u tjedan i iz mjeseca u mjesec sve je evidentnije da to nije istina, a upravo u disciplinskom postupku koji je protiv nje vođen na zahtjev KBC-a, pojavili su se godinu i pol dana skrivani nalazi nekoliko različitih inspekcija koji su de facto potvrdili sve njene optužbe i pokazali da su se u toj bolnici doista događale krupne nepravilnosti, kršenje zakona i sustavna pronevjera javnog novca.
Upravo Nacional svojevremeno je prvi pisao o golemim nepravilnostima u radu tog KBC-a, a potom je o tome progovorila i sama Dijana Zadravec koja je slijedom toga bila pozvana svjedočiti na sjednici Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije.
Ondje je iznijela niz dokaza kojima potkrjepljuje svoje tvrdnje, a upravo nakon tog svjedočenja intenziviran je njen progon koji je doveo do pokretanja procedure otkaza i zabrane istupanja u javnosti. Zadravec je tom prilikom iznijela niz ozbiljnih optužbi: od masovnog krivotvorenja dokumentacije koja je poslužila za krađu novca poreznih obveznika, preko zataškavanja kriminala, ozbiljnih manipulacija potrošnim bolničkim materijalom i opremom kojima se gubi trag, sumnjivog pogodovanja dobavljačima, protežiranja i neosnovanog plaćanja uvijek iste građevinske tvrtke za radove obavljene mimo javnih natječaja, do nepravilnosti u obračunu radnih sati liječnika i njihovom angažmanu u privatnim zdravstvenim ustanovama, a na koncu i njene vlastite protuzakonite smjene. Šokantna je činjenica da je vodstvo te bolnice u javnost istupalo s tvrdnjama da ne postoje nikakve nepravilnosti i nezakonitosti u radu premda je u tom trenutku i samo moralo biti upoznato s rezultatima kontrole Ministarstava zdravstva i financija, koji dokazuju upravo suprotno. Tadašnji vršitelj dužnosti ravnatelja KBC-a Zoran Vatavuk, recimo, i osobno je bio prisutan inspekcijskom nadzoru Ministarstva zdravstva, što je navedeno u zapisniku, da bi u isto vrijeme organizirao konferenciju za novinare na kojoj je izjavio: „Pa nije vrag da je samo Dijani Zadravec stalo do istine? Zar stvarno netko misli da su svi ostali u KBC-u Sestara milosrdnica zaštitnici kriminala i kriminalaca? Tri su inspekcije više od tri tjedna propitivale poslovanje naše bolnice u proteklom razdoblju. Imali su uvid u svaki dokument, mogli su razgovarati sa svakim od zaposlenika, posebno onima zaduženima za pojedine procese. Ni jednoj od njih veliki borac za istinu i pravdu u liku Dijane Zadravec nije ponudio ni dao ijedan dokument. Ali se zato iz dana u dan u medijima pojavljivala Dijana Zadravec sa svojom šabloniziranom pričom“, rekao je tadašnji v.d. ravnatelj Vatavuk, koji je potom podnio ostavku.
Istina je ponešto drugačija: upravo je Zadravec krajem 2020. i početkom 2021. godine sve nepravilnosti koje je otkrila najprije prijavila bivšem ravnatelju te bolnice Mariju Zovaku, potom se – kada nije uslijedila njegova reakcija – obratila Državnom odvjetništvu, a upravo u tom trenutku uslijedio je napad na nju u formi optužbi za mobbing zaposlenika u njenoj klinici, smjene koju smatra protuzakonitom, disciplinskih postupaka i zabrane javnog istupanja. Odmazda, tvrde Nacionalovi izvori iz same bolnice, traje sve do današnjeg dana, kada tu ustanovu kao ravnatelj vodi Davor Vagić. Ironično je da je upravo Vagić u tom periodu bio predsjednik Povjerenstva za unutarnji nadzor i kontrolu KBC-a Sestara milosrdnica.
U cijelom slučaju nezaobilazna je uloga samog ministra zdravstva Vilija Beroša: kada je afera izbila u javnost, obećavao je da će javno predstaviti nalaze više različitih inspekcija u bolnici, no to nije učinio, nego je dokumente skrivao sve dok o njima Nacional nije pisao u veljači ove godine. U travnju se otkrilo da je umjesto toga Beroš privatno komunicirao s Dijanom Zadravec, o čemu je ministar u travnju progovorio za Nacional.
Time što je zviždačica upozoravala vodstvo bolnice na kriminal koji se ondje godinama događao te što je o tome i javno progovorila, bez obzira na to što tko mislio, nije prekršen Kodeks medicinske etike
„Gospođa Zadravec uputila mi je dopis u kojem me kao ministra zdravstva opetovano i neopravdano optužuje za nepoduzimanje mjera nakon inspekcijskih nadzora u KBC-u Sestara milosrdnica – Ministarstva zdravstva, Ministarstva financija i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, koje sam kao ministar osobno naložio. Shodno funkciji ministra zdravstva koju obnašam, nastojim odgovoriti na sve upite i moguće nejasnoće, stoga svakome tko mi se obrati posvetim svoje vrijeme, pa tako i gospođi Zadravec kojoj sam pisanim putem odgovorio na njezin dopis“, kazao je Beroš za Nacional u svom prvom očitovanju o seriji afera u toj zagrebačkoj bolnici. Iz tona njegova pisma može se pretpostaviti kakav stav i dalje zauzima: sa sebe skida bilo kakvu odgovornost dok zviždačici istovremeno predbacuje da ga „neopravdano optužuje“. Drugim riječima, Beroš je u posljednje dvije godine u tom slučaju poduzeo sve suprotno od onoga što je sam najavio i što bi učinio prosječan dobronamjerni ministar zainteresiran za rasvjetljavanje i sankcioniranje nepravilnosti u svom resoru.
Inspekcijski nalazi u KBC-u Sestara milosrdnica proslijeđeni su na niz adresa koje su formalno zadužene za eventualno sankcioniranje. Radi se o najmanje petnaest konkretnih nepravilnosti. Ministarstvo financija formalno bi trebalo utvrditi odgovornost za prekršaje iz svoje domene, Beroševo Ministarstvo zdravstva o nepravilnostima svojih inspekcija izvijestilo je Ministarstvo gospodarstva i Državni inspektorat, dok je za prekršaje iz svog djelokruga HZZO uglavnom naložio „ispravljanje“. Između ostalog, podnesena je i najmanje jedna prijava Prekršajnom sudu – zbog utvrđenog kršenja Zakona o radu i enormno velikog broja prekovremenih sati. Izvjesno je da će, dakle, osim ravnatelja kao odgovornih osoba, kazne plaćati i sama bolnica, odnosno indirektno i državni proračun. Beroš nije reagirao na to otkriće, nego je, dapače, prešutno nastavio tolerirati obračun s liječnicom i zviždačicom koja je na kriminal upozorila i zabranu njenog istupanja u javnosti, čime je poprilično evidentno prekršen čak i Ustav. Čak i nakon ovog tjedna, kada je Zadravec odnijela sudsku pobjedu oko smjene s mjesta predstojnice te dobila i bitku za liječničku licencu koju joj se pokušao oduzeti, konkretne reakcije iz Ministarstva i dalje nema.
Upravo u disciplinskom postupku koji je protiv Dijane Zadravec vođen na zahtjev KBC-a, pojavili su se godinu i pol dana skrivani nalazi nekoliko različitih inspekcija koji su potvrdili njene navode
„Vrsta sustavnog maltretiranja i mobbinga kojem je, prema presudi, Dijana Zadravec bila izložena na radnom mjestu, sudskim putem inače se vrlo rijetko uspijeva dokazati, pa je time ovaj slučaj još značajniji. Značajno je i to što je sada posve evidentno da Upravno vijeće na čelu s državnim tajnikom Tomislavom Dulibićem nije radilo svoj posao jer su morali raspraviti o inspekcijskim nalazima koji dokazuju da je bolnica oštećena i poduzimati korake.
Značajno je i da ministar Beroš, koji je imenovao Upravno vijeće i samog Dulibića, to tolerira ili se barem pravi da nije obaviješten. Značajno je da se u vodstvu bolnice i dalje nalaze osobe koje su bile akteri brojnih nepravilnosti, dok je liječnici zviždačici i dalje zabranjeno javno o tome govoriti. Ovdje su odavno morale uslijediti ostavke i ozbiljniji progoni. Kako država izbjegava bilo što poduzeti, očito će ponovno sve spasti na Dijanu Zadravec“, rekao je za Nacional izvor blizak toj zviždačici.
Komentari